Eļļa sejai

(43)

Kategorija
Mērķauditorija
Zīmols
Cena

Ēteriskās eļļas – kā tās izmantot savas veselības labā

Ēteriskās eļļas ir no augiem iegūtas gaistošas un aromātiskas vielas, kam tiek piedēvēta virkne pozitīvu īpašību. Šīs eļļas ir koncentrētas, hidrofobas un aromātiskas. Visbiežāk tās tiek iegūtas destilējot. Svarīgi atcerēties, ka ne viss, kas ir no dabas, ir domāts cilvēka veselības uzlabošanai. Ēteriskās eļļas nav paredzētas iekšķīgai lietošanai, kā arī – dažas eļļas, lietotas iekšķīgi, pat var būt indīgas (piemēram, sinepju eļļa ir toksiska, kanēļa mizas eļļa, ja nonāk uz ādas, var radīt kairinājumu, savukārt sassafras eļļas īpašības tiek raksturotas pat kā kancerogēnas un mutagēnas). Ēteriskās eļļas ir lietojamas drīzāk kā kosmētika, ne kā zāles.

Kā izmantot ēteriskās eļļas ikdienā

Ēterisko eļļu ārstnieciskā iedarbība nav zinātniski pierādīta, taču tām piemīt virkne terapeitisku īpašību, ko var izmantot savā labā arī ikdienā. Galvenā ēterisko eļļu pozitīvā īpašība – to patīkamais aromāts un apziņa, ka tās nāk no augiem, nevis ir sintezētas laboratorijās.

 • Ļoti plašs pielietojums aromterapijā. Aromterapijas terapeitiskais efekts balstās uz eļļu iedarbību uz nervu un endokrīno sistēmu, semantisko mehānismu attiecībā uz smaržu atmiņu, kā arī Hedonic Valence mehānismu.
 • Šīs eļļas var pievienot vannas ūdenim, kā arī, piemēram, kāju vai roku vannām.
 • Ēteriskās eļļas var nelielās devās pievienot neitrālai masāžas eļļai, tādējādi to aromatizējot.
 • Gaisa aromatizēšanai pirtīs un saunās.
 • Šīs eļļas noder arī ziepju vārīšanā, lai aromatizētu ziepju masu.
 • Ēteriskās eļļas var izmantot, lai radītu mājoklī noteiktu aromātu – šis būs daudz veselīgāks un vērtīgāks veids, nekā izmantojot dažādus šim nolūkam tieši paredzētus gaisa atsvaidzinātājus, kas satur arī daudz citu vielu, ne tikai smaržvielu.
 • Ja mājoklī ir uzstādīta ventilācijas sistēma, ēterisko eļļu var uzpilināt arī uz gaisa filtriem, tādējādi viegli iesmaržinot gaisu visā mājoklī.
 • Ar ēteriskajām eļļām var radīt īpašu sajūtu mirkļus, piemēram, ģimenes kino vakarā izmantot vienu noteiktu aromātu, tādējādi – radot nosacījuma refleksu un nākotnē daudz ātrāk noskaņojoties šiem kopīgajiem vakariem. Vai arī – darba un mācību laikā izmantot kādu stimulējošu aromātu, kas palīdz noskaņoties konkrētajām aktivitātēm.
 • Ja mājās kāds slimo, slimnieka istabā ēteriskā eļļa var palīdzēt attīrīt gaisu un koncentrēties uz veseļošanos.
 • Ēteriskās eļļas visbiežāk izmanto arī dažādu bez aromāta produktu aromatizēšanai, taču te ir svarīgi pārbaudīt, vai eļļa neradīs kairinājumu. Piemēram, pirms ēteriskās eļļas pievienošanas ķermeņa losjonam vai šampūnam svarīgi pārbaudīt uz neliela ādas laukuma, vai eļļa nekairina. Kā arī – izvēlēties pareizu eļļas daudzumu konkrētajam mērķim. Parasti tie būs ne vairāk kā pāris pilieni uz 150 ml produkta.

Kas jāatceras par drošību, lietojot ēteriskās eļļas

 • Tās nav paredzētas iekšķīgai lietošanai. Tās nedrīkst lietot iekšķīgi, kā arī – neatšķaidītā veidā tās nedrīkst lietot ne uz ādas, ne uz gļotādām.
 • Ēteriskās eļļas nav zāles. Tās drīkst lietot aromterapijā, masāžās un citās aktivitātēs, taču tām nav pierādītas medicīniskas iedarbības, tādēļ tās nevar izmantot dažādu slimību pamatārstēšanā.
 • Tās nedrīkst pievienot pārtikas produktiem.
 • Ēteriskās eļļas nav uztura bagātinātāji.

Kādas ēteriskās eļļas izvēlēties

Nav zinātnisku pierādījumu tam, ka noteiktām eļļām piemistu noteiktas īpašības. Drīzāk ir otrādi – zināšanas par to, ka lavandas aromāts nomierina, parasti arī palīdz nomierināties, sajūtot lavandas aromātu. Pēc līdzīga principa darbojas arī citas nomierinošas ēteriskās eļļas. Tie drīzāk ir stereotipi un tradīcijas. Attiecīgi ēteriskās eļļas var izvēlēties pēc tā, kādi aromāti šķiet simpātiski un kāds ir paredzētais nolūks. To, cik kvalitatīvas ēteriskās eļļas ir pieejamas, var pētīt pēc kopējā produkta sastāva.

Kosmētiskajām eļļām, kas paredzētas ādas kopšanai (tējas koka eļļa, rīcineļļa), būs pavisam cits sastāvs un lietošanas norādījumi.