Pret utu līdzekļi
(5)
Ieteikumi, kā efektīvi iznīdēt utis
Pedikuloze jeb utainība ir nepatīkama problēma, ar ko cilvēki saskaras dažādos vecuma posmos, taču visbiežāk – pirmsskolas un skolas vecumā. Tas ir tādēļ, ka bērni ļoti daudz laika pavada kopā, esot ciešā kontaktā, veidojot cits citam frizūras, mainoties ar ķemmēm, cepurēm u.tml. Utis ļoti ātri pārvietojas un vairojas, kā arī pārnēsā dažādus infekcijas slimību ierosinātājus, tādēļ ir svarīgi pēc iespējas savlaicīgāk uzsākt to apkarošanu.
Utis - attīstības stadijas un to sugas
Uts – parazīts-asinssūcējs, kas mitinās dažādās ķermeņa zonās – matos, padusēs, bārdā un citviet. Tas, kā izskatās utis, ir atkarīgs no to sugas, taču pamatā tās ir neliela izmēra, pelēcīgas un nedaudz bālganas, tāpēc arī grūti pamanāmas. Uts vidējais dzīves ilgums ir no 20 līdz 30 dienām, taču šajā laika periodā mātīte spēj izdēt līdz pat 300 oliņām. Utu oliņas sauc par gnīdām. No oliņām izšķiļas nimfas jeb jaunās utis, kas līdz pieaugušam parazītam izaug 2 līdz 3 nedēļu laikā. Visbiežāk sastopamās cilvēka uts sugas ir:
- galvas utis, kas mitinās matos. Diennakts laikā mātīte spēj izdēt līdz 140 oliņām, taču kopējais parazītu attīstības cikls ilgst apmēram 17 dienas. Ja utis galvā ir savairojušās izteikti lielā apjomā, veidojas ekzēma. Speciālie līdzekļi pret utīm tās efektīvi iznīdē;
- kaunuma utis ir viens no izplatītākajiem seksuāli transmisīvo infekciju tipiem. Parazīti mīt kaunuma apmatojumā, uzacīs, padusēs, bārdā. Inficēties var arī ne-ģenitālā fiziskā kontaktā ar ādu. Utu vairošanos ir iespējams apturēt, lietojot medikamentus un ievērojot personīgo higiēnu;
- drēbju utis mitinās tādā apģērbā, kas saskaras ar ādu. Drēbju uts ar izkārnījumiem spēj pārnēsāt dažādas infekcijas slimības, piemēram, izsitumu vai atguļas tīfu.
Pirmais simptoms – izteikta nieze
Viens no visbiežākajiem simptomiem, kas var liecināt par utainību, ir nieze. Tā rodas, utīm barojoties ar asinīm un izdalot siekalas, kas izplata infekciju. Barošanās laikā parazīti uz ādas atstāj arī savus izkārnījumus, tāpēc niezošās vietas nevajadzētu sakasīt, jo brūcītēs var iekļūt nevēlami mikroorganismi, izraisot alerģiskas reakcijas vai veicinot kādas infekcijas slimības attīstību. Visizteiktāk nieze ir novērojama tieši naktī, jo tas ir utu aktīvākais barošanās laiks.
Rīcības plāns jeb kā atbrīvoties no utīm mājas apstākļos
Ja ir konstatēta pedikuloze, iespējami ātri ir jāatrod efektīvi risinājumi cīņai pret to. Taču, kā tikt vaļā no utīm mājas apstākļos? Par laimi, ir pieejami dažādi līdzekļi, kas ātri un efektīvi palīdz atbrīvoties no šīs problēmas.
Veidi un iespējas, kā iznīdēt utis un gnīdas, ir dažādi. Piemēram, aptiekās ir nopērkami visvisādi pretutu līdzekļi – šampūni, aerosoli, geli, losjoni u.c. Aktīvās vielas, ko šie produkti satur, iznīcinoši iedarbojas uz utīm visās to attīstības stadijās.
Var iegādāties jau gatavus speciālos pretutu komplektus, kuru sastāvā ir losjons un šampūns pret utīm, kā arī pievienota utu ķemme. Iesakām rūpīgi sekot līdzi pareizai šo produktu lietošanai, jo tikai tā būt iespējams sasniegt visefektīvāko rezultātu:
- vispirms ar utu ķemmi jāizķemmē sausus matus;
- bagātīgā daudzumā matos ieklāj losjonu un notur to vismaz 20 minūtes;
- veic atkārtotu matu izķemmēšanu;
- ieklāj matos pretutu šampūnu, noturot to 10 minūtes un tad izskalo;
- noslēgumā vēlreiz rūpīgi jāizķemmē matus.
Taču, ja nav pārliecības, kurš no līdzekļiem būtu visefektīvākais, aicinām konsultēties ar farmaceitu. Savukārt, ja pašu spēkiem utis neizdodas apkarot vai jau ir attīstījusies kāda infekcijas slimība, pēc palīdzības jāvēršas pie ģimenes ārsta vai dermatologa.
Utis – kā cīnīties pret tām vēl efektīvāk? Veicot profilaktiskos pasākumus! Īpaši tad, ja matu utis ir konstatētas kādam no ģimenes. Profilaktiskie līdzekļi matos ir jāiepūš pēc katras to mazgāšanas reizes. Šie produkti ir nekaitīgi un tos drīkst lietot katru dienu.
Tāpat aicinām ievērot personīgo higiēnu un piesardzības pasākumus, regulāri pārbaudot matus un galvas ādu, kā arī ievērojot izolācijas periodu, ja utis jau ir konstatētas.
Biežāk uzdotie jautājumi
Vai galvas utis mitinās arī mājdzīvnieku apmatojumā?
Nē, šīs utis ir izplatītas tikai cilvēku vidū. Līdz ar to, ja ir konstatētas utis matos, ar tām nav iespējams aplipināt mājas mīluli.
Kā utis spēj pārvietoties no viena cilvēka uz otru?
Lai arī utis neprot lēkt un lidot, tās ātri pārvietojas. Utu pārnese no viena cilvēka uz otru notiek cieša kontakta laikā, piemēram, saskaroties ar galvām vai matiem.
Vai īsā laika periodā ir iespējams atkārtoti saslimt ar utainību?
Jā, tas ir iespējams, īpaši tad, ja lietotais līdzeklis pret utīm nav iznīcinājis to oliņas, no kurām atkārtoti var izšķilties utu kāpuri. Tieši tādēļ 8 līdz 10 dienu laikā pēc pretutu līdzekļu lietošanas ir jāpārliecinās, vai parazītu apakrošana ir bijusi veiksmīga.
Pedikuloze jeb utainība ir nepatīkama problēma, ar ko cilvēki saskaras dažādos vecuma posmos, taču visbiežāk – pirmsskolas un skolas vecumā. Tas ir tādēļ, ka bērni ļoti daudz laika pavada kopā, esot ciešā kontaktā, veidojot cits citam frizūras, mainoties ar ķemmēm, cepurēm u.tml. Utis ļoti ātri pārvietojas un vairojas, kā arī pārnēsā dažādus infekcijas slimību ierosinātājus, tādēļ ir svarīgi pēc iespējas savlaicīgāk uzsākt to apkarošanu.
Utis - attīstības stadijas un to sugas
Uts – parazīts-asinssūcējs, kas mitinās dažādās ķermeņa zonās – matos, padusēs, bārdā un citviet. Tas, kā izskatās utis, ir atkarīgs no to sugas, taču pamatā tās ir neliela izmēra, pelēcīgas un nedaudz bālganas, tāpēc arī grūti pamanāmas. Uts vidējais dzīves ilgums ir no 20 līdz 30 dienām, taču šajā ...