Psoriāze, dermatīts, ekzēma – kā ārstēt un iemācīties sadzīvot?
Psoriāze, dermatīts, ekzēma un dažādi to paveidi ir hroniskas, ne infekciozas ādas slimības, kuru cēloņi vēl līdz galam nav noskaidroti, bet to vidū ir gan ģenētiskas izmaiņas, gan stress un psiholoģiskas dabas problēmas. Diemžēl liela loma šo ādas slimību izplatībā ir arī apkārtējās vides piesārņojumam – pētnieki ir nonākuši pie satraucošiem secinājumiem, ka pēdējo 50 gadu laikā saslimstības līmenis ar tām ir audzis vairākus desmitus un pat simtus reižu, un jo īpaši – industriālajās un attīstītajās valstīs.
Kā atpazīt psoriāzi?
Psoriāze jeb zvīņēde ir ģenētiski noteikta saslimšana, kas cilvēkam var parādīties drīz pēc piedzimšanas, tā arī jebkurā citā dzīves brīdī. Vienkāršoti skaidrojot, ādas šūnu atmiršanas un lobīšanās process norit daudz ātrāk, nekā vidusmēra cilvēkam. Tā rezultātā parādās tādi nepatīkami sarežģījumi kā ādas apsārtums, nieze, paaugstināts jutīgums, izsitumi. Psoriāze var izpausties arī kā smaganu iekaisums, nagu lobīšanās un atslāņošanās jeb nagu psoriāze.
Atkarībā no tā, kādi ir ādas bojājumu veidi un kuras ķermeņa daļas tiek skartas, tiek izdalīti dažādi psoriāzes veidi – perēkļainā psoriāze (visizplatītākais psoriāzes veids, kam raksturīgi skaidri nodalīti slimības skartie ādas laukumi), inversā psoriāze (skar galvenokārt ķermeņa krokas – paduses, cirkšņus, locītavu iekšpuses), palmārā psoriāze (izsitumi uz rokām) un citi. Daļai pacientu ar laiku attīstās arī psoriātiskais artrīts, kas izraisa arī locītavu sāpes.
Psoriāzes simptomi var būt līdzīgi ādas sēnīšu slimībai, kas ir lipīga, un kam nepieciešama pavisam cita ārstēšana, tādēļ ir ārkārtīgi svarīgi doties pie dermatologa un iegūt precīzu diagnozi.
Psoriāzes ārstēšana un kā mazināt tās saasinājumus?
Diemžēl psoriāzi pilnībā izārstēt pagaidām nav iespējams, taču ir arī labās ziņas - dermatologu arsenālā jau šodien ir pietiekami plašs paņēmienu klāsts gan slimības cēloņu novēršanai, gan simptomu mazināšanai. Jaunākais psoriāzes ārstēšanā līdztekus uz konkrētā pacienta diagnozes balstītiem dzīves veida ieteikumiem un uztura plāniem ietver tādas mūsdienīgas metodes, kā injekcijas, fototerapija, lāzerterapija, krioterapija un bioloģiskie medikamenti.
Mūsdienu medicīnā ir pieejamas arī salīdzinoši efektīvas zāles pret psoriāzi, kas lietojamas stingrā dermatologa uzraudzībā. Aptieku piedāvājumā regulāri parādās arī dažādi bezrecepšu jaunumi psoriāzes ārstēšanā, kas vērsti uz slimības simptomu atvieglošanu – specifiski ķermeņa kopšanas līdzekļi, krēmi, šampūni, ziedes.
Ļoti iedarbīgs paņēmiens psoriāzes saasinājumu mazināšanai ir uzturēšanās saules staros. Dienvidu zemju iedzīvotāji ar šo kaiti sirgst retāk, un arī mūsu platuma grādos cilvēki novēro būtiskus uzlabojumus vasaras laikā vai pēc atgriešanās no siltajām zemēm.
Psoriāzes ārstēšana ar tautas līdzekļiem
Psoriāze, dermatīts, ekzēma ir nepatīkamas ādas problēmas, ar ko cilvēkiem nākas sadzīvot gadiem ilgi, tādēļ loģiski, ka laika gaitā ir uzkrājušās arī tautas metodes, kā to radītās ciešanas mazināt mājas apstākļos.
- Alveja un ābolu etiķis - mazinu ādas apsārtumu, niezi un zvīņošanos.
- Siltā vannas ūdenī var pievienot Nāves jūras sāli vai samaltas auzas, kas ir dabīgs ādu nomierinošs līdzeklis.
- Tējas koka eļļa matu un ķermeņa kopšanas līdzekļus sastāvā.
- Kurkuma jeb turmeriks – pievienots ēdienam vai lietots koncentrēti kapsulās.
- Olīveļļa – mīkstina ādu, mazina niezi un zvīņošanos.
- Linsēklas, valrieksti, kaņepju sēklas, treknas zivis uzturā.
- Ledus kompreses – mazina ādās kairinājumu un psoriātiskā artrīta sāpes.
Pie tautas metodēm ādas slimību profilaksei var pieskaitīt arī uztura ieteikumus – sabalansētu ēšanu mazām porcijām četras reizes dienā, atteikšanos no ātrajiem ogļhidrātiem, alkohola un nikotīna, kā arī papildus Omega 3 taukskābju, B un D grupas vitamīnu lietošanu.
Kā atpazīt dermatītu un ekzēmu?
Psoriāze, dermatīts, ekzēma bieži uzrāda līdzīgus simptomus, tomēr tās ir dažādas slimības, kuru ārstēšanas metodes atšķiras. Nekādi testi, kas palīdzētu identificēt šīs slimības mājas apstākļos, nav pieejami, tāpēc, lai uzsāktu efektīvu ārstēšanas plānu, obligāti nepieciešama speciālista uzstādīta diagnoze.
Arī dermatīts ir hroniska ādas slimība, kam raksturīga nieze, apsārtums zvīņošanās un izsitumi. Speciālisti ir klasificējuši vairākus dermatīta paveidus - atopiskais dermatīts, seborejiskais dermatīts, alerģiskais dermatīts, periorāls dermatīts.
Seborejas dermatīts biežāk raksturīgs vīriešiem, un tipiskos gadījumos skar seju, apvidu ap ausīm un galvas mataino daļu. Šai slimībai nav saistības ar uztura paradumiem.
Ekzēma, kas ir tas pats atopiskais dermatīts hroniskā formā, biežāk raksturīga bērniem, bet daļai pacientu saglabājas arī pieaugušā vecumā. Šai gadījumā slimība visbiežāk lokalizējas rokās, kā arī elkoņu un ceļgalu locītavās. Ekzēma uz rokām visbiežāk ir iedzimtības ceļā pārmantota slimība, kas izpaužas kā ādas paaugstināts jutīgums pret ārējās vides kairinātājiem.
Alerģiskais dermatīts izpaužas kā aizkavēta alerģiska reakcija uz kādu pārtikas produktu vai ārējās vides kairinājumu.
Visu minēto hronisko slimību ārstēšana ietver zāļu lietošanu, atbilstošu ādas kopšanu un speciālista ieteiktās dzīvesveida izmaiņas.
Atrodi piemērotus ādas kopšanas līdzekļus slimības atvieglošanai InternetAptieka.lv piedāvājumā jau tagad!