Akne
(123)
Akne, pinnes, pūtītes, komedoni un citas pumpas - kā cīnīties?
Āda ir cilvēka lielākais orgāns, un tā pasargā ķermeni no vides negatīvās ietekmes. Tāpat kā jebkurš cits orgāns, arī āda var ciest no dažādām problēmām, viena no tām – pumpas. Kādi ir pumpu veidi, kas ir akne, pinnes, pūtītes un komedoni un kā palīdzēt ādai izveseļoties?
Ādas izsitumu veidi
Lai pilnvērtīgi diagnosticētu, kas kaiš ādai, un varētu veikt efektīvu ārstēšanu, ir jāvar raksturot, kādas tad ir tās pumpas, kas ir saradušās. Lai padarītu šo uzdevumu vieglāku, piedāvājam īsu ceļvedi, kādas var būt pinnes:
- ūdeņainas pumpas – pūslīši uz ādas, kas piepildīti ar dzidru šķidrumu;
- baltas pumpas – pumpiņas ar baltu galu;
- komedoni – iedalās 2 veidos:
- blackheads, kas ir melnas pinnes uz sejas – aizsērējušas poras ar tumšu “korķīti”, kas sastāv no taukiem;
- whiteheads, kas ir nelielas, baltas pumpiņas – ar taukiem, baktērijām un mirušajām ādas šūnām aizsērējušas poras;
- papulas – nelielas, sarkanas, jutīgas pumpiņas;
- pustulas – baltas papulas, kas satur strutas, tām apkārt ir apsārtusi āda;
- zemādas pumpas – nereti cietas un sāpīgas pumpas, tās ir smagāks pustulu veids – iekapsulējušās pustulas jeb cistas.
Tāpat kā ir dažādi pumpu izpausmes veidi, ir arī dažādi iemesli, kādēļ tās ir radušās, piemēram:
- sviedru pumpas jeb t.s. sviedrene, kas izpaužas kā sārti pleķi, nelielas bālas vai sarkanas pumpiņas vai smagākos gadījumos – ūdeņainas pumpas, rodas no ķermeņa pārkaršanas un visbiežāk ir sastopama uz mazuļu ādas;
- niezošas pumpas, kas var būt kukaiņu koduma vai alerģijas rezultāts;
- cietas pumpas zem ādas, kas bieži ir viena no aknes stadijām.
Vai visas pumpas uz sejas liecina par vienu un to pašu problēmu?
Diemžēl vai par laimi ne visas pūtītes uz sejas vienmēr ir “acne vulgaris” jeb parastās aknes izpausme. Pinnes un pūtītes dažādās sejas zonās var liecināt par dažādu iekšējo orgānu un orgānu sistēmu problēmām, un ne to vien, piemēram:
- pumpas uz pieres var rasties no taukainiem matiem, vai kā alerģiskas pumpas no matu kopšanas līdzekļiem;
- pumpas uz deguna var būt parastā aknes izpausme vai organisma ziņojums, ka ir problēmas ar gremošanas sistēmu;
- pumpas uz vaigiem var būt alerģijas pumpas no skūšanās vai pēcskūšanās līdzekļiem vai kosmētikas, bet tik pat labi tās var norādīt, ka spilvena pārvalks ir netīrs;
- pumpas uz zoda līnijas sievietēm var norādīt uz problēmu hormonu līmenī (pārāk daudz androgēna) vai policistisko olnīcu sindromu (PCOS).
Tādēļ pirms ķerties pie pumpu ārstēšanas, ir svarīgi pārbaudīt, vai ar iekšējiem orgāniem viss ir kārtībā. Šeit palīdzēs asins analīzes - ja to rezultāti ir normas robežās, iespējams, esi saskāries ar akni.
Akne - ko tas nozīmē?
Viens no biežākajiem pumpu veidošanās iemesliem ir aknes slimība. Akne ir ādas slimība, kas rodas, kad matu folikulas jeb poras aizsprostojas ar ādas taukiem un atmirušajām šūnām. Visbiežāk tā ir sastopama pusaudžu vecumā, taču akne uz sejas var parādīties arī pieaugušajiem. Tā var būt arī akne uz muguras, pleciem un krūšu augšējās daļas, kas ir diez gan izplatītas ķermeņa daļas, kur veidojas aizsprostotas poras.
Akni var izraisīt:
- hormonu svārstības;
- klimata apstākļi;
- daži medikamenti;
- ģenētiskais kods.
Sejas un ķermeņa ādas kopšanas rutīna, paradumi (piemēram, smēķēšana) un uzturs NEIZRAISA akni, bet var to pastiprināt vai gluži otrādi – palīdzēt tās ārstēšanā.
Pumpas uz ķermeņa
Aknes izpausmes pustulu jeb strutaino pumpu veidā var parādīties arī uz citām ķermeņa daļām. Tās var būt:
- pumpas uz kakla;
- pumpas uz muguras ne tikai tās augšdaļā;
- pumpas uz dibena;
- pumpas uz kājām;
- pumpas uz rokām;
- pumpas uz kaunuma.
Ja aknes izpausme ir pa visu ķermeni, ir vērts apmeklēt dermatologu un rast risinājumu šai problēmai. Pirms tam gan jāpārliecinās, ka pumpu cēlonis nav alerģija, kukaiņu kodumi, nepiemērots apģērbs, kopšanas līdzekļi vai kādas citas infekcijas – arī to palīdzēs noskaidrot vizīte pie dermatologa.
Kā cīnīties ar akni?
Aknes ārstēšana ir ilgs process, un pirms tās uzsākšanas ir jānoskaidro, kādā stadijā tā ir, kā arī, kas ir tās rašanās iemesls. Atkarībā no šiem diviem faktoriem var mainīties pieeja ārstēšanai, taču vispārēji ir šādi varianti, kas var palīdzēt uzlabot ādas stāvokli:
- lokālie medikamenti (ziedes un šķīdumi)
- orālās jeb iekšēji lietojamie medikamenti (tabletes, sīrupi u.c.)
- terapijas (lāzeris, pīlings, injekcijas, drenāža)
Jāņem vērā, ka daži līdzekļi pret akni ir ar nopietnām blakusparādībām, kas nozīmē, ka medikamenti būs pieejami tikai pēc dermataloga ieteikuma, kā arī prasīs rūpīgi izsvērt visus plusus un mīnusus pirms lēmuma pieņemšanas.
Komedoni uz sejas jeb aizsprostotas poras
Ja pumpu nav, bet ir tā saucamie “melnie komedoni / punktiņi” uz un pie deguna, zoda, starp uzacīm vai uz pieres, dermatologa apmeklējums nav obligāts (bet ir ieteicams – jo agrāk aknes dzīves ciklā sāk to ārstēt, jo vieglāk un ātrāk var izārstēt), un var izlīdzēties ar sejas kopšanas rutīnas un uztura koriģēšanu.
Viena no lietām, kas palīdz pret pinnēm, ir ūdens – ne tikai sejas mazgāšanai, bet (un jo sevišķi) ādas attīrīšanai, dzerot pietiekami daudz tīra ūdens dienā. Tāpat ir ieteicams samazināt asu, treknu ēdienu, cukuru, govs piena produktu un balto miltu izstrādājumu patēriņu.
Palīdzēt var arī aptiekās nopērkamie līdzekļi pret pinnēm - ārstnieciskā kosmētika, speciālie sejas attīrīšanas šķidrumi un līdzekļi ar augļskābēm sastāvā. Galvenais – jāraugās, lai tie nav komedogēni (t.i. neaizsprosto poras). Efektīvs līdzeklis pret pumpām uz sejas būs, piemēram, salicilskābi saturošs sejas mazgāšanas šķīdums, tikai jāatcerās pēc tā lietošanas ādu mitrināt.
Biežāk uzdotie jautājumi
Vai ir kāds veids, kā droši spiest pumpas, ja grūti no tā atturēties?
Pumpu spiešana nav vēlama, jo tā aknes situāciju var tikai pasliktināt, bet, ja tas tomēr ir jādara, tad nedrīkst aizmirst par roku mazgāšanu un dezinficēšānu (sevišķi pirkstu galu un zem nagiem), pumpas un ādas dezinficēšānu. Kad tas izdarīts - pumpu nespiest, bet tā vietā ar dezinficētu adatiņu ļoti uzmanīgi jāpārdur tās apvalku un, tā vietā, lai spiestu pumpu ierastajā “kniebšanas metodē”, ar pirkstu spilventiņiem viegli jāuzspiež abās pustulas pusēs un jāpavirza ādu uz vienu un otru pusi, lai pūtītes saturs iznāktu virs ādas. Pēc tam obligāti āda jānoslauka ar dezinficējošu līdzekli, piemēram, kiņģerītes tinktūru un vairs neaiztikt pumpu.
Kādi medikamenti var izraisīt aknes uzliesmojumu?
Dažiem cilvēkiem akne var rasties steroīdu vai litija preparātu lietošanas rezultātā.
No kādām šķietami veselīgām kosmētikas līdzekļu sastāvdaļām izvairīties?
Dr. Fultons 1989. g. pētījumā “Comedogenicity and irritancy of commonly used ingredients in skincare products” kopā ar UCLA kosmētiskās ķīmijas pasniedzēju Rebecca Gadburry atklāja, ka vairums visādi citādi veselīgo eļļu ir nepiemērotas lietošanai uz sejas ādas, jo tās ir komedogēniskas. Vielu sarakstā ir atrodamas arī mandeļu, avokado, kokosriekstu, vīnogu kauliņu, olīvu un linsēklu eļļas. Arī bišu vasks. Savukārt testētas nav (līdz ar to – nav ieteicams lietot) tādas vērtīgās eļļas kā argana, kaņepju, makadāmijas un citas nesējeļļas.
Āda ir cilvēka lielākais orgāns, un tā pasargā ķermeni no vides negatīvās ietekmes. Tāpat kā jebkurš cits orgāns, arī āda var ciest no dažādām problēmām, viena no tām – pumpas. Kādi ir pumpu veidi, kas ir akne, pinnes, pūtītes un komedoni un kā palīdzēt ādai izveseļoties?
Ādas izsitumu veidi
Lai pilnvērtīgi diagnosticētu, kas kaiš ādai, un varētu veikt efektīvu ārstēšanu, ir jāvar raksturot, kādas tad ir tās pumpas, kas ir saradušās. Lai padarītu šo uzdevumu vieglāku, piedāvājam īsu ceļvedi, kādas var būt pinnes:
- ūdeņainas pumpas – pūslīši uz ādas, kas piepildīti ar dzidru šķidrumu;
- baltas pumpas – pumpiņas ar baltu galu;
- komedoni – iedalās 2 veidos:
- blackheads, kas ir melnas pinnes uz sejas ...