Mutes higiēna

(346)

Kategorija
Zīmols
Cena

Zobu sāpes un smaganu iekaisums - ko darīt?

Zobu sāpes, jo īpaši stipras zobu sāpes, ir vienas visgrūtāk izturamajām. Ne velti par īpaši nepatīkamām personām dzīvē mēdz teikt “Tu man esi kā zobu sāpes!”.

Faktori, kas izraisa zobu sāpes, var būt ļoti dažādi – bieži tas ir zobu kariess, infekcija, ieplīsusi zoba emalja, zobu griešana guļot, iekaisušas smaganas, vienveidīgas, regulāras kustības, piemēram, košļājot košļājamo gumiju, bojāta plomba, pārmērīga skābu produktu lietošana uzturā, un citi.

Lielā daļā gadījumu zobu sāpes rodas nepilnvērtīgas mutes higiēnas dēļ. Zobārstniecības speciālisti iesaka zobus tīrīt divas reizes dienā. Ieteicams izmantot fluoru saturošu zobu pastu. Papildus, zobu starpas vēlams iztīrīt ar zobu diegu un vismaz 2 reizes gadā apmeklēt zobu higiēnistu.

Kādos gadījumos vizīti pie zobārsta var vēl atlikt, bet kad – ne ?

Ja būtu jāatbild uz jautājumu – kas palīdz pret zobu sāpēm vislabāk – tā būtu regulāra un pareizi veikta mutes higiēna, kā arī  - profilaktiska vizīte pie sava zobārsta vismaz reizi gadā, arī tad, ja zobu sāpes nav novērotas.

Tomēr, dzīvē ne vienmēr tā notiek, un par zobārstu mēs atceramies tikai tad, kad zobi jau sāp. Zobu sāpes var būt dažādas – ir gadījumi, kad speciālista palīdzība jāmeklē nekavējoties, bet ir arī tādi, kad vēl var nedaudz nogaidīt.

Viens no gadījumiem, kad zobārsta apmeklējumu varētu atlikt, ir tad, ja zobu sāpes, kas var būt arī brīžiem asas – piemēram, iedzerot aukstu vai karstu dzērienu, vai tīrot zobus - tomēr ir īslaicīgas, un ātri pāriet pašas no sevis. Tas visdrīzāk nozīmē, ka ir palielinājusies zoba jutība, bet zoba nervs vēl nav skarts. Problēmas pagaidu risinājums varētu būt – sākt lietot aptiekās nopērkamu zobu pastu īpaši jutīgiem zobiem, kas zoba jutīgumu normalizēs.

Ilgi vilcināties vairs nevajadzētu, ja pulsējošas zobu sāpes turpinās ilgstoši – 10, 15 minūtes vai ilgāk, kas visdrīzāk var liecināt par zoba nerva iekaisumu.

 

Nekavējoties pie speciālista ir jādodas tad, ja bez pulsējošām sāpēm ir novērojama arī uzpampusi smagana pie zoba vai pietūkusi visa sejas puse. Šai gadījumā pampums liecina, ka  ir strutas smaganā un visdrīzāk ir sastrutojis zoba kanāls.  Tad ir nepieciešama steidzama ārstēšana. Tieši tāpat jārīkojas gadījumos, kad jūtat stipras, nepārejošas sāpes no kāda žokļa rajona un liekas, ka sāp visi zobi. Visdrīzāk zoba pulpas audi ir inficēti, iekaisuši un iet bojā, kas nereti notiek pēc apjomīga bojājuma tuvu zoba nervam.

Smaganu iekaisums un tā pazīmes  

Izplatīta mutes dobuma saslimšana ir arī smaganu iekaisums jeb gingivīts. Daudzi par to pat nenojauš un nevelta pienācīgu uzmanību tā ārstēšanai un profilaksei, taču, ja gingivīts netiek ārstēts, var sākties periodontīts, kad iekaisums skar ne vien smaganas, bet arī kaulu.

Parasti gingivīts rodas nepietiekamas zobu higiēnas dēļ – zobi netiek pienācīgi iztīrīti un uz tiem atsevišķās vietās ilgāku laiku krājas zobu aplikums, kas satur daudz baktēriju un izraisa smaganu iekaisumu.

Par iekaisumu liecina smaganu sāpes, pietūkums, apsārtums, nepatīkams aromāts un garša mutes dobumā, kā arī smaganu asiņošana. Ja nav iespēja tikt pie zobārsta, uz laiku var palīdzēt smēre smaganām, kas mazinās nepatīkamo sajūtu uz kādu laiku.

 

BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

Kas palīdz pret smaganu iekaisumu?

 Labākais līdzeklis pret smaganu iekaisumu ir profesionāla zobu higiēnista apmeklējums. Laicīgi pamanīts gingivīts ir diezgan viegli ārstējams. Aptieku piedāvājumos atrodamas arī smēres un gēli iekaisušām smaganām, taču, līdzīgi kā ar zobu sāpēm – arī šie līdzekļi noder kā pagaidu risinājumi.

 

No kāda vecuma jāsāk vest bērnu pie zobārsta un higiēnista?

Pirmo reizi bērnu pie zobārsta ieteicams atvest aptuveni sešu mēnešu vecumā jeb brīdī, kad izšķīlies pirmais zobs. Šī vizīte vairāk būs domāta vecākiem, jo zobārsts izstāstīs, kā kopt zīdaiņa zobus, kā arī pārrunās jautājumus par uztura ietekmi uz zobu un mutes dobuma veselību. Viena līdz pusotra gada vecumā mazajam jau var parādīties pirmie zobu bojājumi, kariess, tādēļ no šāda vecuma ieteicams profilaktiski doties zobārsta divas reizes gadā. 

 

Pie zobu higiēnista bērns jāsāk vest no divu - divarpus gadu vecuma. 

 

Kādi ir pazīstamākie tautas līdzekļi pret zobu sāpēm? 

Ir daži tautas medicīnas paņēmieni, kurus var izmēģināt zobu sāpju gadījumā. Piemēram, zobu sāpes var mazināt ar sakošļātas krustnagliņas sulu vai dabisko vaniļas ekstraktu. Ap sastrutojošu zobu var aplikt sasmalcinātu ķiploka daiviņu, kas mazinās infekcijas izplatīšanos. Sāpes var mazināt arī, izskalojot muti ar siltu sālsūdeni. Tomēr jāņem vērā, ka arī šie visi ir tikai pagaidu paņēmieni, kas nekādā ziņā neaizstās zobārsta apmeklējumu.