KĀPĒC D VITAMĪNS IR TIK SVARĪGS MŪSU VESELĪBAI?

KĀPĒC D VITAMĪNS IR TIK SVARĪGS MŪSU VESELĪBAI?

Vitamīni, piemēram, C un E, joprojām ir daudzu uztura bagātinātāju mīļotāju topā. Bet nu jau pēdējos gadus šīs vitamīnu superzvaigznes ir spiestas dalīties savā tronī ar ilgi novārtā atstāto D vitamīnu, kurš beidzot saņem uzmanību, kuru tas vienmēr ir pelnījis. D vitamīns ir viens no tiem vitamīniem un uztura bagātinātājiem, kura lietošanu atbalsta visi eksperti. Šī raksta ietvaros arī apskatīsim konkrētus labumus, ko D vitamīns sniedz mūsu veselībai un skaistumam.

 

Patiesībā D vitamīns ir hormons, kas tiek ražots ar ādas palīdzību un tas spēlē būtisku lomu gandrīz visa orgānisma veselības uzturēšanai. Mēs visi zinām, ka viens no galvenajiem D vitamīna sintēzes veicinātājiem ir saules gaisma, bet vai mēs pienācīgi novērtējam to, cik daudz mēs tajā uzturamies? Tā trūkums var izraisīt virkni hronisku saslimšanu, jo tā deficītu nav iespējas pamanīt uzreiz. Ilgu laiku D vitamīna trūkums galvenokārt ticis saistīts ar traucētu kalcija uzsūkšanos, kas organismā veicina kalcija izskalošanu no kauliem, bet pēdējos gados ir bijuši neskaitāmi atklājumi, kas norāda uz to, ka D vitamīns ir iesaisīts praktiski visos organisma funkcionēšanas posmos, tajā skaitā, atbildīgs arī par novecošanu.

 

D vitamīna funkcija organismā

  • D vitamīns veicina kalcija un fosfora normālu uzsūkšanos/izmantošanu
  • D vitamīns palīdz uzturēt normālu kalcija līmeni asinīs
  • D vitamīns palīdz uzturēt kaulu veselību
  • D vitamīns palīdz uzturēt normālu muskuļu darbību
  • D vitamīns palīdz uzturēt zobu veselību
  • D vitamīns veicina normālu imūnsistēmas darbību
  • D vitamīns nepieciešams šūnu dalīšanās procesam
  • Normālai kaulu augšanai un attīstībai bērniem.

 

Kā noteikt D vitamīna deficītu organismā?

Vienīgais drošais veids kā pārliecināties par D vitamīna deficītu ir asins analīzes un šādas analīzes ieteicams veikt vismaz reizi gadā. Parasti D vitamīna līmenis asinīs mēdz samazināties 3-4 nedēļu laikā, kas nozīmē vien to, ka, ja esat veicis analīzes vasaras beigās un tās uzrāda normālu D vitamīna līmeni, bet rudens sezonā ir strauji mainījušies jūsu ikdienas paradumi ( esat vairāk sācis uzturēties iekštelpās), visticamāk, D vitamīna līmenis strauji kritīsies un to ziemas tumšajos mēnešos būs jāuzņem papildus. Par D vitamīna trūkumu var liecināt virkne dažādu simptomu, sākot no pastiprināta noguruma līdz pat  sezonālām, biežām saslimšanās, piemēram, gripu.

 

Faktori, kas ietekmē vai kavē saules vitamīna sintēzi ādā, ir dažādi. Visbiežāk nepieciešamība pēc D vitamīna palielinās:

  • Gada tumšajā sezonā – īpaši rudenī un ziemā;
  • Bērniem un pusaudžiem aktīvajā augšanas periodā;
  • Grūtniecēm un māmiņām zīdīšanas laikā;
  • Sievietēm menopauzes periodā;
  • Vecākiem cilvēkiem;
  • Cilvēkiem, kuri daudz laika pavada iekštelpās vai regulāri staigā ķermeni pilnībā nosedzošā apģērbā

Lai uzņemtu D vitamīnu pietiekamā daudzumā, ikdienā jāpievērš uzmanība ne tikai saules gaismai, bet arī uzturam, kā arī papildus jālieto D vitamīnu saturoši uztura bagātinātāji, ja to nozīmējis ārsts. Atgādinām, ka pirms uztura bagātinātāja lietošanas, aicinām konsultēties ar ārstu par ieteicamo devu, jo arī D vitamīna pārdozēšana var būt kaitīga.

            Iepazīsties arī ar Internetaptiekas D vitamīna piedāvājumu, lai uzlabotu savu veselību un rūpētos par skaistumu: ŠEIT

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Saistīti raksti

Minerālviela tavai veselībai - magnijs

Lasīt vairāk

Palīgs cīņā pret nogurumu - dzelzs

Lasīt vairāk

Vai zināji, ka katram trešajam iedzīvotājam Latvijā trūkst D vitamīns?

Lasīt vairāk