4 populārākās sirds slimības

Sirds ir viens no organisma būtiskākajiem un svarīgākajiem orgāniem, līdz ar to ir svarīgi saprast, kā to pasargāt no slimībām un saglabāt veselu, jo īpaši tāpēc, ka tieši sirds slimības daudzās valstīs – arī Latvijā – ir galvenais vīriešu un sieviešu nāves cēlonis.

Nekad nav par agru sākt rūpēties par savu sirds veselību – ir iespējams samazināt risku saslimt ar sirds slimībām, tāpēc iepazīstināsim Tevi ar dažiem biežāk sastopamajiem sirds slimību veidiem, to simptomiem un dzīvesveidu, kas samazinātu šo risku un saglabātu tavu sirsniņu veselu!

Koronārā sirds slimība

Koronārā sirds slimība ir viens no izplatītākajiem sirds slimības veidiem. Tā ir hroniska saslimšana, ko izraisa sašaurināti vai pat pilnībā aizsprostoti sirds asinsvadi, kas ierobežo asins plūsmu uz sirds muskuli, līdz ar to tiek samazināta arī skābekļa piegāde un galu galā tas novārdzina sirdi un var izraisīt pat sirdslēkmi.

Simptomi: stenokardija – sāpes, kas rada spiedošu sajūtu krūtīs, plecos, rokās, kaklā, žoklī vai mugurā. Var parādīties arī gremošanas traucējumi. Sāpes tiek pastiprinātas ar aktivitāti un atvieglotas ar atpūtu. Arī emocionālais stress var izraisīt stenokardiju.

Riska faktori: augsts ZBL holesterīns, zems ABL holesterīns, augsts asinsspiediens, cukura diabēts, smēķēšana, koronārā sirds slimība ģimenes anamnēzē, vīriešiem vecākiem par 45 gadiem un sievietēm pēc menopauzes periodā. Arī aptaukošanās var būt riska faktors slimības attīstībai.

Aritmija

Elektriskie impulsi no konkrētām sirds vietām uzsāk sirdsdarbību un nodrošina tās normālu asins pumpēšanas funkciju. Termins “aritmija” apraksta jebkādas izmaiņas sirds normālos elektriskos impulsos. Aritmijas var izraisīt sirdspukstu paātrināšanos, palēnināšanos vai vienkārši izraisīt neregulārus sirdspukstus, kā rezultātā rodas dažādi simptomi.

Simptomi: aritmijas gadījumā var sajust sirds izmaiņas – ātrākus, lēnākus vai neregulārus sirdspukstus. Ja pamani šos simptomus, noteikti informē ārstu, lai viņi varētu noteikt, vai ir nepieciešama turpmāka izmeklēšana.

Sirds vārstuļu slimība

Jūsu sirdī ir četri vārsti, kas darbojas vienoti, lai pārliecinātos, ka asinis tiek pumpētas pareizajā virzienā. Sirds vārstuļu slimība var rasties, ja viens vai vairāki no četriem sirds vārstuļiem nedarbojas pareizi. Sirds vārstuļu slimības cēloņi ir stenoze vai citas izmaiņas, kas kavē vārsta pilnīgu atvēršanos; regurgitācija vai vārsta noplūde, kas izraisa asins plūsmu atpakaļ sirdī; un atresija, iedzimta vārsta atvēršanās, kas kavē asins plūsmu caur to.

Simptomi: sirds skanēšana (neparasta skaņa, ko ārsts var dzirdēt, klausoties sirdi ar stetoskopu), elpas trūkums (kas pasliktinās ar aktivitāti), nogurums, potītes, pēdu vai kāju pietūkums, redzamas, paaugstinātas kakla vēnas.

Sirds mazspēja

Tas ir sirds stāvoklis, kurā sirds sūknēšanas jauda nav pietiekama, lai apgādātu visu ķermeni ar tam nepieciešamajām asinīm un skābekli. Tas var būt dažādu apstākļu rezultāts, kas noved pie sirds muskuļa vājināšanās. Bieži vien sirds mazspējas iemesls ir tieši citas sirds slimības, kā rezultātā sirds un tās darbība ir cietusi un tikusi novājināta.

Simptomi: elpas trūkums, elpošanas traucējumi, nogurums un redzamas, paaugstinātas kakla vēnas, kā arī šķidruma uzkrāšanās potītēs, pēdās, kājās un vēderā, kas rada pietūkumu.

 

SVARĪGĀKAIS JAUTĀJUMS – kā mazināt šo un citu sirds slimību risku?

Lai mazinātu risku, nav jāveic nekādas ekstrēmas pārbaudes vai jādara kas cits neiespējams. Patiesībā atbilde uz šo svarīgo jautājumu ir tikpat vienkārša, kādu esat redzējuši daudzos citos mūsu rakstos. Mūsu nākotne slēpjas pavisam vienkāršā, taču sabalansēti veselīgā dzīvesveidā, kur svarīgi ir rūpēties pašam par sevi un savu labsajūtu, kas sniedz mums nenovērtējamu ieguldījumu ilgtermiņā. Lūk, daži no elementārajiem soļiem, lai rūpētos par savas sirds veselību:

  • sirdi iepriecinošs uzturs, kas ietver augļus, dārzeņus, graudaugus un zivis;
  • vismaz 30 minūšu aerobika dienā;
  • veselīga svara saglabāšana;
  • smēķēšanas pārtraukšana;
  • nepieciešamo medikamentu lietošana hipertensijas, cukura diabēta vai augsta holesterīna līmeņa gadījumā, ja to nosaka tavs ārsts

InternetAptieka.lv plašajā klāstā jūs atradīsiet medikamentus Vēnām un asinsvadiem, sirdsdarbības uzlabošanai kā arī dzelzs preparātus, kas ir ļoti būtisks mikroelements mūsu sirdij.

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultēties pie ārsta vai farmaceita.

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

 

Rūpējies par rītdienu jau šodien!

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk
Vienīgais pretsāpju gels ar 12h iedarbību!

Vienīgais pretsāpju gels ar 12h iedarbību!

Lasīt vairāk