Paziņojums

Interesanti zināt

Pēc mūsu 2017. gada pētījuma datiem Latvijā iedzīvotāju interese par D vitamīnu salīdzinājumā ar 2011.–2012. gadu ir būtiski palielinājusies. Raksta autori (dr. Maija Mukāne un dr. Ingvars Rasa) veica apkopojumu un secināja, ka D vitamīna līmeni asinīs 2016. gadā vienā no lielākajām Latvijas laboratorijām pacienti noteica 5–7 reizes biežāk nekā iepriekš, kas ļoti priecē – iedzīvotāji ir zinoši un interesējas par veselību.

Женщина в возрасти 43 лет, почувствовала боли в суставах и постоянное недомогание. Она не могла и подумать, что это может быть связано с повседневными привычками.

Latvijā daudziem cilvēkiem organismā pietrūkst dzelzs, un tas var veicināt saslimšanu - dzelzs deficīta anēmiju.  Kādi tam ir iemesli? Skaidro speciālisti - vecmāte Astrīda Millere un uztura speciāliste Tatjana Tepo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Iemeslus  mēs varam novērot jau skolās,» pauž vecmāte Astrīda Millere, uzsverot, ka šai problēmai būtu jāpievērš lielāka uzmanība gan katram individuāli, gan valsts veselības aprūpes līmenī.

«Palūkojieties, kā bērni skolā ēd!  Pat tie bērni, kuri ēd skolas pusdienas, to dara lielā steigā, jo pusdienām paredzētais laiks parasti ir ļoti īss.  Otra lieta – stundu sarakstā pēc pusdienām bieži ir sporta stunda, un pēc tam bērniem sāp vēders. Un tad nav jābrīnās, ka skolās ļoti lielai daļai skolēnu ir gastrīts vai cita veida gremošanas sistēmas saslimšanas. Savukārt, ja gremošanas sistēma nedarbojas kā nākas, ir ļoti liela iespēja, ka tiks ietekmēta mikroelementa dzelzs uzsūkšanās organismā.»

Lai nodrošinātu organismu ar visām tam nepieciešamajām vielām, tai skaitā dzelzi, pats svarīgākais ir lietot sabalansētu, pilnvērtīgu uzturu. Ar uzturu dzelzi vislabāk var uzņemt, lietojot kvalitatīvus gaļas produktus (putnu, liellopu gaļu, aknas). Gaļa satur divvērtīgo dzelzi, kas visātrāk uzsūcas, proti, organisms divvērtīgo dzelzi spēj visefektīvāk izmantot. 

Dzelzi satur arī - pupas, brokoļi, bietes, žāvēti augļi, dilles, spināti un citi zaļumi, taču dabas produkti lielākoties satur trīsvērtīgo dzelzi, organisms to nespēj tik pilnvērtīgi izmantot, tāpēc, lietojot uzturā tikai dabas produktus, ir ļoti grūti organismu nodrošināt ar nepieciešamo dzelzs daudzumu.

«Ja cilvēkam ir veselīga gremošanas sistēma  un viņš pilnvērtīgi ēd, var  sevi pilnībā nodrošināt ar visām nepieciešamajām uzturvielām, tai skaitā dzelzi. Diemžēl, šādu cilvēku ir ļoti maz. Tādēļ apzinoties, ka ikdienā ēd nepilnvērtīgi, maz lieto vai gandrīz vispār nelieto produktus, kas satur dzelzi, šo deficītu  var kompensēt, bagātinot ikdienas uzturu ar dzelzs uztura bagātinātāju,» viedokli pauž vecmāte.

Uztura speciāliste Tatjana Tepo iesaka: «Ja cilvēks ir nolēmis savu ikdienas uzturu papildināt ar dzelzs uztura bagātinātāju, svarīgākais ir  parūpēties, lai tas labi uzsūktos organismā (ja tas slikti uzsūksies, no tā nebūs  lielas jēgas), kā arī vēlams  izvēlēties tādu  dzelzs uztura bagātinātāju, kas nerada nepatīkamas blakus parādības. Tam vajadzētu būt dabīgam, bez pievienotiem  konservantiem un krāsvielām. Daudz vērtīgāki ir dzelzs uztura bagātinātāji, kas  satur ne tikai dzelzi, bet arī citas vielas, piemēram, augu ekstraktus, kas veicina dzelzs uzsūkšanos, uzlabo gremošanas sistēmas darbību un veicina fermentu sekrēciju.

«Mēdz būt, ka, lietojot dzelzs uztura bagātinātāju, ir vēdersāpes un aizcietējums. Tas parasti ir tad, ja dzelzs no uztura bagātinātāja  labi neuzsūcas un  zarnu traktā veidojas dzelzs savienojumi. Lai izvairītos no šādām blakus parādībām, uztura speciāliste iesaka izvēlēties   uztura bagātinātāju, kura sastāvā ir  dzelzs glikonāts, jo šis dzelzs savienojums labi uzsūcas organismā. Vēl organismam labi piemērots ir uztura bagātinātājs ar  aktīvo vielu kombināciju - dzelzs glikonātu, C vitamīnu un B grupas vitamīnu, jo tad organisms  spēj no tā  pilnvērtīgi uzņemt un izmantot mikroelementus un vitamīnus, kā arī veicina jaunu asinsšūnu – eritrocītu veidošanos,» norāda uztura speciāliste.

Vecmāte Astrīda Millere atklāj pazīmes, kas varētu liecināt,  ka  dzelzs trūkums organismā jau ir kritisks vai pārtapis saslimšanā dzelzs deficīta anēmijā:

 • regulārs nogurums;
 • muskuļu vājums; 
 • slikta pašsajūta, nervozitāte.

Dzelzs deficīta anēmijas gadījumā  var būt tāds nogurums, ka gribas tikai gulēt un neko nedarīt. Visbiežāk bērniem mēdz būt urīna nesaturēšana, smejoties vai raudot  vai brīžos,  kad ir lielāka slodze, kā ar naktīs. Par dzelzs deficīta anēmiju var liecināt tad, ja pastiprināt izkrīt mati, lūzt nagi, mēdz būt ģīboņi, plaisā mutes kaktiņi, arī tad, ja ir neizskaidrojamas ēšanas kaprīzes, gribas kaut  ko neparastu, pat neēdamas lietas, piemēram, ēst krītu, mālus, sūkāt ledu u.c. 

Dzelzs deficīta anēmijas gadījumā bērniem, pusaudžiem, grūtniecēm mēdz būt «nemierīgo kāju» sindroms, tas var izpausties un traucēt, cilvēkam esot miera stāvoklī vai iemiegot. 

Vecmāte novērojusi – cilvēkam, kam jau ir hroniska dzelzs deficīta anēmija, mēdz būt, ka skābekļa trūkuma dēļ vairs nespēj adekvāti novērtēt savu pašsajūtu. Cilvēks pie tās ir pieradis un uzskata, ka tā arī ir jājūtas, lai arī jau vizuāli ir redzams, ka viņš ir izsīcis, bāls, bez spēka un hroniski  noguris. Tad mēdz būt, ka speciālists brīdina un iesaka rīkoties, lai uzlabotu stāvokli. Taču cilvēks apgalvo, ka jūtas labi, nevēlas ticēt ārsta teiktajam. Šādā stāvoklī biežāk nonāk cilvēki, kas aizraujas ar dažādām nepārdomātām diētām, ir iestāstījuši sev, ka ēd pilnvērtīgi un tam arī tic. Diemžēl vecmātes praksē ir  bijušas arī šādas topošās un jaunās māmiņas.

Nekādā gadījumā gan nevajadzētu pašiem nodarboties ar minējumiem par to, vai dzelzs organismā ir pietiekami. Ikvienam cilvēkam gan bērnam, gan pieaugušajam ik pa laikam būtu ieteicams par to pārliecināties, veicot asins analīzes un noskaidrojot, vai asinīs ir pietiekams hemoglobīna, ferritīna, vitamīna B12 un folijskābes līmenis. 

 

Vitamīns D pieder taukos šķīstošo vitamīnu grupai. Dabā vitamīns D kā provitamīns sastopams divās formās:

 • augu valsts izcelsmes - ergokalciferols (vitamīns D2), kas sintezējas no ergosterola,
 • dzīvnieku izcelsmes - holekalciferols (vitamīns D3), kas veidojas ādā no 7-dehidroholesterola.

 

 

 

 

Daļu vitamīna D uzņemam ar pārtiku, bet tā saturs ir mazs. Vitamīnu D satur, piemēram, mencu aknu eļļa (250 μg/100 g), lasis (30 μg/100 g), tuncis (2,9 μg/100 g), olas (1,75 μg/100 g), svaigas vistu aknas (0,21 μg/100 g), svaigas liellopu aknas (0,13 μg/100 g), kviešu sausiņi (0,44 μg/100 g) (Danish Food Composition Databank, revision. 7, 2008).

Vitamīns D3 ir aktīvāks un stabilāks kā vitamīns D2.

Vitamīns D veidojas cilvēka ādā ultravioleto (UV) staru ietekmē. Būtiski ir vairāki faktori, piemēram, ģeogrāfiskais platuma grāds, kurā dzīvojam, gadalaiks, laika apstākļi, atrašanās tiešos saules staros, gaisa piesārņojums. 2009.gadā Starptautiskā Vēža pētniecības aģentūra UV starojumu klasificēja kā cilvēkam kancerogēnu (www.vi.gov.lv). Pētījumi Eiropā, Ziemeļeiropā, Āzijas un Āfrikas valstīs liecina par vitamīna D deficītu, īpaši gados vecākiem cilvēkiem (Holick MF (2007) Vitamin D deficiency. NEngl JMed 357; 266-281).

Ņemot vērā Latvijas ģeogrāfiskos platuma grādus, saules UV staru kancerogēno darbību, cilvēka organisma nespēju veidot D vitamīna uzkrājumu organismā, aizsargkrēmu lietošanu, lai pasargātu no UV staru kaitīgās iedarbības, varam droši teikt, ka vitamīna D nepietiekamību jākompensē ar uzturu, kuru nepieciešams papilināt ar medikamentiem vai ar uztura bagātinātājiem, īpaši agrā pavasarī, rudenī un ziemā.

Atgādinām, ka vismaz reizi gadā būtu nepieciešams noteikt vitamīna D līmeni asinīs (25-OH-Vit.D Kopējais (D2+D3)).

No analīzēm varam spriest sekojošo: deficīts < 10 nanogrami/mililitrā (ng/ml); nepietiekams 10 - 30 ng/ml; pietiekams 30 - 100 ng/ml; toksisks > 100 ng/ml E.Gulbja laboratorijas dati).

Papildus lietojot ikdienā vitamīnu D 2,5 µg (100 Starptautiskās vienības (SV)) kopējis vitamīna D līmenis paaugstinās vidēji par 1 ng/ml vairāku mēnešu laikā, bet lietojot 100 µg (4000 SV) varam paaugstināt vidēji par 40 ng/ml (28 - 50 ng/ml) (www.medscape.com).

 

Pazemināts vitamīna D līmenis tiek saistīts ar sekojošām slimībām, piemēram: kaulu sistēmas pataloģijām, osteoporozi, aknu cirozi, hronisku nieru slimību, aptaukošanos, išēmisko sirds slimību, arteriālo hipertensiju, astmu, autoimūnām un hroniskām iekaisuma slimībām (1. un 2.tipa cukura diabētu, psoriāzi, Krona slimību, reimotoīdo artrītu), kolerektālo, prostatas, ādas un krūts vēzi, peridontozi.

Cilvēki, kuriem ir nepietiekams vitamīna D līmenis asinīs, biežāk slimo ar akūtām respiratorām slimībām (ARS)

(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3447082).

 

ATCERĒSIMIES, ka:

vitamīns D veicina kalcija un fosfora normālu uzsūkšanos, normālu imūnsistēmas darbību;

vitamīns D palīdz uzturēt normālu kalcija līmeni asinīs, kaulu veselību, normālu muskuļu darbību, zobu veselību;

vitamīns D nepieciešams šūnu dalīšanās procesam, bērnu kaulu normālai augšanai un attīstībai;

 

   Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde noteica vitamīna D maksimālo devu pieaugušajiem, tai skaitā grūtniecēm un barojošām māmiņām - 100 µg/dienā (4000 SV). Bērniem atbilstoši vecumam noteiktas sekojošas maksimālās devas: zīdaiņiem līdz 1 gada vecumam 25 µg/dienā (1000 SV), bērniem no 1 līdz 10 gadiem 50 µg/dienā (2000 SV) un bērniem un pusaudžiem no 11 līdz 17 gadu vecumam 100 µg/dienā (EFSA Journal 2016; 14(10); 4547).

 

Iegādājies D vitamīnu lētāk šeit:

 

https://internetaptieka.lv/lv/locitavu-veselibai-665/vitamins-d3-100-mkg-200-kapsulas

 

 

Pastāv uzskats, ka alkohols palīdz atbrīvoties no ikdienas problēmām, ļauj justies pacilātiem un jautriem, vairo drosmi un pašapziņu. Viss ir atkarīgs no tā, ko jūs saprotat ar vārdiem „pa retam” un „iedzert”.

Neliela alkohola deva jums ļaunu nenodarīs, tā var iepriecināt un pat palīdzēt. Bet, ja tā ir vairāk nekā neliela deva, pie tam regulāri, dzeršana vairs nebūs tik nevainīga, kā jūs to iedomājaties.

 

 

 

 

 

 

 

Riskē ikviens. Ja jūs dzerat, alkohols jūs ietekmē. Ja dzerat nedaudz un reti, risks ir neliels. Bet, jo biežāk un vairāk jūs lietojat alkoholu, jo lielāks kļūst risks. Tāpēc svarīgi sekot saviem dzeršanas ieradumiem: dzert piesardzīgāk!

Bet dzīvē ir gadījumi, kad cilvēks pārdozēja savu alkohola robežu un iestājas alkohola reibums, kura pakāpe ir atkarīga no alkohola devas, koncentrācijas, cilvēka individuālas jutības un organisma vispārējā stāvokļa. Alkohola reibumā notiek organisma saindēšanās ar alkohola sadales produktiem (acetaldehīds) un cilvēka pašsajūta pasliktinās. Vieglas intoksikācijas vai vieglu paģiru gadījumā ļaudis bieži vien cenšas izlīdzēties bez medicīniskās palīdzības.

Brīnumlīdzekļa šajā gadījumā nav, bet lietojot atsevišķus preparātus var sev palīdzēt.

Specifiskais uztura bagātinātājs Alco-Bye®  var palīdzēt cilvēkiem alkohola ekscesa gadījumā.

Uztura bagātinātāja Alco-Bye®  sastāvdaļas (fruktoze, medus un ārstniecības augi) iejaucas alkohola vielmaiņas procesā un palīdz detoksikācijas sistēmām, veicina asins attīrīšanos.

Ar uztura bagātinātāja Alco-Bye®  palīdzību alkohola lietotājam ir iespēja risināt savas alkohola problēmas mājas apstākļos. Tomēr smagos saindēšanas gadījumos Alco-Bye neaizvieto kvalificēto medicīnisko palīdzību.

Alco-Bye®  ir radīts ne tikai cilvēkiem, kuriem ir problēmas, lietojot alkoholu, bet arī veseliem cilvēkiem, ja viņiem gadījies iedzert kādu „lieku mēriņu” kāda pasākuma laikā. Alco-Bye®  ieteicams arī tiem cilvēkiem, kuriem ir gaidāma lietišķa tikšanās, kuras laikā ir paredzēta lietišķu darījumu apspriešana pie pusdienu galda, kas neizslēdz alkoholisko dzērienu esamību uz tā. Alco-Bye®  līdzekļa lietošana pēc šādas tikšanās var palīdz nodrošināt skaidru apziņu un paškontroli. Pazīstamais ārsts-narkologs, Dr.med.h.c. Jānis Strazdiņš savā atzinumā konstatēja, kā minētais “uztura bagātinātājs Alco-Bye®  efektīvi mazina alkohola saindēšanās pazīmes arī nākamajā dienā pēc tā lietošanas un atzina to par īstu detoksikāciju mājas apstākļos”.

Tādā veidā kļūst saprotams, ka mazajai, ērtajai pudelītei, kura satur vienreizēji lietojamo devu 135 ml, atradīsies vieta gan darbā, gan mājās.

Uztura bagātinātājs Alco-Bye®  pēc alkohola lietošanas ir reģistrēts Latvijas Pārtikas un Veterinārajā dienestā ar reģistrācijas Nr.6779.

Produkts ir pieejams tirdzniecības tīklos: RIMI (uztura bagātinātajā plauktā), SKY (kases zonā), STOCKMANN (alkohola nodaļā), Spirits &Wine. Produkts ir pastāvīga sortimenta aptiekās.

Alco-Bye® uztura bagātinātāja sastāvs: fruktoze, medus un ārstniecības augi (cigoriņa saknes, citrona augļi, lielā dadža saknes, kanēļkoka mizas, smilakses saknes, dižzirdzeņu sakneņi ar saknēm, ingvera sakneņi ar saknēm, muskata sēklas, paprikas augļi).

 • Palīdz izvadīt no organisma alkohola sadalīšanās produktus.
 • Palīdz uzlabot gremošanu.

NEIZMANTOT UZTURA BAGĀTINĀTĀJU KĀ PILNVĒRTĪGA UN SABALANSĒTA UZTURA AIZVIETOTĀJU.

Svīšana ir normāls fizioloģisks process, kas nodrošina organisma termoregulāciju un izvada tā vielmaiņas galaproduktus, īpaši gada siltajos mēnešos, kad svīšana var pastiprināties. Lai uzturētu ķermeņa svaigumu un labsajūtu, pirmkārt, ir nepieciešama atbilstoša higiēna – mazgāšanās dušā vai vannā. Otrkārt, labsajūtas saglabāšanai un sviedru aromāta neitralizēšanai jālieto atbilstošs pretsviedru līdzeklis.

Svarīgi izvēlēties līdzekļus bez aromāta vai ar pavisam vāju aromātu: jo mazāk smaržvielu, jo niecīgāka individuālās nepanesības iespēja. Pēc konsistences līdzeklim jābūt pēc iespējas šķidrākam, lai tas klātos, cik vien iespējams, plānā slānītī. Pilnībā pietiek uzklāt vienu kārtu ar vienu rullīša apgriezienu, jo citādi var tikt pārslogota padušu jutīgā āda. Tāpat jāuzmanās pārkairināt ādu, ja paduses tiek izskūtas vai vaksētas. Tomēr tad, ja sviedri izdalās tik bagātīgi, ka pa galvu, seju un muguru līst straumītēm, ir jādodas pie ārsta, jo pastiprināta svīšana var norādīt uz kādiem organisma darbības traucējumiem.

Dezodoranti ir domāti sviedru nepatīkamā aromāta nomākšanai ar dažādu smaržvielu palīdzību. Vienlaikus to sastāvā esošās antibakteriālās vielas – visbiežāk etanols jeb etilspirts – nenozīmīgi palēnina sviedros esošo baktēriju noārdīšanos. Tāpēc dezodoranti neregulē sviedru daudzumu, bet novērš nepatīkamo aromātu, kas parādās, kad sviedri vairs nav svaigi. Atšķirībā no parastajiem dezodorantiem antiperspirantu iedarbība ietekmē ne tikai baktērijas, bet arī mitruma līmeni.

Aniperspiranti ir kosmētiskie līdzekļi, kas uz noteiktu laiku (parasti tas ir norādīts uz flakona – 12, 24 vai 48 stundas) aizsprosto sviedru dziedzeru izvadkanāliņus, neļaujot mitrumam izdalīties uz ādas, tādēļ pēc antiperspiranta uzklāšanas svīšana nav manāma – paduses ir sausas, un apģērbs nekļūst mikls. Antiperspirantu lietošana neietekmē organisma dabisko termoregulācijas mehānismu, jo vienmēr svīst viss ķermenis. Alumīnija sāls, ko satur antiperspiranti, ir daudz maigāks par citiem alumīnija sāļiem, un, tā kā tas minimāli ietekmē sviedru pH, kas ir līdzīgs ādas pH 5,5, ādas kairinājuma iespēja ir pavisam neliela.

SVARĪGI

* Uzklājiet antiperspirantu tikai uz sausas un tīras ādas.

* Nelietojiet antiperspirantu vismaz vienu stundu pēc padušu izskūšanas vai epilācijas.

* Ejot dušā, vannā vai saunā, nomazgājiet antiperspiranta paliekas.

* Nelietojiet antiperspirantu pirms lielas fiziskas slodzes vai pludmalē, kad ķermenis pastiprināti svīst.

* Neuzklājiet antiperspirantu biežāk kā vienu reizi diennaktī. Turklāt ir ieteicams laiku pa laikam tā lietošanu pārtraukt uz 2–3 dienām.

Rullīšveida antiperspirants nenotek, neizlīst un neizšķīst. Šis pretsviedru līdzeklis, kas tiek piedāvāts vai nu maiga krēma, vai šķidruma veidā, ir viegli uzklājams ar īpašu liegi slīdošu galviņu. Tas uz ādas izveido neredzamu aizsargkārtiņu, kas ātri nožūst, parasti neatstājot traipus. Ja tajā ir tauksaknes aktīvā viela alantoīns, šāds pretsviedru līdzeklis arī mazina ādas kairinājumu, iekaisumu, dziedē brūcītes un izsitumus un veicina šūnu atjaunošanos. Antiperspiranta sastāvā esošais etilspirts dezinficē sīkas brūcītes un ādas virsmu, mazina svīšanu, kā arī vājina vai pilnībā novērš sviedru nepatīkamo aromātu.

Antiperspirantu priekšrocības:

• tie ir kompakti, tāpēc ērti un noderīgi arī ceļojumā;

• īpaši piemēroti jutīgai padušu ādai;

• sniedz tūlītēju svaiguma sajūtu;

• ilgnoturīgs efekts;

• viegli uzklājami un ērti lietošanā;

• ar minimālu smaržu vai vispār bez tās, un tas ir svarīgi, ja cilvēks lieto parfīmu.

Raksts tapis sadarbībā ar LV zīmolu.

Ādas virsējo slāni – raga kārtiņu – veido ādas šūnas, kas izdala tauku slānīti un sargā organismu ne tikai no izžūšanas, bet arī mikroorganismu vai baktēriju (kas dzīvo starp ādas raga kārtiņām) iekļūšanu dziļākajos slāņos, savukārt par to līdzbalansu rūpējas ādas pH līmenis.

Ja ādas „skābajam mētelītim” jeb pH skābuma līmenis ir robežās no 4 līdz 5,5, tas labi veic ādas aizsargfunkcijas, pasargājot ādu no baktēriju un sēnīšu infekcijām. Mainoties pH līmenim, ādas aizsargfunkcijas novājinās, un līdz ar to var aktivizēties sēnīšu infekcijas un nokļūt dziļākajos ādas slāņos, radot iekaisumu. Ādas „skābais mētelītis” atjaunojas apmēram 12 stundu laikā pēc mazgāšanās, tāpēc neiesaka mazgāties biežāk. Šampūni, kuru ph ir 5.5, ir īpaši ieteicami matu stiprināšanas nolūkos, jo tie nebojā matā esoša keratīna struktūru, kā to dara citi, sārmus saturoši šampūni un ziepes.

Galvas sausas ādas gadījumā būtu jālieto aptiekā iegādāts šampūns un kondicionieris. Matu kopšanas līdzekļi, kuri tiek pārdoti sadzīves un skaistumkopšanas preču veikalos, var saturēt vielas, kas ir pārāk spēcīgas un pārlieku attīra matus no dabiskajām taukvielām. Tāpat šādi šampūni ļoti reti spēj nodrošināt galvas ādai normālu pH līmeni. Savukārt profesionālie vai ārstnieciskie šampūni nodrošinās līdzsvarotu pH līmeni.

Sausas galvas ādas gadījumā matus ieteicams mazgāt retāk un ar vēsāku ūdeni. Arī karsts ūdens iznīcina ādas dabīgo tauku aizsargkārtu, kas padara ādu sausu un savilktu. Gadījumos, kad galvas āda kļuvusi izteikti sausa, jācenšas matu mazgāšanas biežumu paildzināt vismaz par vienu dienu, kas galvas ādai dos laiku atjaunot dabīgo tauku aizsargkārtu, kas nepieciešama ādas aizsardzībai un pH līmeņa stabilizēšanai.

Mitruma līmeņa atjaunošanai ieteicams pirms matu mazgāšanas viegli izmasēt galvas ādu. Šim mērķim var izmantot suku, kurai blīvi izvietoti mīksti sariņi. Masāžu sāk pie matu līnijas un turpina apļa virzienā ap galvu. Šis solis palīdzēs no galvas ādas atdalīt atmirušās ādas plēksnītes, tādejādi tās būs vieglāk no matiem izskalot.

Ja ir sausa galvas āda, tā lobās un veidojas blaugznas, nevajag uzreiz sākt ar radikāliem pretblaugznu šampūniem. Parasti šo problēmu ātri var novērt ar šampūniem, kas satur virsmu attīroša vielas, kas mitrina matus un galvas ādu, kā arī līdzsvaro mitrumu galvas ādā un novērš saspringto sajūtu. Diemžēl ļoti bieži blaugznu veidošanos sekmē dažādu laku, gēlu, matu krāsu lietošana, tostarp arī pārlieku bieža matu žāvēšana ar fēnu.

Ļoti sausi mati parasti veidojas ja ir krasas temperatūras svārstības (auksts gaiss ārā, karsts gaiss iekštelpās) un nepareiza kopšana (pārāk agresīva matu ķemmēšana, bieža matu krāsošana). Labākais veids kā palīdzēt šādiem matiem ir izvēlēties matu kopšanas līdzekļus (šampūnus, kondicionierus), kuriem piemīt mitrinoša iedarbība, ietvertas vielas, kas spēj uzturēt matos vajadzīgo mitruma līmeni, tādejādi nodrošinot tiem veselīgu spīdumu un elastību. Šampūni matus attīra un uzlabo matu struktūru. Kondicionieri uzlabo matu spīdumu, atjaunojot normālo mata taukainību, palielina mata tilpumu, jo iesūcas tieši mata virsmā.

Taukaina galvas āda, jeb seboreja veidojas, salīpot ādas šūnām, kas ir nolobījušās, ar ādas taukiem un sviedriem. Šāda tipa ādas blaugznošanās nav saistīta ar niezi. Mati seborejas gadījumā, jāmazgā ar maigu, ne sevišķi putojošu šampūnu. Jācenšas katru dienu nelietot fēnu, jo augstas temperatūras ne tikai kaitē matiem, bet arī stimulē tauku dziedzeru darbību. Ideāli – mazgāt galvu 2-3 reizes nedēļā, pamazām izžāvējot dabiskā veidā, ļoti saudzīgi un rūpīgi. Bet, ja mati taukojas, tie jāmazgā tik bieži, cik nepieciešams, jo tauki ir labvēlīga vide baktērijām un sēnītēm, var veidoties blaugznas.

Taukaini mati izskatās mitri, saķep šķipsnās un pielīp galvai. Iemesli – pārmērīga tauku izdalīšanās, ātri izplatās visā mata garumā. Šādu matu kopšanai jāizvēlas kosmētiskie līdzekļi taukainiem matiem.

Taukaina galvas āda un sausi matu gali. Biežākais iemesls šādai problēmai ir nepareiza galvas mazgāšana. Visbiežāk lieto pārāk daudz šampūna un to neizskalo, tāpēc šampūna atlikumi paliek uz galvas ādas un kairina tauku dziedzeris. Vai-galvas ādu nemazgā, bet to saputo šampūnu tikai matu galos. Ja galvas āda ir taukaina, bet mati sausi, tas nozīmē, ka matus pārāk bieži krāso, balina, liek ilgviļņus vai mazgā ar nepiemērotu šampūnu. Tādēļ, ja galvas āda pastiprināti taukojas fizioloģisku iemeslu pēc (piemēram, hormonālas pārmaiņas), ir jālieto šampūns taukainas galvas ādas kopšanai. Pēc mazgāšanas ieteicams lietot kondicionieri, kas paredzēts sausiem, bojātiem, krāsotiem vai balinātiem matiem. Šos līdzekļus klāj tikai matos, neskarot galvas ādu. Ja mati ir īsi un smalki, var izmantot izsmidzināmos līdzekļus.

Ja galvas āda niez un ir sakairināta, noteikti jāpievērš uzmanība šampūna izvēlei un priekšroka dodama ir aptiekā nopērkamajiem līdzekļiem, kas paredzēti sausai un jutīgai galvas ādai. Matus ieteicams mazgāt un skalot vēsākā ūdenī un nefēnot ar karstu gaisu uzreiz pēc mazgāšanas. Ja vien iespējams, labāk ļaut tiem izžūt pašiem. Lielas temperatūras svārstības galvas ādai nepatīk.

Lai mati būtu skaisti, vajag neitralizēt sārmainos komponentus, kas ir šampūnu sastāvā. Šo uzdevumu veic kondicionieri, kas vienlaikus arī atjauno un mitrina matus, padara tos kuplus, spīdīgus un elastīgus, viegli ieveidojamus. Turklāt tie aizsargā no vides negatīvo faktoru ietekmes.

Raksts tapis sadarbībā ar LV zīmolu.

Lai vienmēr izskatītos un justos labi, nepieciešams ievērot elementāru higiēnu un katru vakaru rūpīgi attīrīt sejas, kakla un dekoltē zonas ādu no dienas kosmētikas un netīrumu kārtiņas, ko izveidojuši putekļi, tauku dziedzeru izdalījumi, sviedri un citas vielas. Pirms naktsmiera no sejas nenotīrīta kosmētika ir viens no lielākajiem “ļaundariem”, jo āda nespēj atpūsties un nākamajā rītā uz tās ir manāmas noguruma pēdas. Iespējams, āda var pat iekaist, un tad nelīdzēs pat viskvalitatīvākais krēms.

Sejas āda no taukainuma, netīrumiem un kosmētikas jāattīra divas reizes dienā: no rīta jāatbrīvo no nakts krēma paliekām un uzkrājušās tauku kārtiņas, vakarā – no kosmētikas, putekļiem, taukainajiem izdalījumiem un netīrumiem. Ja sejas āda vakarā ir rūpīgi notīrīta, no rīta tā izskatās labi un ir tikai viegli jāatsvaidzina ar ūdeni vai toniku. Sejas attīrīšanas un mazgāšanas līdzekļi ādu vienlaikus attīra, mitrina, atsvaidzina un tonizē.

Sausai un jutīgai ādai vairāk piemērota ir attīroša želeja vai sejas mazgājamās putas, kas neattauko ādu un rada vieglu un atsvaidzinošu efektu. Ar želeju seju tīra, pusminūti apļojot ar pirkstgaliem un plaukstām.

Sejas attīrīšanu ir svarīgi pabeigt ar toniku – tas atbrīvo gan no pēdējām netīrumu, gan putu vai želejas paliekām, kas pēc sejas nomazgāšanas vienmēr atrodas uz ādas. Ja tās paliek uz ādas, tad ar laiku var radīt nelabvēlīgu ietekmi: pierādīts, ka tas ir viens no biežākajiem iemesliem, kādēļ rodas ādas sausums, velkoša sajūta ādā, nevienmērīgs ādas tonis un epidermas kairinājums. Turklāt toniks tonizē un mitrina ādu, sagatavojot to seruma un/vai krēma uzklāšanai. Pēc tonika lietošanas gan ieteicams nogaidīt 5–7 minūtes un tikai tad uzklāt nākamo kosmētisko līdzekli. Atvērtu tonika flakonu drīkst uzglabāt ne ilgāk kā gadu.

Skrubis jālieto ne biežāk kā 1–2 reizes nedēļā, lai attīrītu un mīkstinātu ādas virsmu, piesaistītu ūdeni ādas virskārtai, to mitrinot un uzlabojot ādas ragvielas slāņa elastību. Tā kā skrubis atbrīvo ādu no atmirušajām šūnām, pārragotajām daļiņām un tauku dziedzeru izdalījumiem, āda pēc tā lietošanas izskatīsies ievērojami tīrāka un gludāka. Pēc vannas vai dušas ar apļveida kustībām skrubis 2–3 minūtes maigi jāiemasē viegli mitrā sejas, kakla un dekoltē ādā, to pārāk nespiežot un neberzējot. Pēc tam skrubis jānoskalo ar vēsu ūdeni un tā paliekas no sejas jānoslauka ar tonikā samitrinātu vates spilventiņu.

Sejas un kakla ādas attīrīšana no rīta: ir pietiekami seju notīrīt tikai ar toniku. Tad uzklājiet mitrinošu krēmu, un, ja dodaties ārā, – noteikti arī kādu kosmētisku līdzekli ar saules aizsargfiltru (piemēram, SPF 30 vai 50).

Sejas un kakla ādas attīrīšana pirms naktsmiera: 30 sekundes ar masējošām kustībām uz sejas un kakla ādas uzklājiet želeju vai putas – šis laiks nepieciešams, lai šie kosmētiskie līdzekļi sāktu savu attīrošo iedarbību. Tad seju un kaklu notīriet ar mitru salvetīti un noskalojiet ar siltu ūdeni. Tīrīšanu pabeidziet ar toniku un pēc tam uz sejas, kakla un dekoltē zonas uzklājiet serumu un/vai mitrinošu krēmu. 

IETEIKUMI

* Veselai ādai ūdens nekaitē, toties var kaitēt mazgāšanās ar parastajām ziepēm, kas pārāk attauko un sausina ādu. Savukārt kvalitatīvi sejas ādas attīrīšanas līdzekļi – želeja, putas, toniks – nemaina ādas pH līmeni.

* Tīra āda labāk uzsūc krēmus, to aktīvās vielas iekļūst dziļāk un efektīvāk pilda savu uzdevumu.

* Pat ja ikdienā lietojat tikai acu dekoratīvo kosmētiku, vakarā jānotīra arī seja, jo pa dienu uz tās ir izveidojusies tauku kārtiņa un sakrājušies putekļi.

* Attīrot seju, nedrīkst aizmirst arī par kaklu. Lai neveidotos krunciņas un dubultzods, kaklu tīra virzienā uz augšu – no dekoltē zonas līdz zodam.

* Ar toniku seju tīra no vidus (deguna) uz ārpusi – virzienā uz deniņiem, bet nekādā gadījumā uz leju vai iekšpusi. Vienīgā zona, kas tīrāma virzienā uz degunu, ir tieši zem acīm.

* Acis tīra apļojot: no acs iekšējā kaktiņa uz āru notīra augšējo plakstiņu un no ārējā kaktiņa uz iekšējo – apakšējo plakstiņu.

* Seju tīra ar ļoti vieglām kustībām, nestaipot ādu.

Jutīgai ādai der putas, kas satur parafīnu (tas izlīdzina un nogludina ādu, kā arī veido aizsargkārtiņu uz tās virsmas) un E vitamīnu (tas darbojas kā antioksidants un baro ādu).

Sausai un plānai ādai der želejas, kas satur alantoīnu – spēcīgu mitrinātāju, kurš palīdz atmirušās šūnas atdalīt no ādas virsmas, piesaista tai mitrumu, veicina brūcīšu un iekaisušu vietu dzīšanu, kā arī šūnu atjaunošanos, nomierina ādu, samazina niezi un nav kairinošs.

Nobriedušai ādai der maigas konsistences attīroši līdzekļi sejas saudzīgai kopšanai. Tie var būt gan želeja, gan putas vai toniks. Šiem līdzekļiem ir pievienotas dažādas vērtīgas aktīvās vielas, piemēram, E vitamīns, citronskābe, augu izcelsmes glicerīns un citas, kas tonizē ādu un gādā par tās labsajūtu.

Kombinētai jeb jaukta tipa ādai der putas un želejveida līdzekļi, kas satur citronskābi, E vitamīnu un betaīnu (tas palīdz attīrīt ādu no netīrumiem un taukainuma, un tam ir arī baktericīda iedarbība).

Problemātiskai ādai der vieglas putas un toniks sejas attīrīšanai. Ja šī līdzekļa sastāvā ir spēcīgi mitrinošais alantoīns, tas lieliski palīdz arī pret izsitumiem un pūtītēm.

* Pēc attīrošā līdzekļa lietošanas ādai ir jājūtas labi. Ja tā kļūst sārta vai sūrst vai rodas velkoša sajūta, tad līdzeklis nav piemērots.

Raksts tapis sadarbībā ar LV zīmolu.

Jutīga āda un alerģiska āda, reaģējot uz gaisa un temperatūras maiņām, ātrāk paliek sārta un sausa, ar laiku var sākt lobīties un pat plaisāt. Gadījumos, kas ādai trūkst mitruma vai ūdens, tā ir dehidrējusies.  Ja ādai trūkst lipīdu vai tauku, tā ir sausa.

Tādēļ, par ādas tonusu un elastību rūpējas ādas šūnās esošais lipīdu slānis, kas stiprina un padara to izturīgāku pret ārējās vides faktoriem, kā arī normalizē ādas dabīgo miklofloru. Bet ar to vien nepietiek! Tādēļ, ir jāizvēlas pareizi un saudzīgi kopšanas līdzekļi, kas palīdzēs ādai justies labi. Lai stiprinātu ādas aizsardzību, ikdienā ieteicams ādu kopt ar jutīgai un alerģiskai ādai domātiem krēmiem vai losjoniem.

Svarīgi šādas ādas kopšanā ir pareiza tās attīrīšana, mitrināšana un barošana. Lai attīrītu ādu, jāizvēlas maigi attīroši līdzekļi, piemēram, šķidrās ziepes, kas domātas jutīgas ādas kopšanai un attīrīšanai. Šiem līdzekļiem noteikti ir jābūt ar neitrālu pH 5.5, kas atbilst veselas ādas dabiskajam pH līmenim. Svarīgi ir arī atcerēties, ka ikdienā saskaroties ar drēbēm, ko valkājam, jutīgai ādai var rasties arī reakcija pret to. Tāpēc veļas un trauku mazgāšanai ir jāpievērš sevišķa uzmanība. Arī zīdaiņiem un maziem bērniem var būt īpaši jutīga āda, un ir svarīgi, kā ir pasargāta to āda. LV piedāvā nealerģiskus veļas mazgājamos līdzekļus, bez pievienotām smaržvielām, ar katram produktam attiecīgo pH veselīgu līmeni – gan pulverus, gan šķidros gēlus, kas pilnīgi tīri izmazgās veļu un neizraisīs alerģisku reakciju.

Rūpējoties par sejas un ķermeņa ādas veselību, droša izvēle ir aptiekās iegādātā sejas un ķermeņa kopšanas kosmētika LV. Tās sastāvā ir allantoins un bisabolols, kas nomierina ādu, samazina iekaisumu, kairinājumu, veicina dzīšanas procesu un šūnu atjaunošanos. Šī sviests, kas iegūst no Āfrikas sviesta koka augļa sēklām, mitrina ādu, kā arī to uzskata arī par dabīgu mitrinošo faktoru (NMF), kas atjauno un veido arī tauku aizsargslāni, veicina dzīšanu, ādas atjaunošanos un mazina kairinājumu. Kosmētiskie un mājsaimnieciskie LV līdzekļi ir maigi, bet efektīvi, nesatur silikonus, parabēnus, ir bez smaržvielām un bez krāsvielām. Tie ir piemēroti ļoti jutīgas un alerģiskas ķermeņa ādas kopšanai visai ģimenei.

LV ādas kopšanas kosmētiskajā līnijā ir ļoti liels preču klāsts katram ģimenes loceklim, lai apmierinātu katru vajadzību.

Izvēlaties LV produkciju visai ģimenei. 0% krāsvielu. 0% smaržvielu. 100% efektivitāte. Somijas kvalitāte.

0% smaržvielu

0% krāsvielu

100% EFEKTIVITĀTE 

PIEMĒROTI VISAI ĢIMENEI. RAŽOTI SOMIJĀ.

* Izstrādāti sadarbībā ar Somijas Astmas un alerģijas asociāciju.

Raksts tapis sadarbībā ar LV zīmolu.

Apsārtums, savelkoša sajūta, nieze un pastiprināta ādas slāņošanās- tāda ir ikdiena cilvēkiem, kad iestājas auksto mēnešu  sezona. Rudens, ziema un agrs pavasaris ar nokrišņu un vēja ietekmi maina ikviena cilvēka ādas stāvokli, taču īpašas raizes un nepatīkamas izjūtas ir tiem, kam ir sausa āda.

Kā pareizi rūpēties par ādu ziemas mēnešos un kā novērst sarežģījumus, kas rodas aukstuma dēļ, skaidro BIOAPTA dermokosmētikas zīmols.

 

Atpazīsti savu ādas tipu.

Lai precīzi noteiktu savu ādas tipu ir jāvērš uzmanība tās mitrumam, tauku sastāvam, asinscirkulācijas un asinsvadu izvietojumam, kā arī ārējās ādas kārtas biezumam. To var noteikt arī mājas apstākļos. Nosacīti izšķir sausu, normālu, taukainu un kombinētu ( jauktu) ādas tipu. Lai noteiktu, kāds ir Jūsu āda tips, nomazgājiet  un nosusiniet sejas ādu un tad pie sejas ādas- pie deguna, pieres, zoda, vaigiem, viegli piespiediet papīra salveti vai spogulīti. Ja uz salvetes vai spoguļa virsmas parādās taukains nospiedums, tas nozīmē, ka šajā vietā sejas āda ir taukaina, bet pārējās vietās tā var būt normāla un taukainus nospiedumus neatstāj. Šajā gadījuma tā būs jaukta tipa āda. Savukārt, ja uz salvetes vai spogulīša neredz nekādus nospiedumus, bet novērojat, ka āda bieži lobās, tad viss ticamāk Jums ir sausa tipa āda.

 

Galvenie principi ādas kopšanā.

Kad esat noskaidrojuši, kāds ir Jūsu ādas tips, nākamais solis ir kopt ādu atbilstoši tās tipam.

 

Vēja brāzmas ietekmē ādu, jo tajā veidojas mikroskopiski bojājumi, kas var radīt nepatīkamu sajūtu, pie tam, āda var sākt lobīties. Lai šos riskus pēc iespējas mazinātu, sejas āda ir jābaro un jāaizsargā no aukstuma ietekmes, lietojot tam specialus līdzekļus. Iesakām APTACREAM- Mitrinošs krēms taukainai un kombinētai ādai. Tas ir ilgstoši mitrinošs un viegls dienas krēms. Tas ātri uzsūcas neatstājot uz ādas taukainu sajūtu un aizsargā no mitruma zuduma. Piešķir ādai elastību, tvirtumu un sekmē ādas jaunības saglabāšanu. Satur hitozānu, glicerīnu, hidrolizētu elastīnu, oligopeptīdu-5 un zemesriekstu eļļu. Izolējošais UVB filtrs aizsargā no saulesstaru iedarbības. Lielisks dekoratīvās kosmētikas pamats.

Iestājoties vēsajam gadalaikam, it īpaši ziemai, āda piedzīvo stresu. Tā pastiprināti atūdeņojas un kļūst sausāka. Cilvēki, kuriem arī citos gadalaikos ir sausa un jutīga āda, ziemā, kad temperatūras stabiņš noslīd zem nulles, parādās nokrišņi un stiprāk pūš brāzmains vējš, izjūt pastiprinātu diskomfortu- savelkošu sajūtu, apsārtumu, niezi. Šādos gadījumos iesakām lietot APTACREAM PLUS- Mitrinošs krēms sausai un normālai ādai.  Tas ir dziļas iedarbības mitrinošs dienas krēms ar vieglu, samtainu un maigu konsistenci. Speciālā formula apgādā ādu ar visu nepieciešamo līdzsvara, aizsardzības funkciju un pašregulācijas saglabāšanai. Satur reducēto skvalēnu, zemesriekstu eļļu un saulespuķu sēklu eļļu, kā arī hitozānu, glicerīnu, oligopeptīdu-5 un savvaļas burkāna sēklu ekstraktu. Ilgstoši mitrina un aizsargā no mitruma zuduma. Nomierina un labvēlīgi iedarbojas uz ļoti sausu un sakairinātu ādu. Manāmi samazina un izlīdzina mīmiskās grumbas. Piešķir ādai tonusu, elastību un tvirtumu. Neitralizē brīvo radikāļu iedarbību. Izolējošais UVB filtrs aizsargā no saulesstaru iedarbības. Var būt  dekoratīvās kosmētikas pamats.

Aukstajos gada mēnešos āda ir jābaro. Jāvērš uzmanība, ka pirms dodaties ārā, pēc krēma uzklāšanas tam ir jāļauj iedarboties vismaz 20 minūtes. No vēja un nokrišņu iedarbības labi pasargā kosmētiskie līdzekļi ar dabiskajām taukvielām. APTADERM- Barojošs krēms sejai ar aktīvām vielām, kas nodrošina intensīvu sausas un kairinātas ādas kopšanu, būs piemērots Latvijas ziemīgajiem laika apstākļiem. Tas atjauno dabisko epidermas hidrolipīdu līdzsvaru. Uzlabo ādas aizsargspējas. Kalpo kā efektīvs ādas pretnovecošanās līdzeklis, barojot, mitrinot un reģenerējot to. Padara ādu jūtami gludāku, elastīgāku un tvirtāku. Satur reducēto skvalēnu, zemesriekstu eļļu un saulespuķu sēklu eļļu, kā arī hidrolizētu elastīnu, glicerīnu un un hitozānu, Е vitamīnu un savvaļas burkāna sēklu ekstraktu. Iesaka lietot pārmaiņus ar Apta-aging 1 vai Apta-aging 2 krēmu. Lielisks nakts krēms.

Par ādu un tās veselību jāsāk rūpēties jaunībā. Ja laicīgi pievērš uzmanību tās īpašībām un prasībām, tad mazāk  saskarsieties ar grumbu un citu ādas problēmu radītām neērtībām, kuras rodas laikam ejot. Tādēļ, ja esat vecuma kategorijā no 18 līdz 35 gadiem, iesakām Jums vieglu, zīdainu APTA-AGING 1- emulsiju, kas ir izstrādāta ņemot vērā galvenos ādas novecošanās profilakses zinātniskos kritērijus. Efektīvs līdzeklis ar augstām ādas barošanas spējām un aizsardzības līmeni. Satur reducēto skvalēnu, sezama, zemesriekstu un rīcineļļas, nepārziepojamo olīvu, sojas un kviešu graudu asnu eļļu, kā arī hitozānu, glicerīnu, oligopeptīdu-5 un bišu ziedputekšņu ekstraktu. Iesaka izmantot kā 1 mēneša kursu 4-5 reizes gadā, pārmaiņus ar Aptaderm barojošo krēmu.

Dažkārt, aukstajos mēnešos, var novērot izteiktu ādas apsārtumu, īpaši vaigu un deguna rajonā. Tam var būt dažādi iemesli, piemēram, izteiktas temperatūra maiņas, kad no ielas mīnuss grādiem dodamies iekštelpās, kurās parasti ir vairāk kā plus 20 grādi.  Šo ādas krāsu maiņu un pigmentāciju ietekmē arī daudzi citi faktori,  kā arī ar novecošanu saistīti iemesli. Tādos gadījumos, lai problēmas novēršanas efekts būtu ilglaicīgs, parasti nepieciešami kosmētiskie kursi, kurus atkārto periodiski, piemēram, ar viena mēneša intervālu. Ļoti būtiski ir lietot speciālus sejas kopšanas līdzekļus, kas nomierina jutīgu ādu un apsārtušu seju. Iesakām  APTA-AGING 2- Pretgrumbu emulsija. Ja esat  vecuma kategorijā 35 +, tad iesakām, vieglu, zīdainu pretgrumbu emulsiju, kas ir izstrādāta, ņemot vērā galvenos ādas novecošanās profilakses zinātniskos kritērijus. Efektīvs līdzeklis ar augstām ādas barošanas spējām un aizsardzības līmeni. Stimulē ādas dabiskās atjaunošanās procesu, uzlabo ādas krāsu, struktūru un reljefu. Novērš vecuma pigmentu plankumu rašanos. Sekmē vecuma grumbu izlīdzināšanos un padara ādu maigu, gludu un zīdainu. Satur reducēto skvalēnu, sezama, zemesriekstu un rīcineļļas, nepārziepojamo olīvu, sojas un kviešu graudu asnu eļļu, kā arī hitozānu, glicerīnu, oligopeptīdu-5 un bišu ziedputekšņu ekstraktu. Iesaka izmantot kā 1 mēneša kursu 4-5 reizes gadā, pārmaiņus ar Aptaderm barojošo krēmu.

Šo kosmētiku var lietot ne tikai sievietes, bet arī vīrieši, kuri nereti sastopas ar līdzīga veida ādas problēmām. Tādēļ, smeļaties padomus no BIOAPTA ieteikumiem un esiet atbalsts saviem vīriešiem un dodiet veselīgus padomus, lai stiprais dzimums izjūt Jūsu maigās rūpes un rada labsajūtu, ko sniedz vesela āda.

 

Tavs skaistums vakar, šodien un rīt!

BIOAPTA

www.bioapta.lv

 Podoloģija – zinātne par pēdu, austrumu medicīna uzskata, ka pēdas ir cilvēka veselības spogulis un uz to norāda arī fakts, ka pēdu saslimšanas ir slimības, kas nesākas pēkšņi, tās attīstās salīdzinoši ilglaicīgi un lielākajā daļā, klīnisko gadījumu, pie tām noved nepietiekama aprūpe vai pat nepietiekami pievērsta uzmanība savai un savu kāju veselībai.

 

 

 

 

 

Pēdu kopšanai vajadzētu kļūt par tikpat ierastu ikdienas rituālu kā roku higiēna un sejas krēma uzklāšana. Kvalitatīva pēdu un nagu aprūpe ir nepieciešama jebkuram cilvēkam, kas rūpējas par savu kāju veselību, izveidojot individuālu pēdu aprūpes plānu, izvēloties kāju ādai atbilstošu apstrādes tehnoloģiju un kopšanas līdzekļus, kas nodrošina pēdu problēmu novēršanu vai mazināšanu, īpaša uzmanība jāpievērš pacientiem ar cukura diabētu un asins rites traucējumiem. Dažreiz farmaceits ir pirmais veselības aprūpes speciālists, ar kuru pacienti var konsultēties par savām veselības problēmām, aprūpes persona, kurai jāuzņemas atbildību par daudziem aprūpes procesa aspektiem, un tie visi ir svarīgi optimāla galarezultāta sasniegšanai, sniegto pakalpojumu iekļaušana veselības aprūpes sistēmā paredz labu sadarbību un komunikāciju ar citiem veselības aprūpes speciālistiem. Ar šo rakstu no podoloģijas aspekta gribam sniegt informāciju farmaceitiem par ārstniecisko pēdu aprūpi.

 Sausa pēdu āda, plaisas papēžos, uzstaigājumi, nagu struktūras izmaiņas un dažādu hronisko slimību izpausmēs uz pēdu ādas, piemēram, diabētiskā pēda, atopiskais dermatis – pēdu psoriāze.

Ar cieņu, Latvijas Podologu Biedrības valdes priekšsēdētāja Tatjana Ivanova

Intervija ar Latvijas Diabēta federācijas prezidenti Dr. Med. Indru Štelmani.
 
 
 
 

 

Dakter, pastāstiet, lūdzu, ko vēl būtu svarīgi zināt cukura diabēta slimniekiem?

 

Diabēts ir kompleksa saslimšana un skar ne tikai aizkuņģa dziedzeri, nieres, asinsvadus, bet arī mutes dobumu.Lielākā daļa cukura diabēta slimnieku zina, ka regulāri ir jākontrolē cukura jeb glikozes līmenis asinīs, jāseko nieru un acu veselībai, lai neattīstītos diabēta nefropātija un retinopātija, taču praktiski visi sastopas arī ar nepatīkamām sajūtām mutes dobumā, bet nezina kā ar tām tikt galā.

 

Pastāstiet, vai ir kas jauns radīts, lai palīdzētu diabēta slimniekiem?

 

Jā, nesen ir radīts jauns produkts – zobu pasta, kas speciāli paredzēta cukura diabēta slimniekiem.Liela daļa no slimniekiem ikdienā saskaras ar sausumu mutē, dedzināšanas sajūtu mēlē, biežām sēnīšu infekcijām, siekalu dziedzeru darbības traucējumiem un mutes gļotādas iekaisumiem. Ar laiku var attīstīties periodontīts – slimība, kuras rezultātā iekaist smaganas un tiek bojāts kauls, kurā stiprinās zobi, kā rezultātā zobi izkrīt.

 

Kādēļ tas tā notiek?

 

Cukura diabēta slimniekiem ir samazināta siekalu veidošanās intensitāte un siekalās var būt arī paaugstināts cukura līmenis, pat tad, ja glikozes līmenis asinīs tiek efektīvi kontrolēts.Paaugstinātais cukura līmenis veicina mutes mikrofloras izmaiņas, kas ar laiku var izraisīt periodontītu un pastiprinātu zobu bojāšanos. Sausā mute ir otra problēma, kas izraisa mutes dobuma saslimšanas – mutes dobums ir vieglāk ievainojams un uzņēmīgāks pret sēnīšu infekcijām.Taču pats būtiskākais ir asinsrites mikrocirkulācijas traucējumi. To ietekmē nepietiekami ar uztura vielām un skābekli tiek apgādāti arī mutes dobuma audi, kas izraisa to pastiprinātu bojāšanos un atjaunošanās traucējumus.

 

Dakter, ko darīt, lai šīs likstas mani neskartu?

 

Pirmkārt jau regulāri ir jāapmeklē savu zobārstu, kas izmeklēs zobu un, īpaši cukura diabēta slimnieku gadījumā, smaganu veselību.

Otrkārt – personīgā higiēna – rūpīga mutes dobuma kopšana, vēlams ar speciāli diabēta slimniekiem paredzētiem līdzekļiem.

Patlaban  jau ir pieejama zobu pasta Eucryl Diabetic, kas ir radīta speciāli cukura diabēta slimniekiem, rūpīgi piemeklējot sastāvu, kas palīdz efektīvi novērst specifiskās problēmas.

 

Sakiet, vai tā ir iedarbīga?

 

Jā, klīniskie pētījumi pamato to, ka Eucryl Diabetic zobu pastas sastāvā esošie ingredienti spēj novērst samazināt nepatīkamās sajūtas, smaganu iekaisumu, palīdz izvairīties no sēnīšu infekcijām, zobu bojāšanās un izkrišanas.

Eucryl Diabetic sastāvā ir daudzu augu ingredienti, kuri nodrošina:

 • antimikrobo iedarbību;
 • pretiekaisuma iedarbību;
 • mikrocirkulācijas uzlabošanu asinsvados;
 • smaganu aizsardzību;
 • mutes ievainojumu sadzīšanas veicināšanu;
 • zobu veselības stiprināšanu.

Ieteikšu vēlreiz – rūpīgi kopjiet un sekojiet līdzi mutes dobuma veselībai – mūsu zobi ir mūsu bagātība, izkrišanas gadījumā jauni vairs neizaugs!

 

Eucryl Diabetic ir pieejama gan zobu pastas gan DentYucral zobu pulvera veidā Latvijas aptiekas.

 

Uzzini par DSD matu kosmētikas unikālajām īpašībām!

Vienīgais pretsāpju gels ar 12h iedarbību!

Dr. Anita Ābelīte dermatoveneroloģe SIA “Lāzerplastikas klīnika”

 

SOS - SAUSA ĀDA! 

Karstā saule, siltais laiks, augstā gaisa temperatūra un krasās laika svārstības ir galvenie iemesli, kādēļ āda pēc vasaras kļūst sausa. Āda var šķist savilkt, nostiepta, tā var zaudēt savu gludumu, kļūt raupja. Āda var pat sākt niezēt un lobīties. Galvenais iemesls ir mitruma trūkums ādā, kura dēļ mainās ādas kolagēna un elastīna šķiedras, kas ir atbildīgas par ādas elastību, struktūra. Tā rezultātā āda zaudē savu elastību, un sāk veidoties grumbiņas. Nekavējies, ir laiks rīkoties!

Efektīva palīdzība. Ja āda ir kļuvusi raupja un sausa, tai nepieciešamas barojošas vielas, lai atjaunotu tās reģenerāciju. Izmanto kosmētiskos līdzekļus, kas mitrina, baro un aizsargā pārsausinātu ādu, piemēram, barojošus krēmus, emolientus un ādas mitrināšanai paredzētas emulsijas. Šie līdzekļi efektīvi un īsā laikā palīdz likvidēt saules nodarīto sausinošo kaitējumu ādai. Spēja noturēt un piesaistīt mitrumu ir normālas ādas funkcijas, kas dzīves laikā dažādu iemeslu dēļ mēdz samazināties. Ja tā notiek, ir vērts izvēlēties tādus ādas kopšanas līdzekļus, kuru sastāvā ir  tādas sastāvdaļas kā urīnviela, hialuronskābe, kas labi mitrina ādu un paātrina tās reģenerācijas (atjaunošanās) procesus.

Pareizi mazgā seju un ķermeni!

Kad sākas apkures sezona, āda pastiprināti cieš no apkārtējās vides sausuma. Pēc karstās vasaras daudzām sievietēm āda kļūst sausa tāpēc, ka viņas to pārmērīgi bieži (1-2 reizes dienā) mazgājušas ar sārmainām ziepēm un smaržīgām dušas želejām, kas sausina ādu, rada savelkošu sajūtu, ādas zvīņošanos un pat plaisāšanu. Tādēļ ieteicams izvēlēties aptiekās pieejamās dušas eļļas un dušas krēmus, kas ādu mitrinās un palīdzēs novērst ādas sausumu, normalizēs raga kārtas veidošanos un ļaus ādai labi justies.

Svarīgi: ievēro ādas attīrīšanas ABC un reizi nedēļā attīri ādu ar skrubi vai pīlingu. Tas uzlabo aktīvo vielu dziļāku iesūkšanos ādā.

Zināšanai: izteikti sausai, savilktai ādai atsvaidzinošu komforta sajūtu dod izsmidzināmie ūdeņi, kuru sastāvā ir termālais ūdens, ziedūdens vai attīrīts ūdens, ko papildina ar mitrinošām, nomierinošām un aizsargājošām sastāvdaļām. Tie ir labi piemēroti līdzi ņemšanai, lietošanai telpās un transporta līdzekļos ar sausu gaisu. Tos var lietot, cik bieži vien vēlies, arī virs kopjošās un dekoratīvās kosmētikas.

Vairāk mitruma!

Ja rudens otrajā pusē temperatūra krasi pazeminās zem +10 grādiem, sejas kopšanai ieteicams sākt lietot bagātīgākas, barojošākas konsistences krēmus. Tie palīdz atjaunot ādas aizsargkārtu, mazina iekaisumu un kairinājumu. Šos līdzekļus īpaši ieteicams lietot vējainā, drēgnā laikā. Tie lieliski iesūcas ādā, neatstāj taukainas plēvītes uz ādas un palīdz noturēt ādā mitrumu. Kosmētiskajos ādas kopšanas līdzekļos esošie keramīdi piedalās epidermas lipīdu barjeras veidošanā, regulē ādas šūnu atjaunošanos, novērš lobīšanos un pasargā ādu no atūdeņošanās. Ja āda lobās, ar ķermeņa pieniņu vien būs par maz. Lai ādu pastiprināti barotu un mitrinātu, lai atjaunotu zaudēto tauku un mitruma līdzsvaru, nepieciešami losjoni, kuru sastāvā ir urīnviela, kā arī emolienti, kas intensīvi mitrina ādu, atjauno ādas dabīgo aizsargslāni, nodrošinot ādai tūlītēju komforta sajūtu.

 

 

Nomaini dekoratīvo kosmētiku!

Nav jānomaina viss vasaras kosmētikas arsenāls. Tikai vēlā rudenī ieteicams lietot dekoratīvās kosmētikas līdzekļus, kas pasarga ādu no temperatūras un mitruma svārstībām. Šķidro tonālo krēmu un lūpu spīdumu vēlams nomainīt pret pūderkrēmu vai citu biezākas konsistences līdzekli, kas neļaus ādai zaudēt mitrumu un aizsargās to no rudens vējiem, un lūpu krāsu, kuras sastāvā ir vasks vai olīveļļa – tas neļaus lūpām izsausēt un sasprēgāt. Ieteicams iegādāties arī ūdens noturīgu tušu, kas neizplūst rudens lietū un vējā. Nomaini arī sausās acu ēnas pret krēmveida ēnām, jo tās ir noturīgākas pret mitrumu.

IETEICAMI RUDENĪ:

 • Barojošs sejas krēms

http://internetaptieka.lv/lv/sejas-adai/babe-mitrinoss-barojoss-krems-spf-20-50-ml

 • Urea losjons

http://internetaptieka.lv/lv/kermenim-adai/babe-kermena-losjons-ar-10-urea-500-ml

 • Emolienti

http://internetaptieka.lv/lv/bernu-kopsanai/babe-mikstinoss-krems-kermenim-200-ml

 • Eļļas ziepes

http://internetaptieka.lv/lv/adai/babe-ellas-ziepes-500-ml

Svīst karstā laikā vai stresa dēļ ir cilvēciski. Taču cits jautājums – vai svīstot jūtamies komfortabli? Absolute Dry piedāvā risinājumu, kā novērst ķermeņa svīšanu uz ļoti ilgu laiku.

 

KAS TAS IR?

Pretsviedru dezodorantam jābūt ikvienas sievietes un arī vīrieša kosmētikas maciņā, bet ne vienmēr tas pilda savu uzdevumu un spēj aizsargāt no sviedru izdalīšanās. Labākajā gadījumā tas patīkami smaržo, bet sviedru aromātu nemaz neaptur. Turklāt parastie dezodoranti bieži vien atstāj traipus. Cik blūzīšu un kreklu gan nav novārtīti, kad apģērbs nejauši pieskaras padusēm kur uzklāts dezodorants. Absolute Dry ir kas pavisam cits. Tas nav aromatizēts dezodorants, bet gan līdzeklis, kas nesatur smaržvielas un tajā pašā laikā pilnībā aizkavē sviedru izdalīšanos. To var klāt ne vien padusēs, bet arī uz plaukstām, pēdām un citām ķermeņa daļām, kur visbiežāk izdalās sviedri. Turklāt tā iedarbība ir apbrīnojami ilgstoša – līdz pat septiņām dienām.

 

KĀ DARBOJAS?

Absolute Dry sastāvā ir spirtā izšķīdināts alumīnija hlorīds, un, pateicoties tam, līdzeklis spēj efektīvi novērst sviedru izdalīšanos vietā, kur tas uzklāts. Tas iesūcas ādas porās un bloķē sviedru izdalīšanos. Līdzeklis savu iedarbību nezaudē pat pēc mazgāšanās, tāpēc  nav nepieciešams to lietot katru dienu, pietiek ar vienu reizi nedēļā. Pirms līdzekļa lietošanas daudzi gan satraucas – vai ir labi iejaukties organisma dabiskajos procesos un vai tas nekaitē organismam? Zinātniski izpētīts, ka alumīnija hlorīds netiek tālāk par sviedru dziedzera porām, neiesūcas ne sviedru dziedzerī pašā, ne asinīs, bet ar organisma olbaltumvielām veido korķīti, kas arī veic šo funkciju - nobloķē sviedru izdalīšanos.

 

PAREIZA LIETOŠANA

Lai Absolute Dry darbotos un neradītu ādai kairinājumu, ļoti būtiski ievērot pareizu tā lietošanu. Tas jāklāj uz tīras un pilnībā sausas ādas. Tāpat jāņem vērā, ka šis līdzeklis ir paredzēts lietošanai tikai uz veselas ādas, to nedrīkst klāt uz atklātām brūcēm, kā arī jāuzmanās, lai tas neiekļūst acīs. Tā kā antipetrspirants satur spirtu, kas nepieciešams gan tā darbībai, gan pilda ādu dezinficējošu funkciju, to nevajag klāt tūlīt pēc padušu skūšanas. Absolute Dry iesaka uzklāt vakarā pirms gulētiešanas, lai tas iesūcas ādā un no rīta tā būtu pilnībā sausa.

 

TICĒT VAI NĒ?

Palūdzām dažādu profesiju pārstāvjiem izmēģināt Absolute Dry pretsviedru līdzekli, lai uzzinātu, vai tas patiešām darbojas, kā solīts.

 

Inita, žurnāla redaktore:

Absolute Dry man tiešām ir patīkams atklājums. Pirmajā dienā, kad sāku to izmēģināt, vakarā devos uz jogas nodarbību, un te nu sākās brīnumi - tiešām nebiju gaidījusi, ka pēc fiziski smagas nodarbības, kad krekliņš ir slapjš, paduses joprojām palikušas sausas un svaigas. Arī turpmākajās dienās efekts tiešām saglabājās. Tā kā ļoti daudz staigāju kājām, turklāt ļoti ātrā tempā, sanāk nosvīst, bet Absolute Dry mani pārsreidza.  Vienīgais nepatīkamais bija pirmais brīdis pēc līdzekļa uzklāšanas - degunā iesitās ļoti asa spirta smaka, taču tā ātri pazūd, un paliek viegls, patīkams aromāts.” 

 

 

Sandra, personāla vadītāja:

„Esmu no tiem cilvēkiem, kuriem ir problēmas ar pastiprinātu svīšanu, īpaši stresa situācijās, tāpēc man bija liela interese izmēģināt Absolute Dry pretsviedru līdzekli. Lietoju to tikai dažas dienas, bet nenoliedzami – efekts ir. Nevarētu teikt, ka paduses ir pilnībā sausas, taču sviedru nospiedumi uz drēbēm nepaliek un nav arī nepatīkamā aromāta. Vienīgais, par ko aizdomājos, lietojot šo produktu – kur gan tie sviedri, kas neizdalās, paliek. Vai ilgstoša šī preparāta lietošana nekaitē organismam? No vienas puses esmu apmierināta ar Absolute Dry sniegto efektu, bet no otras – esmu vairāk eko kosmētikas piekritēja. Tāpēc esmu pārliecināta, ka šo līdzekli nelietošu ikdienā, bet tikai uz kādiem nozīmīgiem pasākumiem, piemēram, ja man mugurā būs dārga kleita. Negribēsies taču svīstot to sasmērēt!”

 

Jānis, policists:

„Pēc Absolute Dry uzklāšanas uz ādas tas mazliet kņudināja un bija kodīga sajūta - tāda kā pēc skūšanās, kad vēl uzpūš smaržas. Taču pēc tam… Tas tiešām darbojas kā brīnumlīdzeklis. Biju patīkami pārsteigts, ka pēc garas darba dienas un tāda karstuma, kas bija ārā, – paduses paliek sausas un nekāda nepatīkama aromāta. Vēl pārsteidzošākais ir tas, ka tā noturība ir vairākas dienas. Esmu izmēģinājis gandrīz visus pretsviedru dezodorantus, kas sola ilgnoturību, bet neviens no tiem nedarbojas tā, kā šis. Es noteikti lietošu Absolute Dry atkārtoti.”

 

Laura, projektu vadītāja:

„Esmu ļoti apmierināta ar jauno produktu. Tik efektīvus līdzekļus novērtēju īpaši karstajās dienās, kad tiekoties ar sadarbības partneriem bieži vien vēl papildu spriedzi rada sasvīdušas paduses. Un kuram gan šāds lieks stress ir vajadzīgs? Sākumā mani nedaudz mulsināja produkta materiāls, kas saskārās ar ādu – tas ir kā maza švammīte, bet, sākot to lietot, atklāju to kā pat ļoti ērtu. Paldies par iespēju izmēģināt Absolute Dry, un ieteikšu to arī saviem draugiem.”

Teksts Guna Puisāne

Pārpubicēts no žurnāla OK

 

Māmiņām par savu uzturu grūtniecības laikā ir daudz jautājumu: vai var dzert kafiju, cik daudz jāuzņem kalcijs, lai tas pietiktu gan mammai, gan mazulim, kāpēc vajadzētu atteikties no aknām un mazsālītā laša un kā izvairīties no anēmijas? Māmiņu Klubs kopā uztura speciālisti Inesi Siksnu izstrādājis ēdienkarti topošajai māmiņai veselai nedēļai.

Konsultē Inese Siksna.

 

 

 

1.diena

siers, rūgušpiens, tēja

pankūkas ar rīsiem, piens, augļi vai siers, burkāns

 veģetāra zupa, gaļas kotletes ar kartupeļu biezeni un salātiem (piemēram rudenī tie varētu būt ķirbja vai kāpostu salāti), augļi vai ķīselis

 

dārzeņu ragū, piens

2.diena

biezpiens ar krējumu un zaļumiem - var arī tomātiņus vai krevetes; tēja

vinegrets, kafija

 

rīsu piena zupa, stroganovs ar ceptiem kartupeļiem vai pilngraudu makaroniem, ķīselis

biezputra ar pienu

3.diena

rūgušpiens, tēja un auglis (ābols, bumbiers)

piena putra (griķi, auzu pārslas vai prosa), piens

 

biešu zupa, kartupeļi, ķīselis

vārīti kāposti, apcepti ar sausmaizītēm, tēja

4.diena

salāti no svaigiem dārzeņiem, maizīte ar sieru, tēja

 vārīti kartupeļi ar sviestu, piens, kafija

cepta zivs ar biezputru, kartupeļi, ķīselis

Pilngraudu makaroni, piens

5.diena

omlete, tēja

rīsu pudiņš, piens

veģetārais rasoļņiks, vārīta gaļa ar kartupeļu biezeni, ķīselis

vinegrets, tēja

6.diena

sieriņi ar krējumu, tēja

kartupeļu pankūkas, kafija

zaļumi, kāposti, biezputra, ķīselis

rūgušpiens, maize ar sviestu

7.diena

 pankūkas ar cukuru, maizīte ar sieru vai olu, kafija

kāpostu sacepums, piens

kartupeļu zupa, makaroni ar gaļu, augļi vai ķīselis

 svaigu dārzeņu salāti, rūgušpiens

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem apmēram 30% no pasaules iedzīvotājiem jeb 2 miljardi cilvēku cieš no dzelzs trūkuma (anēmija) organismā. Šī saslimšana skar vairāk cilvēku nekā citas slimības. Neskatoties uz to, ka slimības izpausmes ir grūti nosakāmas, šī slimība var radīt dažādas komplikācijas, kas var izraisīt pat priekšlaicīgu nāvi.

 

Hemoglobīns.

Anēmiju raksturo samazināts hemoglobīna un hematokrīta līmenis. Līdz ar to notiek sarkano asins ķermenīšu jeb eritrocītu samazināšanās. Hemoglobīns atrodas eritrocītos, kuri apgādā visu organismu ar skābekli. Dzelzs ir ļoti svarīga hemoglobīna uzbūves sastāvdaļa. Ja organismā nav pietiekošā daudzumā dzelzs, tad nevar veidoties pietiekamā daudzumā hemoglobīns. Līdz ar to samazinās eritrocītu skaits. Ja organismam netiek pietiekoši piegādāts skābeklis, nenotiek pilnvērtīga organism šūnu darbība.

 

Dzelzs pret nogurumu.

Dzelzs nodrošina sirds, aknu un gremošanas sistēmu darbību, taču tās trūkuma rezultātā ķermenis zaudē imunitāti, var rasties grūtības koncentrēties darbam. Cilvēks var justies noguris, pat ja citas saslimšanas nav vērojamas. Simptomi, kas raksturotu anēmiju bieži ir vispārēji un parādās ļoti lēnām, pakāpeniski un slimības sākumu nemaz nevar pamanīt. Daži simptomi, kas var norādīt uz dzelzs trūkumu organismā:

 • Miegainība;
 • Trausli mati un nagi;
 • Bāla āda un gļotāda;
 • Tumši loki zem acīm;
 • Vispārējs nogurums;
 • Aizdusa;
 • Apetītes zudums;
 • Galvassāpes, reiboņi, troksnis ausīs;
 • Pastāvīga aukstuma sajūta.

Vispārēja noguruma un nespēka gadījumā, nereti nespējam atrast loģisku iemeslu šīm sajūtām, „norakstot” slikto pašsajūtu uz saspringto un stresa pilno ikdienu. Taču tam var būt pavisam vienkāršs, ar aci nesaskatāms iemesls- dzelzs trūkums. Dzelzs trūkumu organismā var noteikt tikai laboratoriski. Dzelzs trūkumam pakļauti kā vīrieši, tā sievietes. Tomēr vislielākais risks iedzīvoties dzelzs trūkumā ir sievietēm menstruāciju laikā. Ne visām sievietēm asinis spēj pietiekami ātri atjaunoties, un arī ar pārtikā esošo dzelzs daudzumu nevar pienācīgi kompensēt zudušo. Nereti sievietes ar spēcīgām menstruācijām dodas pie ginekologa, jo spēcīgā asiņošana un līdz ar to dzelzs trūkums varnorādīt uz dažādām ginekoloģiskām saslimšanām. Dzelzs trūkums organsmā var rasties arī no pārlieku lielas fiziskās slodzes, tāpēc arī vīrieši, kuri aktīvi sporto, var ciest no dzelzs trūkuma organismā.

Papildus dzelzs nepieciešams gadījumos, kad plānotas operācijas, kas nozīmē asins zudumus un grūtniecēm, lai nodrošinātu veselīgu augļa attīstību.

 

Pētījumi par dzelzi.

Ir veikti dažādi pētījumi, lai novērtētu dzelzs nepieciešamību organismā. Šveices zinātnieki pēc nejaušības principa izvēlējās 200 sievietes, kuras sūdzējās par hronisku nogurumu un kurām asins analīzēs uzrādījās salīdzinoši zems hemoglobīna līmenis. Daļai sieviešu deva 80 miligramus dzelzs dienā, daļai- placebo. Pēc 12 nedēļām abās grupās sievietēm bija vērojama veselības uzlabošanās, tomēr grupā, kurā tika lietots dzelzs, rādītāji bija krietni labāki. Dzelzs lietotāju grupā noguruma rādītāji samazinājās gandrīz uz pusi, bet placebo grupā noguruma rādītāji samazinājās par 29%.

Nogurums ir subjektīvi mērāma „lieta” un skaidrojums tam, kāpēc bija vērojami uzlabojumi placebo grupā ir dažādi. Viens no skaidrojumiem varētu būt tas, ka pētījuma laikā sievietes pievērš sev un savai veselībai pastiprinātu uzmanību, veltīja vairāk laika miegam, kas vispārēji uzlaboja sieviešu pašsajūtu. Zinātnieki secināja, ka tad kad hronisku nogurumu nevar izskaidrot ar veselības stāvokļa pasliktināšanos, vajag pārbaudīt dzelzs daudzumu asinīs.

 

Dzelzs pašsajūtas uzlabošanai.

InternetAptieka.lv piedāvā preparātu Floradix® DZELZS, kas ir uztura bagātinātājs, kas satur dzelzs (II) glukonātu, C vitamīnu, svarīgākos B grupas vitamīnus, kā arī augu ekstraktus un augļu sulu koncentrātus. Floradix® DZELZS nesatur konservantus, krāsvielas un alkoholu. Nerada aizcietējumus. Floradix® DZELZS uzlabos vielmaiņu un imunitāti, nodrošinās organisma apgādi ar skābekli, veicinās hemoglobīna veidošanos, veicinās organisma augšanas procesus, regulēs B12 vitamīna līmeni asinīs, uzlabos ādas krāsu un stiprinās organismu. Ieteicams lietot sievietēm jebkurā vecumā, īpaši grūtniecēm un barojošām māmiņām, sportistiem, veģetāriešiem, kā arī bērniem un pusaudžiem. Floradix® DZELZS pieejams 250ml un izdevīgā 500ml iepakojumā.

Evita Hofmane

 «Vārdu «celiakija» ir dzirdējuši daudzi, tāpat dažādus mītus par šo slimību, bet objektīvu un precīzu informāciju zina ievērojami mazāk cilvēku,» uzskata Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu slimību klīnikas virsārste gastroenteroloģijā Ieva Eglīte.

 

Ar speciālisti runājam par to, kā šobrīd klājas celiakijas pacientiem un viņu tuviniekiem, par sabiedrības attieksmi un izpratni par šo slimību un par dominējošajām tendencēm, kā dzīvosim tālāk. 

 

– Celiakijas slimnieku skaits Latvijā arvien palielinās. Cik viegli šodien pie mums ir noteikt saslimšanu ar celiakiju?

– Pirmie, kuriem celiakijas pacienti būtu jāpamana, protams, ir ģimenes ārsti vai primārās aprūpes pediatri. Šobrīd ir pietiekami daudz informācijas par šo slimību, jautājums – cik lielā mērā ārstam tas interesē un cik daudz viņš tam pievērš uzmanību. Var rasties arī hipodiagnostikas problēmas, jo celiakija ir mainījusi savu seju. Bieži vien slimnieki vairs nav mazi, novārguši bērniņi, kā to pediatriem savulaik mācīja. Tie var būt arī bērni ar palielinātu svaru vai citām veselības problēmām. Tāpēc dažreiz citu vainu starpā celiakiju var arī nepamanīt.

Tomēr celiakijas diagnostikas iespējas arvien pieaug. Vispirms tiek veiktas asins analīzes. Ja tās ir pozitīvas, tad tālāk tiek nozīmēta tievās zarnas biopsija. Biopsijas izmeklējumos daudz kas ir atkarīgs no tā, cik pieredzējis ārsts patologs biopsiju apskata, jo te ļoti liela nozīme ir pieredzei. Kritēriji, pēc kādiem izvērtēt biopsijas, visiem ir zināmi, jautājums ir tikai par to, kā kurā vietā tos izmanto.

– Kas pēc celiakijas diagnozes uzstādīšanas mainās cilvēku dzīvē?

– Faktiski vienīgā ārstniecības metode ir bezglutēna diētas ievērošana. Pacienta dzīve mainās tādā ziņā, ka viņš vairs nevar ieskriet tuvākajā kafejnīcā, paķert bulciņu un paēst. Viņam ir daudz vairāk jādomā par savu ēdienkarti. Nevajadzētu pret savu veselību izturēties nenopietni. Tas gan attiecas uz jebkuru cilvēku. Celiakija var radīt sociālas grūtības, taču tai ir labi saprotama ārstēšanas metode, kas nerada nopietnas blaknes, kā tas mēdz būt ar medikamentiem citu slimību gadījumā. Ievērojot diētu, nākotnē ir iespējams izvairīties no sarežģītām komplikācijām.

– Kā parasti reaģē ģimenes, uzzinot, ka bērnam ir celiakija?

– Reakcija ir dažāda. Ja saslimst bērns, tad galvenā atbildība par viņa veselību jāuzņemas mātei vai tam cilvēkam, kurš gatavo ēdienu. Es saprotu, ka sievietei nav viegli, it īpaši, ja ģimenē ir vēl kāds bērns. Tas ir vēl viens papildu punkts visu darbu organizācijā, kas jāmaina un jāsakārto. Līdz ar to emocijas mēdz būt dažādas. Emocijas un psiholoģiskais noskaņojums mainās, redzot, ka, ievērojot diētu, bērnam kļūst labāk. Tā ir liela motivācija turpināt, ja ir pozitīvi rādītāji. Ja kaut kādu iemeslu dēļ ar diētu neveicas, tad motivācija zūd. Vēl mēdz būt situācijas, ka ģimenē katram ir savs viedoklis un, pat ja pati mamma gribētu klausīt ārstiem, ja viņai nav atbalsta no ģimenes, tas rada papildu diskomfortu. Un ir tikai viens dominējošais jautājums – kad mēs to varēsim pārtraukt? Diēta tiek uztverta kā īstas mokas. Tajā pašā laikā ģimenēs, kur visi situāciju izprot, dzīve ir sakārtota, arī bērns jūtas mierīgāk.

– Ja uzstādīta diagnoze celiakija, cilvēkam ir jālieto pārtikas produkti bez glutēna. Kāda ir to pieejamība veikalos? Šajā sakarā dzirdēti atšķirīgi viedokļi.

– Es pieejamību varu vērtēt pēc savu pacientu stāstītā, un arī šajā ziņā esmu dzirdējusi radikāli pretējus viedokļus. Domāju, ka daudz kas ir atkarīgs no cilvēka dzīvesvietas. Produkti ir pieejami lielveikalos, piemēram, Stockmann, Rimi u.c. Ir atsevišķi specializēti veikaliņi un aptiekas, kas tirgo šos produktus. Arī es pati, iegriežoties aptiekā, esmu šos produktus redzējusi. Produktu pieejamības problēma varētu būt lielāka laukos, kur uz vietas nav aptiekas vai arī šie produkti ir īpaši jāpasūta. Tad produktu klāsts varētu būt  ierobežots. Rīdziniekiem, kā arī cilvēkiem, kas izbrauc ārpus Latvijas, šajā ziņā tik lielām sūdzībām nevajadzētu būt. Savukārt lauku cilvēkiem ir pašiem savi dārzeņi, piena un gaļas produkti, kuros glutēna nav. Tiesa, dažreiz, ja ir pieejama tikai viena aptieka ar ierobežotu produktu klāstu, ar laiku var apnikt, piemēram, ēst vienus un tos pašus cepumus. Zināmas problēmas var rasties arī tad, ja bērniem negaršo neviena no pieejamajām maizēm.

– Visā pasaulē bezglutēna pārtikas patēriņš strauji aug. Vai šobrīd varam runāt par to, ka bezglutēna produkti kļuvuši par modes lietu un tos lieto arī cilvēki, kuriem nav celiakija?

– Jā, tā var teikt, ja paraugās uz statistikas datiem. Nesen biju konferencē, un tur stāstīja, ka, piemēram, Austrālijā 90% pieaugušo, kuri ievēro bezglutēna diētu, nekad nav bijusi celiakija. Par modes lietu to savā ziņā padara arī slavenības, kas sludina, ka bezglutēna ēdiens ir pats labākais.

Zināmā mērā es tam varētu piekrist, bet tajā pašā laikā man kā ārstam ir jāstrādā ar pacientiem, kuriem bezglutēna diēta ir izdzīvošanas jautājums, un tas ir ļoti nopietni. Līdz ar to nevēlos iesaistīties bezglutēna diētas slavināšanas kampaņās tiem, kuriem tāda nav nepieciešama. Ko ēst, ir katra paša personīgā izvēle.  

– Izskanējusi informācija, ka tiek meklēta vakcīna pret celiakiju.

– Konferencē tika runāts arī par to, ka šādas vakcīnas tiek meklētas. Tās ir zinātnisko pētījumu stadijā, un tomēr tiek uzskatīts, ka vakcīna nevar pilnībā aizvietot bezglutēna diētu.

– Celiakijas pacienti Latvijā ik mēnesi saņem 75 latu pabalstu – tas ir daudz vai maz? Kā jūs raugāties uz citu valstu praksi pabalstu daļēji izsniegt produktu veidā?

– Ar 75 latiem mēnesī vajadzētu pietikt, jo bērns jau nepārtiek tikai no miltu produktiem. Arī tad, ja bērns neēd speciālo bezglutēna maizi un viņam tiek pirkti cepumi, lai cik dārgi tie būtu, šī summa ir pietiekami liela. Runājot par naudas aizvietošanu ar produktiem, jāteic, ka tas varētu būt racionāli, jo tādā gadījumā nauda tiešām tiktu novirzīta pārtikas iegādei.

– Kāda šobrīd ir situācija ar celiakiju slimo bērnu ēdināšanas jomā izglītības iestādēs?  

– Daudz kas ir atkarīgs no personālijām. To man stāsta arī pacientu vecāki. Daļa ir ļoti apmierināti un pateicīgi bērnudārziem un skolām, kur cenšas darīt visu, bet ir vietas, kur skaidri un gaiši pasaka: vai nu jūs nesīsiet ēdienu paši, vai mēs jūsu bērnu nebarosim. Šī situācija savā ziņā atspoguļo mūsu sabiedrību kopumā. Cits, ja otram ir kruķis, palīdz viņam iekāpt tramvajā, bet cits pagrūž malā un iekāpj pats.

Tomēr kopumā stāvoklim ir tendence uzlaboties. Mēs, protams, varam šķendēties, ka neviens neko nezina un negrib, bet tā gluži nav. Nevar visus vērtēt vienādi. Skolu personālam, izglītības iestāžu pavāriem ir lasītas lekcijas. Motivācija parasti ir daudz lielāka, ja cilvēks pats ir saskāries ar šo slimību, tā ir ģimenē vai kādam draugam. Tad viņi saprot, ka problēma patiešām ir reāla.

– Kā jūs vērtējat Latvijas Celiakijas pacientu biedrības darbu un Diētas skolas pasākumus?

– Noteikti pozitīvi. Ņemot vērā, ka celiakijas ārstēšana ir saistīta ar sociālās dzīves pārkārtošanu, tad šīs funkcijas nevar uzņemties ārsts. Ārsts var diagnosticēt slimību un noteikt ārstēšanas virzienu. Līdz ar to es uzskatu, ka biedrība ļoti daudz palīdz situācijas uzlabošanā, lai slimnieki justos droši, viņiem nebūtu jāslēpj sava diagnoze un viņi nejustos izstumti. Mūsu sabiedrībā ir cilvēki, kuriem jāizskaidro, ka celiakija nav lipīga. Tāpat fakts, ka celiakijas pacients nevar ēst parastu maizi, nenozīmē, ka viņa pēdējā stundiņa ir klāt. Sabiedrībā par jebkuru slimību valda dažādi mīti, tāpat ir arī ar celiakiju. Ļoti apsveicams ir biedrības darbs, lai sakārtotu bērnu ēdināšanas jautājumus mācību iestādēs.

– Ko jūs novēlētu visiem celiakijas pacientiem un viņu tuviniekiem?

– Gribētu novēlēt, lai cilvēki, uzzinot diagnozi, uzreiz negrimst nomāktībā un mēģina savu slimību pieņemt un piemēroties šai dzīvei. Domāju, ka ļoti daudz kas ir atkarīgs no mūsu noskaņojuma. Ja mēs slimību uztveram ļoti negatīvi un turklāt apkārt ir cilvēki, kuri cenšas kaut ko «iebarot», tad, protams, rezultāts nebūs tik labs kā tiem, kuri sakārto savu dzīvi un slimību neuztver kā ļoti lielu ierobežojumu. Cilvēki ar celiakiju var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

 

Informācijai

Kādas analīzes tiek veiktas celiakijas diagnostikai?

 

Asins analīzes
Pirmais solis ceļā uz diagnozi – asins analīzes. Jūsu gastroenterologs var nozīmēt jums asins analīzes uz imūnoglobulīna A antivielām (IgA), transglutamināzes antivielām (tTGA) un antiendomīziju (IgA EMA).
Ja rezultāti ir pozitīvi vai paaugstināti, ārsts nosūtīs jūs uz tievās zarnas biopsiju. Tomēr ir jāņem vērā, ka negatīvais asins tests ne vienmēr izslēdz celiakiju, jo dažiem celiakijas slimniekiem var būt arī IgA deficīts, tāpēc asins analīžu rezultāti var būt maldinoši. It īpaši bērniem līdz trīs gadu vecumam asins analīzes var būt nedrošas.

Biopsija
Ja asins analīzes ir pozitīvas, ārsts nosūtīs jūs uz tievās zarnas biopsiju (fibrogastroskopija). Šo procedūru, ko tautā sauc par «kobras rīšanu», veic ar anestēziju gan bērniem, gan pieaugušajiem. Tā ilgst 10–15 minūtes. Gastroskopa caurulīte ar kameru galā caur muti tiek ievadīta barības vadā un tālāk divpadsmitpirkstu zarnā. Tur no zarnas sienas tiek nokniebti daži mikroskopiski audu gabaliņi. Izpētot zarnas audu paraugus, morfologs noteiks, kādā stāvoklī ir bārkstiņas, kas pārklāj zarnas. Veselam cilvēkam šīs bārkstiņas uzsūc barības vielas, taču celiakijas gadījumā glutēns «palaiž» tādu imunitātes programmu, pie kuras imunitāte sāk iznīcināt šo bārkstiņu veselās šūnas. Tādējādi bārkstiņas kļūst plakanas un vairs nespēj pildīt savas funkcijas. Saskaņā ar starptautisko medicīnisko praksi biopsija ir  zelta standarts celiakijas diagnostikā.

 

Avots: Latvijas Celiakijas pacientu biedrības Dzīve bez glutēna mājas lapa http://dzivebezglutena.lv/

 

 

Ieva Eglīte: «Celiakija var radīt sociālas grūtības, taču tai ir labi saprotama ārstēšanas metode, kas nerada nopietnas blaknes, kā tas mēdz būt ar medikamentiem citu slimību gadījumā. Ievērojot diētu, nākotnē ir iespējams izvairīties no sarežģītām komplikācijām.»

Foto: Guntis Gvozdevs

Pārpublicēts no laikraksta „Tauta un Veselība”

Latvijā celiakija diagnosticēta tikai nelielai saslimušo daļai

Anna Kalniņa

 

Bezglutēna milti, bezglutēna maize, cepumi, pārslas, saldumi un dažādi citi produkti... Ik brīdi sastopamies ar kādu jaunu tirdzniecības vietu, kas piedāvā bezglutēna pārtiku, kā arī ar jauniem produktiem. Brīžiem šķiet, ka šo diētu diktē mode, taču nereti arī dzirdams, ka pieaug celiakijas pacientu skaits, kam graudaugos sastopamais proteīnu maisījums patiešām ir veselībai bīstams.

Par celiakijas izplatību Latvijā, diagnozes noteikšanu, kā arī celiakijas pacientu dzīvesveida niansēm Gastro avīzei stāsta LU asociētais profesors gastroenterologs Mārcis Leja, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas zinātniskās daļas vadītājs.

 

Latvijā – tikai pusprocents

«Tiek lēsts, ka Eiropā ar celiakiju slimo apmēram viens procents populācijas. Vācijā šis rādītājs ir nedaudz zemāks, savukārt Skandināvijā – divi procenti un vairāk,» ārsts Mārcis Leja raksturo celiakijas izplatību. Jautāts, kāda ir situācija Latvijā, ārsts droši apgalvo, ka pie mums tā nebūs sastopama vairāk kā 0,5% cilvēku. «Šāda informācija iegūta Latvijā nesen izdarītajā pētījumā ERAF projekta* ietvaros, kur tika veiktas asins analīzes un ģenētiskie teksti aptuveni 1500 cilvēkiem. Pētījuma rezultāti pagaidām vēl nav plaši publicēti,» viņš piebilst. Visticamāk, celiakijas pacientu īpatsvaru nosaka divi faktori. Pirmkārt, tas ir ģenētiskais faktors, otrkārt – dzīvesveids un dzīves apstākļi, proti, jo labāki dzīves apstākļi valstī, jo vairāk cilvēku slimo ar celiakiju, līdzīgi kā tas ir ar alerģijām. M. Lejam ir piemēri, kas lieliski raksturo šo apgalvojumu: «Karēlijas pierobežā šādā aspektā tika analizēti gan Krievijas, gan Somijas pusē dzīvojošie iedzīvotāji. Robeža šajā gadījumā ir visai mākslīgi radīta, ģenētiskās atšķirības starp iedzīvotājiem nav, toties atšķiras dzīves apstākļi. Pētījumā tika secināts, ka Somijā ar celiakiju slimojošo cilvēku procentuāli ir vairāk.» Kā otru piemēru ārsts min Zviedriju, kur savulaik bija vērojams straujš celiakijas pacientu pieaugums, kas tika skaidrots ar tikpat strauju mākslīgi baroto bērnu pieaugumu. Tātad pastāv iespēja, ka arī Latvijā, uzlabojoties sadzīves apstākļiem, celiakijas pacientu skaits var pieaugt.

 

Diagnostikas iespējas

Gastroenterologs uzsver, ka galvenais ir pareiza celiakijas diagnostika. Atšķirībā no daudzām citām kaitēm šajā gadījumā nevar noteikt diagnozi, izvērtējot simptomus. «Nav pareizi problēmu gadījumā novērst graudaugu lietošanu un, ja sagaidītas pozitīvas pārmaiņas, noteikt diagnozi. Precīzas diagnozes noteikšanai nepieciešams asins tests, kā arī biopsijas rezultāti no divpadsmitpirkstu zarnas parauga, kas tiek paņemts endoskopijas laikā. Paralēli nepieciešamas arī analīzes uz imūnglobulīnu A antivielām, lai izslēgtu tā deficītu, jo šajā gadījumā negatīvs tests uz celiakiju varētu būt arī mānīgs,» skaidro Mārcis Leja. «Taču arī tad, ja tests ir pozitīvs, tas vien vēl neapstiprina diagnozi. Nepieciešama ļoti skrupuloza un kompetenta  biopsijas analīze, ko šobrīd visās Latvijas slimnīcās nav iespējams veikt.» Nereti gadoties, ka viena pārbaude ir pozitīva, bet otra – negatīva. Tādā gadījumā par diagnozi nelemj ģimenes ārsts, bet gan speciālists.

Vairums laboratoriju šobrīd piedāvā arī ģenētiskos testus celiakijas noteikšanai. Taču tie nepieciešami tikai atsevišķos gadījumos. «Svarīgi zināt – ja ģenētiskais tests ir pozitīvs, tas nozīmē tikai to, ka šim cilvēkam ir iespēja slimot ar celiakiju, bet nevis to, ka tā patiešām ir. Turpretim gadījumos, ja tests ir negatīvs, ir skaidrs, ka šim cilvēkam celiakijas nav un nevar būt.»

Ģenētiskos testus var veikt arī tādos gadījumos, ja celiakijas diagnoze noteikta pirms gadiem desmit, kad vēl nebija pieejamas tik precīzas diagnostikas metodes kā šobrīd, un pastāv aizdomas, ka tā nav pareiza. Ja ģenētiskais tests izrādās negatīvs, tad cilvēks var droši atsākt lietot pārtikā graudaugu produktus. «Ir skaidrs, ka gan Latvijā, gan pasaulē celiakija diagnosticēta tikai nelielai daļai cilvēku, kam tā patiešām ir. Bet Latvijā ir vērojams, ka celiakija noteikta arī tiem pacientiem, kam tās nav.» Vai tas tiešām saistīts ar sliktākām diagnostikas iespējām nekā citur Eiropā vai pasaulē?  M. Leja uzsver, ka Latvijā šobrīd ir pieejams viss nepieciešamais. Viņaprāt, var runāt tikai par atsevišķām niansēm, kas nestrādā gluži tik labi kā vajadzētu. «Pirmkārt, ne vienmēr visas diagnostikas iespējas tiek adekvāti un pareizi izmantotas; mēdz būt kļūdas. Otrkārt, vēl nesen valsts apmaksāja nepareizu celiakijas diagnostiku. Vai turpmāk tā tiks apmaksāta vispār un vai tiks apmaksāta pareizā diagnostika, būs skaidrs pēc jauno Ministru kabineta noteikumu publicēšanas,» skaidro M. Leja. «Ja šī diagnoze tiek noteikta tagad, tad tā ir uz mūžu, tā vairs nemainīsies. Tieši tāpēc tā ir jānosaka nopietni un atbildīgi. Īpaši jāatceras, ka vispirms ir jānosaka diagnoze un tikai tad jāķeras pie  bezglutēna diētas, pretējā gadījumā slimības noteikšana kļūst daudz grūtāka un sarežģītāka.»

 

Iespējas un problēmas

Ir skaidrs, ka, diagnosticējot celiakiju, pacientu dzīve radikāli mainās, jo ir jāievēro rūpīga un noteikta diēta. Ja pirmajā brīdī šķiet, ka izmaiņas ēdienkartē ir minimālas, jo jāatsakās no maizes, cepumiem un citiem miltu izstrādājumiem, kas tāpat figūrai par labu nenāk, tad, rūpīgāk iedziļinoties, ir skaidrs, ka ēdienkarte jāmaina radikāli. «Graudaugu olbaltumvielu piejaukums var būt ļoti daudzos produktos, kam pirmajā brīdī ar tiem šķiet ļoti maz sakara, piemēram, desā, mērcēs, dažādos panējumos un daudz kur citur. Aktuāls ir jautājums arī par šķietamo bezglutēna produktu drošību. Piemēram, auzas vai griķi celiakijas pacientiem ir atļauti, tajā pašā laikā ir grūti būt drošam, ka šajos produktos patiešām nav piejaukumu. Dabīgais piesārņojums var rasties tādēļ, ka auzu laukā gadu iepriekš novākti kvieši un kāda vārpa izaugusi no jauna. Var būt arī t.s. rūpnieciskais piesārņojums, kad piemaisījums šķietami tīrajā produktā nokļūst apstrādes laikā, piemēram, maltuvēs,» skaidro Mārcis Leja.

Lai gan teorētiski ir iespējams sastādīt celiakijas pacientam piemērotu ēdienkarti, pilnībā izslēdzot ar miltiem saistītos produktus un pārtiekot gandrīz tikai no augļiem un dārzeņiem, tā būtu visai vienveidīga, tāpēc lielākoties celiakijas pacienti ikdienā lieto speciālos pārtikas produktus, kas nu jau arī Latvijā gan lielveikalos, gan aptiekās pieejami visai plašā izvēlē. «Taču, salīdzinot ar parasto pārtiku, šie produkti ir dārgi. Normāli būtu, ja valsts apmaksātu šiem cilvēkiem konkrētus pārtikas produktus, kas tiek izsniegti pret receptēm, piemēram, kilogramu bezglutēna miltu vai noteiktu skaitu maizes klaipu. Šobrīd valsts atbalsts celiakijas pacientiem nav pietekams,» neslēpj M. Leja.

Pamazām Latvijā tiek sakārtota problēma, kas saistās ar paēšanu ārpus mājas – uzlabojas ēdināšana dažādās iestādēs, piemēram, skolās un bērnudārzos, kur  tiek domāts arī par celiakijas pacientiem piemērotu ēdienkarti. «Tomēr Latvijā bezglutēna virtuves pieejamība ir maz attīstīta. Salīdzinājumam: daudzās citās pilsētās visā pasaulē var atrast ne vienu vien kafejnīcu, kur var paēst cilvēks arī ar šādām vajadzībām.»

 

Vai būs zāles?

Šobrīd pasaulē notiek darbs dažādās jomās, kas varētu palīdzēt celiakijas pacientiem: «Pirmkārt, tiek strādāts pie graudu audzēšanas tehnoloģijām, lai varētu radīt tādu pārtiku, kas nesatur glutēnu. Otrkārt, tiek strādāts pie tādu pārtikas piedevu radīšanas, kas varētu likvidēt glutēnu organismā, ja tas netīšām nelielā daudzumā tomēr uzņemts. Nav vairs tālu līdz brīdim, kad šīs pārtikas piedevas varētu parādīties tirdzniecībā. Tiek strādāts arī pie vakcīnas radīšanas, tomēr jāatzīst, ka šeit vēl ir vistālāk līdz reālam produktam.» Tomēr Mārcis Leja īpaši uzsver, ka diemžēl tuvāko gadu laikā pavisam noteikti netiks radīts tāds līdzeklis, kas celiakijas pacientam ļaus ēst visu, ko sirds kāro. Tātad, rūpējoties par ēdienkartes daudzveidību, noteikti ierobežojumi vēl joprojām būs jāņem vērā.

 

Mārcis Leja piekodina:

 • ir nepareizi subjektīvu sūdzību dēļ uzsākt bezglutēna diētu, pirms noteikta diagnoze;
 • nedrīkst aizmirst, ka glutēna piejaukums var būt arī produktos, kur tam nevajadzētu būt;
 • ir iedzīvotāju grupas, kurām īpaši vajadzētu pārbaudīties: 1) celiakijas slimnieku pirmās pakāpes radiniekiem; 2) autoimūno slimību pacientiem, kuriem ir 1. tipa cukura diabēts un autoimūnas vairogdziedzera saslimšanas; 3) dāmām, kurām ir neauglības problēmas vai atkārtoti spontānie aborti bez  cita zināma iemesla; 4) mazasinība bez cita zināma iemesla;
 • nedrīkst aizmirst – celiakija nepāriet!

 

 

* Pētījums izstrādāts Latvijas Universitātes ERAF projekta Nr.2010/0302/2DP/2.1.1.1.0/10/APIA/VIAA/158 «Ģenētisko un seroloģisko biomarķieru diagnostikas metodes izstrāde paaugstināta vēždraudes riska autoimūnas gastrointestinālas slimības savlaicīgai noteikšanai pacientiem ar autoimūnām saslimšanām» ietvaros

 

Mārcis Leja: «Nav pareizi problēmu gadījumā novērst graudaugu lietošanu un, ja sagaidītas pozitīvas pārmaiņas, noteikt diagnozi. Precīzas diagnozes noteikšanai nepieciešams asins tests, kā arī biopsijas rezultāti no divpadsmitpirkstu zarnas parauga, kas tiek paņemts endoskopijas laikā.»

Foto: Guntis Gvozdevs

Pārpublicēts no laikraksta „Tauta un Veselība”

Kādēļ ir jāstāv rindā?

Kādēļ citiem ir jādzird kādus medikamentus jūs pērkat?

Kur paliek diskrētums?

Mēs laužam standartus!

 

Iepērcies InternetAptieka.lv! Tev nav jāstāv rindā, tev nav citu priekšā jānosauc medikaments no kura jau var izsecināt, kas tev kaiš, tu vari izvēlēties bezrecepšu medikamentus, uztura bagātinātājus, kosmētiku, higiēnas preces, speciālo pārtiku un citas preces neviena netraucēts. Vari iepazīties ar produkta aprakstu un izlemt, vai tas tiešām ir tas, kas tev vajadzīgs, ja nespēj izšķirties starp produktiem – mums ir risinājums, piezvani jaukajai un atsaucīgajai farmaceitei 67147058 vai uzraksti e-pastu uz info@internetaptieka.lv un saņem konsultāciju par to, kurš produkts tev būs piemērotāks!

Ja tev interesē recepšu medikamenti, iepriekš piesakot apmaiņā pret recepti tos var saņemt Rīgā, Dzelzavas ielā 120M jau iepakotas un diskrētas.

Un visu pamatu pamats CENAS – gandrīz visas preces ir LĒTĀKAS kā citās aptiekās!

Netici? Pārliecinies pats – www.InternetAptieka.lv

Pārliecinājušies, ka ir izdevīgi iepirkties internetā, cilvēki arvien biežāk iegādājas visdažādākās preces un pakalpojumus tieši šādā ceļā. Katram, protams, ir savi apsvērumi par to, kādas lietas labāk meklēt tīmeklī , bet kādas tomēr gribas vispirms redzēt klātienē. Kā ar bezrecepšu medikamentiem? Kas jāzina, lai varētu tos internetā iegādāties droši un izdevīgi? Uz Mājas jautājumiem atbild zāļu lieltirgotavas Oriola Rīga projektu vadītāja Liene Vēvere.

Uzņēmums ir Latvijas tirgū nu jau 20 gadus un nesen tas atvēris arī savu interneta aptieku www.InternetAptieka.lv

 

Kā cilvēks, kurš internetā atrod sev vajadzīgo produktu un varbūt pat īsti neatceras, vai tas bezrecepšu medikaments vai uztura bagātinātājs, var zināt, ka to iegādāties ir tikpat droši kā tad, ja viņš būtu devies uz aptieku?

Interneta aptiekai atšķirībā no parasta interneta veikala ir Zāļu valsts aģentūras izsniegta licence, ko visi interesenti var aplūkot turpat mājaslapā. Tikai tādā gadījumā uzņēmumam ir tiesības pārdot bezrecepšu medikamentus. Tie, kuriem šādas licences nav, drīkst tirgot tikai uztura bagātinātājus, kosmētiku, higiēnas piederumus, skaistumkopšanas preces un citas lietas, ko var pārdot jebkurš parasts veikals. Saskaņā ar likumu interneta aptiekas klientam vajadzības gadījumā jābūt iespējai arī saņemt farmaceita konsultāciju. Mēs to nodrošinām trīs diennakšu laikā, jautājumus var uzdot ar elektroniskā pasta starpniecību vai telefoniski.

Kāda ir norēķinu un preču saņemšanas kārtība interneta aptiekā?

Pasūtījumu var veikt tikai reģistrēts lietotājs, apstiprinot, ka viņam ir vismaz 18 gadu. Pēc tam, kad pircējs ir nokomplektējis pasūtījumu, viņš izvēlas norēķinu formu. Rēķinu var vai nu uzreiz apmaksāt caur internetbanku vai arī var saņemt rēķinu un apmaksāt to bankā vai pastā. Var izmantot arī bankomātu. Mēs garantējam piegādi trīs darba dienu laikā kopš naudas ienākšanas mūsu kontā. Klientam tiek nosūtīts apstiprinājums par maksas saņemšanu un tālāk viņš var sekot līdzi pasūtījuma statusam. Pirms preces piegādāšanas uz norādīto adresi ar viņu sazinās kurjers. Klients var izvēlēties arī saņemt pasūtījumu mūsu aptiekā Dzelzavas ielā 120M. Tādā gadījumā pasūtījums tiek nokomplektēts, nogādāts aptiekā un viņš var norēķināties ar karti vai skaidrā naudā.

Kādi ir argumenti par labu bezrecepšu medikamentu iegādei interneta aptiekā?

Pirmkārt, izdevīgāka cena. Zāļu lieltirgotavas pārdod medikamentus un citas preces aptiekām, kurām tas viss jāpasūta, jānopērk un jāuztur noliktavā – tas viss prasa izdevumus un, realizējot šīs preces klientiem, aptiekas nosaka savu piecenojumu. Tā kā Oriola Rīga ir lieltirgotava, mums izmaksas nav tik lielas, mums šie produkti jau ir noliktavā. Cenas var viegli pārbaudīt un salīdzināt. Neraugoties uz zemajām pamata cenām, mums visu laiku arī dažādi akcijas piedāvājumi. Otrkārt, Oriola Rīga ir Starptautiskās Standartu organizācijas (ISO) un labas zāļu ražošanas prakses (GMP) sertifikāti, mēs garantējam, ka medikamentiem ir oriģināla izcelsme. Un, treškārt, mums ir plašs bezrecepšu medikamentu, uztura bagātinātāju un medicīnas ierīču sortiments. Pašreiz tajā ir aptuveni1000 preču, bet mēs visu laiku šo klāstu papildinām un tuvāko mēnešu laikā ceram to divkāršot.

Kā klienti var orientēties visā šajā klāstā?

Esam domājuši par to, lai visu būt viegli atrast. Lai nenāktos vajadzīgo meklēt pa visām sadaļām, esam nolēmuši piedāvājumus grupēt, piemēram, ceļojumam, jaunajām māmiņām, saaukstēšanās gadījumiem u.c., un klients var izvēlēties no šī komplekta to, kas viņam nepieciešams. Vēl viena priekšrocība ir tā, ka cilvēks var netraucēti pārdomāt savu izvēli, jo aiz viņa nestāv citi rindā gaidītāji, kā tas mēdz būt aptiekās, un var arī izlasīt informāciju par šiem medikamentiem, jo turpat ievietots arī apraksts, katram ir saite uz Zāļu valsts aģentūras mājaslapu, kur atrodamas lietošanas instrukcijas un apraksti. Vēl ir sadaļa Interesanti zināt, kur ievietojam dažādus rakstus, padomus un arī ēdienu receptes. Piemēram, ir daudz recepšu, tiem, kuri ievēro bezglutēna diētu, jo nepanes glutēnu, kas ir kviešos, rudzos un miežos, tāpēc jālieto speciāls uzturs. Mēs izplatām bezglutēna produktus Dr.Schar – šis zīmols ir tirgus līderis ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē. Ņemot vērā izdevīgās cenas, ko piedāvājam, pie mums šie produkti vienmēr ir pieprasīti. Sadarbībā ar biedrību Dzīve bez glutēna katra mēneša pēdējā otrdienā rīkojam arī Diētas skolas tikšanos, kur aicinām ārstus, psihologus, šefpavārus un citus lektorus, vienmēr ir arī bezglutēna cienasts. Dalība šajā pasākumā ir bezmaksas. Tāpat mūsu majaslapā atrodamas arī receptes ar cukura aizvietotāju Canderel, kas pieejams gan ar aspartāmu, gan ar stēviju.

Kādi ir pasūtījumu piegādes nosacījumi un cik par to jāmaksā?

Parasti bezmaksas piegādi nodrošinām, ja pasūtījuma summa ir 15 eiro un vairāk. Parastā maksa par piegādi Rīgā, lielākajās pilsētās un novados, pārējā valsts teritorijā - 2 eiro. Ir iespējama arī eksprespiegāde piecu stundu laikā – tādā gadījumā jāveic pirkums līdz 13.00. Tas dažkārt var noderēt, ja cilvēkam patiešām nav cita risinājuma. Par eksperespiegādi jāmaksā 10 eiro.

Laikam tomēr bezrecepšu medikamentus internetā pārsvarā pērk cilvēki, kuriem tie nav vajadzīgi īpaši steidzami?

Jā, visticamāk, ka medikamentus akūtai situācijai internetā cilvēki neiegādāsies. Šo iespēju galvenokārt izmanto tie, kuri laikus plāno savus pirkumus un arī meklē izdevīgākās cenas. Piemēram, tas ir ērti māmiņām, kuras rūpējas par mājas aptieciņu un laiku pa laikam to atjauno, lai viss nepieciešamais būtu pie rokas, tāpat arī cilvēki, kuri pošas tūrisma braucienā vai gatavojas pārcelties uz vasarnīcu utt. Mūsu piedāvājumus aktīvi izmanto arī tie, kuriem kāds bezrecepšu medikaments vai uztura bagātinātājs nepieciešams regulāri un lielos daudzumos – viņiem tā ir iespēja jūtami ietaupīt. Vairāki mūsu klienti atklājuši, ka ir izdevīgi veikt pasūtījumus kopā ar darba kolēģiem un saņemt tos ar piegādi darbavietā. Uzņēmumu vadītāji šo iespēju var izmantot, ja, piemēram, vēlas darbiniekiem uz svētkiem sarūpēt veselību veicinošas dāvanas.

Un kā ar recepšu zālēm – vai arī tās reiz varēs iegādāties interneta aptiekā?

Cik zinu, Igaunijā jau ir pieņemts likums par recepšu medikamentu pārdošanu ar interneta starpniecību. Domājams, ka arī pie mums ar laiku būs tāda iespēja. Taču pašlaik saviem klientiem piedāvājam sadaļu „zāļu pieteikšana”, kur var pieteikt recepšu zāles. Arī tas ir cenas ziņā izdevīgi, tikai tādā gadījumā pasūtījums ir jāizņem mūsu aptiekā, atnesot recepti. Šo variantu ir ērti izmantot gadījumā, kad cilvēkam vajadzīgi gan bezrecepšu medikamenti vai citas mūsu preces, gan recepšu medikamenti. Ierodoties aptiekā ar recepti, viņu jau gaidīs nokomplektēts pasūtījums.

Vai interneta aptieku popularitāte aug?

Jā, mēs jūtam, ka cilvēkiem ir diezgan liela interese. Mēs zinām, ka paralēli tiek veidotas arī citas interneta aptiekas, šis virziens noteikti attīstīsies un es domāju, ka nākotnē tas veidos ievērojamu zāļu tirgus daļu. Pašreiz mūsu mājas lapai ir daudz skatījumu, bet ne visi reģistrējas un veic pasūtījumu, acīmredzot daudzi vispirms vēlas tikai iepazīties ar piedāvājumiem. Mēs ļoti gribētu dzirdēt lietotāju atsauksmes un labprāt sagaidītu ieteikumus arī no tiem, kuri vienkārši grib paskatīties, tāpēc aicinām reģistrēties mūsu mājaslapā un sniegt atsauksmi.Vēl varu piebilst, ka mums var sekot arī Facebook un Draugiem.lv.


Ilze Zonne

Siltu un saulainu dienu mūsu zemē varētu būt vairāk. Tomēr to trūkums nav iemesls, lai ieslīgtu grūtsirdībā, sāktu čīkstēt un skumt, un visbeidzot – pat nīkuļot vai, pasarg’ dievs, slimot… LYSI zivju eļļa - tas ir dabisks spēka un labas pašsajūtas eliksīrs visai ģimenei!

 

Katrā mūsu organisma šūnā  - acīs, smadzenēs, ādā un citur – ir unikālas taukskābes, kas nepieciešamas, lai mēs būtu veseli un imūni pret baciļiem un vīrusiem. Diemžēl, šīs taukskābes organismā nerodas pašas no sevis – tās var uzņemt divos veidos: ar pārtiku vai lietojot zivju eļļu. Kas ir šīs tik vitāli svarīgās taukskābes? Omega- 3!

Zivju eļļa vai zivis?

Teorētiski nepieciešamo Omega-3 (O-3) taukskābju daudzumu var uzņemt ar pārtiku. Teorētiski. Lai to izdarītu nedēļā vismaz divas līdz trīs reizes ir jāēd jūras zivis. Svarīgi ēst tieši jūras zivis, jo arī zivis pašas neražo taukskābes, bet uzņem tās ar jūras aļģēm. Zinātnieki noskaidrojuši, ka vērtīgākais O-3 avots ir dziļūdens jūras zivis. Savukārt ezeru jeb saldūdens zivīs šo taukskābju nav, tāpēc atmetiet cerības uzņemt O-3 taukskābes, ēdot karpas, līdakas u. t.t.

Taču tas vēl nav viss! Lai uzņemtu nepieciešamo O-3 taukskābju daudzumumu, jāseko līdzi tam, kā ēdiens tiek pagatavots. Visveselīgāk ēst sautētas, vārītas vai krāsnī ceptas zivis, vēlams kā piedevas lietot dārzeņus. Kūpinātas zivīs O-3 taukskābes ir daļēji oksidējušās, un uz pannas ceptās zivīs ir daudz konceragēnu.

Uzņemt O-3 var arī vienkāršāk – ar zivju eļļu. Globāli zivju eļļas var iedalīt divās lielās grupās: pirmā ir mencu aknu eļļa, bet otrā – zivju eļļa no zivs ķermeņa. Mencu aknu eļļa dabiskā veidā un lielā koncentrācijā satur svarīgākos, eļļā šķīstošos A un D vitamīnus kā arī O-3 taukskābes. Savukārt O-3 zivju eļļa lielā koncentrācijā satur O-3 taukskābes, taču dabīgā veidā šis zivju eļļas veids nesatur vitamīnus – ja vien tie nav pievienoti ražošanas procesā.

Mīti un patiesība

Laika gaitā par zivju eļļu izveidojušies vairāki mīti. Viens no tiem - lai sajustu labvēlīgo efektu,  zivju eļļa jālieto tikai gada drēgnajos mēnešos. Nepareizi! Pareizāk to lietot visu laiku, jo O-3 taukskābes organisms nevar uzkrāt. Brīdī, kad pārtraucat lietot zivju eļļu, jūs vairs nesaņemat neaizstājamās O-3 taukskābes.

Runājot par zivju eļļu, ļoti svarīgi atcerēties likumsakarību - jo lielāka zivs, jo ilgāk tā dzīvo – jo vairāk uzkrāj sevī smagos metālus un citas cilvēka organismam nevēlamas vielas. Tieši tādēļ maldīgs ir uzskats, ka lasis ir vērtīgākais O-3 avots. Interesanti, ka daudz mazākas zivtiņas – tādas kā anšovi, sardīnes un skumbrijas - satur tikpat daudz O-3 un ir daudz tīrākas kā lielās jūras zivis.

Pareizs ir uzskats, ka zivju eļļa ar O-3 taukskābēm ir visvērtīgākā. Kāpēc? Pavisam vienkārši - jo lielāks O-3 saturs, jo vērtīgāka tā ir. Tāpēc, pērkot zivju eļļu, noteikti pievērsiet uzmanību O-3 daudzumam, jo aptiekas plauktos ir arī zivju eļļas veidi bez O-3 taukskābēm! Vēl kāda būtiska nianse, kam pievērt uzmanību, pērkot zivju eļļu – cenas un devu attiecība. Ne vienmēr lētākais produkts ir izdevīgākais, tāpēc iesakām izrēķināt, cik izmaksās vienas dienas deva un cik ilgam laikam produkts būs pietiekams.

LYSI – pasaules līderis

Lielākais mencu aknu eļļas ražotājs ar vairāk nekā 70 gadu pieredzi ir Īslandes uzņēmums – LYSI, kas atrodas Ziemeļatlantijas okeāna krastā  – vienā no tīrākajiem reģioniem pasaulē. LYSI zivju eļļa tiek iegūta no salīdzinoši mazām zivtiņām – sardīnēm, anšoviem un skumbrijām. Nav slēpjams fakts, ka vairāki zivju eļļas ražotāji pērk no LYSI gatavu mencu aknu eļļu. Ja uz mencu aknu eļļas iepakojuma pamanāt, ka izcelsmes valsts ir Īslande, tad noteikti tā nāk no LYSI rūpnīcas. LYSI ražo ļoti plašu zivju eļļas klāstu – gan bērniem un pusaudžiem, gan pieaugušajiem un senioriem, kā arī – grūtniecēm un jaunajām māmiņām.

 

Ja vēlies pievienoties skaistas dzīves svinētājiem, ieskaties www.lysi.lv. Tur rakstīts viss, kas jāzina par zivju eļļu, tās īpašībām un lietošanu.

Zivju eļļa ir pasaulē viens no pieprasītākajiem uztura bagātinātājiem. Ir dažādas zivju eļļas. Ir tādas, kas radītas no mencu aknām, tādas, kas no zivju ķermeņiem un pat tādas, kas no haizivs aknām.. Ir zivju eļļas, kas radītas bērniem, grūtniecēm un vecāka gadagājuma ļaudīm.. Kā neapjukt milzīgajā klāstā un izvēlēties sev atbilstošāku zivju eļļas veidu?

Kā izvēlēties zivju eļļu?

Izvēloties, kādu zivju eļļu lietot, ir vērts pievērst uzmanību dažādiem faktoriem. Zivju eļļu var iedalīt divos veidos- vienu eļļu veidu iegūst no mencu aknām, kas ir bagāta ar A un D vitamīniem un satur Omega3 taukskābes. Otrs zivju eļļas veids tiek iegūts no trekno zivju ķermeņiem un lielā koncentrācijā satur Omega3 taukskābes, bet šīs eļļas sastāvā nav vitamīni, ja vien ražošanas procesā tie nav pievienoti. Tāpēc pēdējo var lietot visu laiku, nebaidoties no avitaminozes vai lietot papildus kādus citus uztura bagātinātājus (piemēram, grūtnieces kompleksos vitamīnus).

Svarīgi, lai zivju eļļa būtu iegūta iespējami tīrā vidē. Ziemeļatlantijas okeāns, joprojām ir viens no tīrākajiem pasaulē. Vērtīgs Omega3 taukskābju avots ir treknās zivis- sevišķi dziļūdens- sardīnes, siļķes, skumbrijas, zobenzivis, anšovi, tunči un laši. Tomēr der atcerēties par iespējamo zivju piesārņotību- jo lielāka zivs, jo ilgāk tā dzīvo – jo vairāk uzkrāj sevī smagos metālus un citas cilvēka organismam nevēlamas vielas. Tāpēc vērtīgākā zivju eļļa tiek iegūta tieši no mazajām zivtiņām- anšoviem, sardīnēm un skumbrijām. Atbildīgi ražotāji informē no kādām zivīm eļļa iegūta.

Zivju eļļas svarīgs rādītājs ir tajā iekļauto taukskābju daudzums, jo tas ir lielāks, jo vērtīgāka zivju eļļa. Omega3 taukskābes ir katras šūnas sastāvā, iesaistītas visās orgānu sistēmās. Tāpēc arī Omega3 taukskābju trūkums organismā var izpausties dažādu simptomu veidā.

 

Omega3 ārstnieciskās īpašības.

Taukskābju pozitīvās īpašības nav uzskaitāmas, jo tās piedalās gandrīz visos organisma darbības procesos. Omega3 taukskābes nepieciešamas normālai organisma attīstībai un augšanai. Bez tam Omega3 ir ļoti nepieciešamas, lai organisms veiksmīgi varētu cīnīties ar infekcijām. Omega3 taukskābes ir atzīts antioksidants, kas samazina brīvo radikāļu skaitu organismā. Brīvie radikāļi izraisa priekšlaicīgu organisma novecošanos, tie rodas no vides piesārņojuma, ultravioletā starojuma un tabakas dūmiem.

Acu audos doksaheksaenskābes (DHS) sastāvs ir visaugstākais salīdzinot ar citiem orgāniem, tāpēc DHS ir ļoti svarīga redzei neatkarīgi no vecuma. Tam ir īpaši liela nozīme, lai nodrošinātu tīklenes pilnvērtīgu uzbūvi un darbību. Tāpēc arī topošajām māmiņām ir nepieciešams lietot zivju eļļu, jo arī grūtniecības laikā labvēlīgi ietekmē acs, smadzeņu un centrālās nervu sistēmas attīstību gaidāmajam mazulim.

Sirds un asinsvadu sistēmai Omega3 palīdz samazināt „slikto holesterīnu asinīs”, aizsargā no trombu veidošanās un sirds ritma traucējumiem, mazina aritmiju un asinsspiedienu, kā arī uzlabo artēriju vispārējo stāvokli un aizsargā no aterosklerozes.

Locītavās mazina to stīvumu, sāpīgumu un nogurumu, aizkavē to deformāciju.

Zivju eļļa palīdzēs uzlabot arī ārējo izskatu- tā mazina ādas sausumu un stiprina matus un nagus. Omega-3 taukskābes, barojot matu folikulas, veicina arī matu ātrāku augšanu un novērš to izkrišanu.

Palīdzēs ādas slimību profilaksē, jo Omega3 ietilpst katras ādas šūnas apvalkā. Zivju eļļa palīdzēs arī smadzeņu darbībai. Tā uzlabo smadzeņu asins apgādi, stimulē dažādas smadzeņu funkcijas, piemēram, uzlabo atmiņu un koncentrēšanās spējas. Pierādīts, ka cilvēki, kas regulāri lieto zivju eļļu, daudz retāk cieš no depresijas. Tas saistāms ar smadzenēs atrodamo serotonīnu, sauktu arī par laimes hormonu. Serotonīns ietekmē cilvēka noskaņojumu, radošumu, apetīti. Tā kā Omega3 nepiesātinātās taukskābes palīdz serotonīnu pārstrādāt, tad pie samazināta Omega3 taukskābju daudzuma kļūst mazāks arī serotonīna līmenis smadzenēs. Zivju eļļa palīdz mazināt bērnu hiperaktivitāti.

 

Haizivs aknu eļļa.

Haizivs aknu eļļa ir dabas līdzeklis veselības stiprināšanai. Šo eļļu gadsimtiem ilgi izmantojuši jūras piekrastes iedzīvotāji kā ārstniecisko līdzekli infekcijas slimību, alerģiju un ilgstoša stresa gadījumos. Haizivs aknu eļļu deva slimniekiem rehabilitācijas periodā, lai ātrāk atgūtu spēkus.

Omega-3 poli-nepiesātinātajām taukskābēm ir pozitīva ietekme uz asins lipīdu sastāvu, eikosanoīdu sintēzi, kas regulē organisma imūno statusu, asins recēšanas procesus, uzlabo mikrocirkulāciju un palīdz regulēt asinsvadu tonusu, novēršot sirds ritma traucējumus un hipertonijas attīstību. Ir konstatēts, ka, pievienojot haizivs aknu eļļu diētai, arteriālajamis asinsspiedienam ir tendence samazināties.

Haizivs aknu eļļas sastāvā (AKG), šie ir vienīgie antioksidanti, kas spēj iekļūt šūnās. AKG piemīt unikāla spēja saistīt un izvadīt no organisma brīvos radikāļus, kas jau izgājuši caur šūnu membrānai un izraisa bojājumus šūnu līmenī. 

Skvalēns pazemina kopējā holesterīna un zema blīvuma lipoproteīnu līmeni asinīs, palīdz novērst tauku pangu veidošanos un asinsvadu aizsprostošanos. Skvalēnam ir izteikts pretiekaisuma un antioksidanta efekts: tas piesaista skābekli un ar to baro audus, tādējādi novēršot brīvo radikāļu destruktīvu iedarbību uz organisma šūnām.

 

Haizivs aknu eļļa Tavai veselībai.

Īslandes uzņēmums LYSI, kurš zivju eļļas ražošanā darbojas jau vairāk kā 70 gadus, radījis haizivju aknu eļļu kapsulās, palīdz uzturēt labu veselību, kā arī atjauno spēkus. Eļla iegūta no Tasmānijas piekrastē dzīvojošu haizivju aknām.

Haizivs aknu eļļa tiek uzskatīta par īpaši labvēlīgu imūnai sistēmai, jo tā ir bagāta ar alkilgliceroliem, kas ir dabīgs imunostimulators un ietilpst šūnu membrānu sastāvā.

Alkilgliceroliem ir labvēlīga ietekme dažādu dermatītu un psoriāzes gadījumos, paaugstinot un nostiprinot imūno sistēmu. Nodrošina organisma aizsardzību pret dažādām infekcijām.

Haizivs aknu eļļas sastāvā ir skvalēns un skvalamīns. Skvalēns ir polinepiesātināts šķidrais ogļūdeņradis, kam piemīt antioksidanta un pretiekaisuma īpašības, turklāt tas ir arī spēcīgs imunostimulators, uztver skābekli un ar to piesātina audus un orgānus. Savukārt skvalamīns nepieciešams cilvēkiem ar imūnsistēmas problēmām.

Moka bezmiegs, nogurums, paaugstināts asinsspiediens, muskuļu spazmas un vājums? Nevari atbrīvoties no roku trīcēšanas, krampjiem un grūtības kontrolēt muskuļu darbību? Ja ikdienā izjūti kādu no šīm pazīmēm, iesējams tavam organismam trūkst magnijs.

Īsi par magniju.

 

Magnijs nepieciešams enerģijas ražošanai, pilnvērtīgai nervu, muskuļaudu darbībai un ķīmisko reakciju norisei. Tas iesaistīts arī visu uzturvielu (tauku, olbaltumvielu, ogļhidrātu) vielmaiņas procesos. Organisms magniju neražo, tāpēc ir svarīgi magniju uzņemt ar pārtiku. Tomēr der zināt, ka tikai aptuveni trešā daļa no uzņemtā magnija, uzsūcas organismā, pārējais caur nierēm tiek izvadīts. Magnijs piedalās ļoti daudzos bioķīmiskos procesos, tāpēc tā trūkums organismā var izpausties dažādu simptomu veidā- pirmie simptomi ir bezmiegs, nervozitāte, viegla aizkaitināmība, nogurums, neregulāra vai paātrināta sirdsdarbība, paaugstināts asinsspiediens, muskuļu spazmas un vājums, krampji, roku trīce, grūtības kontrolēt muskuļu darbību, var kļūt trausli mati, nagi un zobi. 60-65% no cilvēka organismā esošā magnija atrodas kaulos, muskuļos tas ir aptuveni 25%, pārējais citās ķermeņa daļās un šķidrumos.

Magnijs veicina un regulē vielmaiņas procesus organismā, labvēlīgi iedarbojas uz sirds un asinsvadu sistēmu, baro nervu šūnas, palīdz novērst depresiju un mazina stresa negatīvo ietekmi uz organismu. Pietiekamā daudzumā tas sekmē koncentrēšanos, samazina nervozitāti un atslābina muskuļus, tā veicinot iekšējo līdzsvarotību. Magnijs, regulē kalcija, fosfora un kālija līmeni asinīs, tāpēc samazināts magnija līmenis var būt saistīts ar samazinātu kalcija un kālija līmeni asinīs. Magnijs nepieciešams cilvēkiem, kuriem ir liela fiziskā slodze un sportistiem.

 

Magnija sadarbība ar kalciju?

Viena no magnija trūkuma pazīmēm ir tāda, ka kauli var kļūt mīkstāki un trauslāki. Daļa no magnija, ko uzņemam, atrodas uz kaulaudu virsmas, kas kalpo par magnija uzkrāšanās vietu, no kuras organisms iegūst magniju, ja ar pārtiku tas netiek pietiekami uzņemts. Otra daļa magnija palīdz kalcijam un fosforam veidot kaulaudu struktūru.

Zinātniskos pētījumos pierādīts, ka magnijs ir svarīgs kaulu veselības veicinātājs. Jaunākajos pētījumos Izraēlā secināts, ka magnijs var palīdzēt osteoporozes ārstēšanā. Tika pētītas sievietes, pēc 50 gadu vecuma, kuras cieta no osteoporozes. Divus gadus, ik dienas viņas saņēma 250- 270 mg magnija. 8% sieviešu piedzīvoja ievērojamu pieaugumu trabekulāro (iekšējais kaula slānis) kaulu blīvumu. Placebo grupas sievietes zaudēja kaulu masas blīvumu par 1% gadā.

Citi pētījumi liecina, ka magnijs var palīdzēt, sirds aritmijas ārstēšanā un var palīdzēt novērst aterosklerozi.

Magnijs ar kalciju kopīgi nodrošina nepieciešamo muskuļu un nervu tonusu. Magnijs nervu šūnās strādā kā ķīmisko kanālu blokators. Ja apkārt šūnai ir pietiekami daudz magnija, tad kalcijs nespēj iekļūt šūnas iekšpusē un nevar aktivēt nervu. Ja organismam trūkst magnijs, tas nevar pilnvērtīgi pasargāt nervu un kalcijs tos pastiprināti aktivē un pa nerviem uz muskuļiem tiek sūtīts pārāk liels skaits impulsu, kas izraisa muskuļu kontrakcijas. Tas ir iemesls, kāpēc magnija trūkums var radīt muskuļu sāpīgumu, nogurumu un krampjus.

 

Kur atrodams magnijs?

Tā kā organisms pats magniju neražo. To ir svarīgi uzņemt ar sabalansētu uzturu. Ik dienas pieaugušam cilvēkam ir nepieciešams uzņemt 310–360 mg magnija. Magnija uzsūkšanās notiek galvenokārt tievajās zarnās, nedaudz arī resnajās. To veicina B6 vitamīns, piens un piena olbaltumvielas. Magnija absorbciju organismā kavē alkohols, fosfors, tauki un olbaltumvielas, kā arī B1 un B6 vitamīna deficīts. Magnija uzsūkšanos var kavēt arī dažādu grupu antibiotiskie līdzekļi, tāpēc pirms magnija lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu saderību ar magniju saturošiem preparātiem. Ja organismā jau ir magnija nepietiekamība, tā izvadīšana samazinās vai nenotiek vispār.

Pārtikas produkti, kuri satur magniju:

 • Ķirbju un saulespuķu sēklas;
 • Pākšaugi;
 • Zivis;
 • Rieksti;
 • Piens un piena produkti;
 • Zaļo lapu dārzeņi (piem., spināti);
 • Kartupeļi;
 • Žāvēti augļi;
 • Graudaugi (īpaši rupja maluma miltu produkti);
 • Jūras veltes;
 • Ar magniju bagātināts minerālūdens.

 

Magnijs veselības uzlabošanai.

Vācijas uzņēmums SALUS - haus radījis preparātu FLORADIX MAGNESIUM, kas nodrošina organismu ar nepieciešamo magnija dienas devu. FLORADIX MAGNESIUM satur medu, vairāku augļu sulu koncentrātus un atlasītu augu ekstraktus, kas veicina magnija uzsūkšanos organismā. Produkts ir ērti lietojams un labi garšo. FLORADIX MAGNESIUM ir piemērots sportistiem, jo magnija daudzums organismā samazinās pēc sporta nodarbībām. Daudz magnija nepieciešams arī jauniešiem, grūtniecēm un mātēm, kas baro bērnu ar krūti. Noder stresa mazināšanai, uzlabos miega kvalitāti un uzlabos jūsu pašsajūtu. Magnijs veicina kalcija uzkrāšanos kaulos, tādejādi stiprinot tos. Magnijs atslābina muskuļus, palīdz pret nakts krampjiem. Latvijā pieejams 250 ml tilpumā. Lietojot pa 20 ml vienu reizi dienā pirms ēšanas.

 

 

Ejot modes tendenču pavadā, ļoti daudzi cilvēki mūsdienās lieto ekoloģisku kosmētiku, ēd nemodificētu pārtiku un uzskata, ka ar to ir gana, lai uzturētu savu organismu možu un imūnu pret vīrusiem. Šim viedoklim varētu piekrist, ja Latvija atrastos nevis Baltijas jūras krastā, bet citā klimata zonā, piemēram, pie Melnās jūras.

 

Tad poliklīniku un slimnīcu telpas būtu krietni tukšākas – māsiņu un dakteru vietā par mums parūpētos saule. Tomēr, dzīvojot vietā, kur vairāk nekā pusi gada debesis aizsedz mākoņi, gribot negribot, jāmeklē citi veidi kā stiprināt gan savu, gan ģimenes veselību.

Viens no efektīvākajiem un universālākajiem līdzekļiem ir zivju eļļa, kas ne tikai nostiprina organismu, bet arī veicina smadzeņu šūnu attīstību. Būtiski, ka zivju eļļa nav mūsdienu stila ekspertu radīta modes prece, kas būtu jānēsā katras sievietes rokassomiņā – tās lietderību novērtēja jau mūsu vecvecmāmiņas!

Skaidrības labad jāpiebilst, ka mūsdienās tiek ražotas dažādas zivju eļļas. Viena no tām ir klasiskā, ko iegūst no mencu vai citu zivju aknām, bet otra – eļļa ar ir Omega 3 taukskābes zivju eļļa, kuras iegūšanā aknas nav nepieciešamas.

Būtiskākā atšķirība ir tā, ka parastajā zivju mencu aknu eļļā ir A, D un E vitamīni un tā īpaši piemērota bērniem un senioriem. Atbildīgas māmiņas zina, ka zivju eļļa ar A, D, E vitamīniem un Omega-3 taukskābēm veicina pilnvērtīgu acs tīklenes, sirds, smadzeņu un nervu šūnu attīstību. Der zināt, ka bez D vitamīna kaulos neuzsūcas kalcijs, kas ir stipru zobu un kaulu stūrakmens. Savukārt gadījumos, kad bērnam trūkst D vitamīns, tas var kļūt viegli uzbudināms, biežāk slimo un svīst, novērojuši ārsti.

Zinātnieki izpētījuši, ka zivju eļļa būtu jāiekļauj ne tikai mazu bērnu vai topošo māmiņu ēdienkartē - to ieteicams lietot visu vecumu cilvēkiem. Protams – eļļa nav superlīdzeklis pret visām slimībām, taču risināt virkni problēmjautājumu tā palīdz. Piemēram, ja organismā trūkst A vitamīns – mati un nagi kļūst sausi, var pasliktināties redze. Turpretī, ja trūkst E vitamīns, cilvēks daudz ātrāk nogurst. Domājot par sevi un, jo īpaši, saviem vecākiem, jāatceras, ka zivju eļļas lietotājiem retāk sāp locītavas, kā arī samazinās koronāro sirds slimību risks. Nav liela atšķirība vai eļļu dzer ar karoti vai kapsulās. Tā kā lielās kapsulas ir grūti norīt, Islandes kompānija LYSI piedāvā mazākas kapsulas, kuras būs viegli norīt gan vecāka gadagājuma ļaudīm, gan bērniem.

LYSI ir viena no pasaulē zināmākajām lielākajām zivju eļļas ražotājām un radījusi vairākas produktu sērijas.  Zīmīgi, ka LYSI rūpnīca atrodas Ziemeļatlantijas okeāna krastā – reģionā, kas tiek uzskatīts par vienu no tīrākajiem uz Zemes.

LYSI ne tikai kontrolē lielāko mencu lomu pasaulē, bet arī ražo eļļu ar koncentrēto Omega 3 taukskābju saturu. Ja mencu aknu zivju eļļa ir dažādi vitamīni, tad eļļā ar Omega- 3 zivju eļļā taukskābēm dabīgā veidā tos nesatur, bet ražošanas procesā tos var speciāli pievienot. Tomēr eļļa Omega-3 taukskābes nostiprina imūnsistēmu, kā arī ir neatsverams līdzeklis cīņā ar dažādām sirds saslimšanām un redzes pasliktināšanos. Kā šī šīs taukskābes eļļa darbojas? Tēlaini izsakoties, ieeļļo asinsvadus, mazinot dažādus sirds saslimšanas riskus.

LYSI šo Omega-3 zivju eļļu iegūst no salīdzinoši mazām zivīm: sardīnēm, anšoviem un skumbrijām. Maldīgs ir uzskats, ka eļļa, kas iegūta no, piemēram, lašiem, būs vērtīgāka. Patiesībā vairums uzņēmumu ir ieinteresēti no vienas zivs iegūt vairāk eļļas un tāpēc ķer lielus lašus. Pieaugušas zivis tāpat kā vecas mašīnas ir pilnākas ar netīrumiem un smagajiem metāliem,  tāpēc labāk izvēlēties mazākas zivtiņas.

Kaut arī zinātniski tas nav pierādīts, ir pamats ticēt, ka daudz lielāka iespēja nodzīvot vismaz līdz 100 gadu vecumam ir tiem cilvēkiem, kuri dzēruši zivju eļļu.

LYSI produkti savu kvalitāti un efektivitāti pierādījuši vairāku gadu desmitu garumā un iegādājami visās Latvijas labākajās aptiekās.