Muguras sāpes - to cēloņi, veidi un mazināšanas metodes

Muguras sāpes - to cēloņi, veidi un mazināšanas metodes

Muguras sāpes dzīves laikā dažādu iemeslu dēļ ir piedzīvojuši gandrīz visi cilvēki, bet, saskaņā ar apkopoto statistiku, katriem trim no desmit Latvijas iedzīvotājiem sāp mugura vismaz reizi nedēļā.

Zīmīgi, ka pēdējā laikā par muguras sāpēm sūdzas arvien vairāk gados jaunu cilvēku. Arī pēdējos gados plašāk izplatītā strādāšana no mājām iedzīvotāju muguras veselībai par labu nav nākusi, jo dzīvesveids daudziem kļuvis mazkustīgāks, kā arī ergonomiski pareizi iekārtotas darba vietas mājas apstākļos nav nemaz tik bieži sastopamas.

Izplatītākie muguras sāpju veidi un cēloņi

Muguras sāpju cēloņi var būt ārkārtīgi dažādi, tāpēc, ja tās jūs nomoka, pirmais solis noteikti būtu doties pie ārsta, lai noteiktu precīzu diagnozi un izstrādātu atbilstošu ārstēšanas plānu. Atcerieties, ka pretsāpju līdzekļi noderēs tikai kā īstermiņa risinājums, un ilgstoša, nesaskaņota to lietošana var izraisīt nevēlamas veselības blaknes.   

Sāpes mugurā var tikpat labi rasties no fiziskas pārslodzes un ar to saistītajām traumām,  vai arī, tieši pretēji – no mazkustīga dzīvesveida un ilgstošas atrašanās vienā pozā. Līdz ar to no muguras sāpēm nav pasargāts neviens – nedz sportisti, nedz tie, kas veic fizisku darbu un ceļ smagumus, nedz arī sēdoša darba darītāji.

Tie, kuri ilgstoši sēž vai arī piedzīvo lielu fizisko slodzi, lielākoties izjūt sāpes muguras lejasdaļā un krustu rajonā. Savukārt sāpes muguras vidusdaļā, kakla daļā un sprandā biežāk novērojamas cilvēkiem, kuri ilgstoši lasa un raksta, skatoties uz leju, vai citā nemainīgā pozā sasprindzina kaklu.

Gados vecākiem cilvēkiem muguras sāpes krustos var liecināt arī par osteoartrītu – starpskriemeļu locītavu iekaisumu, un/vai osteoporozi – kaulu blīvuma zudumu.

Ja sāp mugura lāpstiņu rajonā, visdrīzāk pie vainas ir nepareiza smagumu celšana vai ilgstoša, vienveidīga statiska slodze. Tomēr šādu simptomu gadījumā ieteicams būt ļoti piesardzīgiem un konsultēties ar ārstu, jo sāpes mugurā starp lāpstiņām var liecināt arī par pavisam cita veida saslimšanām – plaušu apvalka iekaisumu jeb pleirītu, vai pat sirdslēkmes sākšanos, jo īpaši sievietēm.

Kā mazināt muguras sāpes naktī ?

Līdzīgi kā fiziska pārslodze, arī stress var būt par iemeslu pārliekam muskuļu sasprindzinājumam, kas savukārt izraisa muguras sāpes. Stresa rezultātā cilvēkam ir slikta miega kvalitāte, jo sasprindzinājums naktī nepāriet, tāpēc arī ierastā gulēšanas poza pēkšņi var šķist neērta.

Cilvēki nereti vainu par stīvu kaklu un sāpošu muguru uzveļ gultai. Taču, pirms šķirties no iemīļotā spilvena vai matrača, ir vērts pārdomāt savu dzīvesveidu un atrast sev piemērotāko nervu atslābināšanas veidu.

Kādam palīdzēs pastaigas svaigā gaisā vai meditācija, citam – nomierinoša mūzika vai aromterapija. Vakarā var iedzert arī kādu nomierinošu tēju – apiņus, piparmētras vai melisu.

Rezumējot - ja bez redzama iemesla naktīs sāp mugura un nespējiet normāli izgulēties – meklējiet  stresa cēloni!

Sapūsta mugura - ko ar to iesākt ?

Latvijas vasaras mainīgajos laikapstākļos apsaldēt muguru ir pavisam vienkārši.

Teiciens “sapūsta mugura” ir tautā gana izplatīts, taču medicīniskais skaidrojums situācijai, kad  pēkšņi sākušās muguras sāpes, ko saista ar sēdēšanu caurvējā vai peldēšanos aukstā ūdenī, ir sekojošs: sāpes rodas, kad aukstuma ietekmē muskuļu šķiedras noteiktos rajonos saraujas, asinsapgāde palēninās, muskulī veidojas skābekļa bads un – mugura smeldz.

Arī šajā situācijā der būt uzmanīgiem, jo līdzīga veida sāpes var rasties no daudz nopietnāka iemesla – apsaldētām jeb iekaisušām nierēm.

Ja droši ziniet, ka muguras sāpju cēlonis ir saspringtie muskuļi, var noderēt kāds no šiem ieteikumiem:

  • Saspringtos muskuļus lieliski atbrīvo izkarsēšanās vannā vai pirtī.
  • Daudziem palīdz sildošās jostas mugurai, kur iestrādāta suņu vilna.
  • Muskuļus atslābināt palīdz arī pagulēšana uz akupresūras paklājiņa.
  • Arī fizioterapeitu piedāvātās metodes var palīdzēt mazināt muguras sāpes: vingrojumi, fizikālā terapija, muguras josta, teipošana.
  • Variet izmēģināt tautas līdzekli - sāpju zonā uzlīmēt piparu, sinepju vai kādu citu sildošu plāksteri.

Ja aukstuma izraisītās muguras sāpes nepāriet dažu dienu laikā, ir jāmeklē ārsta palīdzība, jo, iespējams, sāpju cēlonis meklējams citur.

Skatīt produktus

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk
Vienīgais pretsāpju gels ar 12h iedarbību!

Vienīgais pretsāpju gels ar 12h iedarbību!

Lasīt vairāk