Aizcietējums

(11)

Kategorija
Vitamīnu un minerālvielu mērķis
Mērķauditorija
Formas
Zīmols
Cena

Delikātā problēma - vēdera aizcietējums un kā to risināt

Par šo organisma funkciju sarežģījumu sabiedrībā nav pieņemts skaļi runāt, taču gandrīz nav cilvēku, kuri uz savas ādas nebūtu izbaudījuši, ko nozīmē vēdera aizcietējums – apgrūtināta  zarnas iztukšošanās, spiešanās sajūta, diskomforts. Cietās vēdera izejas dēļ var tikt traumēta gļotāda, rasties atveres plaisiņas, parādīties asiņošana.

 

Cilvēki mēdz kļūdaini uzskatīt, ka vēdera izejai jānotiek katru dienu. Mūsu zarnu darbības ritms ir individuāls, un, ja zarnu iztukšošanās bez sāpēm un spiešanas notiek reizi divās, trijās dienās, arī tas ir uzskatāms par normu. Par problēmu var runāt tad, ja vēdera aizcietējums vairākas dienas nepāriet un zarnas iztukšojas retāk kā divas reizes nedēļā.

Labākās zāles vēdera izejai – šķiedrvielas, ūdens un aktīvs dzīves veids  

Liela daļa cēloņu nepietiekami aktīvai zarnu darbībai meklējami mūsu dzīvesveidā, un visbiežāk tie ir – šķiedrvielām nabadzīgs uzturs, nepietiekams šķidruma daudzums un mazkustīgs dzīvesveids.

 

Lai zarnas darbotos normāli, nepieciešamas regulāras fiziskās aktivitātes. Kustoties tiek masētas zarnu sieniņas, un barības masa pa tām pārvietojas ātrāk. Augu dienu sēžot, arī zarnas būs kūtras.

 

Tāpat vēdera aizcietējums būs gandrīz neizbēgams, ja pārsvarā pārtiksiet no sviestmaizēm, ātrajām uzkodām un balto miltu produktiem. Zarnu darbībai par labu nenāk arī ar olbaltumvielām pārbagāts uzturs –  gaļa, olas, piena produkti. Lai šķiedrvielu saturs uzturā būtu pietiekams, ēdienkartē jāiekļauj iespējami vairāk dārzeņu, jo īpaši dažādu veidu kāposti, ieteicamas ir arī klijas, linsēklas un čia sēklas, uzdzerot pietiekoši daudz ūdens.

 

Ja tomēr kaut kādu iemeslu dēļ ar ikdienas uzturu neizdodas uzņemt pietiekami daudz šķiedrvielu, ieteicams papildus lietot tās saturošas bezrecepšu zāles pret aizcietējumu. Dabisko šķiedrvielu, piemēram, agaragara, brūnaļģu, kviešu kliju, linsēklu, kā arī sintētisko šķiedrvielu, preparāti uzbriedina zarnu saturu, palielina apjomu un stimulē tās ātrāk atbrīvoties no satura.

Vēdera aizcietējumu medicīniskie cēloņi

Dzīvesveids var būt iemesls vēdera darbības traucējumiem, bet ne visos gadījumos, tāpēc pret šo problēmu nevajadzētu attiekties bezrūpīgi. Iespējams, jūsu aizcietējumu cēlonis ir medicīnisks, un būs nepieciešama ārsta konsultācija.

 

Dažreiz vēdera aizcietējums ir blakne, ko izraisa kāds regulāri lietots medikaments, piemēram, daži antidepresanti, kalcija kanālu blokatori, kurus dzer pret augstu asinsspiedienu, vai stipras kombinētās pretsāpju zāles.

 

Dzemdējušām sievietēm aizcietējuma cēlonis var būt arī starpenes muskulatūras vājums. Šai gadījumā var palīdzēt fizioterapeits, parādot pareizos vingrinājumus.

 

Regulāri un smagi aizcietējumi var liecināt  par prokotoloģisku problēmu, visbiežāk – hemoroīdu esamību, kuru ārstēšanai, iespējams, nepieciešama operācija.

 

Ja no regulāriem aizcietējumiem neizdodas atbrīvoties arī sākot veselīgāk ēst, dzert ūdeni un vairāk kustēties, noteikti dodieties vizītē pie gastroenterologa. Tas ir svarīgi, lai nepalaistu garām nopietnas zarnu slimības, piemēram, kolorektālo vēzi, čūlaino kolītu, krona slimību, kuras pēc iespējas ātrāk jāsāk ārstēt.

Probiotikas, caurejas līdzekļi un citas zāles pret aizcietējumiem

Bez jau pieminētajām šķiedrvielu tabletēm, vēdera izejas stimulēšanai aptiekās ir pieejamas arī citu veidu pret aizcietējumu zāles.

 

Normālu vēdera izeju stimulē probiotikas, kas, starp citu, ir sastopamas arī dažos ikdienas pārtikas produktos, visvairāk – skābētos un fermentētos. Tās palīdz normalizēt zarnu mikrofloru, tikai, ja izvēlaties tās lietot, atceries rūpīgi izlasīt aprakstu un instrukciju, jo probiotikas ir dažādas, un daudzas no tām, tieši otrādi, ir paredzētas caurejas ārstēšanai. 

 

Populāras zāles aizcietējumiem ir arī osmotiskie caurejas līdzekļi. Tie piesaista zarnu satura masai ūdeni, to sašķidrinot tādējādi atvieglojot izvadīšanu.

 

Efektīvs līdzeklis pret aizcietējumiem ir arī rektālās svecītes vēdera izejai, bet jāatceras, ka tās nav ieteicams lietot biežāk kā četras reizes mēnesī.

 

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! 

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

 

BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

 

Aizcietējums bērnam vai zīdainim - ko iesākt?

 

Tāpat kā pieaugušajiem, arī bērniem normālas vēdera izejas pamatā ir sabalansēts uzturs ar pietiekamu šķiedrvielu un šķidruma daudzumu, ar to vajadzētu sākt. Stipra aizcietējuma gadījumā maziem bērniem un zīdaiņiem ieteicams izmantot mikroklizmu vai rektālās svecītes. Taču jāatceras, ka tie ir palīglīdzekļi izņēmuma situācijās un nav izmantojami regulāri ikdienā. Ja problēma atkārtojas, noteikti jādodas pie ģimenes ārsta, kurš dos tālākus norādījumus.

 

Vai klizma pret aizcietējumiem ir labākais līdzeklis?

 

Klizma ir viens no zarnu trakta atbrīvošanas paņēmieniem, kas tiek pielietots arī slimnīcās pirms operācijām. Lai arī klizma tiek saukta par “ātro palīdzību” un šādi vēdera aizcietējums tiek operatīvi likvidēts, ar šī paņēmiena izmantošanu mājas apstākļos jābūt ļoti uzmanīgiem. Nepareiza vai nemākulīga klizmas izmantošana var traumēt zarnu sieniņas. Ja vēlaties izmantot šo paņēmienu, labāk neeksperimentējiet, bet iegādājieties kādu no aptiekās pieejamajiem gatavajiem līdzekļiem un stingri sekojiet to instrukcijām.

 

Ko iesaka homeopātija pret aizcietējumiem?

 

Paralēli tam, ka ļoti daudzi ikdienā lietojami pārtikas produkti paši par sevi ir lieliski aizcietējumu profilakses līdzekļi, īpaši homeopāti iesaka tādus produktus kā klijas, linsēklas, čia sēklas, kā arī vieglu nātru, ķimeņu vai fenheļa tēju, kas labi palīdz arī pret vēdera uzpūšanos. Pie stiprākiem homeopātiskiem līdzekļiem, kādus lietot ieteicams tikai saskaņā ar ārsta norādījumiem, pieder sennas lapu, rabarberu saknes vai krūkļa mizas tēja, kā arī speciāli izveidotu dažādu ārstniecisku tēju maisījumi.