Vēders

(4)

Kategorija
Mērķauditorija
Zīmols
Cena

Vēdera sāpes un ko par tām ir svarīgi zināt

Vēdera sāpes ir bieži izplatīts simptoms dažāda vecuma cilvēku vidū. Tās var būt gan funkcionālu traucējumu, gan arī dzīvībai bīstamu patoloģiju pazīme, tāpēc tās nevajadzētu atstāt bez ievērības, īpaši tad, ja sāpes ir regulāras un spēcīgas. Sāpes vēderā var izpausties jebkurā apvidū, no ribu loka un līdz pat iegurnim, jo vēdera dobumā atrodas kuņģis, aizkuņģa dziedzeris, aknas, reproduktīvie orgāni un citi. 

Kādēļ vēders mēdz sāpēt? 

Vēdera sāpju iemesli var būt vairāki: 

  • kāda orgāna iekaisums – apendicīts, kolīts, divertikulīts un citi;
  • asins apgādes traucējumi;
  • orgānu iestiepums un tūska – zarnu darbības traucējumi, žultsakmeņu aizsprostojums žultsvadā; 
  • sāpes, kas atstarojas no citiem orgāniem, piemēram, iegurņa slimības, pneimonija vai pat infarkts. 

 

Vēl viens no iemesliem var būt kairinātu zarnu sindroms. Šajā gadījumā vēdera sāpes var parādīties bez kāda no iepriekš uzskaitītajiem iemesliem. Tās var rasties patoloģisku zarnu muskuļu kustību (spazmu) vai pastiprinātas nervu jutības dēļ. 

Par ko liecina sāpes?

  • Asas, durošas sāpes vēdera lejasdaļā kreisajā pusē var liecināt par olvadu iekaisumu, zarnu divertikulu, urīnceļu akmeņiem, kairināto zarnu sindromu. 
  • Stipras sāpes vēdera lejasdaļā labajā pusē var nozīmēt akūtu apendicītu, olvada iekaisumu, hronisku zarnu iekaisumu, cirkšņa trūci vai pat ārpusdzemdes grūtniecību;
  • Sāpes vēderā ap nabu var liecināt par apendicītu. Īpaši tad, ja sāp vēders ap nabu, piemēram, kustinot kājas, klepojot vai šķaudot. Sāpes ir ļoti intensīvas un dažu stundu laikā var kļūt neizturamas. Tādā gadījumā ir jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Tāpat sāpes vēdera vidusdaļā var liecināt par zarnu nosprostojumu.

Ko darīt, ja sāp vēders?

Neatkarīgi no tā, vai sāp vēders kreisajā pusē, vidusdaļā vai labajā pusē, ja sāpes ir spēcīgas un lēkmjveidīgas un tām pievienojas vēl tādi simptomi kā svīšana, nespēks, vemšana ar asinīm un paaugstināta temperatūra, ir steidzami jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Iespējams, ka sāpes vēderā ir izraisījusi kāda orgāna iekšējā asiņošana, saindēšanās vai kāda infekcija. 

Ja sāp vēders diezgan regulāri, ir jāvēršas pie ģimenes ārsta vai, piemēram, gastroenterologa, lai veiktu analīzes un diagnostikos izmeklējumus, noskaidrojot vēdera sāpju cēloni. 

Vēdera sāpes var būt arī kā brīdinošais signāls, ka kāds no orgāniem vai to sistēmām ir neveseli. Ja sāpes nav akūtas, tās ir iespējams mazināt arī ar bezrecepšu medikamentiem, taču pirms jebkādu zāļu lietošanas aicinām konsultēties ar ārstu vai farmaceitu. 

 

Biežāk uzdotie jautājumi 

Par ko var liecināt asas sāpes vēdera lejadaļā? 

Ja sāp vedera lejasdaļā, sievietēm tas var liecināt par kādu ginekoloģisku slimību, piemēram, olnīcu cistas plīsumu, ārpusdzemdes grūtniecību, endometriozi vai pat audzēja attīstību. 

Vai paaugstināts stress var izraisīt sāpes vēderā?

Jā, psihoemocionālajam fonam šajā gadījumā ir būtiska nozīme. Īpaši tajos gadījumos, kad veiktajās analīzēs un izmeklējumos nekādu izmaiņu nekonstatē. 

Vai no vēdera sāpēm ir iespējams atbrīvoties bez medikamentu lietošanas?

Akūtu vēdera sāpju gadījumā tomēr būtu jāvēršas pēc medicīniskās palīdzības. Taču ikdienā, gremošanas trakta darbības veicināšanai, var palīdzēt ingvers vai zāļu tējas.

Kādi izmeklējumi tiek veikti vēdera sāpju gadījumā?

Pamatā tiek veiktas asinsanalīzes, augšējā endoskopija jeb gastroskopija, vēdera dobuma ultrasonogrāfija un kolonoskopija. 

Kādus medikamentus nav ieteicams lietot vēdera sāpju gadījumā?

Nesteroīdu pretiekaisuma līdzekļus. Piemēram, kuņģa čūlas vai gastrīta gadījumā, lietojot šos medikamentus, var panākt tieši pretēju efektu.