Kālijs

(3)

Kategorija
Vitamīnu un minerālvielu mērķis
Mērķauditorija
Formas
Zīmols
Cena

Kālijs – būtisks svarīgākajām funkcijām organismā

Kālijs ir minerālviela, kas ir būtiska dažādu organisma pamatfunkciju normālas darbības nodrošināšanā. Šī minerālviela atrodas smadzeņu, muskuļu, nervu, sarkano asins ķermenīšu un sirds audu šūnās un nodrošina to darbību, tāpēc tas nepieciešams katram – no bērnības līdz sirmam vecumam. Turpmāk rakstā par to, ko kālijs nodrošina organismā un kā to uzņemt. 

 

Kāpēc organismam nepieciešams kālijs?

Lai organismā notiktu olbaltumvielu sintezēšana un, lai būtu nodrošināta normāla šūnu darbība, cilvēkam ir jāuzņem kālijs. Vienkārši izsakoties šī minerālviela:

 

·       veicina normālu nervu sistēmas darbību,

·       veicina muskuļu normālu darbību,

·       palīdz uzturēt normālu asinsspiedienu.

Tas nozīmē to, ka normālai sirds, nervu, smadzeņu, muskuļu un kaulu darbībai organisms izmanto kāliju un tam ir jābūt pietiekošā daudzumā, lai netrūktu nevienai no funkcijām, jo tās visas ir vitāli svarīgas.

Cik daudz kālija jābūt cilvēka organismā?

Ir svarīgi, lai kālijs organismā būtu tieši pareizajā apjomā – ne par daudz un ne par maz, lietojot piemērotus pārtikas produktus vai uztura bagātinātājus. Nosliece vienā vai otrā virzienā ir jānovērš konsultējoties ar ģimenes ārstu vai farmaceitu. Normāls kālija daudzums ir apmēram 35 mmol / kg sievietēm un 45 mmol / kg vīriešiem. Parasti šāds daudzums var tikt nodrošināts ikdienā lietojot veselīgu un sabalansētu pārtiku.

Kā izpaužas kālija trūkums organismā?

Neliels kālija trūkums organismā var būt nemanāms, tomēr tas var palielināties. Ja kālija trūkums palielinās, raksturīgākie simptomi ir vājums, nogurums, aizcietējumi, muskuļu krampji u.c. Pārmērīgu kālija trūkumu organismā sauc par hipokaliēmiju un tā ir bīstama veselībai, jo var izraisīt elpošanas mazspēju, krampjus un citas sekas, kurām nepieciešama neatliekama medicīniska palīdzība. Ja ir pamats aizdomām, ka kālija organismā varētu būt par maz, nekavējoties jākonsultējas ar ārstu!

 

Kas veicina pastiprinātu kālija zudumu?

Lai arī kālijs sastopams daudzos ikdienas pārtikas produktos un to uzņemt ēšanas laikā ir salīdzinoši viegli, ir procesi, kas veicina tā izvadīšanos no organisma. Kālijs zūd

·       pārlieku liela sāls patēriņa dēļ,

·       pastiprinātas svīšanas dēļ, 

·       laikā, kad organismu nomoka caureja,

·       laikā, kad tiek lietoti urīndzenoši medicīnas preparāti,

·       ilgstoši lietojot nepilnvērtīgu uzturu,

·       pārmērīgi daudz lietojot kafiju un daudzos citos gadījumos.

 

Par kālija rezervēm vēlams pārliecināties arī grūtniecības laikā, jo tad organismā tiek izsmelti dažādi vērtīgu vielu krājumi.

 

Kā uzņemt kāliju ikdienā?

Kālijs produktos sastopams visai bieži, tāpēc papildināt kālija rezerves organismā nav grūti – vienkārši jāēd daudzveidīgi un sabalansēti. Lai būtu pilnīgi droši par kālija rezervēm, vēlams ikdienas ēdienkartē iekļaut produktus, kuru sastāvā tā ir daudz.  Visvairāk kāliju saturoši produkti ir:

·      žāvētas aprikozes;

·      olīvas;

·      vīģes;

·      vārītas lēcas;

·      konservētas pupiņas;

·      vārītas sojas pupiņas;

·      banāni;

·      rieksti (īpaši valrieksti);

·      piens, piena produkti

·      un citi produkti.

Kāliju satur arī svaigi dārzeņi, zaļumi, kā arī rozīnes. Ja nepieciešams, mūsdienās kālijs uzņemams ar dažādiem uztura bagātinātājiem un vitamīniem, ko var iegādāties aptiekās, atliek tikai izvēlēties piemērotāko kālija preparātu vai dažādu vitamīnu kompleksu.

Kāpēc ir izdevīgi iepirkties InternetAptieka.lv?

Izvēloties vietu vitamīnu, medicīnas preču un kosmētikas iegādei jāsalīdzina daudzi kritēriji un jāizvēlas ērtākā interneta aptieka. InternetAptieka.lv ir viens no labākajiem variantiem, jo:

·   piedāvā ļoti plašu preču sortimentu;

·   nodrošina labākās cenas un regulāras atlaides;

·   piegādā visa veida medikamentus;

·   piegādā pasūtījumus visā Latvijā bez maksas, neatkarīgi no pasūtījuma summas! 

 

Mūsu piedāvājums ir izdevīgs visiem, taču īpaši labs tas ir tieši regulārajiem klientiem, tāpēc vēlams reģistrēties un iegūt papildus ērtības un priekšrocības. 

 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

 

 

Biežāk uzdotie jautājumi

 

Vai kālijs nepieciešams arī bērniem un zīdaiņiem?

Jā! Kālijs organismā nepieciešams jau no mazotnes, bet katram vecumam ir piemērots cits minerālvielas daudzums. Piemēram, 0 – 12 mēnešu vecumā tie ir 400 – 860 mg dienā, pieaugušajiem tie ir apmēram 2600 – 3400 mg dienā.

 

Kālijs par daudz – vai tas ir iespējams un kā tas izpaužas?

Jā! Paaugstināts kālija daudzums organismā tiek saukts par hiperkaliēmiju. Tas izpaužas kā vispārējs organisma vājums, palēnināta sirdsdarbība, muskuļu funkcijas zudums, iespējamas arī citas pazīmes. Palielināts kālija daudzums organismā var izraisīt nopietnas sekas, tāpēc aizdomu gadījumā noteikti jāvēršas pie ārsta!

 

Vai kālija jodīda tabletes jālieto profilaksei?

Nē! Kālija jodīda tabletes jālieto tikai pēc ārsta vai palīdzības dienestu norādījumiem, tās nedrīkst lietot profilaksei.

 

Vai kālijs palīdz sirdij?

Kālijs, kalcijs un magnijs un to savstarpējā mijiedarbība nodrošina daudzu vērtīgu funkciju atbalstu cilvēka organismā, tostarp rūpejoties par sirds veselību.