Grūtniecības un ovulācijas testi

(12)

Kategorija
Mērķauditorija
Zīmols
Cena

Grūtniecības testi – kuram uzticēties

Grūtniecība un ovulācija ir procesi, kas sievietes ķermenī rada hormonālas izmaiņas. Šīs izmaiņas ir iespējams fiksēt ar samērā vienkāršām testa strēmelēm, kas uzrāda grūtniecību iezīmējošā hormona klātbūtni (vai trūkumu). Ovulācijas gadījumā testa strēmele uzrāda luteinizējošā hormona klātbūtni. Abu veidu testi ir ikdienišķas medicīnas preces, ko var iegādāties gan aptiekās, gan sadzīves preču veikalos.

 

Kad jāveic grūtniecības tests?

HCG hormons sāk izdalīties jau no grūtniecības iestāšanās fakta. To var fiksēt testa veidā jau pirmajā dienā, kad pēc kalendāra būtu jābūt menstruācijām. Ja menstruācijas nav precīzas, tad ieteicamais laika logs ir ne ātrāk kā pēc 21 vienas dienas no brīža, kad bijis sekss bez izsargāšanās.

Ieteicams testu veikt no rīta. Tad hormona koncentrācija urīnā būs visaugstākā, attiecīgi arī testa strēmele iekrāsosies visspilgtāk. Dažus testus ir ieteicams veikt tikai no rīta, tādēļ pirms testa veikšanas ieteicams izlasīt lietošanas norādījumus.

Grūtniecības tests

  • Testu var veikt jau pirmajā kavētu menstruāciju dienā
  • Rezultāts būs ticams jau 21. dienā pēc dzimumakta
  • Vēlams veikt no rīta
  • Urīnam jānonāk tikai paredzētajā vietā uz testa
  • Rezultāti jānolasa ražotāja noteiktajā laika intervālā
  • Ja neparādās kontroles josla, tests nav derīgs
  • Testa precizitāte ir vairāk nekā 99%
  • Pozitīvs grūtniecības tests uzrāda divas svītriņas
  • Negatīvs grūtniecības tests uzrāda vienu svītriņu


Grūtniecības testa darbības princips

Testa strēmelē ir reaģents, kas maina krāsu, ja urīnā tiek konstatēta grūtniecību norādošā hormona HCG klātbūtne. Lai būtu skaidrs, ka tests darbojas, visiem testiem ir arī kontroles strīpiņa, kas iekrāsojas neatkarīgi no tā, vai tiek konstatēta grūtniecība. Tā jūs zināt, ka tests tiešām darbojas.

Testu ieteicams veikt no rīta. Atkarībā no testa veida noteiktā vietā ir jāiemērc urīnā. Visvienkāršāk to būs izdarīt, savācot nelielu urīna daudzumu trauciņā. Sterilitāte te nav būtiska. Tādējādi urīns nonāks tikai tur, kur nepieciešams, un tests tiks veikts pareizi.

Ir jānogaida ražotāja noteiktais laiks, un tad var nolasīt rezultātu. Ja iekrāsojas tikai kontroles strīpiņa – tests ir negatīvs, grūtniecība nav konstatēta. Ja iekrāsojas divas strīpiņas – tests ir pozitīvs, ir iestājusies grūtniecība. Svarīgi testu nolasīt ne vēlāk, kā noteicis ražotājs, jo – testa strēmelei izžūstot pavisam, var izskatīties, ka parādās pozitīvs rādījums, kā iepriekš nebija.


Ar ko atšķiras dažādi testu veidi

Visiem grūtniecības testiem ir viens un tas pats darbības princips – reaģents, kas konstatē HCG hormona klātbūtni. Forma un papildu funkcijas ir pievienotas tikai lietotāju ērtībai, bet testa precizitāti nekādā veidā neietekmē. Pat digitālajiem grūtniecības testiem iekšpusē ir vienkārša testa strēmele ar reaģentu, kurš uzrāda vienu vai divas strīpiņas, un gaismas sensors to nolasa, datus izvadot digitālā formātā (piemēram, “Jā” vai “Nē”, “+” vai “-” u.tml.). Ja tas šķiet ērtāk, šādus testus var izvēlēties, taču pamatā ir tas pats mehānisms, kas visvienkāršākajām strēmelēm.

Vai grūtniecības tests var kļūdīties? Tāda iespēja pastāv, ja tests nav veikts pareizi (urīnā iemērkta nepareizā daļa, rezultāts nolasīts pārāk vēlu u.tml.), taču praksē – šie testi ir ļoti precīzi un ļoti uzticami, kā arī – vienkārši lietojami.

 

Kā darbojas ovulācijas tests

Dažos gadījumos ir vērtīgi zināt ovulācijas laiku. Parasti – ja tiek plānota grūtniecība. Ovulācijas tests darbojas, nosakot luteinizējošā hormona daudzumu urīnā. Vienu līdz divas dienas pirms ovulācijas šī hormona daudzums ievērojami palielinās, un to attiecīgi var noteikt.


Ko iesākt, ja grūtniecības tests ir pozitīvs?

Vispirms – jāsaglabā miers un rāmi jāpārdomā – tās ir labas vai sliktas ziņas. Pēc pāris dienām var veikt atkārtotu testu, lai pārliecinātos par rezultātu.

Nākamais solis – aprēķināt aptuvenu grūtniecības ilgumu. Klasiskais veids – ņemt pēdējo menstruāciju pirmo dienu, un no tās aprēķināt aptuvenu nedēļu skaitu. Neatkarīgi no tā, kā plānots risināt grūtniecību (paturēt vai pārtraukt), ir jādodas pie ginekologa. To ieteicams darīt ap 9.–10. nedēļu. Tālāk jau ar ārstu visu varēs risināt – stāties grūtniecības uzskaitē vai aplūkot citas iespējas.