Kolagēns

(34)

Kategorija
Vitamīnu un minerālvielu mērķis
Mērķauditorija
Formas
Zīmols
Cena
-50%
LIVOL EXTRA Skin Collagen, 60 tabletes | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

LIVOL EXTRA Skin Collagen, 60 tabletes

33,87€ 16,93€

-45%
Jamieson Collagen, 60 kapsulas | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

Jamieson Collagen, 60 kapsulas

28,06€ 15,43€

Bio Atlant, 28 paciņas | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

Bio Atlant, 28 paciņas

43,40€

jaunums
VP Laboratory Absolute Joint, 400 g | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

VP Laboratory Absolute Joint, 400 g

29,89€

Brīnumdaris kolagēns – mīti un patiesība

 

Par kolagēnu un tā brīnumaino iedarbību uz cilvēku ziedošo izskatu, vingrumu un veselību pēdējā laikā dzirdēts ļoti daudz. Tas ir viens no populārākajiem uztura bagātinātājiem tiek ieteikts to lietot ik dienas. Kas tad īsti ir šis lieliskais kolagēns, un kas no dzirdētā ir mīti, bet kas – patiesība ?

Kolagēns veselībai, skaistumam un dzīves kvalitātei

 

Kolagēns ir viena no visbiežāk sastopamajām olbaltumvielām cilvēka ķermenī – aptuveni 25 līdz 35 procenti no kopējā proteīnu daudzuma. Tas ir visur – kaulos, locītavās, saitēs, cīpslās, zobos. Skaistuma industrijā kolagēns kļuva ļoti populārs pateicoties faktam, ka tam ir pozitīva iedarbība uz ādas, matu un nagu struktūru un izskatu.

 

Vārds “kolagēns” ir cēlies no grieķu vārda “kolla”, kas tulkojumā nozīmē – līme, un var teikt, ka tas cilvēka organismā tiešām veic šādu funkciju – “salīmē” kopā saistaudus. Daudzi uzskata, ka kolagēns ādai palīdz justies un izskatīties jaunākai, taču vēl būtiskāka ir tā nozīme cilvēka veselībai kopumā. Piemēram, tas nepieciešams normālai kaulu, skrimšļu, zobu, smaganu  un asinsvadu darbībai. 

 

Pētījumi rāda, ka aptuveni līdz 25 gadu vecumam mūsu organisms pats spēj izstrādāt kolagēnu pietiekamā daudzumā, taču pēc tam mēs sākam to zaudēt – katru gadu aptuveni 1 – 1,5 procentus no kopējā apjoma.

Kolagēna ieteicamā dienas deva un kur to meklēt

Pats minimums pieaugušam cilvēkam būtu 5g kolagēna dienā, ieteicamais – 10g, taču pilnīgi droši varat dienā lietot arī 25 – 30g kolagēna, jo sevišķi, ja jūsu ēdienkartē ir maz citu olbaltumvielu. Mūsdienās kolagēnu pievieno arī daudziem kosmētikas produktiem, taču kolagēns iekšķīgai lietošanai noteikti būs daudz efektīvāks, jo organismā uzsūcas pamatā tikai caur gremošanas sistēmu.

 

Interesanti, ka visvairāk kolagēna ir pārtikas produktos, ko mūsdienās uzskata par lētiem un mazvērtīgiem – dzīvnieku kaulos, ādā, skrimšļos un citos “pārpalikumos”. Zelta vērtē šai ziņā būtu kārtīgs dabīgais kaulu buljons un galerts, taču, tā kā šie ēdieni prasa ilgu gatavošanas laiku, tad mūsdienu steidzīgajā pasaulē ēdienkartē tie tiek iekļauti reti.

 

Sliktas ziņas veģetāriešiem un vegāniem – augu valsts produktos kolagēna nav, tāds “augu kolagēns”, uz ko reizēm mēdz atsaukties, nepastāv. Arī kolagēna uztura bagātinātājos par izejvielu tiek izmantoti dzīvnieku izcelsmes produkti. Kolagēnu iegūst arī no zivīm un jūras produktiem – tas ir tā sauktais “jūras kolagēns”.

 

Jāsecina, ka mūsdienās reti kurš ikdienā uzņem kolagēnu pietiekošā daudzumā, tādēļ būtu ieteicams to lietot papildus uztura bagātinātāju veidā.

 

Ērti lietojams un dozējams ir parastais pulvera formāts. Pievienots visdažādākajiem ēdieniem un dzērieniem – biezeņiem, zupām, smūtijiem – tas dos patīkami krēmīgu tekstūru. Garšīgs un veselīgs deserts būs arī augļu želeja. Starp citu, līdzīgu efektu var panākt arī ar parasto pārtikas želatīnu – abiem ir līdzīgs sastāvs un iedarbība.

 

Kam pievērst uzmanību izvēloties kolagēna uztura bagātinātāju?

 

Mūsdienās izplatītāju un aptieku piedāvājumā atrodami visdažādāko veidu kolagēna uztura bagātinātāji – katrai gaumei un iespējām. Gan jau pieminētais pulveris, gan kolagēnu saturošas kapsulas, gan dzeramais kolagēns. Ir pieejami ar bagātinātāji, kur kolagēns apvienots ar citām derīgām vielām, piemēram – kolagēns ar C vitamīnu, kas papildus veicina kolagēna veidošanos, vai kolagēns ar hialuronskābi locītavu un veselībai.

 

Izvēloties, kuru no kolagēna uztura bagātinātājiem iegādāties un lietot, der atcerēties – dārgākais un daiļrunīgāk pasniegtais ne vienmēr būs tas labākais. Tas, kam tiešām būtu vērts pievērst uzmanību, ir pamata izejvielas izcelsme un kvalitāte. Labākais kolagēns tiek iegūts no dzīvniekiem, kas auguši un barojušies dabiskā vidē – ganībās, tāpēc produkta aprakstos meklējiet norādes grass fed, pasture raised vai BIO.

 

Diezgan populārs ir arī zivju kolagēns, taču tā izejvielas visbiežāk nāk no zivju fermām. Par dabisku izcelsmi šim produktam liecina norāde wild caught, kas gan sastopama diezgan reti.

 

 

BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

 

Vai kolagēnu var pārdozēt?

 

Tā kā kolagēns ir olbaltumviela, to var droši lietot jebkurā vecumā un situācijā. Uzmanīties derētu vienīgi cilvēkiem ar olbaltumvielu nepanesamību, viņiem ieteicams konsultēties ar ārstu. Pārdozēt kolagēnu ir grūti, tad būtu jālieto 100 grami un vairāk ik dienas un ilgstošā periodā.

 

Vai šķidrais kolagēns ir labāks par citiem formātiem?

 

Tā kā kolagēna molekulas ir lielas, tām uzsūkties organismā ir grūti, un tādēļ tika radīta kolagēna šķidrā forma – hidrolizēts kolagēns, kur lielās molekulas tiek sašķeltas sīkākās. Tiek uzskatīts, ka šīs struktūras dēļ šķidrais kolagēns spēj labāk uzsūkties no gremošanas trakta un izplatīties visā ķermenī, kaut gan pārliecinošu zinātnisku pierādījumu tam vēl nav.

 

Lietoju kolagēna kapsulas matiem un nagiem, bet efekta nav .. kāpēc tā?

 

Iemesls visdrīzāk ir tas, ka kolagēna deficīts organismā bijis ļoti ievērojams. Cilvēka ķermenis ir gudra pašregulējoša sistēma, kas ar uzturvielām pirmkārt apgādā dzīvībai svarīgākās funkcijas. Matus, nagus un ādu organisms par tādiem neuzskata, tas arī varētu būt iemesls, kādēļ kolagēna iztrūkums vispirms parādās šo orgānu stāvoklī. Kolagēns matiem, nagiem un arī ādai tiek tad, kad pietiekami ir apgādāts pārējais ķermenis. Ātrs efekts no kolagēna kapsulu iedarbības parādās tiem, kam līdz optimālam līmenim pietrūka pavisam nedaudz. 

 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!