Mazais šķērslis ikdienas darbiem – iesnas

 Ikvienu lielisku dienu var ļoti negaidīti pārvērst par mazāk lielisku un pat neizdevušos, ja par tās komponenti kļūst iesnas. Lielais iemesls iesnām parasti ir viens – kairināta deguna gļotāda. Bet kas īsti ir šie kairinātāji un kā tikt ar tiem galā? Un, ja gala tikt nevar, tad kā vismaz atvieglot šo periodu? Pavisam vienkārši!

Tātad, vispirms tiksim galā ar pašiem izplatītākajiem iemesliem, kas kairina deguna gļotādu – deguna blakus dobuma iekaisums, alerģijas, saaukstēšanās, sauss gaiss, gripa, šķība deguna starpsiena, cigarešu dūmi, ķimikāliju klātbūtne.

 

Dažus no šiem iemesliem ir pavisam viegli novērst un izbeigt problēmu jau pašā saknē, piemēram, attālināties no ķīmisku vielu lietošanas saimniecībā. Bet ar citiem vaininiekiem ir nedaudz sarežģītāk, jo, piemēram, tikt galā ar deguna starpsienas problēmām nav vienas dienas jautājums. Ja iesnas neizraisa kāda acīm redzama saslimšana, tad svarīgi novērtēt savu apkārtējo vidi un padomāt, kas varētu būt šie nelabvēlīgie kairinātāji konkrētajā situācijā. Ja ir zināmi iespējamie konkrētie personas alergēni, tad izvairīties no tiem būtu uzdevums numur viens! Savukārt, ja problēma varētu būt ļoti sausais gaiss telpā, tad ieteicams būtu iegādāties gaisa mitrināšanas ierīci vai arī mitrināt deguna dobumu ar dabīgu aerosolu.

 

Slimību, piemēram, saaukstēšanās gadījumā pirmais ieteikums būtu sekot senču paražām un dzert daudz karstu dzērienu. Tādā veidā tiks ne tikai sasildīts ķermenis, bet arī dzēriena nelielie tvaiki palīdzēs atvieglot degunu tā aizlikuma laikā.

 

Tekoša deguna gadījumā pastāv arī netradicionālas metodes.

Kapsaicīns ir čili piparos atrodamā aktīvā viela, kas dod pipariem savu atpazīstamo asumu. Deguna aerosoli, kuru sastāvā var atrast šo vielu, izcili atvieglo iesnas, kas nav radušās alerģisku iespaidu rezultātā. Pētījuma liecina, ka pēc šādas pašas loģikas nealerģiskās iesnas vajadzētu varēt ārstēt arī ar asu ēdienu lietošanu uzturā nelielos daudzumos. Tiesa, ka asi ēdieni sākotnēji izraisa pamatīgu deguna tecēšanu, bet pēc īslaicīgā diskomforta nāk patīkams atvieglojums.

 

Ja neizdodas tik viegli tikt galā ar deguna problēmu, kā tad sadzīvot ar to un padarīt iesnu periodu pēc iespējas paciešamāku?

Parasto deguna salvešu vietā iesakām izmantot pēc iespējas mīkstākas salvetes. Viena no blakus problēmām, kas rodas iesnu laikā, ir kairināta āda deguna ārpusē, kas izriet no nepārtrauktās deguna slaucīšanas. Īpaši maigas salvetes šo problēmu var novērst pavisam vai vismaz palēnināt ādas kairināšanas procesu, kas jebkurā gadījumā būtu labāk nekā sūrstoša āda, kurai nelīdz krēmi, jo deguns tiek nepārtraukti slaucīts.

Pietiekams miega daudzums ir priekšnoteikums lieliskai pašsajūtai un veselībai, īpaši laikā, kad organisms ir novājināts un cīnās ar slimībām. Lai uzlabotu miega kvalitāti, iesakām visefektīvākās zāles lietot pirms došanās pie miera. Tādā veidā būs vieglāk pārlaist nakti un no rīta pašsajūta būs daudz labāka.

 

Tāpat kā miegs, arī atpūta nomodā ir svarīga daļa veseļošanās procesā. Galvenais ir rūpes pašam par sevi, tādēļ varbūt nedodies uz darbu vai kādu pasākumu ar iesnu nomocītu degunu. Nebaidies sevi pasaudzēt!

Gadījumā, ja iesnas neatkāpjas, jāatceras, ka iespējams saslimšana ir nopietnāka par nelielu kairinājumu un, ģimenes ārsta vai lora vizīte nekad nenāks par ļaunu. Iesnas, iespējams, norāda uz gripu vai uz kādu nopietnāku iekaisumu vai hronisku saslimšanu.

 

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk
Vienīgais pretsāpju gels ar 12h iedarbību!

Vienīgais pretsāpju gels ar 12h iedarbību!

Lasīt vairāk