Kuņģa dedzināšana, sāpes, diskomforts

(15)

Kategorija
Vitamīnu un minerālvielu mērķis
Mērķauditorija
Formas
Zīmols
Cena

Par ko var liecināt sāpes kuņģī?

Sāpes, dedzināšana kuņģī un tā dēvētais atviļņa sindroms ir vienas no izplatītākajām sūdzībām, ar ko pacienti vēršas pie gastroenterologiem.

 

Kas ir atviļņa sindroms?

Vienkāršoti skaidrojot, starp mūsu barības vadu un kuņģi atrodas slēdzējmuskulis, kam pēc katras rīšanas kustības būtu jāaizveras, taču reizēm tā nenotiek, tādēļ kuņģa skābais saturs nokļūst atpakaļ barības vadā, kairinot tā gļotādu un izraisot dedzināšanas sajūtu.

Tipiskās atviļņa izpausmes ir dedzināšana aiz krūšu kaula, atraugas un diskomforts vēdera augšdaļā. Retāk, bet iespējami arī tādi simptomi, kā pastiprināta siekalu izdalīšanās, skāba garša mutē, nelabums vai rīšanas grūtības.

Atviļņa problēmas biežāk skar vecāka gada gājuma cilvēkus, grūtnieces, smēķētājus, alkohola lietotājus, kā arī cilvēkus ar mazkustīgu dzīvesveidu un lieko svaru. Atvilni un kuņģa sāpes var pastiprināti provocēt arī dažādu medikamentu, piemēram, pretsāpju vai pretiekaisuma zāļu un antidepresantu, kā arī hormonālās kontracepcijas līdzekļu lietošana.

Atviļņa sindroms pats par sevi netiek pieskaitīts pie nopietniem veselības apdraudējumiem, taču vieglprātīgi pret to izturēties nevajadzētu. Savlaicīgi problēmu nerisinot, pārmērīgs kuņģa skābes daudzums var izraisīt nopietnu barības trakta gļotādas iekaisumu un kuņģa čūlu.

Dzīves veida ieradumi, kas palīdz pret kuņģa sāpēm un atviļņa sindromu

Dzīves veidam uz saskaņotu gremošanas sistēmas darbību ir milzu ietekme. Ne velti daudzi droši vien paši ir pamanījuši, ka visbiežāk kuņģa sāpes, dedzināšana un nepatīkamās atraugas viņus piemeklē, piemēram, pēc svinībām ar treknu, sāļu, saldu ēdienu un alkohola pārmērībām. Svētkus svinēt noteikti vajag, taču, ja neveselīgie ieradumi kļūst par ikdienu, tas atstāj paliekošu iespaidu arī uz gremošanas sistēmas veselību.

Lūk, daži ieteikumi, kuru ievērošana mazinās atvilni un kuņģa dedzināšanu:

 

  • Kairinātam kuņģim piemērotāka būs ēdienkarte, kurā ir kartupeļi, graudaugi (griķi, kvinoja, bulgurs, brūnie rīsi, kuskuss, bet ne rudzu vai kviešu maize), baltā gaļa, tvaicēti dārzeņi, ķirbji.
  • Ja sāp kuņģis, ieteicams izvairītes no alkohola, piena produktiem, tomātiem, šokolādes, trekna, cepta ēdiena, kūpinājumiem, marinētas gaļas, desām, ķiplokiem, sīpoliem, citrusaugļiem, skābām ogām, saldiem, sevišķi gāzētiem dzērieniem.
  • Ieturiet regulāras ēdienreizes! Kuņģa atviļņa gadījumā nebūs piemērota šobrīd tik populārā pārtrauktās badošanās metode. Ēdiet bieži un mazām porcijām, atvilni provocē pārēšanās.
  • Atcerieties par kustību un aktivitāšu nepieciešamību ikdienā, bet galvenais – negulšņājiet pēc ēdienreizēm! Ideāli, ja pēc barības uzņemšanas kādas divas stundas varat pavadīt vertikālā stāvoklī.
  • Pēc maltītes necilājiet lietas, kas smagākas par 5 kg.
  • Ja dedzināšanas sajūta nepāriet arī pirms naktsmiera, dodoties gulēt, ieteicams pacelt augstāk galvgali.
  • Centieties atmest smēķēšanu un samazināt lieko svaru!

Ko darīt, ja sāp un dedzina kuņģi?

Ja izmaiņas dzīvesveidā gaidīto efektu nesniedz, problēma turpinās un atkārtojas regulāri, tad pret dedzināšanu labi palīdz medikamenti.

 “Ātrā palīdzība” kuņģim būs medikamenti,, kas palīdz neitralizēt skābi un sniedz tūlītēju atvieglojumu.

Ja problēma ir regulāra un atkārtojas, tad ārsti iesaka lietot zāles, kas samazina sālskābes izdalīšanos. Tos var sākt lietot arī tad, ja zināms, ka tuvojas kāds ceļojums vai pasākums, kur būs sarežģīti pieturēties pie ierastās sabalansētās ēdienkartes – apmēram nedēļu iepriekš.

Ja bezrecepšu zāles kuņģim nepalīdz, kuņģa sāpes un citi simptomi saglabājas ilgstoši, turklāt klāt parādās vēl jauni, piemēram, svara zudums bez iemesla, vemšana, kamola sajūta kaklā – noteikti jādodas pie ārsta.

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultēties pie ārsta vai farmaceita.

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

 

BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

Vai lietot bezrecepšu zāles kuņģim ir droši?

Visi mūsu interneta veikalā nopērkamie medikamenti ir pārbaudīti un sertificēti Valsts Zāļu aģentūrā un to lietošana veselības riskus nerada. Tomēr vēlamies vērst uzmanību, ka šīs zāles palīdz novērst slimības simptomus, bet neārstē pašu iekaisumu, tāpēc, ja kuņģa sāpes, dedzināšana un atviļņa sindroms jūs nomoka hroniski, iesakām doties pie gastroenterologa, kurš noteiks precīzu diagnozi un sastādīs ārstēšanas plānu.

 

Vai zāles kuņģa darbības uzlabošanai turpmāk būs jālieto regulāri?

Tāpat kā jebkurus citus medikamentus, arī kuņģa darbības problēmām paredzētās zāles stingri rekomendējam lietot saskaņā ar ārsta norādījumiem! Ārsts noteiks diagnozi un attiecīgi nozīmēs atbilstošu ārstēšanās kursa ilgumu un devas lielumu. Visbiežāk tās ir 6 līdz 8 nedēļas, arī tad, ja simptomi ir pazuduši ātrāk.

 

Vai kuņģa skābi samazinošām zālēm var būt negatīvas blaknes?

Šiem medikamentiem tikpat kā nav nelabvēlīgu blakusparādību, tomēr to gadiem ilga lietošana var ietekmēt kalcija vielmaiņu organismā, veicinot osteoporozes attīstību.

 

Kādi ir iedarbīgākie homeopātiskie līdzekļi kuņģa darbības uzlabošanai?

Dažādu slimību, tai skaitā kuņģa un zarnu trakta čūlu, ārstēšanai tautas medicīnā plaši izmanto asinszāli. Gados vecākiem cilvēkiem gremošanas trakta darbības uzlabošanai un labākai barības vielu uzsūkšanai ieteicama Veselības tēja, kuras sastāvā ir asinszāle, pelašķi, ārstniecības veronika, puplaksis, vērmele, cigoriņa saknes, piparmētra un ceļmallapas.

 Ārsti homeopāti iesaka uzmanīties ar piparmētru tējas lietošanu – pareizi sagatavotā ārstniecisko augu maisījumā piparmētrai ir pozitīva iedarbība, bet, lietots atsevišķi, šis augs dedzināšanu un sāpes kuņģī var vēl vairāk pastiprināt. Labāka izvēle tējai būs kumelītes, liepziedi, kliņģerītes. Uzmanīgi arī ar ingveru un kofeīnu saturošām tējām - zaļo un melno.