Herpes

(3)

Kategorija
Mērķauditorija
Zīmols
Cena

Kas ir herpes jeb aukstumpumpas?

Herpes jeb aukstumpumpas ir sarkanas, ar šķidrumu pildītas tulznas, kas veidojas uz lūpām vai citās sejas vietās. Retos gadījumos aukstumpumpas var parādīties uz pirkstiem, deguna vai mutes iekšpusē. Parasti tās ir vairākas un atrodas aptuveni vienā vietā. Aukstumpumpas parasti ir aktīva nedēļu vai ilgāk.

Parasti aukstumpumpas izraisa vīruss, ko sauc par herpes vīrusu. Tas var izplatīties no cilvēka uz cilvēku ciešā kontaktā, piemēram, skūpstoties. Vīruss var būt lipīgs pat tad, ja tas konkrētajā brīdī nav aktīvs.

Aukstumpumpas var atgriezties bez brīdinājuma. Lai ārstētu aukstumpumpas un novērstu to atkārtošanos, var izmantot noteiktus medikamentus un veikt profilaktiskus pasākumus.

 

Kas izraisa herpes?

Aukstumpumpas izraisa herpes vīruss. Ir divu veidu herpes vīrusi:

 • Pirmā tipa herpes vīruss, kurš parasti izraisa aukstumpumpas;
 • Otrā tipa herpes vīruss, kurš parasti izraisa dzimumorgānu herpes.

 

Vīrusa aktivizēšanās

Kad saķerts herpes vīruss, to nevar izārstēt, bet to var pārvaldīt. Kad čūlas ir sadzijušas, vīruss paliek neaktīvs. Tas nozīmē, ka jaunas čūlas var parādīties jebkurā brīdī, kad vīruss atkal aktivizējas. Tiek uzskatīts, ka šī vīrusa uzplaiksnījumi notiek, kad cilvēka imūnsistēma ir novājināta. Piemēram, aukstā laikā, saaukstējoties vai kad ikdienā ir augsts stresa līmenis.

Citi faktori, kas palielina iespēju aktivizēties herpes vīrusam:

 • saules iedarbība;
 • HIV / AIDS vai novājināta imūnsistēma;
 • menstruācijas;
 • smagi apdegumi;
 • ekzēma;
 • ķīmijterapija.

 

Simptomi

Vairākas dienas pirms pašas aukstumpumpas parādīšanās par vīrusa aktivizēšanos liecina kņudēšana vai dedzinoša sajūta uz lūpām vai sejas. Tas ir labs brīdis, kad sāktu domāt par ārstēšanu, lai paspētu samazināt aukstumpumpas izplatību un pēc iespējas ātrāk ar to tiktu galā.

Uzliesmojuma laikā var piemeklēt arī šādi simptomi:

 • drudzis;
 • muskuļu sāpes;
 • pietūkuši limfmezgli;
 • apgrūtināta elpošana vai norīšana;
 • sarkanas, iekaisušas acis ar izdalījumiem vai bez tiem.

 

Ja aukstumpumpas uzliesmojuma laikā rodas kādi acu simptomi (miglaina redze, sūrstošas acis u.c. simptomi ārpus normas), nekavējoties jāzvana ārstam. Herpes vīruss var izraisīt pastāvīgu redzes zudumu, ja to neārstē nekavējoties.

 

Aukstumpumpas parādīšanās notiek piecos posmos:

1. posms: tirpšana un nieze rodas apmēram 24 stundas pirms pūslīšu izdalīšanās;

2. posms: parādās ar šķidrumu pildītas tulznas;

3. posms: pūslīši pārsprāgst, izplūst un veido sāpīgas čūlas;

4. posms: čūlas izžūst un krevelējas, izraisot niezi un plaisas;

5. posms: krevele nokrīt un aukstumpumpas sadzīst.

 

Herpes vīrusa uzliesmojuma ārstēšana

Ziedes un krēmi

Kad aukstumpumpas kļūst apgrūtinošas, ieteicams kontrolēt sāpes un veicināt sadzīšanu ar pretvīrusu ziedēm. Ziedes parasti ir visefektīvākās, ja tās tiek uzklātas, tiklīdz parādās pirmās pazīmes par to, ka gaidāms herpes uzliesmojums.

Citi līdzekļi

Simptomus var mazināt, uz čūlas uzliekot ledus gabaliņu vai aukstā ūdenī samērcētu salveti. Skarto ādu var nomierināt ar lūpu balzamu, kas satur citronu ekstraktu.

Alvejas želeja, kas atrodama alvejas augu lapās, var mazināt aukstumpumpas sāpīgumu. Alvejas želeju vai alvejas lūpu balzamu vajadzētu uzklāt aukstumpumpai trīs reizes dienā.

Diskomforta mazināšanai var lietot vazelīnu. Tas neārstēs aukstumpumpu, bet novērsīs ādas plaisāšanu un palīdzēs krevelei atdalīties mazāk sāpīgi, mazinās niezi, kā arī nodrošinās taukainu kārtiņu, lai iekaisušajā ādā neiekļūtu citas baktērijas.

 

Kā novērst aukstumpumpas izplatīšanos

Lai novērstu herpes vīrusa izplatīšanos uz citiem cilvēkiem, bieži vajadzētu mazgāt rokas un izvairīties no saskares, it īpaši, kad vīruss ir aktīvajā fāzē.

Ja aukstumpumpas parādās katru reizi, kad darbā vai dzīvē iezogas stress, praktizējiet stresa pārvaldīšanas paņēmienus, piemēram, meditāciju.

Imūnsistēmas stiprināšana ir viens no veidiem, kā mazināt herpes vīrusa aktīvo fāžu biežumu. Tāpēc regulāri kustieties, dzeriet ūdeni un ikdienā rūpējieties par sabalansētu uzturu.