A Vitamīns

(5)

Kategorija
Vitamīnu un minerālvielu mērķis
Mērķauditorija
Formas
Zīmols
Cena

Kādas funkcijas organismā nodrošina A vitamīns

A vitamīns, plašāk pazīstams arī ar nosaukumu retinols, ir taukos šķīstošs vitamīns, kas organismā palīdz nodrošināt virkni svarīgu funkciju. Tas ir neaizstājams, kā arī – tas tiek uzkrāts ķermenī un attiecīgi izmantots pēc nepieciešamības. Primāri par A vitamīnu tiek runāts kā par vitamīnu labai redzei, bet tā funkcijas patiesībā ir krietni plašākas un tas, līdzīgi kā citi vitamīni un minerālvielas, palīdz saglabāt organisma veselību.

Ko organismā dara A vitamīns

Zinātnieki ir pētījuši un pierādījuši, ka A vitamīns organismā darbojas dažādās lomās:

 • Palīdz nodrošināt normālu dzelzs vielmaiņu
 • Palīdz uzturēt gļotādu veselību
 • Palīdz uzturēt ādas veselību
 • Palīdz uzturēt normālu redzi
 • Veicina normālu imūnsistēmas darbību
 • Piedalās šūnu specializācijas procesā

 

Kas var notikt, ja organismā A vitamīna trūkst

Ja organismā ir A vitamīna trūkums, tas var radīt tādus simptomus kā saplaisājuši lūpu kaktiņi, slikta redze tumsā, ādas un gļotādas veselības problēmas, kā arī vispārīgas problēmas saistībā ar imūnsistēmas darbību.

 

A vitamīns pārtikā

A vitamīns ir taukos šķīstošs, tādēļ to ir vērts meklēt treknos produktos. Populārākie produkti, kas satur A vitamīnu:

 • Siers
 • Olas
 • Treknas zivis
 • Piens un jogurts
 • Aknas un aknu produkti

Tāpat jāatceras, ka organisms pats spēj radīt A vitamīnu, ja vien tam tiek piedāvāts beta karotīns. Arī tā ir laba iespēja nodrošināt sev nepieciešamo A vitamīna daudzumu, it īpaši veģetāriešiem un vegāniem. Vērtīgi beta karotīna avoti ir:

 • Dzeltenie, sarkanie dārzeņi, kā arī dārzeņi ar zaļām lapām (spināti, burkāni, saldie kartupeļi, paprika)
 • Dzeltenie augļi, piemēram, mango, papaija, aprikozes

Ieteicamā A vitamīna diennakts deva

Organisms spēj uzkrāt A vitamīnu, kas netiek izmantots, tādējādi nav nepieciešams to saturošus produktus ēdienkartē katru dienu. Kopumā lielākoties ar pārtiku var uzņemt pietiekamu A vitamīna daudzumu, ja vien nav kādas noteiktas veselības problēmas, kas kavē tā uzsūkšanos vai sintēzi.

 • Ieteicamā diennakts deva pieaugušiem vīriešiem ir 700 µg
 • Ieteicamā diennakts deva pieaugušām sievietēm ir 600 µg

Pārmērīga A vitamīna uzņemšana

Ilgstoša, pārmērīga A vitamīna uzņemšana (vairāk nekā 1500 µg dienā) var radīt tādas problēmas kā kaulu trauslums, kas attiecīgi rada lielāku lūzumu rašanās risku. Tas īpaši attiecas uz gados vecākām sievietēm, kurām jau ir paaugstināts osteoporozes risks.

Teorētiski, ēdot aknu pastēti biežāk nekā vienu reizi nedēļā, pastāv risks uzņemt pārāk daudz A vitamīna. Ņemiet vērā, ka arī zivju eļļā un citos uztura bagātinātājos var būt pievienots vitamīns A, kā arī nereti to papildus pievieno dažādiem trekniem smēriņiem un margarīnam.

Ja jūs lietojat A vitamīnu saturošus uztura bagātinātājus, pārbaudiet uzņemto devu un gādājiet, lai tā nepārsniegtu 1500 µg dienā. Ja vismaz reizi nedēļā jūsu ēdienkartē ir aknas, tad jums noteikti nav jālieto A vitamīnu saturoši uztura bagātinātāji.

Grūtniecības laikā

Grūtniecības laikā ieteicams izvairīties no aknām un ēdieniem, kas satur aknas, kā arī nelietot uztura bagātinātājus, kas satur A vitamīnu. Pārāk liela A vitamīna deva var kaitēt auglim, kā arī – šis vitamīns ir sastopams arī citos ikdienā lietojamos pārtikas produktos. Katrā ziņā par to noteikti nepieciešams konsultēties ar speciālistu, kas uzrauga grūtniecību, vai vecmāti.

Vispārīgi ieteikumi par A vitamīnu uzturā

Ēdot sabalansētu un daudzveidīgu pārtiku, A vitamīna deficītam nevajadzētu rasties. Pārmērīgs uzņemtā A vitamīna daudzums var būt kaitīgs, īpaši jāuzmanās gados vecākām sievietēm un grūtniecēm.

Ja jums ļoti tīk aknu produkti, tos nevajadzētu lietot biežāk nekā reizi nedēļā, kā arī – ja lietojat kompleksos vitamīnus, pievērsiet uzmanību A vitamīna saturam, lai diennakts kopējā deva nepārsniegtu 1500 µg. Noteikti nelietojiet vienā laikā A vitamīnu uztura bagātinātāja veidā un aknas, jo tādējādi ļoti ātri var pārsniegt ieteicamo devu.

Atcerieties, ka uztura bagātinātāji neaiztāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu. Ja jums ir jautājumi, konsultējieties ar savu ārstu vai farmaceitu!