Paaugstināts holesterīns - kā pazemināt?

Paaugstināts holesterīns - kā pazemināt?

 

Pastāv uzskats, ka pārlieku spraigs dzīves ritms, liekais svars, stress un kaitīgi ieradumi ir galvenie iemesli, kas veicina neveselīgā holesterīna līmeņa paaugstināšanos organismā. Ārsti holesterīna līmenim pievērš pastiprinātu uzmanību, jo palielināts tā daudzums ir viens no galvenajiem sirds – asinsvadu slimību, infarkta un insulta cēloņiem. Kas īsti ir holesterīns, ko tas nodara organismam un vai dzīvesveida maiņa ir labākais veids kā to samazināt – par to turpinājumā.

 

Kas ir holesterīns un ko tas nodara organismam?

Holesterīns pieder pie lipīdiem, kas tulkojumā no grieķu valodas nozīmē – tauki. Mūsu organismā ir divu veidu holesterīni:

 

1)    zema blīvuma holesterīns jeb ZBL – ko sauc arī par slikto holesterīnu;

2)    augsta blīvuma holesterīns jeb ABL – ko saucam par labo holesterīnu.

 

Ar ko atšķiras sliktais un labais holesterīns? Pavisam vienkārši – sliktais nogulsnējas asinsvados, bet labais – neļauj lipīdu plāksnītēm nogulsnēties un palīdz aizvadīt tās tālāk pārstrādei.  Sliktā holesterīna bīstamība slēpjas faktā, ka tas sašaurina artērijas, kā rezultātā tiek apgrūtināta vai pilnībā bloķēta asins piegāde svarīgiem orgāniem, tajā skaitā arī sirdij un smadzenēm. 21. gadsimtā šī problēma piemeklē visu vecumgrupu un dzīvesveidu cilvēkus, tāpēc InternetAptieka.lv aicina – pārliecinieties profilaktiski, vai augstā un zemā blīvuma holesterīns Jūsu organismā ir atbilstošā daudzumā!

 

Kāds ir pareizais ZBL un ABL līmenis?

Holesterīna mērījumus iedala ZBL, ABL un kopējā holesterīna līmenī. Ja runājam par kopējo rādītāju, tiek uzskatīts, ka vēlamais ir mazāk kā 5mmol/l, robežlīnija ir 5 – 6,2 mmol/l, bet augsts – virs 6,2mmol/l. Savukārt, atsevišķu ZBL un ABL rādītāju interpretāciju ietekmē ļoti daudz kritēriju – ne tikai vecums, dzīvesveids un kaitīgie ieradumi, bet arī iedzimtība un citi faktori. Lai dati sniegtu pilnīgu un korektu informāciju, tie jāanalizē kopā ar ārstu, nevis paša spēkiem!

 

Kādas pazīmes liecina, ka nepieciešama holesterīna pazemināšana

Pat, ja ir paaugstināts holesterīns, simptomi var būt nemanāmi, tāpēc holesterīna līmeņa pārbaudi vajadzētu veikt profilaktiski un regulāri, īpaši tad, ja:

 

·      fizisku aktivitāšu laikā novērojat sāpes krūtīs;

·      piemeklē elpas trūkums;

·      slodzes laikā ir slikta pašsajūta;

·      piemeklē reiboņi un galvassāpes.

 

Šādu simptomu gadījumā vēlams vērsties pie ārsta un pārliecināties, kāds ir to iemesls.

 

Produkti un ieradumi, kas ZBL līmeni var paaugstināt

Mūsu organismā holesterīns nonāk divos dažādos veidos: vienu daļu saražo organisms pats, bet otru daļu uzņemam ar ikdienas pārtiku. Produkti, kuri palielina ZBL līmeni satur piesātinātos taukus un transtaukskābes, kas ir:

 

·      trekna gaļa,

·      sviests, citi treknie piena produkti,

·      pārstrādāta gaļa un subprodukti – desas, pastētes u.c.,

·      konditorejas izstrādājumi – smalkmaizītes, cepumi, vafeles, kūkas, burgeri, eļļā fritēti produkti u.c.;

·      saldējums u.c.

 

Īpaši kaitīgas organismam ir transtaukskābes, jo tās ne vien palielina ZBL, bet arī samazina ABL! Ja uz pārtikas produkta etiķetes norādīts, ka tas satur hidrogenētas augu eļļas, tas nozīmē, ka tā sastāvā ir transtaukskābes.

 

Ieradumi, kas veicina sliktā holesterīna pieaugumu ir mazkustīgs dzīvesveids, smēķēšana un pārmērīga alkohola lietošana.

 

Kā pazemināt holesterīnu paša spēkiem?

Ja ārsts secina, ka holesterīna līmenis ir pārsniegts pavisam nedaudz, to ir iespējams koriģēt ar dzīvesveida izmaiņām. Rādītājus var koriģēt 5 – 10% robežās un labākais veids, kā samazināt holesterīnu saviem spēkiem, ir veselīgs uzturs, kas ietver:

 

·      šķiedrvielām bagātus produktus, auzu pārslas, klijas u.c.;

·      zivis un Omega-3, piemēram, Lysi Cardio Forte zivju eļļa, 120 kapsulas, kas satur omega 3 taukskābes 620 mg no tām: EPS (eikozānpentaēnskābe): 310 mg, DHS (dokosaheksānskābe): 205 mg, vai Omega Pure Max 1250 mg, 60 kapsulas, kur vienā kapsulā ir 1250 mg zivju eļļa, kas iegūta no atklātās jūras anšovu zivīm (satur 840 mg Omega 3 taukskābes - 465 mg eikozapentaēnskābi (EPS) un 375 mg dokozaheksaēnskābi (DHS), vai šķidrā zivju eļļa Möller′s Omega-3 zivju eļļa ar augļu garšu, 250 ml.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

·      riekstus, galvenokārt mandeles un valriekstus;

·      avokado;

·      olīveļļu.

Droši jautājiet padomu ārstam vai farmaceitam, ja vēlaties uzzināt, kādus pārtikas produktus izslēgt no ikdienas ēdienkartes un kādus tajā iekļaut, lai holesterīna samazināšana notiktu efektīvi un nekaitētu organismam.

Lai pietiktu vitamīnu un minerālvielu rezervju – organismam var palīdzēt

Lai papildinātu vitamīnu un minerālvielu rezerves, kas palīdzēs tieši holesterīna normas uzturēšanā, var izmantot ārsta vai farmaceita ieteiktus palīglīdzekļus. Normālu holesterīna līmeni asinīs palīdz uzturēt, alfa-linolēnskābe, linolēnskābe, augu sterīni un stanoli, beta-glikāni, glikomannāns, Guāras sveķi, hidroksipropilmetilceluloze, hitozāns, sarkanā rauga rīsi, oleīnskābe un pektīni. InternetAptieka.lv atrodami dažādi atsevišķi līdzekļi vai vitamīnu kompleksi, kas satur šīs vērtīgās vielas. Piemēram,

 

  • naktssveces eļļas sastāvā ir linolēnskābes, ko saucam arī par Omega 6;
  • uztura bagātinātājs Aterolip satur vielu komplekstu, kas palīdz holesterīna līmeņa uzturēšanā un glikozes līmeņa ierobežošanā u.c.;
  • Walmark Ķiploku eļļa, kas palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni;
  • Redasin – kuru sastāvā ir sarkanie rīsi un daudzas citas vērtīgas vielas;
  • Cardioace Plus, kā palīdzība sirds un asinscirkulācijas veselībai

 

un vēl daudzi citi līdzekļi, kuri apskatāmi interneta aptiekas "Holesterīns" sadaļā.

 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

 

Līdzekļus holesterīna līmeņa regulēšanai ir izdevīgi iegādāties InternetAptieka.lv

Ja vēlamies, lai labais un sliktais holesterīns ir līdzsvarā, jāpievērš uzmanība savas veselības datiem. Labākie sabiedrotie rūpēm par veselību ir uzticams medicīnas speciālists un aptieka, kas piedāvā profesionālu, ātru, kvalitatīvu servisu un labas cenas. InternetAptieka.lv ir tieši šāda aptieka, jo tā nodrošina:

 

·      ļoti plašu preču klāstu,

·      zemas cenas,

·      ātru bezmaksas piegādi visā Latvijā – neatkarīgi no pasūtījuma summas;

·      laipnu attieksmi un iespēju darba laikā konsultēties ar farmaceitu telefoniski, Whatsapp vai online čatā;

 

Rīgā mūsu aptieku iespējams apmeklēt arī klātienē: Pulkveža Brieža ielā 8 vai Dzelzavas ielā 120M.

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk
Vienīgais pretsāpju gels ar 12h iedarbību!

Vienīgais pretsāpju gels ar 12h iedarbību!

Lasīt vairāk