5 interesanti fakti par vielmaiņu

5 interesanti fakti par vielmaiņu

Vielmaiņa jeb metabolisms vienam ir labākais draugs, kamēr citam – bieds. Kāpēc tā? Jo vielmaiņas procesi katram cilvēkam ir atšķirīgi. Ja rodas kādi metaboliskie traucējumi, organisma esošās uzturvielas netiek pārvērstas enerģijā. Kas interesants jāzina par vielmaiņu? Lasi rakstā!

1. Vielmaiņa ir visu procesu pamatā

Katra no 30 triljoniem šūnu cilvēka organismā nepārtraukti piedzīvo vielmaiņas reakcijas. Tās norit, lai varētu uzturēt organisma darbību un nodrošināt, ka orgāni un to sistēmas darbojas optimāli. Tas noved pie viena no svarīgākajiem aspektiem – imūnsistēmas, kas rada dabisko aizsardzību pret baktērijām, vīrusiem un slimībām. Tāpat kā ikvienu citu ķermeņa funkciju, arī imūnsistēmu darbina vielmaiņa.

2. Pārtika ir galvenais faktors, bet ne vienīgais

Pārtika nav vienīgais vielmaiņas procesu dalībnieks. Gremošanas laikā organisms sadala pārtiku pamata elementos, kas ir cukuri, aminoskābes, vitamīni un minerālvielas. Daļa no šīm barības vielām tiek izmantotas tūlītēji, bet daļa – tiek uzglabātas vēlākai lietošanai.

Cilvēka vielmaiņas ātrumu ietekmē daudzi faktori, ne tikai uzņemtā pārtika, piemēram, personas:

  • vecums – jo vecāks kļūst cilvēks, jo lēnāka kļūst vielmaiņa;
  • dzimums – mēdz uzskatīt, ka vīriešiem metabolisms ir labāks;
  • hormonu funkcija – to darbības problēmu gadījumā var rasties novirzes vielmaiņas darbībā.

3. Ne vienmēr tieviem cilvēkiem ir labāka vielmaiņa

Pastāv uzskats, ka tievu cilvēku vielmaiņa strādā labāk, taču tā nav. Cilvēkiem, kuru ķermeņa masa ir augstāka, tiek patērēts lielāks enerģijas daudzums, tādējādi sadedzinot vairāk kaloriju.

Noteicoša var būt arī muskuļu masa – jo augstāka tā ir cilvēkam, jo ātrāka var būt vielmaiņa. Tā kā aktivitāšu veikšana ir viens no faktoriem, kas ietekmē vielmaiņas darbību, jāņem vērā viens – neatkarīgi no cilvēka ķermeņa aprisēm, veiktās aktivitātes un to daudzums ir būtiskāks.

4. Problēmas ar vielmaiņu var radīt slimības

Vielmaiņas traucējumi paši par sevi tiek uzskatīti par slimību. Tas norāda, ka vielmaiņa nedarbojas optimāli, kā rezultātā tā ir vai nu paātrināta, vai arī pārāk zema.

Viena no biežāk sastopamajām slimībām, kas var rasties neatbilstošas vielmaiņas rezultātā, ir cukura diabēts. Tas rodas tādēļ, ka organisms nespēj pilnvērtīgi pārstrādāt cukurus.

Vēl viena no slimībām – metaboliskais sindroms – ir apstākļu kopa, kas notiek vienlaicīgi, palielinot sirds slimību, insulta un 2. tipa cukura diabēta risku. Šie apstākļi ietver paaugstinātu asinsspiedienu, paaugstinātu cukura līmeni asinīs, ķermeņa tauku nogulsnēšanos ap vidukli un patoloģisku holesterīna vai triglicerīdu līmeni.

5. D vitamīns var ietekmēt vielmaiņu

Lai arī D vitamīns galvenokārt tiek saistīts ar  kaulu veselību un enerģiju, pētījumi ir pierādījuši, ka tam var būt saistība ar metabolisma izmaiņām organismā. D vitamīnu var uzņemt dabīgā veidā – ar saules palīdzību – vai aptiekā nopērkamo vitamīnu veidā.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

Vielmaiņa ir viens no svarīgākajiem procesiem organismā ne vien svara regulēšanas perspektīvā, bet arī citos veidos – imunitātes veidošanai, organisma funkcionēšanai un aizsardzībai pret slimībām. Esi vesels un uzlabo vielmaiņas procesus – jo to iespējams paveikt paša spēkiem, uzlabojot ēšanas paradumus, optimizējot ūdens uzņemšanu un palielinot aktivitātes.

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk
Vienīgais pretsāpju gels ar 12h iedarbību!

Vienīgais pretsāpju gels ar 12h iedarbību!

Lasīt vairāk