Skrubis, pīlings

(29)

Kategorija
Mērķauditorija
Ādas tips
Matu tips
Zīmols
Cena

Skrubis un pīlings – svarīga ķermeņa kopšanas rituāla sastāvdaļa

Cilvēka ādas šūnas nepārtraukti mainās – vecās atmirst, vietā rodas jaunas. Parasti atmirušās ādas šūnas nobružājas nost no ķermeņa, kad gar ādu berzējas apģērbs vai, piemēram, dušas laikā, kad ādu mazgā ar sūkli. Tomēr ar laiku ar to vien nav pietiekami, lai palīdzētu ādai saglabāt tās veselīgo izskatu. Šādās reizēs talkā nāk skrubis un pīlings. Kas tie ir, vai tas tiešām ir vajadzīgs, vai tie savā starpā atšķiras un kādi ir to veidi, uzziniet turpinājumā!

 

Kas ir eksfoliācija un kāpēc tā ir vajadzīga?

Eksfoliācija ir ādas atbrīvošana no atmirušajām šūnām, kas veido ādas raga kārtu. Šī kārta var negatīvi ietekmēt ne tikai izskatu, bet arī ādas veselību. Lai atbrīvotos no tās, jāveic ādas eksfoliāciju, kā rezultātā:

 1. āda var izskatīties veselīgāka, mirdzošāka;
 2. var uzlaboties ādas spēja uzsūkt līdzekļus kas tiek uzklāti uz ādas, piemēram, mitrinošos sejas krēmus, padarot šos līdzekļus vēl efektīvākus;
 3. var samazināties aizsprostotu poru rašanās intensitāte, kā rezultātā – mazāk pumpu, sejas ādas iekaisuma, aknes;
 4. var palielināties kolagēna daudzums ādā, kā rezultātā āda kļūs mirdzoša, elastīgāka un samazināsies sīko grumbiņu daudzums un ādas “sašļukšana”.

 

Ir trīs ādas eksfoliācijas veidi: fiziskā, ķīmiskā un mehāniskā.

FIZISKĀ – atmirušās ādas šūnas tiek nobružātas nost no ādas ar abrazīvu līdzekli.

ĶĪMISKĀ – ādas raga kārta tiek noņemta ar ķīmiskiem līdzekļiem (skābēm).

MEHĀNISKĀ – āda tiek atbrīvota no atmirušajām šūnām, tās noņemot ar kādas ierīces palīdzību (piemēram, lāzeri vai tik pat labi – raupju dvieli vai sausu dušas birsti uz sausas ādas).

 

Kas ir skrubis?

Skrubis ir fiziskās eksfoliācijas līdzeklis, kura sastāvā ir abrazīvas daļiņas, piemēram, kafijas biezumi, sāls, cukurs, aprikožu vai aveņu kauliņi u.tml., ar kuru palīdzību atmirušās šūnas tiek nobružātas un āda tiek it kā nopulēta. Izvēloties skrubi, jāraugās, lai šīs daļiņas nebūtu pārāk abrazīvas, un, to lietojot, jābūt saudzīgam pret ādu, skrubējot to maigi, nespiežot, pretējā gadījumā tiks sakairināta āda, kā arī var rasties iekaisums, jutība, nepievilcīgs ādas izskats.

 

Kādi ir skrubja veidi?

Skrubjus var iedalīt divās kategorijās – vadoties pēc tā, kurai ķermeņa daļai tas ir paredzēts, un vadoties pēc sastāva. 

 

Skrubji, vadoties pēc pielietojuma

 • Skrubis ķermenim – līdzeklis, kas paredzēts visa ķermeņa eksfoliācijai, atskaitot seju. Parasti ķermeņa skrubis ir abrazīvāks, ar lielākām “skrubinošajām” daļiņām, tomēr tirgū ir pieejami arī pavisam maigi un saudzīgi skrubji jutīgai ādai.
 • Skrubis rokām – paredzēts, lai padarītu plaukstas maigākas, atbrīvotu tās no atmirušās vai sacietējušās ādas. 
 • Pēdu skrubis – līdzeklis, kas ir katras sievietes labākais draugs vasaras periodā, it sevišķi, ja jāapsaimnieko mazāka vai lielāka izmēra dārzs, bet, izejot no mājas, gribas uzvilkt atvērtus apavus. Tas palīdzēs sakopt pēdas un padarīt mīkstāku to ādu.
 • Skrubis sejai – populārākais un visplašāk lietotais no visiem skrubja veidiem. Sejas skrubis ir saudzīgāks nekā ķermeņa skrubji, jo sejas āda ir maigāka, jutīgāka un vieglāk savainojama nekā ķermeņa āda.
 • Lūpu skrubis – vissaudzīgākais un maigākais līdzeklis no visiem, ņemot vērā to, ka lūpu āda ir visjutīgākā un trauslākā visā ķermenī. Skrubis lūpām parasti ir ar pavisam smalkām abrazīvajām daļiņām.

 

Skrubji, vadoties pēc sastāva

 • Sāls skrubis – visabrazīvākais un “agresīvākais” no visiem skrubjiem, tādēļ sāls skrubji sejai ir ārkārtīgi reta parādība. Taču kā ķermeņa skrubis, sāls skrubis ir vienkārši lielisks, vien der paturēt prātā – ja ādai ir kaut mazākā brūcīte, kura nebūs pamanīta, lietojot sāls skrubi, to pavisam oteikti varēs sajust;
 • Cukura skrubis – saudzīgāks, maigāks līdzeklis, turklāt tas “nekodīs” zināmās vai nepamanītās brūcēs, kā to dara skrubji ar sāli. Tas var nebūt piemērots jutīgai ādai, jo, lai arī maigāki nekā sāls kristāli, cukura kristāli tomēr ir gana asi, lai kairinātu ādu.
 • Augu valsts skrubji – visdaudzveidīgākā grupa, jo te ir atrodami gan abrazīvāki un agresīvāki skrubji ar, piemēram, aprikožu kauliņiem, gan mēreni abrazīvi skrubji, piemēram, kafijas skrubis, gan pavisam saudzīgi skrubji ar, piemēram, auzu pārslām, kas ir lieliski piemēroti pat visjutīgākajai ādai.

 

Kas ir pīlings?

Pīlings, atšķirībā no skrubja, ir līdzeklis, kurš eksfoliācijas procesu veic, pateicoties tā sastāvā esošajām skābēm (piemēram, AHA augļskābe, salicilskābe, pienskābe). Šis līdzeklis ir saudzīgāks pret ādu, jo tā netiek mehāniski bojāta – krēma konsistences līdzekli uzklāj uz tīras ādas, pagaida noteikto laiku un rūpīgi nomazgā.

Sejas pīlings ir piemērots teju jebkurai ādai – izvēloties maigu un saudzīgu līdzekli (piemēram, ar pienskābi), kairināta netiks pat visjutīgākā āda. Atšķirībā no skrubjiem, veikalu plauktos nebūs atrodams ķermeņa pīlings pavisam vienkārša iemesla dēļ – tas būtu pārāk dārgs produkts, pēc kura nebūtu pieprasījuma. Tomēr ķermeņa kopšanas tirgū šis produkts ir pieejams atsevišķām ķermeņa daļām kā pīlinga maska pēdām (kā auduma zeķītes) vai pīlinga krēms plaukstām.

 

Biežāk uzdotie jautājumi

Vai sejas pīlings derēs arī pārējam ķermenim?

Jā, var, atskaitot dzimumorgānus, taču tā izvērtīsies par dārgu ķermeņa procedūru, ņemot vērā, kāda tilpuma iepakojumos tiek pārdots pīlings sejai un cik tas maksā. Ja vēlies ķermeņa eksfoliācijas līdzekli, kas būtu maigs un saudzīgs pret ādu, iesakām auzu skrubi.

Kādu skrubi izvēlēties taukainai ādai?

Taukainai sejas ādai lieliski piemērots būs skrubis, kura sastāvā ir dzeramā soda – tā ne tikai maigi un saudzīgi eksfoliēs ādu, bet arī absorbēs liekās eļļas un dezinficēs ādu.

Cik bieži eksfoliēt ādu?

Taukainas ādas īpašnieki eksfoliāciju var veikt, kad vien nepieciešams – katru dienu, ik pārdienas vai retāk. Savukārt pārējo ādas tipu īpašniekiem pīlings vai skrubēšana jāveic ne biežāk kā 1-2 reizes nedēļā.