Iedarbīgas metodes cīņā pret saaukstēšanos

Iedarbīgas metodes cīņā pret saaukstēšanos

Saaukstēšanās tiek uzskatīta par galvenokārt sezonālu saslimšanu, kas vairāk raksturīga ziemas un rudens periodam, tomēr saaukstēties iespējams arī karstā vasarā, kam par iemeslu var kalpot gan caurvējš, gan auksts, kondicionēts gaiss, kā arī citi apstākļi. Šoreiz apskatīsim, kādas metodes izmantot cīņā pret saaukstēšanos.

Saaukstēšanās vīruss nav tikai viena konkrēta slimība, bet gan augšējo elpceļu infekcioza saslimšana, ko var izraisīt vairāk nekā 200 dažādu vīrusu. Tipiskie saaukstēšanās simptomi ir:

Visbiežāk simptomi sākas pēkšņi un parasti pāriet nedēļas vai desmit dienu laikā. Vidēji pieaugušiem cilvēkiem gada laikā var būt divas vai trīs saaukstēšanās epizodes, bet maziem bērniem daudz biežāk, it īpaši, ja nesen ir uzsāktas bērnudārza vai skolas gaitas. Saaukstēšanos var uztvert kā zīmi, ka organisms ir noguris no straujā ikdienas ritma un pieprasa vismaz nedēļu atpūtai.

Kā cīnīties pret saaukstēšanos?

Pirmais priekšnoteikums ir organisma imunitātes stiprināšana, ko jādara visu cauru gadu profilakses nolūkos. Visiem jau zināmie imūnsistēmas draugi ir:

 • veselīgs uzturs;
 • fiziskas aktivitātes;
 • svaigs gaiss;
 • pietiekams šķidruma daudzums;
 • kvalitatīvs miegs;
 • vitamīni.

Ja nu tomēr saaukstēšanās ir piemeklējusi, nav nepieciešams uzreiz ķerties pie nopietniem medikamentiem. Ja ķermeņa temperatūra pieaugušam cilvēkam nepārsniedz 38.0°C, nav ieteicams lietot temperatūru pazeminošus līdzekļus. Dažādiem vīrusiem nepatīk augsta temperatūra, tāpēc mūsu imūnsistēma ar tiem cīnās, temperatūru paaugstinot, un tai nevajadzētu stāties ceļā. Protams, ja temperatūra ir stipri paaugstināta un ir arī citi nopietni simptomi, piemēram, galvas, ausu un muskuļu sāpes, palīgā var ņemt pretsāpju, pretiekaisuma un temperatūru pazeminošus medikamentus, kas ir pieejami perorālu tablešu veidā vai kā karstie dzērieni pret saaukstēšanos.

Pirms zāļu lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultēties pie ārsta vai farmaceita.

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

 

Aizliktam vai tekošam degunam var palīdzēt deguna aerosoli, kas mazina gļotādas tūsku un aizlikumu. Aptiekā pieejami dažādi aerosolu veidi, tāpēc ieteicams vispirms konsultēties ar ģimenes ārstu vai farmaceitu, kas spēs piemeklēt simptomiem atbilstošāko līdzekli.

Sūkājamās kakla tabletes, piemēram, ar Islandes ķērpi, atvieglos simptomus niezoša kakla un sausa klepus gadījumā. Pieejamas arī šķīstošas perorālas tabletes, kas veicina atkrēpošanu, kā arī dažādi klepus spreji un sīrupi. 

Ja nu tomēr saaukstēšanās nedēļas vai desmit dienu laikā nepāriet, būs nepieciešama konsultācija ar kādu medicīnas ekspertu.

Tautas metodes pret saaukstēšanos

Katrā ģimenē saaukstēšanās ārstēšana notiek ar savām paaudžu paaudzēs nodotām metodēm. Protams, ne visiem tās palīdz, bet lielu lomu spēlē arī placebo efekts, tādēļ izmisuma gadījumā izmēģināt var visu, kas veselībai nenāk par ļaunu.

Interesantas tautas metodes, ko vērts izmēģināt:

 • Sīpols un ķiploks – ieelpo pārgriezta sīpola ēterisko eļļu vai izgatavo ķiploku krellītes.
 • Kartupeļu kompreses – ar mizu vārītus, siltus kartupeļus saspiež, ietin audumā un liek pie kakla.
 • Tvaika inhalācijas – zem dvielīša elpo tvaikus, tikai jāuzmanās no applaucēšanās.
 • Veselības kokteilis – ēd samaltas dzērvenes, saspiestu ķiploku un medu.
 • Silts piens ar medu – to var piedāvāt bērniem, kam ķiploki vai sīpoli mazāk iet pie sirds.

Vēl citi ieteikumi saaukstēšanās gadījumā

Citi padomi, ko vērts ņemt vērā, kad piemeklējusi saaukstēšanās:

 • Uzņem daudz šķidruma! Ūdens, sulas, siltas zāļu tējas palīdzēs uzlabot pašsajūtu.
 • Lieto C vitamīnu. Par to nevajadzētu aizmirst arī ikdienā.
 • Sildi kājas karstā vannā. To ieteicams darīt saaukstēšanās sākumā, bet ne tad, kad jau ir paaugstināta ķermeņa temperatūra.
 • Daudz guli un atpūties, lai organismam ir spēks cīnīties ar vīrusu!

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Līdzekļi pret saaukstešanos pieejami InternetAptieka.lv mājaslapā! Ātra piegāde līdz mājām vai ofisam!

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk
Vienīgais pretsāpju gels ar 12h iedarbību!

Vienīgais pretsāpju gels ar 12h iedarbību!

Lasīt vairāk