Kas ir angīna un kā to pareizi ārstēt?

Kas ir angīna un kā to pareizi ārstēt?

Gada vēsajos mēnešos lielākajai daļai cilvēku apaukstēties gadās bieži. Nepatīkams klepus, pilošs deguns vai niezošs kakls ir pierasta lieta, ar ko parasti zinām, kā cīnīties. Tomēr ko darīt, ja šoreiz izrādās, ka kakla sāpes ir simptoms kam nopietnākam – angīnai?

Kas ir angīna

Par angīnu sauc akūtu bakteriālu kakla mandeļu iekaisumu, kas visbiežāk skar aukslēju mandeles. Biežāk angīna piemeklē bērnus un jauniešus, retāk pieaugušos. Visbiežākais šīs slimības izraisītājs ir A grupas β hemolītiskais Streptococcus pyogenes, retāk iekaisumu izraisa citas strutas radošas baktērijas vai vīrusi, to skaitā Epšteina-Barra vīruss. 

Angīna lipīga ir tad, ja ar slimnieku rodas pavisam cieša saskare, piemēram, tiek ēsts ar vienu karoti. Lai gan tā nav tikpat lipīga kā gripa vai citi vīrusi, tāpat infekcijas gadījumā noteikti ir jāpaliek mājās. Vēl pēc slimošanas pacientam iesaka nomainīt zobu birsti. 

Angīnas simptomi

Parasti angīna sākas strauji. Tipiskie slimības simptomi ir:

  • paaugstināta ķermeņa temperatūra, iespējams, pat līdz 40°C;
  • stipras sāpes kaklā, grūtības norīt;
  • kakla sāpes var izstaroties arī uz ausīm;
  • nespēks, vājums, kaulu laušana;
  • redzams balts aplikums uz mandelēm;
  • mandeļu pietūkuma dēļ iespējamas balss izmaiņas vai pat elpošanas grūtības.

Ja kakls ir pietūcis tā, ka radušās grūtības elpot vai atvērt muti, īpaši guļus stāvoklī, nekavējoties jāsauc ātrā palīdzība.

Tipiskie angīnai raksturīgie simptomi parasti ilgst no nedēļas līdz 10 dienām.

Angīnas ārstēšana

Angīnas diagnozi noteiks ārsts kakla apskates laikā, jo tikai ārsts to spēs atšķirt no citām, līdzīgām slimībām, piemēram, balss saišu iekaisuma vai gripas vīrusa. Akūtu angīnu ārstē ar antibiotikām, kā arī pretsāpju un pretdrudža līdzekļiem. Hroniskas angīnas gadījumā mandelēs pastāvīgi atrodas baktērijas vai vīrusi, un tad ieteicamā metode ir aukslēju mandeļu izgriešana stacionārā.

Iespējams, ka arī nelietojot medikamentus, angīna pāries, tomēr ir iespēja, ka radīsies nopietnas komplikācijas – sirds muskuļa iekaisums, nieru bojājumi vai locītavu reimatisms, tāpēc ārsta nozīmēto ārstēšanos jāuztver nopietni.

Strutojošā jeb strutainā angīna nav nekāds joks, tāpēc nevajadzētu to mēģināt ārstēt ar pa ausu galam dzirdētām metodēm. Gadījumā, kad tevi piemeklējusi angīna, tautas līdzekļi tās ārstēšanai, par kuriem tev stāstījusi vecmāmiņa, var slimību pat saasināt un radīt citas nelabvēlīgas sekas. 

Labākais, ko vari darīt saviem spēkiem, lai paātrinātu izveseļošanos, ir pietiekama šķidruma uzņemšana, kā arī atpūtas režīms un izvairīšanās no fiziskas slodzes, lai dotu organismam iespēju atkopties ātrāk. Centies lietot vitamīniem bagātu uzturu un izvairies no tādiem ēdieniem, kas var satraumēt iekaisušās mandeles (ļoti karstiem, asiem, nesasmalcinātiem). 

Kaklu var skalot ar siltiem, dezinficējošiem šķīdumiem – kumelīšu tēju vai atšķaidītu ūdeņraža pārskābi vai borskābi, u.c. Bērniem, kuri kaklu neprot skalot, ieteicams dzert siltu kumelīšu tēju, kam pievienota citrona sula. Kakla ārpusē var uzlikt sildošu apsēju vai kompresi. 

Lieto ārsta nozīmētos medikamentus strikti kā norādīts, un vienmēr pabeidz izrakstīto antibiotiku kursu pat tad, ja slimība šķiet pārgājusi, vēl pirms izbeidzas zāles. 

Profilaksei ieteicams spēcināt organismu, lai tas būtu neuzņēmīgāks pret slimību ierosinātājiem. Par labu nāks fiziskas aktivitātes, rūdīšanās, sabalansēts uzturs, mierīgs dzīves ritms. Tāpat arī ikdienā jārūpējas par zobu un mutes dobuma veselību, bieži jāmazgā rokas un pēc iespējas jāizvairās no kontakta ar saslimušajiem. Daži ārsti iesaka visa gada garumā ik pa laikam ēst saldējumu, lai kakls norūdītos pret aukstumu.

Daži populāri InternetAptieka.lv produkti pret kakla sāpēm:

Decatylen sūkājamās tabletes iznīcina baktērijas un sēnītes, kas rada iekaisumu rīklē un infekciozu iekaisumu mutes dobumā. Lieto Ik pa 2 stundām 1 sūkājamo tableti lēnām izšķīdināt mutes dobumā. Pēc iekaisuma mazināšanās sūkāt pa 1 tabletei ik pa 4 stundām. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultēties pie ārsta vai farmaceita.

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Nova Verde 3mg/ml aerosols, 15 ml NOVA VERDE ir nesteroīdais pretiekaisuma līdzeklis ar analgētiskām īpašībām. Lokāli lietojot, tam piemīt arī antiseptiskas īpašības. Aktīvā viela benzidamīna hidrohlorīds nomāc iekaisumu un mazina sāpes. Pieaugušie un bērni no 12 gadu vecuma: 2 līdz 4 aerosola izsmidzinājumi (1,02 mg līdz 2,04 mg benzidamīna hidrohlorīda, kas atbilst 0,91 mg līdz 1,82 mg benzidamīna) 2 līdz 6 reizes dienā, ne biežāk kā ik pēc 1,5 – 3 stundām.

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultēties pie ārsta vai farmaceita.

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Homeovox, 60 tabletes  apvalkotās tabletes ir homeopātiskas zāles, ko lieto balss saišu pārpūles, balss zuduma, aizsmakuma un laringīta simptomātiskai ārstēšanai. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.

Pirms zāļu lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultēties pie ārsta vai farmaceita.

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Furasol pulveris aktīvā viela šķīstošais furagīns ir antibakteriāls līdzeklis. To lieto ārīgi lietojama šķīduma pagatavošanai mutes dobuma un rīkles iekaisuma, inficētu brūču, apdegumu, strutainu iekaisumu ārstēšanai. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultēties pie ārsta vai farmaceita.

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk