Termometri

(20)

Kategorija
Mērķauditorija
Zīmols
Cena

Kādi termometru veidi pieejami, un ko izvēlēties

Viena no tipiskākajām daudzu vīrusinfekciju un citu slimību pazīmēm ir paaugstināta temperatūra. Nereti to, ka ķermeņa temperatūra ir paaugstināta, var vienkārši just, taču ir gadījumi, kad labāk ir zināt precīzi, piemēram:

 • Jaundzimušajiem,
 • Zīdaiņiem
 • Maziem bērniem
 • Pie aizdomām par noteiktām saslimšanām
 • Pie pārmērīgi augstas ķermeņa temperatūras

Mērot temperatūru, lai sekotu līdzi ķermeņa stāvoklim, precīzi skaitļi aiz komata nav tik būtiski kā kopēja dinamika. Respektīvi – temperatūra jāmēra aptuveni vienādos apstākļos, lai redzētu, vai tai ir tendence paaugstināties vai pazemināties, kā arī – vai tā nav kritiski augsta.

Svarīgi atcerēties, ka pēc lietošanas termometrs jānotīra – vai nu jāmazgā siltā ziepjūdenī, vai arī jānotīra ar dezinficējošu līdzekli. Tas gan neattiecas uz bezkontakta termometriem.

Temperatūra skaitļos

 • Ap 36,6 °C ir normāla cilvēka temperatūra
 • Zīdainim bīstama temperatūra sākas virs 38 °C
 • Zīdaiņiem normāla temperatūra ir ap 37 °C

Tirgū pieejamo termometru veidi

Termometrus varētu iedalīt trīs lielās grupās:

 • A la dzīvsudraba termometri jeb stikla termometri
 • Digitālie termometri
 • Bezkontakta infrasarkanie termometri
 • Pieres termometri

Stikla termometri

Vizuāli atgādina dzīvsudraba termometrus, taču tajos tiek izmantots cits elements, kas nav veselībai bīstams, ja nonāk vidē. Ar šo termometru jārīkojas precīzi, lai iegūtu derīgus datus – tā aktīvais gals jāieliek cieši padusē, tam nedrīkst pieskarties apģērbs, kā arī padusei jābūt sausai. Svarīgi mērīt vismaz 5 līdz 10 minūtes. Tāpat šos termometrus mēdz būt grūti nokratīt, dažiem modeļiem komplektā ir ietverts īpašs tureklis, lai atvieglotu nokratīšanu.

Digitālie termometri

Ar šiem termometriem visbiežāk temperatūru mēra padusē, noteiktu laiku to sildot, termometrs ar pīkstienu paziņo, kad laiks ir pagājis. Ieteicams gan termometru padusē paturēt vismaz 3 minūtes, lai iegūtie dati būtu precīzāki. Digitālais termometrs parasti ir plastmasas ietvarā, attiecīgi nedaudz triecienizturīgāks, tam mēdz būt arī lokans gals, kas atvieglo pareizu turēšanu. Šie termometri nav jānokrata. Dati tiek parādīti ērti nolasāmā šķidro kristālu displejā. Viens no galvenajiem šo termometru trūkumiem – īsais garantijas laiks – vien 2-3 gadi, kā arī – būs jāmaina baterijas.

Infrasarkanie termometri

Infrasarkanais termometrs ir visvienkāršāk lietojamais termometrs, kas rezultātu sniedz pāris sekunžu laikā. Svarīgi ievērot noteikto attālumu līdz ķermenim un temperatūras mērīšanas laikā nekustēties. Īpaši ērti zīdaiņiem un mazuļiem, kuri diez vai sadarbosies, lai turētu termometru padusē 10 minūtes. Kā arī – ļoti ērti, lai sekotu līdzi ķermeņa temperatūrai naktīs.

Šie termometri mēra infrasarkano starojumu, un lielāko daļu modeļu var izmantot arī citiem mērķiem – lai noteiktu zīdaiņu ēdiena temperatūru, vannas ūdens temperatūru vai pat vienkārši temperatūru telpās.

Vēl viens bezkontakta termometrs ir auss termometrs. Tie darbojas tāpat kā citu veidu bezkontakta termometri, taču temperatūra tiek nolasīta no auss iekšējās sieniņas, kur asinsvadi ir tuvāk un mērījumi ir precīzāki. Šis termometrs var būt precīzāks par citiem bezkontaktu termometru veidiem, taču ir svarīga pareiza tehnika un precīza pielikšana vajadzīgajā vietā.

Pieres termometri

Pastāv arī plānas plāksnītes, ko var pielikt pie pieres un nolasīt aptuvenu temperatūras diapazonu. Praksē šīs plāksnītes nav īpaši ērti lietot, kā arī iegūtais rezultāts ir diapazons, nevis precīzs skaitlis.

Faktori, kas ietekmē ķermeņa temperatūru un attiecīgi arī termometra rādījumus

 • Apkārtējās vides temperatūra
 • Fiziskās aktivitātes – pēc sporta personas ķermeņa temperatūra var būt augstāka
 • Termometra bateriju vai akumulatora stāvoklis
 • Pēc pirts vai karstas vannas arī ķermenis būs karstāks
 • Zīdaiņiem pēc intensīvas raudāšanas būs augstāka temperatūra

Biežāk uzdotie jautājumi par termometriem

Kurš ir visprecīzākais?

Kaut kāds kļūdas procents būs visiem veidiem. Jebkurš elektroniskais termometrs datus parādīs ātrāk, un tas reizēm ir svarīgāk par precizitāti desmitdaļās. Pieejamās medicīnas preces var skatīt attiecīgajā internetaptiekas lapā.

Vai tiešām dzīvsudraba termometrus vairs nevar nopirkt?

Eiropas Savienībā dzīvsudraba izmantošana sadzīves precēs nav atļauta. Stikla termometri funkcijas un precizitātes ziņā ir līdzvērtīgi dzīvsudraba termometriem, taču ar daudz drošāku izmantoto vielu.

Ko iesākt ar veco dzīvsudraba termometru?

Ja mājās vēl ir atrodams vecais dzīvsudraba termometrs, to var nodot aptiekās.