Ja kuņģi skāris gastrīts – lūk, kas par to jāzina

Ja kuņģi skāris gastrīts – lūk, kas par to jāzina

Kad relatīvi nesen – 1983. gadā – Austrālijā divi zinātnieki paziņoja, ka gastrītu izraisa spirālveida baktērija, nevis nepareizs dienas režīms un nepiemēroti pārtikas produkti, medicīnas pasaule uztvēra to kā joku. Mūsdienās par to vairs nav pilnīgi nekādu šaubu – gastrīts ir slimība, kas rodas inficēšanās rezultātā un ar diētu tai nav gandrīz nekāda sakara. Kas ir un kas nav gastrīts, kādi ir tā raksturīgākie simptomi, kā to ārstē un kur iegādāties līdzekļus šīs slimības ārstēšanai – par to lasiet šī raksta turpinājumā.

Kas ir gastrīts un kas nav gastrīts

Gastrīts – latīniski gastritis – tulkojumā no latīņu valodas nozīmē – kuņģa iekaisums. Precīzāk šo slimību noraksturot nav iespējams, jo tas pēc savas būtības patiešām ir kuņģa gļotādas iekaisums. Šī slimība izpaužas dažādos veidos un formās, par izplatītāko var uzskatīt inficēšanos ar heliobaktēriju Heliobacter pylori. Katrā individuālā gadījumā tās izpausmes veids var atšķirties – to nosaka ļoti daudz faktoru – kopējais veselības stāvoklis, gēni, baktērijas veids u.c. Bieži par gastrītu mēdz dēvēt daudzas citas gremošanas trakta saslimšanas, kuņģa čūlu vai gluži vienkārši diskomfortu vēderā, bet tās tas nav. Aizdomu gadījumā skaidrību šajā jautājumā var viest tikai un vienīgi ārsts, tāpēc InternetAptieka.lv iesaka – ja vēders reizēm rada diskomfortu, vērsieties pie speciālista!

Akūts vai hronisks gastrīts – kurš ir kurš

Gastritis mēdz būt dažādu veidu, bet kopumā to iedala divās lielās grupās:

·      akūts gastrīts, kas var piemeklēt īslaicīgi izraisot vai neizraisot nekādus simptomus. Lielā daļā gadījumā tas pāriet pats no sevis, nekāda palīdzība organismam nav nepieciešama, bet smagos gadījumos akūtā gastrīta forma var pārvērsties hroniskajā formā;

·      hronisks gastrīts arī var būt nemanāms, reizēm par to var uzzināt tikai tad, ja to mērķtiecīgi meklē, bet tas var izpausties kā noteikti simptomi. Tomēr jāņem vērā – arī klusā līdzpastāvēšana nenozīmē, ka slimība nav bīstama – hronisks gastrīts var veicināt čūlu rašanos kuņģī, tas var veicināt kuņģa gļotādas atrofiju, padarīt to plānāku un ilgtermiņā izraisīt ļoti nopietnas saslimšanas. Lai no tā izvairītos ir jāieklausās sevī un jāspēj pamanīt gastrīta simptomi.

Kas var liecināt par to, ka piemeklējis gastrīts – simptomi

Kā izrādās, daudziem no mums saskare ar gastrīta baktēriju notiek jau bērnībā. Ļoti bieži tā tiek pārciesta kā nelielas neērtības un ātri aizmirsta. Ja tomēr ir aizdomas par to, ka piemeklējis kuņģa gastrīts, pazīmes daļā gadījumu ir:

·      atraugas;

·      slikta dūša, vemšana;

·      smaguma sajūta vēderā;

·      sāpes pakrūtē;

·      pastiprināta siekalu izdalīšanās;

·      vēdera pūšanās;

·      nepatīkama garša mutē.

Neraugoties uz augstāk minētajiem simptomiem, mūsdienu zinātnē uzskata, ka gastrīts pats par sevi nekādas nepatīkamas sajūtas neizraisa, nepatīkamu jušanu var izraisīt, piemēram, kuņģī vai divpadsmit pirkstu zarnā attīstījusies čūla, tāpēc – ja simptomi tiek pamanīti, vizīti pie ārsta nevajag atlikt!

Riska faktori, kas palielina gastrīta iespējamību

Ir vairāki nosacījumi, kuru ietekmē iespēja slimot ar gastrītu palielinās. Turpinājumā aprakstīti pieci zināmākie riska faktori.

1. Bakteriālā infekcija. Zinātnieki uzskata, ka gastrītu izraisošā ir viena no visizplatītākajām, tomēr ļoti lielā daļā gadījumu tā veselību neietekmē. Heliobacter pylori aktivizējas noteiktos apstākļos, piemēram, ja iedzimtu īpašību gadījumā vai dzīvesveida dēļ, ja tas ietver smēķēšanu, pārlieku lielu alkohola lietošanu u.c.;

2.  Noteiktu pretsāpju līdzekļu regulāra lietošana.  Ilgstoša nesteroīdu pretsāpju līdzekļu lietošana var veicināt kuņģa aizsargapvalka samazināšanos, tādā veidā izraisot akūtu vai hronisku gastrītu;

3.  Vecumposmu īpatnības. Organismam novecojot kuņģa gļotādas īpašības mēdz mainīties. Gļotādu slānim samazinoties iespēja saslimt ar gastrītu palielinās;

4.  Pārmērīga stipro dzērienu lietošana. Grādīgie dzērieni kairina kuņģa gļotādu un padara to neaizsargātu, tāpēc pārmērīga to lietošana veicina saslimstību ar gastrītu;

5.  Citas saslimšanas. Ir slimības, kuru ietekmē gastrīta risks palielinās. Pie šādām slimībām pieder, piemēram, celiakija.

Kāda ir efektīvākā gastrīta ārstēšana

Kā minēts iepriekš, mūsdienās gastrītu ar diētu un regulārām ēdienreizēm neārstē, jo tas gluži vienkārši nav iespējams. Gastrīta noteikšanai izmanto kuņģa gastroskopijas procedūru, nosaka to ar asins analīžu palīdzību vai elpas testu. Ja baktērijas atklātas, tās ārstē medikamentozi.

Ko noteikti nedarīt, ja ir aizdomas par gastrītu

Lai izvairītos no nepatīkamām sekām, gastrīta simptomu gadījumā noteikti jādodas uz konsultāciju pie speciālista, ārstēšanās veidu nevajag aizgūt no ģimenes locekļiem, draugiem vai interneta, jo katrs gadījums ir ļoti atšķirīgs!

Līdzekļus gastrīta ārstēšanai izdevīgi iegādāties InternetAptieka.lv

Lai gastrīts un tā nepatīkamie simptomi netraucētu ikdienas solī, nepieciešams ielūkoties InternetAptieka.lv. Šajā e-aptiekā ir ļoti plašs medikamentu un medicīnas preču klāsts, kas tiek piedāvāts par labākajām cenām tirgū, turklāt piegāde visā Latvijā tiek nodrošināta bez maksas gan lieliem, gan maziem pasūtījumiem. Lai izvēlētos piemērotākos līdzekļus sazinieties ar InternetAptieka.lv atsaucīgajiem farmaceitiem online čatā, telefoniski vai Whatsapp!

 

Rakstā izmantota informācija no Heatlhline.com un Mayoclinic.org.

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk