Cinks

(21)

Kategorija
Mērķauditorija
Formas
Zīmols
Cena
-35%
Bertil’s kelasin Zn, 100 tabletes | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

Bertil’s kelasin Zn, 100 tabletes

(0)

9,37€ 6,09€

Pirkt
Zinkosan, 120 tabletes | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

Zinkosan, 120 tabletes

(2)

8,59€

Pirkt
-30%
Bio Cinks, pulveris, 20 paciņas | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

Biofarmācija Cinks, pulveris, 20 paciņas

(2)

8,59€ 6,01€

Pirkt
-25%
Walmark Zinc Aktiv (cinks), 30 tabletes | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

Walmark Zinc Aktiv (cinks), 30 tabletes

(1)

5,69€ 4,27€

Pirkt
Silvanols Zinc, 60 kapsulas | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

Silvanols Zinc, 60 kapsulas

(1)

7,79€

Pirkt
-10%
Olimp Labs Chela-Zinc, 30 kapsulas | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

Olimp Labs Chela-Zinc, 30 kapsulas

(0)

7,59€ 6,83€

Pirkt
-20%
Libimasculine tabletes, 30 tabletes | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

Libimasculine tabletes, 30 tabletes

(0)

19,51€ 15,61€

Pirkt
Zinc Amino-Chelate, 84 kapsulas | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

Zinc Amino-Chelate, 84 kapsulas

(0)

17,84€

Pirkt
-15%
Bio 20Milliards, 7 paciņas | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

Biofarmācija 20Milliards, 7 paciņas

(0)

8,59€ 7,30€

Pirkt
-20%
Zinc spray premium ar ananasu garšu, 25 ml | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

Zinc spray premium ar ananasu garšu, 25 ml

(0)

16,31€ 13,05€

Pirkt
-40%
ERBA VITA, LATTOFERRINA DEFENCE, 30 kapsulas | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

ERBA VITA LATTOFERRINA DEFENCE, 30 kapsulas

(0)

36,01€ 21,61€

Pirkt

Kādos gadījumos uzturā būtu papildus jālieto cinka tabletes?

Cinks ir mikroelements, kura organismā ir ļoti, ļoti maz, un par to arī diezgan maz tiek runāts, taču patiesībā cinka nozīme veselības uzturēšanā ir milzīga.
Ēdot veselīgi un sabalansēti, uzņemt cinku pietiekamā daudzumā it kā nevajadzētu būt problēmai, taču pēc ārstu novērojumiem, cinka trūkst diezgan daudziem cilvēkiem, un tas var izraisīt nopietnas veselības problēmas.
Ja jums ir aizdomas, ka varētu būt viņu vidū, ieteicams papildus ikdienas uzturam lietot cinka tabletes vai kādu no uztura bagātinātājiem, kura sastāvā ir šis elements.

6 pazīmes, kas var liecināt par cinka nepietiekamību organismā

 1. Novājināta imūnsistēma –  jūs bieži slimojat, jūs nomoka hroniskas alerģijas. Cinks veicina normālu imūnsistēmas darbību, tādēļ šādi traucējumi ir pirmais brīdinājuma signāls par cinka nepietiekamību;

 2. Kairinātas zarnas sindroms vai malabsorbcija - traucēta barības vielu – olbaltumvielu, ogļhidrātu un tauku uzsūkšanās gremošanas traktā;

 3. Pastiprināta matu izkrišana, nagu šķelšanās - bieži vien, meklējot cēloņus matu plānumam un agrai plikpaurībai, par cinka nepietiekamību neiedomājas, taču šis elements palīdz uzturēt gan matu, gan nagu veselību;

 4. Dažāda veida ādas iekaisumi – pūtītes, dermatīts, psoriāze, ekzēma. Cinks palīdz uzturēt arī normālu ādas veselību, tāpēc ādas problēmu cēlonis var būt arī tā deficīts;

 5. Pavājināta redze sliktā apgaismojumā, krēslā – tā sauktais “vistas aklums”;

 6. Ožas un garšas traucējumi.

 

Kam ir paaugstināts risks nonākt cinka nepietiekamībā?

Dažām cilvēku grupām ieteicams īpaši uzmanīgi pasekot līdzi, vai cinks uzturā tiek lietots pietiekami, un, ja nepieciešams, uzņemt to papildus:

 •    cilvēkiem, kuru ikdienā ir daudz stresa;

 •    cilvēkiem ar dažādām hroniskām saslimšanām;

 •    sportistiem ar lielu fizisku slodzi;

 •    veģetāriešiem un vegāniem;

 •    sievietēm grūtniecības un zīdīšanas periodā;

 •    vecāka gada gājuma cilvēkiem.

Par pietiekamu cinka daudzumu jāpiedomā arī vīriešiem, kam ir vēlme tuvākajā laikā kļūt par tētiem -  cinks ir nepieciešams arī reproduktīvo funkciju veikšanai – veselīgas spermas izstrādei un spermatozoīdu mobilitātei.

Savukārt cinks bērniem pozitīvi ietekmē viņu kognitīvās funkcijas un attīstību, veicina ātrāku brūču dzīšanu, stimulē imūnsistēmas un gremošanas sistēmas darbību.

Vērtīgākie cinka avoti ikdienas uzturā

Visaugstākais cinka daudzums ir atrodams pārtikas produktos, kuros ir daudz olbaltumvielu, it īpaši, dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas:

 • Nepārspēts līderis cinka daudzuma ziņā ir austeres – lai ar uzviju sasniegtu pieaugušam cilvēkam rekomendēto cinka dienas devu, vīriešiem pietiek apēst trīs austeres, sievietēm – divas;

 • id="docs-internal-guid-9112fe59-7fff-a774-772f-bdbacb2dfa2a">Nākamās vietas cinku saturošo TOP produktu sarakstā ieņem jūras produkti – krabji un vēžveidīgie, un sarkanā gaļa – liellopa un jēra. Arī putnu gaļa ir labs cinka avots, tomēr tur tā saturs būs ievērojami zemāks;

 • Turku zirņi, dažādu veidu sēklas un rieksti, spināti un melnā šokolāde ir produkti, uz kuriem īpaši savu uzmanību vajadzētu vērst veģetāriešiem un vegāniem, jo no viņu lietotā pārtikas klāsta visvairāk cinka ir tieši tur;

 •  Labi cinka avoti ir arī treknās zivis, olas un šampinjoni.

Cinka tabletes un cinku saturoši uztura bagātinātāji

Cinku uzņemt pietiekamā daudzumā ar ikdienas pārtiku var izrādīties problemātiski, it īpaši – ja vairāk esat augu valsts uztura piekritēji. Jāņem vērā, ka augu valsts olbaltumvielās esošais cinks organismā var tik labi neuzsūkties, tādēļ būtu ieteicams cinku uzņemt papildus – atsevišķi kā cinka tabletes, pulveri vai arī – kāda kompleksa uztura bagātinātāja sastāvā.

Populārākās komplekso uztura bagātinātāju kombinācijas ir: cinks + kalcijs un magnijs, cinks +  selēns, cinks + C vitamīns.

Lai izvairītos no cinka deficīta, svarīgi ir ne tikai apēst pietiekamā daudzumā to saturošus produktus, bet arī pārliecināties, ka tas labi absorbējas organismā. To izdarīt palīdz probiotiķi – dabīgie, kā piemēram, kefīrs vai skābētie kāposti, vai arī uztura bagātinātāju veidā.

Taču jāātcerās, ka vitamīni un uztura bagātinātāji neaizstāj pilnvērtīgu uzturu - ikdienā ir jāēd veselīgi un sabalansēti, lai tiktu uzņemti visi vitamīni!

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

 

BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

Kāda ir ieteicamā cinka dienas deva pieaugušajiem un bērniem?

Ieteicamā cinka dienas deva ir aptuveni 15 mg pieaugušiem vīriešiem, un 8-9 mg sievietēm, grūtniecības un zīdīšanas laikā – 10-11 mg. Cinks bērniem līdz 6 gadu vecumam – 6 mg, pusaudžiem – 8 – 11 mg.

Vai ir svarīgi, kurā diennakts laikā papildus cinks tiek uzņemts?

Lai cinks labāk uzsūktos organismā, ieteicams to lietot pusdienlaikā kopā ar maltīti. Lietots tukšā dūšā, tas var izraisīt nelabumu.

Vai man būt jālieto cinka tabletes, ja kopumā jūtos vesels?

Ja jūsu uzturā ir pietiekoši daudz dabīgo cinka avotu, neesat vegāns vai veģetārietis un nepiederat pie kādas no paaugstināta riska grupām, iespējams, cinka jums patiešām pietiek un papildus nav jālieto.

Vai cinka vitamīnu lietošanai var būt negatīvas blaknes?

Nav ieteicams pārsniegt optimālo cinka dienas devu. Pārmērīga cinka lietošana var izraisīt vielmaiņas traucējumus un kavēt citu svarīgu minerālvielu, tai skaitā vara un dzelzs, absorbciju organismā, un līdz ar to radīt pretēju efektu tam, ko vajadzētu darīt cinkam –  nomākt imūnsistēmu un mazināt asins šūnu veidošanos.