Dezodoranti un antiperspiranti
(51)
Dezodoranti un antiperspiranti – kāda ir atšķirība un kā izvēlēties īsto?
Viena no neatņemamām labas ķermeņa higiēnas sastāvdaļām ir rūpes par nepatīkama sviedru aromāta vai pārlieku lielas svīšanas novēršanu. Pirmais, kas pastiprinātas svīšanas gadījumā būtu jādara, ir jādodas pie ārsta pārbaudīt:
- sirdi;
- asinsvadu sistēmu;
- plaušas;
- nervus;
- vairogdziedzeri;
- vai gadījumā nav radies cukura diabēts.
Ja ārsta atzinums pēc pārbaudēm ir, ka ar ķermeni viss ir kārtībā un tas ir vesels, tad citi iemesli varētu būt atsevišķi medikamenti, smēķēšana vai dabiskas hormonālās izmaiņas, saistītas ar menstruālo ciklu, menopauzi, pubertāti vai grūtniecību. Šajā gadījumā viss, kas atliek, ir parūpēties, lai sviedri neradītu diskomfortu. Šo uzdevumu izpildīt palīdz ne tikai piemēroti ķermeņa mazgāšanas līdzekļi, bet arī dezodoranti un antiperspiranti. Kādas ir to atšķirības un no kā piesargāties, izvēloties līdzekli pret sviedriem, uzziniet turpinājumā!
Dezodorants un antiperspirants – kāda atšķirība?
Ir dzirdēts, ka šos abus vārdus izmanto kā sinonīmus, taču tas nav gluži pareizi, jo, lai arī paredzēti “darbam” ar sviedriem, tie ir divi dažādi līdzekļi. Lai vieglāk saprast atšķirību, iztulkosim to nosaukumus:
- dezodorants - dez (noņemt, mazināt) + odor (aromāts), tātad, dezodorants ir sviedru aromāta mazinātājs vai noņēmējs, kas nozīmē, ka, piemēram, paduses tāpat būs slapjas, taču bez specifiskā sviedru aromāta;
- antiperspirants - anti (pret) + perspir[ation] (svīšana), tātad, antiperspiranti strādā pret pašu svīšanu, kas nozīmē, ka paduses ne tikai nesmaržos pēc sviedriem, bet arī būs sausas, jo tiks apturēts svīšanas process (aizverot sviedru dziedzeru kanālus).
Tātad, tagad ir zināms, ka dezodorants pret pastiprinātu svīšanu jānoliek atpakaļ plauktā un jāizvēlas antiperspiranti pret svīšanu, ja tev raizes dara mitras paduses, nevis tikai sviedru aromāts. Taču nosaukumā nav vienīgā atšķirība. Šie līdzekļi atšķiras arī pēc to sastāva. Par to vairāk turpinājumā.
Visu izšķir alumīnija sāļu klātbūtne
Kā jau nupat minēts, antiperspiranta uzdevums ir aizvērt (aizpildīt) sviedru dziedzeru kanālus, kas izvada sviedrus uz ādas. Šo uzdevumu izpilda antiperspiranta sastāvā esošie alumīnija sāļi. Tā ir arī vislielākā dezodorantu un antiperspirantu atšķirība. Dezodorants bez alumīnija sāļiem sastāvā nekādā veidā nevarēs aizvērt sviedru dziedzeru kanālus, kā rezultātā nenovērsīs svīšanu, bet gan mazinās baktēriju vairošanos uz ādas, kas rada nepatīkamo sviedru aromātu. Sviedri paši par sevi ir bez smaržas, jo tie sastāv no 98% ūdens. Aromāts parādās, baktērijām pārstrādājot sviedros esošos sāļus un olbaltumvielas, kas veido atlikušos 2% sviedru sastāva.
Dabīgs dezodorants – risinājums tiem, kas nemīl ķīmiju
Liela daļa dezodorantu sastāv no sintētiskām ķīmiskām vielām, kas var kairināt jutīgāku ādu vai radīt alerģisku reakciju. Lai no šāda scenārija izvairītos, ķermeņa kopšanas industrija ražo arī dabīgus dezodorantus. To sastāvā ir vielas, kas iegūtas no augiem, kokiem, augļiem, ziediem vai intertiem materiāliem, piemēram, māla. Jāatceras, ka šie līdzekļi nenovērsīs svīšanu, bet gan mazinās nepatīkamo aromātu. Ja vēlies maksimālu efektu, lūko pēc dezodoranta, kura sastāvā ir apinis, kaolīna māli, eikalipts vai saccharomyces sēnīšu fermenti.
Kādi dezodoranti ir piemēroti jutīgai ādai?
Pirmais solis ir izvēlēties dezodorantu no dabīgām sastāvdaļām bez pievienotām smaržvielām. Tomēr ne visi dabīgie dezodoranti ir saudzīgi pret jutīgu ādu – jāraugās, lai izvēlētais pretsviedru līdzeklis, piemēram, sausais dezodorants, nesaturētu sodu, kas rada kairinājumu 1 no 10 cilvēku ar jutīgu ādu. Tāpat ir vērts lūkot pēc dezodoranta, kura sastāvā ir alveja vai kumelītes ekstrakts, kas palīdzēs nomierināt ādu.
Pats svarīgākais – neatkarīgi no ādas tipa, jutības līmeņa vai lietotā līdzekļa (antiperspiranta vai dezodoranta) katru vakaru nomazgāt ādu, kas bijusi saskarē ar pretsviedru līdzekli. Tādējādi tiks pasargāta āda no iekaisumu rašanās un pastiprināta jutīguma.
Biežāk uzdotie jautājumi
Kas ir labāk - dezodorants ar rullīti vai pūšamais dezodorants?
Abi pretsviedru līdzekļi ir vienlīdz labi, tomēr ir divas nelielas atšķirības:
- dezodoranti ar rullīti aktīvās vielas uzklāj precīzāk nepieciešamajā zonā uz ādas, sniedzot efektīvāku aizsardzību pret svīšanu, nekā aerosola dezodorants, kas varētu vairāk parūpēties par vispārējo ķermeņa aromāta korekciju;
- aerosola dezodorantu vajadzības gadījumā var aizdot draugam, komandas biedram vai tuviniekam, savukārt rullīša dezodorantu dalīt ar kādu citu būtu nehigiēniski.
Lai pieņemtu lēmumu, kurš dezodoranta veids ir piemērotākais, jāizvērtē ar tā lietošanu saistītos apstākļus (kāda efektivitāte nepieciešama, cik bieži līdz šim ir bijusi vajadzība dalīties ar dezodorantu, vai vēlies ar to dalīties u.tml.).
Vai antiperspirantu var lietot katru dienu?
Nē, antiperspirantus ne pavisam nevajadzētu lietot katru dienu, jo, ilgstoši bloķējot sviedru dziedzerus, tiek sagrauta ādas imunitāte un traucēta dabiskā dzesēšanas sistēmas darbība. Turklāt antiperspiranti, kas lietoti no rīta, vakarā ir rūpīgi jānomazgā, lai uz ādas ilgstoši nekrātos alumīnija sāļi, kas var radīt nopietnus riskus veselībai.
Vai dezodoranti vīriešiem un sievietēm atšķiras tikai ar aromātu?
Lai arī galvenā atšķirība ir aromātu atšķirība, vīriešu dezodoranti atšķiras arī sastāva ziņā: tā kā to tipiskā mērķauditorija ir kārtīgi svīstoši vīrieši, kuriem nepieciešama pilnīga sviedru aromāta neitralizācija, vīriešu dezodorantu sastāvā ir lielāka to vielu koncentrācija, kas novērš nepatīkamo smaržu, nekā sieviešu dezodorantos.
Viena no neatņemamām labas ķermeņa higiēnas sastāvdaļām ir rūpes par nepatīkama sviedru aromāta vai pārlieku lielas svīšanas novēršanu. Pirmais, kas pastiprinātas svīšanas gadījumā būtu jādara, ir jādodas pie ārsta pārbaudīt:
- sirdi;
- asinsvadu sistēmu;
- plaušas;
- nervus;
- vairogdziedzeri;
- vai gadījumā nav radies cukura diabēts.
Ja ārsta atzinums pēc pārbaudēm ir, ka ar ķermeni viss ir kārtībā un tas ir vesels, tad citi iemesli varētu būt atsevišķi medikamenti, smēķēšana vai dabiskas hormonālās izmaiņas, saistītas ar menstruālo ciklu, menopauzi, pubertāti vai grūtniecību. Šajā gadījumā viss, kas atliek, ir parūpēties, lai sviedri neradītu diskomfortu. Šo uzdevumu izpildīt palīdz ne tikai piemēroti ķermeņa mazgāšanas līdzekļi, bet arī dezodoranti un antiperspiranti. Kādas ir to atšķirības un no kā piesargāties ...