Miegs un krākšana

(47)

Kategorija
Mērķauditorija
Zīmols
Cena
-30%
Dorminorm, 30 tabletes | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

Dorminorm, 30 tabletes

4,89€ 3,42€

-30%
Dorminorm Forte, 30 kapsulas | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

Dorminorm Forte, 30 kapsulas

9,25€ 6,47€

-12%
Unital Strong 1.9 mg, 60 tabletes | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

Unital Strong 1.9 mg, 60 tabletes

11,17€ 9,83€

-30%
Dorminorm strip 1mg, 30 plāksnītes | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

Dorminorm strip 1mg, 30 plāksnītes

5,22€ 3,65€

-12%
Unital Long night 1.9 mg, 60 tabletes | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

Unital Long night 1.9 mg, 60 tabletes

11,46€ 10,08€

-12%
Unital Strong 1.9 mg, 30 tabletes | internetaptieka.lv

Uztura bagātinātājs

Unital Strong 1.9 mg, 30 tabletes

7,17€ 6,31€

Nepilnvērtīgs miegs un krākšana – kā cīnīties ar šīm problēmām?

Tā vien šķiet, ka pietiekami ilgs un veselīgs miegs mūsdienu steidzīgajā un stresa pilnajā pasaulē ir kļuvis gandrīz vai par luksusa lietu. Mūsu smadzenes ik dienu apstrādā milzīgu daudzumu informācijas, ir tik daudz paveicamu uzdevumu un arī iemeslu uztraukumam, ka … pienāk vakars, bet miegs kā nenāk, tā nenāk. Arī paša vai partnera krākšana situācijai par labu nekādi nenāk.

Kā uzlabot miega kvalitāti – sāciet ar dzīvesveida pārskatīšanu!

Slikts miegs atstāj ļoti negatīvu iespaidu ne tikai uz mūsu darba spējām, bet arī ķermeņa veselību kopumā, un šī problēma bieži vien joprojām netiek pietiekami novērtēta.

Miega traucējumu novēršana jeb miega higiēna ir vesels pasākumu komplekss, kas ietver gan noteiktu dienas režīmu, gan atbilstošu vidi guļamistabā, gan piemērotas vakara aktivitātes un arī veselīga dzīvesveida paradumu ievērošanu visas dienas garumā.

Speciālisti ir vienisprātis, ka labam miegam ir svarīgi, lai cilvēks ietu gulēt un celtos aptuveni tajā pašā laikā. Arī brīvdienās celšanās laikam nevajadzētu atšķirties no darba dienām vairāk kā par vienu stundu. Liela nozīme ir arī tam, lai miegs būtu pietiekoši ilgs, savādāk var veidoties “apburtais loks” – hroniskas neizgulēšanās dēļ ķermenis ir stresā, kas savukārt neļauj normāli aizmigt pat tad, kad tam būtu laiks.

Ja meklējat veidus, kā uzlabot miegu, noteikti ir jāpiemin mūsdienās aktuāls jautājums kā viedierīču lietošana gultā pirms aizmigšanas. Ierīces izstarotā zilā gaisma, kā arī nepārtrauktā informācijas plūsma nevis palīdz aizmigt, bet gluži pretēji – paaugstina risku saskarties ar kādu no miega traucējumiem.

Nereti dzirdēts, ka cilvēki kā zāles miegam mēdz izmantot arī glāzi vīna vai kādu citu alkoholisku dzērienu. Lieki piebilst, ka veselības speciālisti šādu rīcību neatbalsta. Dažkārt tiešām šķiet, ka vīns palīdz ātrāk iemigt, bet šī sajūta ir mānīga, kopējo miega kvalitāti un pašsajūtu nākamajā dienā alkohols noteikti pasliktina. Organismam nakts laikā nāksies cīnīties ar uzņemtajām kaitīgajām vielām, jo īpaši – uz rīta pusi, kad normāli miegs būtu visdziļākajā fāzē. Tādēļ, tieši otrādi – labam miegam speciālisti iesaka nelietot alkoholu vismaz trīs, četras stundas pirms aizmigšanas.

Ko darīt, ja naktīs nomoka bezmiegs ?

Kā aizmigt, ja nenāk miegs – ar humoru uz šo jautājumu mēdz atbildēt, ka pietiek sākt lasīt nopietnu profesionālo literatūru vai skolēniem – mācību grāmatu, un tālāk par pirmo lappusi netiksi. Patiesībā viss nav tik vienkārši – bezmiegs naktīs ir diezgan nopietna problēma, un viens no izplatītākajiem tās cēloņiem ir stress, nespēja atslēgties no darba vai personiska rakstura problēmām.

Viens no veidiem, kā cīnīties ar bezmiegu varētu būt arī pastaiga, nūjošana vai kāda cita mērena aktivitāte svaigā gaisā – tā apgādās organismu ar tik nepieciešamo skābekļa devu, palīdzēs atbrīvot galvu no uzkrātajām negatīvajām domām un stresa, kā arī radīs nelielu fizisku nogurumu. Nav ieteicama augstas intensitātes slodze, jo tā var panākt arī pretēju efektu.

Tautas līdzekļi labākam naktsmieram piedāvā dažādas nomierinošas tējas miegam, bet aptieku piedāvājumā atradīsit labas miega zāles – uztura bagātinātājus, kā, piemēram, labs līdzeklis ir melatonīns.

Jums šķiet, ka esat izpildījuši visus nosacījumus, izmēģinājuši visus līdzekļus, bet joprojām moka bezmiegs. Ko darīt tad? Vēl iespējams, ka jūsu problēma ir izteikti psiholoģiska rakstura, derētu iekšējās pasaules sakārtošana, un šādos gadījumos mūsdienās ļoti labi var palīdzēt psihoterapeits.

Melatonīns un tā nozīme mūsu diennkats ritmā 

 

Melatonīns ir hormons, kuru dabiski izstrādā epifīze - dziedzeris cilvēka smadzenēs. Melatonīnu mēdz saukt arī par miega hormonu, un tam ir liela loma mūsu iekšējā pulksteņa regulēšanā. 

 

Vakarā melatonīna līmenis paaugstinās un cilvēks kļūst miegaināks. Tātad – organisms cenšas pateikt, ka pienācis laiks doties gulēt. Savukārt no rīta, saulei lecot, melatonīna līmenis pazeminās un organisms kļūst modrāks un darbīgāks, jo ir aktivizējies pretējas iedarbības hormons - kortizols.

 

Organismam strādājot pareizi, melatonīns rodas pietiekamā daudzumā un nodrošina normālu funkciju, taču var būt gadījumi, kad šo hormonu nepieciešams uzņemt papildus, ko var izdarīt ar uztura bagātinātāju palīdzību. Īpaši aktuāla šāda palīdzība organismam būtu tiem, kas strādā nakts maiņās vai kuru dienas ritms ir izjaukts kādu citu iemeslu dēļ.

Vēl jāņem vērā, ka melatonīns izdalās tumsā, tāpēc bezmiega profilaksei ir svarīgi, lai nakts stundās izstaba būtu aptumšota, savukārt pa dienu - pietiekami apgaismota. Puskrēsla istabā, kas īpaši raksturīga ziemas periodam, raida ķermenim napareizus signālus, un tas nesparot, ka laiks mosties un kļūt aktīvam. 

Šis nepatīkamais miega traucētājs – krākšana

Vēl viens no pilnvērtīga miega ienaidniekiem ir arī krākšana miegā. Krākšana ir diezgan bieži sastopama fizioloģiska nepilnība – tiek uzskatīts, ka ik pa laikam krāc aptuveni puse cilvēku, bet kādi 25 procenti to dara regulāri.

Krākšana rodas, gaisa plūsmai degunā un mutē bloķējoties. Šie fiziskie traucējumi izraisa vibrāciju, kuras dēļ rodas nepatīkamā krākšanas skaņa. Krākšanas fizioloģiskie cēloņi var būt traucējumi deguna elpceļu darbībās, pazemināts rīkles vai mēles muskuļu tonuss vai biezi rīkles audi.

Krācēju vidū vairākums ir vīrieši, bet arī krākšana sievietēm ir diezgan izplatīta parādība. Fizioloģisku faktoru ietekmē biežāk krāc cilvēki ar lieko svaru un gados vecākie.

Varētu likties, ka problēma – kā tikt vaļā no krākšanas – aktuālāka ir nevis pašam krācējam, bet gan viņa tuvākajiem līdzgaitniekiem, bet tā gluži nav. Krākšanas novēršana ir gana būtiska arī cilvēkam, kuru šī problēma skārusi – pirmkārt, bieži vien krākšana liek nakts laikā vairākas reizes mosties un traucē pilnvērtīgu atpūtu arī pašam. Bet, kas ir vēl nopietnāk – krākšanai turpinoties ilgstoši, paaugstinās asinsspiediens, kura ietekmē var rasties sirds palielināšanās un paaugstināts infarkta vai insulta risks.

Kādus līdzekļus un paņēmienus izmantot pret krākšanu ?

 Par to, kā cīnīties ar krākšanu, cilvēki ir domājuši jau izsenis.

 Tautas līdzekļi pret krākšanu ir sekojoši:

  • Mainīt gulēšanas pozu – vislielākā krākšanas iespējamība ir, guļot uz muguras. Labāk pamēģiniet gulēt uz sāniem vai vēdera;
  • Izvairieties no alkohola lietošanas vismaz 4 stundas pirms miega – tas atslābina rīkles audus, kas nosprosto elpceļus un ir viens no biežākajiem krākšanas izraisītājiem;
  • Ja ir aizsprostoti elpceļi, atbrīvojiet tos, piemēram, vakarā izskalojot ar sālsūdeni;
  • Kārtīgi izvēdiniet gan guļamistabu, gan arī gultas veļu un spilvenu;
  • Liekais svars ne vienmēr ir krākšanas iemesls, taču, ja esat novērojuši, ka krākšana ir pastiprinājusies pēc svara pieauguma, mēģiniet no tā atbrīvoties.

Varbūt jums piemērots izrādīsies kāds medicīnisks līdzeklis pret krākšanu, par tā izvēli konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.

 

BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

Vai ir iespējams iegādāties tabletes pret krākšanu?

Krākšanas pamata cēlonis ir ķermeņa fizioloģiska īpatnība, tāpēc neapstrīdami efektīvas zāles pret krākšanu izgudrot pagaidām nav izdevies. Tomēr aptieku piedāvājumā ir dažādi  medicīniskie līdzekļi, kas palīdz novērst krākšanu, piemēram,  aerosols pret krākšanu, aukslēju plāksnītes, deguna aerosols vai mutes dobuma aerosols.

Kas notiek, ja pārdozē miega zāles?

Miega zāles un melatonīns tāpat kā citi medikamenti ir jālieto tikai stingri saskaņā ar ārsta norādījumiem! Ārstu ir jāinformē arī par visām novērotājām blaknēm. Ja ir aizdomas par smagu medikamentu pārdozēšanu, ir jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!