Mutes higiēna bērniem
(111)
Mutes higiēna bērniem – svarīgi no pašas dzimšanas
Mutes higiēna nav tikai zobu tīrīšana, kā to reizēm mēdz uzskatīt. Tās ir rūpes par visu mutes dobumu – zobiem, mēli un smaganām. Labs pierādījums tam ir mutes higiēna bērniem, par ko jāsāk rūpēties jau krietni pirms pirmo zobiņu parādīšanās. Kādas zobu birstes izmantot zīdaiņiem, kā kopt pirmos zobus bērniem un kad ieplānot pirmo vizīti pie zobārsta? To visu uzziniet turpinājumā.
Zobu birste zīdainim – atšķirīga, bet ļoti vajadzīga
Pat tad, ja mazie zobiņi zīdaiņa mutē nav redzami, tas nenozīmē, ka mutes higiēna nav nepieciešama. Zobiņi sāk veidoties jau laikā, kad bērniņš vēl atrodas mammas vēderā. Pēc piedzimšanas parasti zobiņi sāk šķelties pus gada vecumā, taču reizēm tas notiek arī krietni ātrāk – arī tā ir pavisam ierasta prakse. Bērna dzīves sākumā mutes kopšanai var izmantot marles gabaliņu vai īpaši šim mērķim paredzētu zobu suku. Zīdaiņu zobu birste vairāk līdzinās uzpirkstenim un to izmanto ne tikai mazo zobiņu tīrīšanai, bet arī aplikuma tīrīšanai no mēles. Šo birstīti, kas parasti veidota no veselībai nekaitīga silikona, pieaugušais uzvelk uz rādītājpirksta un tīra zobiņus un muti maigām, masējošām kustībām. Sākotnēji to var darīt vispār bez zobu pastas, taču, līdzko parādās pirmie zobi, pastu var izmantot. Arī zobu pasta zīdaiņiem ir atšķirīga – tai ir maigāks sastāvs kā lielāku bērnu zobu pastām, tāpēc pirmajiem zobiņiem parasti izvēlas speciālu pastu, kurā nav cukura, krāsvielu un citu zīdainim nevajadzīgu vielu. InternetAptieka.lv piedāvājumā ir gan zīdaiņu zobu sukas – uzpirksteņi, gan arī zobu pastas bez cukura, fluora un konservantiem.
Kādi ir svarīgākie mutes higiēnas principi bērniem
Mutes higiēna bērnam kļūstot lielākam iegūst arvien lielāku nozīmi, lai nerastos lieki sarežģījumi piena – kaula zobu maiņas laikā kā arī pēc tam, ir svarīgi ievērot dažus vienkāršus principus:
- pareiza zobu birstes izvēle: izvēlieties mīkstu zobu birsti bērnam piemērotā izmērā;
- zobu pasta bērnam jāpiemeklē atbilstoša vecumam un bērna prasībām. Ja nepieciešams profesionāļa padoms, droši sazinieties ar InternetAptieka.lv farmaceitiem arī telefoniski vai Whatsapp;
- rūpīga un regulāra zobu tīrīšana: bērniem jāmācās tīrīt zobus vismaz divas reizes dienā - no rīta un vakarā pirms naktsmiera, vēlams arī pēc pusdienām pirms diendusas. Bērnam jāapgūst, ka zobi jātīra vismaz divas minūtes, turklāt līdz skolas vecumam vecākiem jāpārliecinās, vai bērnam nav nepieciešama palīdzība. Zobu pasta bērniem jālieto ierobežotā daudzumā – neliela zirņa izmēra bumbiņa vienā tīrīšanas reizē;
- pareiza zobu tīrīšanas tehnika: bērniem jāapgūst, ka zobu tīrīšanā galvenais nav vis spēks, bet tehnika, kādā secībā un kādā veidā zobiņi tiek tīrīti. Internetā ir pieejami izglītojoši materiālu par zobu tīrīšanu bērniem, kas var palīdzēt šo uzdevumu padarīt aizraujošu un interesantu;
- mutes skalošana: līdzko iespējams, bērnam jāapgūst mutes skalošanas prasme, lai vēl rūpīgāk atbrīvotos no zobu aplikuma veidošanās iespējas;
- ierobežots saldumu patēriņš: cukurs ir viens no galvenajiem kariesa izraisītājiem bērnu zobiņos, tāpēc ir svarīgi apgūt, ka saldumi jālieto ierobežoti un pēc to baudīšanas ir jāiztīra zobi. Internetā pieejamas izglītojošas filmiņas par to, kā zobos veidojas caurumi un kā no tā izvairīties. Ir iespējams piemeklēt vecumposmam atbilstošus izglītojošos materiālus;
- regulāri zobārsta apmeklējumi: eksperti iesaka zobārstu apmeklēt vienu līdz divas reizes gadā. Šādā veidā mutes higiēnas problēmas tiek laicīgi pamanītas un var tikt novērstas.
Līdzekļi mutes higiēnai bērniem – InternetAptieka.lv
Visdažādākās bērnu zobu birstes, pastas, zobu šķelšanos atvieglojoši līdzekļi un citas svarīgas, ar mutes higiēnu saistītas lietas ir ērti iegādāties InternetAptieka.lv.
Biežāk uzdotie jautājumi
Vai zīdaiņiem izmanto speciālu zobu pastu?
Jā! Izvēloties zobu pastu zīdainim jāpievērš uzmanība tās sastāvam – tajā nedrīkst būt cukurs, krāsvielas, fluors un citas vielas, kas zīdainim nav nepieciešamas un var būt kaitīgas.
Vai bērnam var izmantot zobu pastu ar fluoru?
Zobu pasta ar fluoru bērniem piemērota no tāda vecuma, kurā viņi iemācījušies zobu tīrīšanas laikā skalot muti un izspļaut lieko pastu, jo šādu zobu pastu nav ieteicams norīt.
Cik reizes dienā ir jāveic mutes higiēna bērniem?
Speciālisti iesaka mutes higiēnu bērniem veikt vairākas reizes dienā, vēlams trīs reizes: pēc brokastīm, pirms diendusas un pēc vakariņām.
Vai bērnu elektriskās zobu birstes tīra zobus labāk par parastajām zobu birstēm?
Elektriskā zobu birste bērniem patiešām var būt efektīvāka, jo tā veic daudz vairāk kustību minūtē. Svarīgi izvēlēties bērna vecumam atbilstošas zobu birstes. InternetAptieka.lv ir pieejamas elektriskās zobu birstes bērniem.
Vai taisnība, ka piena zobus nevajag ārstēt?
Nē! Reizēm dzirdēts apgalvojums, ka piena zobus nav vērts labot, taču tā nav patiesība. Neārstēti zobiņi var radīt diskomfortu, sāpes, neērtības, dažādas veselības problēmas, veicināt citu zobu bojāšanos un bojāt kaula zoba aizmetni.
Mutes higiēna nav tikai zobu tīrīšana, kā to reizēm mēdz uzskatīt. Tās ir rūpes par visu mutes dobumu – zobiem, mēli un smaganām. Labs pierādījums tam ir mutes higiēna bērniem, par ko jāsāk rūpēties jau krietni pirms pirmo zobiņu parādīšanās. Kādas zobu birstes izmantot zīdaiņiem, kā kopt pirmos zobus bērniem un kad ieplānot pirmo vizīti pie zobārsta? To visu uzziniet turpinājumā.
Zobu birste zīdainim – atšķirīga, bet ļoti vajadzīga
Pat tad, ja mazie zobiņi zīdaiņa mutē nav redzami, tas nenozīmē, ka mutes higiēna nav nepieciešama. Zobiņi sāk veidoties jau laikā, kad bērniņš vēl atrodas mammas vēderā. Pēc piedzimšanas parasti zobiņi sāk šķelties pus gada vecumā, taču reizēm tas notiek arī krietni ātrāk – arī tā ir pavisam ierasta prakse. Bērna ...