Kontracepcijas līdzekļi

(54)

Kategorija
Mērķauditorija
Mērķis
Zīmols
Cena

Prezervatīvi, kontracepcijas tabletes un citi izplatītākie izsargāšanās veidi

Kaut arī vienīgā simtprocentīgi drošā kontracepcijas metode joprojām ir pilnīga atturēšanās no dzimumdzīves, mūsdienās ir pieejams visai daudzveidīgs izsargāšanās metožu klāsts, tai skaitā – līdzekļi ar ļoti augstu drošības pakāpi.

Neviens no tiem uzskatāms par viennozīmīgi labāko, pie tādas pasaules zinātnieki vēl strādā. Katrai no šobrīd pieejamajām metodēm ir savi plusi un mīnusi. Piemērotāko metodi jums palīdzēs izvēlēties ginekologs. Reizēm tas neizdodas ar pirmo piegājienu, var gadīties, ka jāizmēģina vairāki kontracepcijas veidi, līdz atrod īsto.

Vīriešu prezervatīvi un citas barjermetodes

Barjeras metožu būtība ir mehāniski nepieļaut spermatozoīdu piekļūšanu olšūnai.

Vīriešu prezervatīvi ir viena no izplatītākajām izsargāšanās metodēm. Pareizi pielietotai, tai ir visai augsta drošības pakāpe – līdz pat 98%, turklāt tā ir vienīgā no metodēm, kas pasargā arī no inficēšanās ar seksuāli transmisīvajām slimībām, tai skaitā HIV un herpēm.

Prezervatīvi ir arī visvieglāk pieejamie kontracepcijas līdzekļi – tie bez receptes nopērkami ne tikai aptiekās, bet arī veikalos, benzīntankos, internetā un pat speciālos automātos. Prezervatīviem pieejams arī visai plašs variāciju klāsts visādām gaumēm – gan parasti, gan krāsaini, dažādu biezumu, gan ar dažādām reljefa īpatnībām, garšām, smaržām un citiem neparastiem efektiem.

Jāņem vērā, ka dažādu masāžas eļļu, gēlu vai lubrikantu izmantošana var pazemināt prezervatīva izmantošanas efektivitāti – lielāka varbūtība ka tas var  noslīdēt vai saplīst.

Arvien lielāku popularitāti patērētāju vidū gūst arī sieviešu prezervatīvi. To lietošana ir nedaudz sarežģītāka, bet priekšrocība ir tā sieviešu prezervatīvu var ievietot vagīnā jau savlaicīgi – līdz pat 8 stundām pirms dzimumakta. Pēc līdzīga principa darbojas arī diafragmas un dzemdes kakla uzmavas.

Pie visu barjermetožu priekšrocībām minams arī tas, kas tās neietekmē sievietes hormonu sistēmas līdzsvaru un līdz ar to nav negatīvu blakņu riska.

Hormonālās kontracepcijas tabletes – to priekšrocības un riski

Kontracepcijas jeb pretapaugļošanās tabletes ginekologu ieskatā ir viena no labākajām un drošākajām izsargāšanās metodēm. Hormonālās kontracepcijas efektivitāte ir viena no augstākajām – teju 99%, tādēļ šo metodi visbiežāk iesaka sievietēm, kuras pilnīgi noteikti zina, ka tuvākajā laikā grūtniecību nevēlēsies.

Visbiežāk ārsti iesākumā nozīmē kontracepcijas tabletes, kas satur divu veidu hormonus – progesteronu un estrogēnu. Tiesa, uzsākot hormonālo tablešu lietošanu, kādu laiku var būt arī negatīvas blaknes, piemēram, neliels svara pieaugums, galvassāpes, asiņošana, smērēšanās cikla vidū. Šādā gadījumā ārsts koriģēs tablešu veidu un devu, un var paiet laiks, līdz tiek atrasts piemērotākais variants.

Līdztekus tabletēm, tiek izmantoti arī tādi hormonālie līdzekļi kā kontracepcijas plāksteri, gredzeni, injekcijas un implanti.

Nopietnākie veselības riski, ar kuriem jārēķinās, lietojot hormonālo kontracepciju, ir palielināta iespēja saslimt ar sirds un asinsvadu sistēmas slimībām, jo īpaši smēķētājām. Šādas blaknes sastopamas reti, bet tomēr pret šiem riskiem ir jāizturas nopietni. Piemēram, dziļo vēnu trombožu risks būtiski palielinās ķirurģisku manipulāciju laikā. Ja gaidāma operācija, par hormonālo preparātu lietošanu noteikti jābrīdina ārsts.

Citas izsargāšanās metodes

Cilvēki, kuri reliģisku, veselības, negatīvu blakņu riska vai kādu citu apsvērumu dēļ nevēlas izmantot nevienu citu kontracepcijas veidu, mēdz paļauties uz tā saukto kalendāra metodi, kas balstīta uz atturēšanos no dzimumdzīves auglīgo dienu jeb ovulācijas laikā. Tās visbiežāk ir kādas 7 dienas mēnesī, bet, lai šī metode būtu sekmīga, sievietes menstruālais cikls pirms tam ilgāku laiku precīzi jānovēro.

Līdzīga metode, bet jau ar lielāku precizitāti, ir bazālās temperatūras mērīšana. Temperatūra sievietes makstī norāda uz ovulācijas iestāšanos, un to mēdz izmantot arī gadījumos, kad sieviete, gluži pretēji, vēlas ieņemt bērnu. Lietojot šo metodi, temperatūra jāmēra katru dienu vienā un tajā pašā laikā. Ir pieejamas arī speciālas ierīces, tā sauktie “baby comp”, kas atvieglo mērījumu procedūru un signalizē par auglīgajām dienām.

Sievietes, kurām jau bijusi grūtniecība, kā izsargāšanās līdzekli bieži izvēlas arī intravaginālās spirāles, ar vai bez hormonālās iedarbības. Spirāli dzemdē ievada ārsts.

 

BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

Vai ir iespējams nopirkt kontracepcijas tabletes bez receptes?

Bez receptes ir nopērkamas tikai avārijas kontracepcijas tabletes. Pārējos gadījumos, ja vēlaties uzsākt hormonālās kontracepcijas lietošanu, ir jādodas uz konsultāciju pie sava ginekologa, kurš veiks izmeklējumus, izvērtēs iespējamos riskus, piemeklēs jums vislabāk atbilstošu preparātu un arī izrakstīs recepti.

 

Vai hormonālā kontracepcija izraisa svara pieaugumu?

Tā nevajadzētu būt, ja jaunākās paaudzes hormonālie kontracepcijas līdzekļi piemeklēti precīzi un individuāli, un sieviete ievēro optimālu uztura un fizisko aktivitāšu balansu. Senāk, kad vecākās paaudzes kombinētie kontracepcijas līdzekļi saturēja lielāku estrogēna devu, nelielai daļai tās lietotāju tiešām tika novērots neliels svara pieaugums. Ja jums tomēr šķiet, ka pieņematies svarā tablešu dēļ, ieteicams konsultēties ar ginekologu un uztura speciālistu.

 

Ko darīt, ja aizmirsu iedzert tableti?

Katram medikamentam pievienotajā instrukcijā ir dots algoritms, kā šādā situācijā rīkoties, atkarībā no tā, kurā menstruālā cikla posmā tobrīd esat, ir vai nav šajā laikā bijušas dzimumattiecības, cik ilgs bijis lietošanas pārtraukums, u.c. Ieteicams konsultēties arī ar savu ginekologu.

 

Kas ir avārijas kontracepcija?

Avārijas kontracepcijas tabletes, zināmas arī  kā “otrās dienas tabletes”, ir ārkārtas grūtniecības novēršanas metode, ko izmanto īpašos gadījumos –  ja bijis neaizsargāts dzimumakts vai arī nav nostrādājusi kāda cita pretapaugļošanās metode, piemēram, saplīsis prezervatīvs. Tas ir hormonus saturošs medikaments, kas aizkavē olšūnas apaugļošanos. Atkarībā no veida, tās var būt viena vai divas tabletes, kas jāiedzer maksimums 72 stundu laikā pēc dzimumakta.

Atcerieties - jo drīzāk tablete tiks iedzerta, jo lielāka varbūtība, ka tā būs efektīva. Par avārijas kontracepcijas lietošanu konsultējieties ar savu ginekologu, un tā nevar tikt izmantota kā regulārs izsargāšanās veids