Kā izvēlēties asinsspiediena mērītāju? Kāds ir piedāvājums?

Kā izvēlēties asinsspiediena mērītāju? Kāds ir piedāvājums?

 

Asinsspiediens ir viens no būtiskajiem rādītājiem, kas liecina par mūsu veselības stāvokli, tāpat kā pulss, temperatūra un skābekļa piesātinājums asinīs. Savam asinsspiedienam ieteicams sekot līdzi ikdienā, lai laikus pamanītu, ja rodas kādi sarežģījumi, un uzreiz varētu vērsties pie ārsta. Mūsdienās to vienkārši var darīt arī mājās, iegādājoties asinsspiediena mērītāju.

Rodas jautājums, kad jāiegādājas tonometrs jeb asinsspiediena mērītājs – kurš labāks būs tieši jums? Šobrīd aptiekās pieejami vairāku veidu mērītāji, un dažādos veidus apskatīsim šajā rakstā.

Asinsspiediena mērītāju veidi

Ir divas lielās mērītāju grupas – manuālā un automātiskā. Automātiskais asinsspiediena mērītājs ir daudz vienkāršāk lietojams, lai gan manuālais tiek uzskatīts par precīzāku. 

Manuālo asinsspiediena mērītāju plusi un mīnusi:

  • precīzāki nekā automātiskie mērītāji;
  • nav nepieciešama uzlāde;
  • lēti iegādāties;
  • ļoti sarežģīti izmērīt spiedienu sev pašam vienatnē.

Automātisko asinsspiediena mērītāju plusi un mīnusi:

  • ātra un ērta lietošana;
  • lieli un viegli nolasāmi skaitļi uz ekrāna;
  • izturīgas baterijas;
  • viegli izmērīt asinsspiedienu bez citu cilvēku palīdzības;
  • izmaksā vairāk.

Ir divu tipu elektroniskie jeb automātiskie asinsspiedienu mērītāji. Viens no tiem liekams uz apakšdelma, otrs uz augšdelma. Tas asinsspiediena mērītājs, ko liekam uz augšdelma, ir lielāka ierīce, kuru ērti lietot mājas apstākļos, un tiem bieži vien ir arī papildu funkcijas. Apakšdelma asinsspiediena mērītāji ir mazi un kompakti, tos var paņemt līdzi ārpus mājām, un arī cenas ziņā tie ir draudzīgāki. Tos gan neiesaka lietot veciem cilvēkiem, jo dažādu citu veselības problēmu dēļ mērījumi var būt neprecīzi.

Kā pareizi mērīt asinsspiedienu

Vislabāk mērījumu veikt no rīta un ieteicams to darīt vienā laikā. Pirms mērīšanas dažas minūtes pasēdi turpat, kur mērījumu veiksi. Ņem vērā, ka ēšana, stress, kofeīns, smēķēšana un daudzi citi faktori var ietekmēt spiedienu, tāpēc kādu laiciņu pirms mērīšanas izvairies no šādiem faktoriem. 

Roku turi sirds līmenī atbalstītu uz galda ar plaukstu uz augšu, un sēdi ērtā pozīcijā, kurā nejūti saspringumu. Kreiso roku atbrīvo no apģērba un uz rokas cieši novieto manšeti dažus centimetrus virs elkoņa. Mērīšanas laikā nedrīkst runāt vai kustēties. Pārējo izdarīs pats asinsspiediena mērītājs, un atliks tikai nolasīt skaitļus no ekrāna. Ja spiediens ir paaugstināts, labāk to pārmērīt vēlreiz, bet pēc pirmā mērījuma nogaidi 5-10 minūtes.

Asinsspiediens skaitļos

Asinsspiedienu izsaka ar diviem skaitļiemaugšējo jeb sistolisko, kas raksturo asinsspiedienu sirds saraušanās brīdī, kad asinis tiek iepludinātas artērijās, un apakšējo jeb diastolisko, kas ir brīdis, kad sirds atslābst un gatavojas nākamajam ciklam.

Normāls asinsspiediens pieaugušiem cilvēkiem ir 120/<80 mm Hg. Par paaugstinātu tas tiek uzskatīts, ja augšējais skaitlis pakāpjas virs 120. Ja skaitlis pārsniedz 130/80, tā jau ir hipertensija un šādā situācijā vajadzētu sazināties ar savu ģimenes ārstu.

Kā pazemināt asinsspiedienu

Ja asinsspiediens ir krietni paaugstināts, nekavējoties jāmeklē medicīniska palīdzība, bet ja izmaiņas ir nelielas, iespējams, ka pietiks arī ar veselīgu dzīvesveidu, kas palīdzēs to kontrolēt. Dažādas lietas, ko vari darīt savai veselībai:

  • regulāras fiziskas aktivitātes – ej garās pastaigās, brauc ar velosipēdu, peldi, nodarbojies ar savu mīļāko sporta veidu;
  • atmet smēķēšanu un pārmērīgu alkohola lietošanu;
  • uzturā samazini tauku saturu un sāls patēriņu;
  • centies lietot vairāk svaigus augļus un dārzeņus, uzņemt vitamīnus un minerālvielas;
  • izvairies no stresa;
  • samazini lieko svaru.

Laika gaitā, ievērojot šos norādījumus, uzlabosies ne tikai tavs asinsspiediens, bet arī pašsajūta un dzīves kvalitāte.

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk