Kuņģa čūla un tās pazīmes – vai iespējams laicīgi pamanīt un izvairīties

Kuņģa čūla un tās pazīmes – vai iespējams laicīgi pamanīt un izvairīties

 

Dedzināšana kuņģī var sagādāt daudz nepatīkamu brīžu. Ja nepievēršam tai uzmanību, sekas var būt kuņģa čūla, tās asiņošana vai pat plīšana, kas rada nopietnus draudus veselībai. Labās ziņas – šīs čūlas mūsdienās ir pilnībā ārstējamas, ja vien pievēršam uzmanību savai pašsajūtai un laicīgi vēršamies pēc palīdzības. Kā pamanīt un galvenais – kā novērst kuņģa čūlas tuvošanos – par to lasiet šī raksta turpinājumā!

 

Kas ir kuņģa čūla un vai tiešām tā ir tik bīstama

Peptiskā jeb kuņģa čūla ir čūla, kas veidojas kuņģa gļotādā vai divpadsmit pirkstu zarnā tieši aiz kuņģa. Neārstēta čūla var radīt lēnu iekšēju asiņošanu, kuras sekas var būt anēmija vai liels asiņu zudums. Neārstēta šī slimība ir ļoti bīstama.

Kuņģa čūlu var izraisīt gan nepareiza ēšana, gan infekcija

Ilgu laiku tika uzskatīts, ka kuņģa čūlas galvenais izraisītājs ir nepareiza diēta vai pārāk stipru un asu ēdienu izvēle. Mūsdienu pētījumos atklāts, ka biežākie iemesli, kuru dēļ rodas kuņģa čūla, ir:

·  Heliobacter pylori infekcija;

·  pārmērīga nesteroīdo pretsāpju līdzekļu lietošana (to starpa ibuprofēna un aspirīna līdzekļi);

Protams, arī nepiemērota pārtika un neveselīgi ieradumi var veicināt čūlas rašanos, jo tie kuņģim rada slodzi un apstākļus, kas samazina šī orgāna aizsardzības spējas. Piemēram, smēķēšana palielina kuņģa čūlas risku tiem, kas inficējušies ar heliobacteria pylori, bet alkohola lietošana kairina kuņģi un palielina skābes daudzumu. Ja skābes daudzums ir palielināts, tad kuņģa gļotādai rodas problēmas ar aizargfunkciju nodrošināšanu. Skābes daudzumu kuņģa sulā var palielināt arī stress, neregulāra ēšana. Palielināts skābes daudzums reizēm izpaužas arī kā kakla sāpes vai klepus. Kāpēc? Jo kuņģa skābe kaklā rada kairinājumu, kas rada sāpes un izsauc klepu.

 

Vai kuņģa čūla ir izplatīta saslimšana

Saskaņā ar Harvard Health Publishing mājaslapā pausto un World Health Organization informāciju katram desmitajam cilvēkam ir šīs saslimšanas risks. Tā skar gan bērnus, gan pieaugušos, gan vīriešus, gan sievietes, īpaši tos, kas vecāki par trīsdesmit gadiem. Palielinoties mūsu vecumam risks pieaug, tāpēc vēlams regulāri pievērst uzmanību sava vēdera labsajūtai un pārliecināties, vai nav manāmas kuņģa čūlas pazīmes. Turpinājumā vairāk par to, kādi ir biežākie kuņģa čūlas simptomi.

 

Kādas ir izplatītākās kuņģa čūlas pazīmes

Foto: Freepik.com/wayhomestudio

 

Kā visas slimības, arī šī mēdz būt dažāda, taču ir vairākas pazīmes, par kurām cilvēki sūdzas biežāk. Ja tuvojas kuņģa čūla, simptomi parasti ir:

·  kuņģa dedzināšana. Nepatīkamas, dedzinošas sajūtas, ko izraisa, piemēram, kāda pārtikas produkta lietošana;

·  kuņģa sāpes. Ja sāp kuņģis, reizēm var palīdzēt paēšana, taču konsultējieties ar ārstu par labāko rīcības plānu;

·  smaguma sajūta vēderā.

·  slikta dūša, vemšana.

Simptomu esamība nenozīmē, ka čūla noteikti būs, taču tas ir nopietns signāls, ka jākonsultējas ar farmaceitu vai ārstu. Reizēm simptomi var pāriet paši, reizēm nelielas čūlas var sadzīt bez papildu ārstēšanas, taču šāds risks neatmaksājas, daudz drošāk ir konsultēties ar speciālistu un būt pārliecinātam, ka tiek darīts viss nepieciešamais, lai uzturētu veselību. Ar InternetAptieka.lv farmaceitiem darba laikā varat konsultēties gan klātienē, gan attālināti – online čatā, telefoniski vai Whatsapp platformā. Izmantojiet šo mūsdienīgo ērtību, lai parūpētos par sevi un saviem tuvajiem!

 

Palīdzība kuņģim Jūsu mājas aptieciņā

Dedzināšanu var uzskatīt par signālu – kuņģim nepieciešama palīdzība. Visefektīvākā kuņģa čūlas ārstēšana notiek preventīvi – jo ātrāk nodrošināsim palīdzību kuņģim, jo lielāka iespēja izvairīties no saslimšanas vai tās radītajām sekām. InternetAptieka.lv ir daudz preparātu, kas noderēs čūlas izraisošās skābes samazināšanai kuņģī. Konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu izvēlieties piemērotāko:

·      Gasec Gastrocaps 10mg kapsulas samazina kuņģa skābes izdalīšanos, to lieto atviļņa īslaicīgai ārstēšanai, piemērots cilvēkiem no 18 gadu vecuma. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts vai farmaceits Jums teicis.

·      Almagel A suspensija tiek indicēts gadījumos, kas saistīti ar paaugstinātas kuņģa skābes veidošanos. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts vai farmaceits Jums teicis.

·      Panzilan 20mg tabletes veicina kuņģa skābes daudzuma samazināšanos, tas samazina skābes atviļņa simptomus. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts vai farmaceits Jums teicis.

·      Nolpaza control 20mg, 14 šķīstošās tabletes   lieto īslaicīgai atviļņa simptomu (piemēram, grēmu un skābes regurgitācijas) ārstēšanai pieaugušajiem.
Atvilnis ir kuņģa skābes atpakaļplūsma barības vadā, kas var iekaist un kļūt sāpīgs. Tas Jums var izraisīt tādus simptomus kā sāpīgas dedzināšanas sajūta aiz krūšu kaula (grēmas), kas ceļas uz augšu līdz rīklei, un skāba garša mutē (skābes regurgitācija). Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.

Kreon 10000 V, 50 kapsulas satur enzīmu salikumu, kuru sauc par pankreatīnu. Pankreatīns palīdz barības sagremošanā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.

 

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita!

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

 

 

InternetAptieka.lv līdzekļi kuņģim par zemām cenām

Ja dedzina kuņģi, negaidiet, sazinieties ar InternetAptieka.lv! Šīs e-aptiekas plašajā klāstā atradīsiet līdzekļus kas atvieglos dedzināšanu un citus simptomus. Kopā ar ārstu vai farmaceitu izvēlieties piemērotākos līdzekļus, bet InternetAptieka.lv tos nodrošinās par zemām cenām, turklāt piegāde visā Latvijā – bez maksas.

 

 

 

 

 Izmantotie resursi:

 

· https://www.health.harvard.edu/digestive-health/peptic-ulcer-overview

·https://platform.who.int/mortality/themes/theme-details/topics/indicator-groups/indicator-group-details/MDB/peptic-ulcer-disease

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk
Vienīgais pretsāpju gels ar 12h iedarbību!

Vienīgais pretsāpju gels ar 12h iedarbību!

Lasīt vairāk