Kāpēc mums vajadzīgas šķiedrvielas?

Kāpēc mums vajadzīgas šķiedrvielas?

Viens no izplatītākajiem uztura speciālistu ieteikumiem ir parūpēties, lai uzņemam pietiekamu daudzumu ar šķiedrvielām. Vai jūs zināt kas ir šķiedrvielas, kāpēc tās nepieciešamas un kā izpaužas to trūkums?

Kas ir šķiedrvielas?

Šķiedrvielas, sauktas arī par balastvielām, ir visu augu galvenā sastāvdaļa. Šķiedrvielas organismā nesadalās un neuzsūcas, bet uzņemtas ar uzturu, tās virzās pa gremošanas traktu, izpildot savas funkcijas, un tad tiek izvadītas no organisma ārā.

Šķiedrvielas mūsu organismam ir nepieciešamas tāpat kā olbaltumvielas, ogļhidrāti, tauki, vitamīni, minerālvielas un ūdens, tāpēc mums ir jāparūpējas, lai uzturā ir šķiedrvielām bagāti produkti.

Ja mēs neapēdam vismaz 400g dārzeņu ik dienas, pārāk aizraujamies ar kartupeļiem un baltmaizi, reti lietojam riekstus un sēklas, tad mūsu uzturā šķiedrvielu var pamatīgi trūkt.

 

PVO iesaka dienā uzņemt >25 g šķiedrvielu, bet tā kā mēs ēdam daudz apstrādātu un pārstrādātu pārtiku, reti kurš uzņem visu ieteicamo daudzumu.

Latvijā veiktās aptaujas uzrāda, ka tikai trešdaļa iedzīvotāju ēd dārzeņus katru dienu, un arī tad ne vienmēr pietiekamā daudzumā.

 

Šķiedrvielas dalās divās grupās:

 

Ūdenī šķīstošās šķiedrvielas ir barības avots zarnu baktērijām, kas savukārt ir svarīgas cilvēka imunitātei. Šķīstošās šķiedrvielas palīdz regulēt apetīti un kopējo pašsajūtu, samazināt holesterīna un glikozes līmeni asinīs. Šķīstošās šķiedrvielas lielā daudzumā atrodamas zirņos, pupiņās, ābolos, auzu pārslās, miežos, citrusaugļos un burkānos.

Ūdenī nešķīstošās šķiedrvielas būs galvenais palīgs, lai uzlabotu vēdera darbību. Nešķīstošās šķiedrvielas palīdz barībai pārvietoties pa gremošanas traktu - "tīra" zarnas, veicinot uzturvielu uzsūkšanos un atbrīvošanos no nevajadzīgajām vielām un ēdiena daļiņām. Šīs šķiedrvielas lieti noder cilvēkiem, kurus nomoka aizcietējumi vai neregulāra vēdera izeja. Labi nešķīstošo šķiedrvielu avoti ir kviešu milti, pilngraudu maize, kviešu klijas, rieksti un dažādi dārzeņi. Nešķīstošās šķiedras atrodas augļu un dārzeņu mizā, tāpēc arī iesaka augļus un ogas ēst ar visu mizu un sēkliņām.

Daudzi pārtikas produkti satur gan šķīstošās, gan nešķīstošās šķiedrvielas, kas palīdz ēstgribas kontrolē, svara regulēšanā, gremošanā, zarnu motorikā, holesterīna līdzsvarā.

Kāpēc vajadzīgas šķiedrvielas?

·        Šķiedrvielas palīdz cīņā ar aizcietējumiem, vai tā saucamo “lēno” gremošanas traktu.

·        Šķiedrvielas strādā kā zarnu skrubis – stimulē zarnu darbību un palīdz izvadīt nevajadzīgās vielas un liekās pārtikas daļiņas.

·        Šķiedrvielas palīdz ilgāk saglabāt sāta sajūtu. Aktuāli, ja vēlaties zaudēt liekos kilogramus.

! Sirds slimības ļoti bieži veicina liekais svars, jo tas ir papildu slogs sirdij. Šķiedrvielām bagātīgs uzturs sekmē atbrīvošanos no liekajiem kilogramiem, attiecīgi ievērojami samazinot sirds slimību attīstības risku.

·        Šķiedrvielas kavē tauku uzsūkšanos, mazinot holesterīna izgulsnēšanos asinsvadu sieniņās un aterosklerozes attīstību.

! Ateroskleroze jeb, vienkārši runājot, asinsvadu aizaugšana ar holesterīnu ir galvenais sirds slimību iemesls.

·        Šķiedrvielas palīdz regulēt cukura līmeni asinīs. Ķermenim ir nepieciešams ilgāks laiks, lai sadalītu pārtiku ar augstu šķiedrvielu saturu. Tas palīdz uzturēt stabilāku cukura līmeni asinīs, kas ir īpaši aktuāli cilvēkiem ar paaugstināta cukura līmeņa problēmām.

 

 

Par šķiedrvielu trūkumu mūsu organismā signalizē:

· Burkšķ un pūšas vēders, apgrūtināta, neregulāra vēdera izeja, hemoroīdi.

· Celulīts un pasliktināts ādas, matu, nagu un locītavu stāvoklis.

· Palielināts svars, holesterīna un cukura līmeņa svārstības un disbalanss.

· Pazemināta imunitāte.

· Sirds veselības problēmas.

· Pastiprināta vēlme pēc saldumiem un našķiem, bieži ir paaugstināts cukura līmenis asinīs.

· Nespēks, nogurums, nepietiek enerģijas fiziskām aktivitātēm, zems izturības līmenis.

 

Ja līdz šim uzturā nav bijusi šķiedrvielām bagāta pārtika (dārzeņi, augļi, graudaugi, pākšaugi), svarīgi ir iekļaut šķiedrvielām bagātus produktus pakāpeniski. Strauji paaugstinot šķiedrvielu daudzumu ikdienā, var saskarties ar vēdera pūšanos un “gāzēm”. Ar laiku, lietojot šķiedrvielas uzturā ik dienas, šīs problēmas pazūd, kā arī tās var samazināt pietiekama ūdens uzņemšana.

Ja ikdienā nesanāk uzņemt pietiekami daudz šķiedrvielas ar uzturu un ikdienā saskaraties ar gremošanas sistēmas traucējumiem, palīgā var nākt Šķiedrvielu kompleksi, kas nodrošinās nepieciešamo šķiedrvielu daudzumu, uzlabos gremošanas darbību un kopējo pašsajūtu.

Izvēlieties savam dzīvesveidam piemērotāko šķiedrvielu kompleksu un sāciet lietot:

  • Fiber Colon Detox – šķiedrvielas (galvenokārt nešķīstošās) kopā ar ķimenēm,  fenheli, cigoriņiem un citiem augiem: lai sakārtotu vēdera izeju, mazinātu vēdera      pūšanos un atbalstītu normālu aknu un citu gremošanas orgānu darbību, kavētu hemoroīdu parādīšanos.
  • Fiber Beauty Collagen – šķiedrvielas (galvenokārt šķīstošās) papildinātas ar kolagēnu, cinku un      bambusu! Lieliska kombinācija ne tikai ādai, matiem, nagiem, bet arī      gremošanas sistēmas un zarnu veselībai. Un veselīgas zarnas ir veselīga      āda!
  • Fiber Slim Detox – abu veidu šķiedrvielas kopā ar cigoriņiem, kanēli, glikomannānu      un rūgto apelsīnu palīdz vairot sāta sajūtu, mazināt kāri pēc saldumiem,      paātrināt vielmaiņu un balansēt cukura līmeņa svārstības, tā palīdzot saglabāt normālu ķermeņa svaru un aprises.
  • Fiber pH Balance – gan ūdenī šķīstošo, gan nešķīstošo šķiedrvielu avots ar bagātīgāko augu izlasi (cigoriņi, biete, spināti, kviešu zelmenis u.c.), cinku un magniju – vispiemērotākais imunitātes atbalstam un skābju-sārmu vielmaiņas      balansam.
  • Fiber Cardio – Šķiedrvielām ikdienas uzturā ir būtiska ietekme sirds un asinsvadu slimību profilaksē, piemēram, viens no Eiropas Kardiologu biedrības ieteikumiem augsta holesterīna līmeņa gadījumā ir palielināt šķiedrvielu daudzumu uzturā un uzņemt vismaz 25-40g šķiedrvielu dienā. Šķiedrvielas (pamatā šķīstošās) ar D-ribozi, magniju, B1 vitamīnu un rutīnu – enerģijai, sirds un      asinsvadu veselībai! Īpaši piemērots gados vecākiem cilvēkiem!
  • Fiber Sugar Balance – brīžiem, kad roka, pašam nemantot, atkal stiepjas pēc saldumiem. Šķiedrvielu komplekss (galvenokārt šķīstošās šķiedrvielas), papildinātas ar gimnēmu, kanēli un hromu – cilvēkiem ar tendenci uz paaugstinātu cukura līmeni asinīs, tiem, kuri vēlas bagātināt savu uzturu ar šķiedrvielām un kontrolēt vēlmi pēc saldumiem!
  • Fiber Psyllium – tīri ceļteku sēklapvalki maksimāli efektīvai zarnu “birstei” un lieliskai gremošanas trakta darbībai un labsajūtai. Var palīdzēt normāla holesterīna līmeņa uzturēšanai.
  • Fiber Active – šķiedrvielu komplekss (galvenokārt šķīstošās) cilvēkiem, kuri vienmēr atrodas kustībā! Šķiedrvielas, cinks, augu proteīns un makas sakne ir      izcila kombinācija, kas var palīdzēt paaugstināt izturību, enerģijas līmeni, fizisko spēku, saglabāt un veicināt muskuļu masas pieaugumu, kā ar atbalstīt garīgās spējas.
  • Fiber Immuno šķiedrvielu komplekss ar cinku, magniju, hibisku, cigoriņa sakni un dzīvotspējīgām baktērijām. Imunitātei, nervu sistēmai, enerģijai un aknu funkcijai!

 

Visi Acorus Balance šķiedrvielu kompleksi ir 100% dabīgi, bez pievienota cukura vai garšas pastiprinātājiem, ērtās bundžiņās, un viegli lietojami – tējkaroti vai divas iemaisa ūdenī, smūtijā, un uzreiz izdzer, pirms pulveris nogulsnējas.

 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Saistīti raksti

Minerālviela tavai veselībai - magnijs

Lasīt vairāk

Palīgs cīņā pret nogurumu - dzelzs

Lasīt vairāk

Vai zināji, ka katram trešajam iedzīvotājam Latvijā trūkst D vitamīns?

Lasīt vairāk