Par ko var liecināt sāpes vēdera lejasdaļā?
Sāpes vēdera lejas daļā var izraisīt ļoti dažādi iemesli, radot ne tikai mokošu diskomfortu, bet arī nopietnus draudus cilvēka veselībai un pat dzīvībai. Tādēļ pirmā un svarīgākā lieta ir, runājot par vēdera sāpēm – attiekties pret tām ar pienācīgu nopietnību!
Kādi var būt izplatītākie sāpju cēloņi?
Vēdera dobuma orgānu saslimšanas un to diagnostika ir komplicēta joma. Sāpes kuņģī var izraisīt gan iebojāta pārtikas produkta apēšana, gan nepatīkamais, bet ne pārāk bīstamais vēdera vīruss, kā arī daudz nopietnākā kuņģa čūla un kāda no kuņģa vēža attīstības stadijām. Taču sāpes vēdera lejas daļā var radīt arī citi orgāni – zarnas, dzimumorgāni, urīnceļi un asinsvadi. Tādēļ precīzas diagnozes uzstādīšana un atbilstoša ārstēšanas plāna nozīmēšana ir veselības speciālista kompetence.
Kādi ir sāpju gastroenteroloģiskie iemesli?
Ārstu-gastroenterologu apkopotā pieredze liecina, ka izplatītākie vēdera sāpju cēloņi ir heliobaktērijas infekcijas, gastrīts un kuņģa čūla, kā arī regulāra pretiekaisuma medikamentu lietošana. Nepārdomāta šo medikamentu lietošana kairina un bojā gremošanas trakta gļotādu, pat tiktāl, ka izveidojas plašs iekaisums, asiņošana un čūlas. Taču sāpes vēdera lejas daļā visbiežāk rada pankreatīts, zarnu darbības un žultspūšļa problēmas.
Pankreatīts
Sāpes vēdera lejasdaļā kreisajā pusē zem ribām var radīt pankreatīts jeb aizkuņģa dziedzera iekaisums, kas bieži vien par sevi atgādina pēc ballītēm ar ēšanas un dzērienu pārmērībām. Tam raksturīgas asas un dedzinošas sāpes, kas var pastiprināties pēc treknu un taukainu ēdienu lietošanas uzturā.
Zarnu darbības problēmas
Tādas nopietnas zarnu darbības problēmas kā resnās zarnas nosprostošanās vai kairinātās zarnas sindroms rada ne tikai sāpes vēdera lejas daļā bet arī vēdera uzpūšanos, caureju un aizcietējumu. Ja kairinātās zarnas sindromu veicina stress, diētas izmaiņas un zarnu mikrofloras nelīdzsvarotība, tad resnās zarnas nosprostošanos – zarnu samešanās, audzēji vai rētaudi pēc iekaisuma, operācijām vai traumām. Kairinātās zarnas sindromam var būt raksturīgas velkošas sāpes vēdera lejas daļā.
Žultspūšļa problēmas
Spēcīgas, lēkmjveidīgas sāpes vēdera lejas daļā labajā pusē ar stipriem drebuļiem un sliktu dūšu visbiežāk ir saistītas ar žultspūšļa problēmām. Žults ir nepieciešama tauku sagremošanai. Ja žultsakmeņi bloķē žultsvadus vai jau ir radies žultspūšļa iekaisums, žultspūslī palielinās spiediens un parādās sāpes.
Kādi ir vēdera sāpju ginekoloģiskie iemesli sievietēm
Sāpes vēdera lejas daļā sievietēm var būt saistītas arī ar reproduktīvās sistēmas īpatnībām vai ginekoloģiskām saslimšanām. Bieži vien sievietes menstruāciju sāpes uzskata par traucējošu, bet neizbēgamu pavadoni noteiktā dzīves posmā un cenšas mazināt sāpes ar pretsāpju līdzekļiem, tomēr tā var nebūt pareizākā rīcība. Stipru un/vai pastāvīgu sāpju gadījumā noteikti jākonsultējas ar savu ginekologu, jo to cēlonis var izrādīties daudz nopietnāks.
Menstruāciju cikla laikā jūtamas sāpes
Daudzām sievietēm diskomforts, uzpūties vēders, sāpes vēdera lejasdaļā parādās īsi pirms menstruācijām, to laikā vai arī kopā ar premenstruālo sindromu (PMS). Tas saistīts ar hormonu līmeņa svārstībām menstruālā cikla laikā, taču ir daži ieteikumi, kas varētu palīdzēt šo nepatīkamo periodu pārdzīvot vieglāk:
- patērē uzturu ar zemu nātrija saturu;
- ēdienkartē iekļauj daudz augļus, dārzeņus un olbaltumvielām bagātus produktus, piemēram, liesu gaļu, zivis, olas vai sieru;
- izvairies no rūpnieciski pārstrādātiem pārtikas produktiem, alkohola un kofeīna.
Ginekoloģisku saslimšanu radītas sāpes
Asas, durošas sāpes vēdera lejasdaļā var liecināt par infekciju, olnīcu cistas plīsumu vai bīstamu ārpusdzemdes grūtniecību, bet vienmērīgas sāpes un spiešanas sajūta - par audzēju veidošanos, ko ir kritiski svarīgi atklāt pēc iespējas agrākā stadijā. Taču, ja regulāri tiek izjustas koncentrētas sāpes vēdera lejas daļā, tās var liecināt arī par endometriozes attīstību – dzemdes iekšējo slāņu audu augšanu ārpus dzemdes.
Kā rīkoties akūtu vai hronisku vēdera sāpju gadījumā?
Tūlītēja rīcība vēdera sāpju gadījumā ir atkarīga no sāpju stipruma un citiem simptomiem, kas var pavadīt sāpes. Taču ir jāņem vērā, ka visos gadījumos ir svarīgi konsultēties ar ārstu, lai precīzi noteiktu sāpju cēloni un saņemtu sāpju cēloņiem atbilstošu ārstēšanu.
Ko darīt stipru sāpju gadījumā?
Nekavējoties izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, ja sāpes vēdera lejas daļā ir:
- ļoti stipras;
- lēkmjveidīgas;
- nepārejošas;
- sāpes papildina svīšana;
- smaguma sajūta sirds apvidū;
- nespēks;
- paaugstināta temperatūra;
- vemšana ar asiņu piejaukumu;
- izteikta caureja;
- asiņošana.
Iespējams, ka šādas sāpes izraisa iekšēja asiņošana, dziļa čūla, smaga infekcija vai saindēšanās, kas nopietni apdraud dzīvību.
Ja vēdera sāpes ir mērenas vai vieglas
Sāpes vēdera lejas daļā var palīdzēt novērst gan efektīvi un sāpju cēlonim atbilstoši medikamenti, gan izmaiņas ikdienas uzturā. Ja menstruālas sāpes palīdzēs mazināt pretsāpju līdzekļi, tad zarnu kairinājumu gadījumos – zarnu mikrofloru uzlabojoši līdzekļi. InternetAptieka.lv vēdera sāpju efektīvai mazināšanai piedāvā:
- Mezym 10000V tabletes ar aktīvo sastāvdaļu Pancreatis pulvis jeb cūkas aizkuņģa dziedzera pulveris. Lieto gadījumos, kad ir aizkuņģa dziedzera gremošanas fermentu veidošanās un izdalīšanās traucējumi (enzīmu aizstājterapijai). Ieteicamo devu nosaka individuāli, tomēr visbiežāk ieteicamā deva ir 2-4 tabletes ēšanas laikā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.
- Gasec Gastrocaps 10 mg kapsulas. Katra Gasec Gastrocaps kapsula satur aktīvo vielu omeprazolu (Omeprazolum), kas samazina kuņģa skābes izdalīšanos. Gasec Gastrocaps lieto tādu atviļņa simptomu kā grēmu vai skābes regurgitācijas īslaicīgai ārstēšanai pieaugušajiem no 18 gadu vecuma. Ieteicams lietot pa vienai kapsulai vienu līdz divas reizes dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.
- Kreon 10000V kapsulas kā aktīvo vielu satur enzīmu salikumu, ko sauc par pankreatīnu. Pankreatīns palīdz barības sagremošanā. Ieteicamo devu nosaka individuāli. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.
- Ibumetin 400 mg apvalkotās tabletes ar aktīvo vielu ibuprofēnu lieto nelielas intensitātes akūtu sāpju, piemēram, galvassāpju, zobu sāpju, menstruālo sāpju, muskuļu sāpju, locītavu sāpju, muguras sāpju gadījumā. Pieaugušajiem un bērniem, kas vecāki par 15 gadiem, ieteicams lietot 1-3 tabletes dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.
- No-Spa tabletes kā aktīvo vielu satur drotaverīna hidrohlorīdu, kas ir spazmolītisks līdzeklis. Tas atslābina gludo muskulatūru kuņģa-zarnu traktā, žultsceļos, urīnceļos, dzimumorgānos un asinsvadu sistēmā. To lieto, lai mazinātu gludo muskuļu spazmas. Pieaugušajiem ieteicams lietot 1-2 tabletes 2-3 reizes dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu instrukciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.
Kā rīkoties hronisku sāpju gadījumā?
Ja sāpes vēderā ir hroniskas, pat ja tās it kā pārāk netraucē, noteikti vajadzētu konsultēties ar ģimenes ārstu un veikt padziļinātus izmeklējumus, lai neradītu dzīvībai bīstamu slimību attīstības risku. Diemžēl cilvēki bieži vien pie speciālistiem ierodas ļoti novēloti. Par hroniskām sāpēm tiek uzskatītas vēdera sāpes, kas ilgst ilgāk par trim mēnešiem vai regulāri atkārtojas.
Reklāma. Reklāmas devējs SIA “PANPHARMACY”