Covid-19: simptomi, slimības attīstība un profilakse – kas jāzina?
Covid-19 izplatībai pieņemoties spēkā, arvien svarīgāk ir ievērot profilaktiskos piesardzības pasākumus, kas palīdz pasargāt savu un līdzcilvēku veselību. Šī jaunā un joprojām līdz galam neizzinātā slimība ir potenciāls drauds ikvienam, tāpēc nepieciešams iepazīties ar visu aktuālāko informāciju, kas var palīdzēt slimības uzveikšanai.
Kas ir Covid-19?
Kad 2019. gada izskaņā ziņu virsrakstos parādījās informācija par “noslēpumainu vīrusu Ķīnā”, sabiedrība to uztvēra kā kaut ko ļoti tālu un nesaistošu. Vīruss atradās šķietami tālu, un nekas neliecināja, ka no tā radītajām komplikācijām bojā ies tik liels cilvēku skaits visā pasaulē. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sniegtās informācijas Covid-19 tiek aprakstīta kā koronavīrusu grupai piederīga infekcioza slimība. Uz koronavīrusu grupai piederīgiem vīrusiem cilvēku organismi reaģē atšķirīgi:
- tiek novērotas vieglas elpceļu saslimšanas;
- rodas komplikācijas, piemēram, pneimonija un nieru mazspēja;
- smagas slimības gaita noved līdz pat nāvei.
Varbūt esi dzirdējis par SARS un MERS vīrusiem? Tie arī pieskaitāmi pie koronavīrusu grupas, tāpat kā Covid-19.
No uzliesmojuma Uhaņā līdz pandēmijas apmēriem
Uzliesmojuma epicentrs sākotnēji bija Ķīnas trešā lielākā pilsēta – Uhaņa. Jaunā gada sagaidīšana nevēstīja par tik krasām izmaiņām ikdienas dzīvē, kas skars visu pasauli, bet jau 2020. gada martā Pasaules veselības organizācija (PVO) izsludināja pandēmiju, būtiski ierobežojot cilvēku iespējas pārvietoties un socializējoties, lai kopīgiem spēkiem cīnītos pret vīrusa izplatību.
Covid-19 izplatība bija vērojama strauji, un tas saistīts ne vien ar to, ka slimība ir lipīga, bet arī vīrusa izplatības iespējām. Inficēšanās notiek ar inficēta cilvēka siekalām un deguna izdalījumu starpniecību, piemēram, ja inficētā persona:
- atrodas tiešā kontaktā ar citām personām;
- runā, šķauda vai klepo, kā rezultātā tiek izdalīti nelieli pilieni no elpceļiem;
- pieskaras virmām un dažādiem priekšmetiem ar rokām, uz kurām nonākuši elpceļu izdalījumi.
Bet kā cīnīties ar vīrusu, par kuru zināms salīdzinoši maz, galvenokārt akcentējot, ka tas ir lipīgāks, salīdzinot ar citiem vīrusiem?
Svarīgi ir rūpēties par savu un apkārtējo drošību!
Lai samazinātu inficēšanās iespējamību un rūpētos par līdzcilvēkiem, tos neapdraudot, ja neesi pārliecināts par slimības klātesamību organismā, ieteicams ievērot virkni profilaktisku pasākumu:
- ja šķaudi vai klepo, to dari saliektā elkonī vai vienreizējai lietošanai paredzētā salvetē;
- regulāri mazgā vai dezinficē rokas un virsmas;
- ar rokām neaiztiec seju;
- regulāri vēdini telpas, kurās atrodies ar citiem cilvēkiem;
- ieturi fizisko distancēšanos no cilvēkiem vietās, kur tas iespējams – sabiedriskajā transportā, veikalā, aptiekā, institūcijās u.c.;
- ja nav iespējams ieturēt distanci, ieteicams izmantot sejas masku;
- ja rodas aizdomas par saslimšanu, no vērojot izmaiņas veselībā, nepieciešams vērsties pie ārsta un vajadzības gadījumā veikt Covid-19 testu, lai noteiktu slimības klātesamību organismā.
Aizdomas par saslimšanu var rasties, novērojot simptomus, kas ir raksturīgi Covid-19 saslimšanai. Tādos gadījumos noteikti jāvēršas pie ģimenes ārsta, lai saņemtu tālākas norādes.
Simptomi: pēc kādām pazīmēm var atpazīt Covid-19 saslimšanu?
Saslimšanas pazīmes, kas liecina par Covid-19 klātesamību var izpausties dažādi, bet biežāk sastopamie simptomi ir:
- sāpes kaklā;
- paaugstināta temperatūra;
- klepus (sauss);
- galvassāpes;
- nogurums.
Šobrīd, kad vīruss vēl nav ticis izpētīts pietiekami, lai varētu izstrādāt specifiskus medikamentus un vakcīnu, kas palīdz ārstēt slimību un veicina imunitātes veidošanos, pasargājot no saslimšanas, galvenais veids, kā ierobežot izplatību un rūpēties par savu drošību, ir epidemioloģisko norādījumu ievērošana katram individuāli un visiem kopā.
Neaizmirsti par imunitātes stiprināšanu!
Lai arī cik svarīgi būtu ievērot izstrādātās rekomendācijas, noteikti nedrīkst aizmirst par imunitātes stiprināšanu, kas var būtiski pasargāt no hroniskām saslimšanām un citiem vīrusiem, kā arī palīdzēt apkarot koronavīrusu organismā. Kā to paveikt?
- Uzturoties svaigā gaisā, veicot sportiskas aktivitātes vai pastaigas pie dabas.
- Atsakoties no kaitīgiem ieradumiem, kas kaitē organismam un bojā veselību.
- Uzņemot vitamīnus ar augļu, dārzeņu un citu pārtikas produktu palīdzību, kā arī aptiekās nopērkamo uztura bagātinātāju palīdzību.
Covid-19 izplatības dēļ tiek ierobežota virkne darbību, taču atceries – neviens nav aizliedzis Tev rūpēties par savu un apkārtējo veselību. Uzlabo imunitāti un saudzē savu veselību ik dienu!