Dušas želeja, ziepes ķermenim

(182)

Kategorija
Mērķauditorija
Ādas tips
Matu tips
Zīmols
Cena

Dušas želeja vai ziepes – kāda ir to atšķirība un kā izvēlēties piemērotāko?

Ķermeņa labsajūta un veselība nav iedomājama bez pareizas, labas higiēnas. Viens no tās stūrakmeņiem – ķermeņa mazgāšana. Kurš līdzeklis ir labāks – dušas želeja vai ziepes, un kā, ja vispār, tie atšķiras savā starpā? Atbildes lasi turpinājumā!

 

Kas ir ziepes?

Lai kādu ķermeņa kopšanas produktu varētu uzskatīt par ziepēm, tam ir jāatbilst specifiskām prasībām. Īstas ziepes ir sārmainas, izgatavotas no taukskābēm un sāļiem (parasti kālija palmāta vai nātrija palmāta, kuri atvasināti no palmu eļļas). To darbību nodrošina ziepju sastāva ķīmiskās īpašības, kas piesaista ziepju daļiņām ķermeņa un citas eļļas un netīrumus, ļaujot to visu viegli noskalot ar ūdeni. Ziepju konsistence var būt šķidra, mīksta (biezas pastas veidolā kā Marokas melnās ziepes, sauktas par beldi) vai cieta (ziepju gabals). Ir dažādi ziepju veidi, kas atvasināti no sākotnējām ziepēm, lai pielāgotu tās dažādām vajadzībām.

 

Šķidrās ziepes

Atšķirībā no cietajām ziepēm, šīs ir ne tikai šķidras (ar šķidras želejas konsistenci), bet visbiežāk arī papildinātas ar ādu mitrinošām sastāvdaļām, lai mazinātu ziepju sārma sausinošo ietekmi uz ādu, jo ādas pH līmenis ir zemāks nekā vairumam ziepju. Varētu teikt, ka šis ir saudzīgāku ziepju tips.

 

Bērnu ziepes

Bērnu ziepju atšķirība no parastajām un šķidrajām ziepēm ir to sastāvā. Tās ir maigākas, ne tik agresīvas, saudzīgākas pret ādu un ar minimālu aromatizētāju daudzumu, lai neradītu mazulim alerģisku reakciju.

 

Antibakteriālās ziepes

Arī antibakteriālās ziepes no citām atšķiras ar to sastāvu. Tas ir papildināts ar noteiktām ķīmiskām vielām, kas nogalina baktērijas vai aptur to attīstību, kamēr parasto ziepju ietekmē baktērijas tiek mehāniski nomazgātas nost no ādas.

 

Darvas ziepes

Varētu likties – kā tas ir, ziepju sastāvā ir kaut kas, ko parasti ar ziepēm mēģina nomazgāt no ādas, taču patiesībā ziepju sastāvā esošā bērza darva ir ar antiseptisku, dezinficējošu, pretiekaisuma, pretparazītu un pat atsāpinošu ietekmi. Šādām ziepēm parasti netiek pievienotas ķimikālijas vai aromātvielas.

 

Kas ir dušas želeja?

Atšķirībā no šķidrajām ziepēm, kas varētu šķist līdzīgas dušas želejai, kuru sastāvā ir ziepes (sārms, taukskābes, nātrija vai kālija sāļi), dušas želejas sastāvā ziepju var nemaz nebūt. Šis ķermeņa kopšanas līdzeklis parasti ir saudzīgāks un maigāks par ziepēm, un tā sastāvā teju vienmēr ir pievienotas vielas, kas mazgāšanās laikā palīdz mitrināt, nomierināt un mīkstināt ādu. Un, kā jau nosaukums pasaka priekšā, dušas želeja ir ar šķidras želejas konsistenci. Līdzīgi kā ar ziepēm, arī dušas želejas iedala tipos, taču šajā gadījumā to ir mazāk un atšķirības ir minimālas:

  • dušas želeja vīriešiem no parastās/sieviešu želejas atšķiras vien ar aromātu un nereti arī ar cenu;
  • dušas želeja bērniem atšķiras ne tikai aromāta, bet arī sastāva ziņā – tā pat kā bērnu ziepes, arī dušas želeja bērniem ir ar maigāku, pret ādu saudzīgāku sastāvu un mazāku daudzumu smaržvielu.

Ja tava āda ir jutīga, iesakām izvēlēties vai nu saudzīgu, jutīgai ādai piemērotu dušas želeju, vai izlīdzēties dušas želeju bērniem.

 

Ko labāk izvēlēties – dušas želeju vai ziepes?

Šajā gadījumā nav ne pareizās, ne nepareizās atbildes. Viss ir atkarīgs no gaumes un līdzekļa sastāva, ko vēlams pielāgot tā lietotāja ādas tipam (piemēram, sausai ādai nepieciešams saudzīgs, mitrinošs līdzeklis, taukainai derēs parastie līdzekļi). Galvenais ir kārtīgi noskalot ādu pēc mazgāšanas, un darīt to ar remdenu ūdeni, jo karsts ūdens var sausināt ādu.

 

Biežāk uzdotie jautājumi

Kādu dušas želeju izvēlēties?

Pirmkārt, dušas želeja jāizvēlas piemērotu ādas tipam. Otrkārt, tādu, kuras sastāvā NAV parabēnu, sintētisko krāsvielu un smaržvielu, ftalātu, triklozāna, formaldehīda, toluola, silikoniem, nātrija laurilsulfāta (SLS)/nātrija laureta sulfāta (SLES).

Līdzekļi bez sulfātiem (SLS, SLES) neradīs izteiksmīgas putas, savukārt tie, kuru sastāvā ir sulfāti, sausinās ādu.

 

Vai dušas želeju var izmantot sejas vai matu mazgāšanai?

Lai arī tā ir saudzīga pret ādu, sejas mazgāšanai dušas želeju nevajadzētu izmantot. Tam paredzēti īpaši izstrādāti, saudzīgi sejas kopšanas līdzekļi. Tā pat dušas želeja nebūs piemērota matu un galvas ādas kopšanai, jo želejas sastāvs atšķiras no šampūna sastāva, un tā nebūs gana efektīva, jo satur mazāk virsmaktīvo vielu, kas piesaista taukus, eļļas un netīrumus.

 

Vai ziepes, kas puto vairāk, ir efektīvākas nekā tās, kas puto mazāk vai neputo nemaz?

Lai arī mums ir asociācija “jo vairāk putu, jo efektīvāks tīrīšanas līdzeklis”, lielākā daļa cilvēku nemaz nezina, ka ne ziepēm, ne zobu pastai, šampūnam vai mājokļa kosmētikai nav jāputo kārtīgi, lai efektīvi pildītu savu darbu.