Covid-19 SARS-CoV-2 antigēna testi

(5)

Kategorija
Mērķauditorija
Zīmols
Cena

Covid antigēnu tests – ātra un ērta metode vīrusa diagnosticēšanai

Lai arī, iestājoties siltajai sezonai, Covid 19 saslimstības rādītāji ir ievērojami kritušies, un ziņu pirmajās lapās tagad skatāmi pavisam citi notikumi, tas nenozīmē, ka šī draudīgā slimība ir uzveikta pilnībā, tāpēc zaudēt modrību ir pāragri. Joprojām pastāv risks gan inficēties pašam, gan arī neuzmanīgi aplipināt līdzcilvēkus.

 

Ja jūtat simptomus, kas varētu liecināt par inficēšanos ar Covid vīrusu – klepu, kakla sāpes, paaugstinātu temperatūru, drudzi, ožas un garšas traucējumus, pārmērīgu nogurumu vai aizdusu – mājas apstākļos veikts antigēnu tests ātri ieviesīs skaidrību un ļaus izstrādāt tālāko rīcības plānu.

 

Kas ir antigēnu tests un kā tas atšķiras no laboratorijas testa ?

Bieži vien cilvēkiem šie jautājumi līdz galam nav skaidri – kas ir antigēna tests, bet kas – laboratorijas PCR tests, un kuros gadījumos, kurš nepieciešams. Jāsaka gan, ka likumi un noteikumi šai ziņā mēdz mainīties, tādēļ ieteicams aktuālo informāciju par katru konkrēto gadījumu noskaidrot atsevišķi. Taču jāpatur prātā – tie tomēr ir dažādi testu veidi, un ātrais antigēna tests var nebūt derīgs visos gadījumos.

 

Ātrais covid tests ir relatīvi vienkārši lietojams tests, ko izmanto infekcijas noteikšanai mājas apstākļos, darba vietā vai jebkur citur. Tas lietotājam sniedz atbildi īsā laikā – parasti 15-20 minūtēs. Lai gan visumā šiem testiem precizitāte ir tuvu 100 procentiem, taču iespējams arī kļūdains rezultāts, it īpaši tad, ja tests lietots nepareizi. Ja gadījumā rodas šaubas par rezultātu, vislabāk doties veikt Covid-19 testu kādā no laboratorijām, kur rezultāts būs precīzāks.

 

Mājās apstākļos veicamais antigēnu tests ir pieejams divos variantos – kā deguna uztriepes tests, un ātrais siekalu tests, kura lietošana ir patīkamāka.

 

Savukārt laboratorijas Covid 19 tests tiek veikts, izmantojot diagnostikā jau plaši pazīstamo PCR (Polymerase chain reaction) metodi, kas ļauj strauji radīt miljoniem DNS vai RNS kopiju. Tas ļauj pētniekiem paņemt tikai mazu daļiņu no parauga un pavairot tādā daudzumā, lai veiktu detalizētu izpēti. PCR nav tikai metode SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtnes noteikšanai, zinātnē tai jau sen ir plašs pielietojums, piemēram, veicot trombofīlijas vai laktozes nepanesamības noteikšanas testus.

Kā veic ātro antigēnu testu?

Visiem mājās lietojamajiem Covid testiem ir pievienota lietošanas instrukcija, kurai precīzi jāseko, jo nepareiza tā lietošana var novest pie nederīga testa rezultāta. Testēšanas komplektā parasti ietilpst pārbaudes kasete, pudelīte ar speciālo reaģenta šķīdumu, caurulīte šķīdumam un sterils vates kociņš.

 

Latvijā nopērkamajiem testiem parasti jāizmanto viens no diviem ķermeņa šķidrumiem – deguna izdalījumi vai siekalas.

 

Deguna uztriepi paņem, ievietojot smalko vates kociņu nāsī aptuveni divu centimetru dziļumā un uzmanīgi pagrozot 5-10 reizes. Procedūru atkārto otrā nāsī. Pēc tam kociņu iemērc caurulītē ar pārbaudes šķīdumu, patur aptuveni 10 sekundes, un uzpilina uz pārbaudes kasetes. Rezultātam jāparādās pēc 15 minūtēm, bet bieži vien tas notiek ātrāk.

Rezultāta nolasīšana ir līdzīga kā grūtniecības testiem – ja iekrāsojušās divas strīpiņas gan pie burta C, gan T – testa rezultāts ir pozitīvs. Ja iekrāsojas tikai strīpiņa pie burta C, rezultāts ir negatīvs, bet ja neiekrāsojas neviena strīpiņa, vai tikai pie burta T, tests ir nederīgs.

Siekalu antigēnu tests darbojas pēc līdzīga principa. Lai paņemtu siekalu paraugu, tampons jātur uz mēles vismaz divas minūtes, līdz pilnībā piesūcies ar siekalām.

Pirms jebkura veida testa veikšanas obligāti jānomazgā vai jādezinficē rokas. Ja veicat siekalu testu, pārliecinieties, lai mutē nebūtu pārtikas atlikumu – izskalojiet kaklu un iztīriet zobus.

 

Covid antigēnu tests – cena un pieejamība

Praktiski visās aptiekās, gan klātienē, gan internetā nopērkams Covid antigēna tests. Cena ir visnotaļ pieejama ikvienam – sākot no pusotra, diviem eiro gabalā.

 

Bērniem un cilvēkiem, kuriem deguna uztriepes paņemšana ir pārāk apgrūtinoša, piemērotāks būs covid siekalu tests. Aptieka izvēlei piedāvā arī tādus. Siekalu testu cena ir sākot no aptuveni 4 eiro.

 

BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

 

Vai ātrie antigēnu testi ir derīgi ceļošanai?

 

Katrā valstī joprojām pastāv savas ieceļošanas prasības, ar ko ir vērts rūpīgi iepazīties pirms ceļojuma. Ir vietas, kur antigēnu tests tiek akceptēts, bet pastāv dažādas nianses – cik ilgu laiku pirms ceļojuma tests veikts, mājas apstākļos vai laboratorijā, un citas. Ir valstis, kur nepieciešams PCR tests. Nozīme ir arī tam, vai cilvēks ir vakcinēts, un cik potes saņēmis.

 

Steidzami nepieciešams ātrais antigēnu tests. Kur pirkt?

 

Covid 19 antigēnu testi, gan ātrie siekalu testi, gan tie, kur izmanto deguna uztriepi, ir plašā izvēlē pieejami visās aptiekās, arī tepat, mūsu interneta aptiekā.

 

Kāds ir antigēna testa derīguma termiņš?

Testēšanas komplekta derīguma termiņš ir norādīts uz ražotāja iepakojuma. Savukārt testa rezultāta derīguma termiņš ir atkarīgs no testa veida un valstī noteiktajām prasībām testa uzrādīšanai noteiktos gadījumos (piemēram, iebraukšanai valstī, kultūras pasākuma apmeklēšanai, pakalpojuma saņemšanai u.c.). Ātrais antigēna tests var būt derīgs 6 vai 24 stundas, savukārt SARS CoV-2 PCR testam tas var būt 48 vai 72 stundas.

Kur var nopirkt siekalu testu?

 

Siekalu testi aptiekās ir pieejami vairākos variantos un par pieejamām cenām.