Kāpēc mati krīt ārā?

Tā ir taisnība, ka vīriešiem ir lielāka iespēja zaudēt matus nekā sievietēm, bet matu retināšanās un izkrišana ir izplatīta arī sievietēm. Iemesli var būt vienkārši un pārejoši – vitamīnu deficīts – vai sarežģītāki, piemēram, akūts veselības stāvoklis.

Daudzos gadījumos ir veidi, kā ārstēt gan vīriešu, gan sieviešu matu izkrišanu. Tas viss ir atkarīgs no cēloņa. Turpinājumā tiks uzskaitīti daži bieži sastopami, kā arī ne tik izplatīti iemesli, kāpēc var sākt izkrist vairāk matu, nekā ierasts.

 

 

 

 

 

 

  • Fiziskais stress

Jebkura fiziska trauma, operācija, autoavārija vai smaga saslimšana, pat gripa, var izraisīt īslaicīgu matu izkrišanu. Matu dzīves cikls ir plānots: augšanas fāze, atpūtas fāze un izkrišanas fāze. Ja nākas piedzīvot kādu saspringtākus notikumu, matu cikls var tikt izjaukts, kas vairāk matus novedīs pie pēdējās fāzes. Matu izkrišana bieži kļūst pamanāma trīs līdz sešus mēnešus pēc traumas.

Ko darīt: Labā ziņa ir tāda, ka mati paši sāks ataugt, kad ķermenis atgūstas un atveseļojas no traumas.

  • Grūtniecība

Arī grūtniecība ir viens no fiziskā stresa veidiem, kas var izraisīt matu izkrišanu, tāpat kā hormoni. Ar grūtniecību saistītu matu izkrišanu biežāk novēro tieši pēc dzemdību periodā, nevis grūtniecības laikā, jo dzemdības ir diezgan traumatiskas.

Ko darīt: Arī šajā gadījumā, pāris mēnešu laikā matiem vajadzētu ataugt.

  • Pārāk daudz A vitamīna

A vitamīnu saturošie uztura bagātinātāji vai medikamenti var izraisīt matu izkrišanu. Līdz ar to seko līdzi savam A vitamīna dienas patēriņam.

Ko darīt: Tiklīdz A vitamīnu koncentrācija tiks normalizēta, matu augšana arī atgriezīsies vecajās sliedēs.

  • Proteīna trūkums

Ja ikdienas uzturs nesatur pietiekami daudz proteīna, ķermenis var apstādināt matu augšanu. izmainīt proteīnus, pārtraucot matu augšanu, saskaņā ar Amerikas Dermatoloģijas akadēmiju. Tas var notikt apmēram divus līdz trīs mēnešus pēc proteīna devas samazināšanās.

Ko darīt: Ir daudz lielisku proteīnu avotu, tostarp zivis, gaļa un olas. Arī veģetāriešiem un vegāniem jāpiedomā pie proteīna uzņemšanas – zaļie zirnīši, rieksti un riekstu sviests, pupiņas u.c.

  • Matu atkāpšanās un izkrišana vīriešiem

Apmēram divi no trim vīriešiem piedzīvo matu izkrišanu 60 gadu vecumā. Šāda veida matu izkrišanu izraisa gēnu un vīriešu hormonu kombinācija.

Ko darīt: Ir aktuāli krēmi un citi medikamenti, kas var apturēt matu izkrišanu vai pat izraisīt augšanu; iespējama arī matu ķirurģija, kas piedāvā transplantēšanas opcijas.

  • Iedzimtība

Sieviešu matu izkrišana būtībā seko vīriešu plikpaurības modelim sievietes versijā. Ja ģimenē ir sievietes, kas sāka zaudēt matus noteiktā vecumā, tas var būt iedzimts. Atšķirībā no vīriešiem, sievietēm nav vērojama matu atkāpšanās, bet gan retināšanās, kas padara matus daudz plānākus.

Ko darīt: Arī sievietēm tiek piedāvāti dažādi krēmi un serumi, kā arī citi medikamenti, kas var nostiprināt esošos matus un mazināt to izkrišanu.

  • Sieviešu hormoni

Tāpat kā grūtniecības hormonu izmaiņas var izraisīt matu izkrišanu, to var izraisīt arī hormonālās kontracepcijas tabletes. Arī hormonālās līdzsvara izmaiņas, kas rodas menopauzes laikā, var izraisīt matu izkrišanu.

Ko darīt: Ja šī izsargāšanās opcija sāk traucēt jūsu veselībai (tai skaitā matu izkrišana), tad noteikti tā ir jāaizstāj ar citu metodi.

  • Emocionālais stress

Emocionālais stress matu izkrišanu izraisa retāk, nekā fiziskais stress, bet tas var notikt, piemēram, šķiršanās gadījumā, pēc mīļotā nāves un citos gadījumos. Tomēr biežāk emocionālais stress neradīs matu izkrišanu, tas saasinās problēmu, kas jau pastāv.

Ko darīt: Tāpat kā matu izkrišana fiziskā stresa dēļ, arī pēc šāda veida pārdzīvojuma tas drīz vien normalizējas. Veic pasākumus, lai cīnītos pret stresu un nemieru, piemēram, vingro, aizej uz terapiju utml.

 

Matu izkrišanas iemesli var būt daudz un dažādi (bez jau nosauktajiem – anēmija, hipotireoze, B vitamīna trūkums, strauja svara zaudēšana, ķīmijterapija, policistisko olnīcu sindroms, antidepresanti, novecošana u.c.), tāpēc nevajag uzreiz bezjēdzīgi meklēt matu kuplinošos šampūnus vai iztērēt daudz naudas dārgiem matu augšanas serumiem, ja nezini īsto matu izkrišanas iemeslu. Pavēro sevi, savu uzturu un noskaidro matu izkrišanas cēloni. Pavisam iespējams, tava problēma būs tikai īslaicīga vai atrisināma ar daudz lētākiem un vienkāršākiem līdzekļiem. Un galvenais – neuztraucies pirms laika!

 

Saistīti raksti

Minerālviela tavai veselībai - magnijs

Lasīt vairāk

Palīgs cīņā pret nogurumu - dzelzs

Lasīt vairāk

Vai zināji, ka katram trešajam iedzīvotājam Latvijā trūkst D vitamīns?

Lasīt vairāk