Kā atpazīt, ka uzliesmojusi ādas sēnīte?

Kā atpazīt, ka uzliesmojusi ādas sēnīte?

Dažādas sēnītes, tāpat kā mikrobi un baktērijas, dzīvo visur. Tās var atrast uz augiem, augsnē, dažādām virsmām un arī cilvēka ādas. Šie mikroskopiskie organismi uz jūsu ādas parasti nerada nekādas problēmas, ja vien tie nevairojas ātrāk kā parasti vai iekļūst ādā caur pušumu vai citu bojājumu.

Sēnīte uz ādas veidojās mitrā un siltā vidē, tāpēc ādas sēnīšu infekcijas bieži var attīstīties sasvīdušās vai mitrās vietās uz ķermeņa. Piemēram, uz pēdām, padusēs, cirkšņa rajonā u.c.

Ādas sēnītes atpazīšanai ir nozīme tās efektīvā ārstēšanā, tāpēc šajā rakstā būs apkopoti dažādu ādas sēnīšu veidi un ādas sēnītes pazīmes.

 

Cirpējēde

Šī ādas sēnīte parasti parādās uz dažādām ķermeņa daļām, kur notiek ādas berze pret ādu. Piemēram, paduses, cirkšņa rajons, kakla rajons u.c.

Cirpējēdes galvenais simptoms ir gredzenveida izsitumi ar vieglu pietūkumu. Āda šajos apļveida izsitumos parasti izskatās neveselīga. Izsitumi var izplatīties un bieži vien ir niezoši.

Cirpējēdes ir izplatīta ādas sēnīšu infekcija, un tā ir ļoti lipīga. Tomēr tā nav tik daudz nopietna, cik neērta, un to parasti var ārstēt ar pretsēnīšu krēmu.

 

Pēdu un nagu sēnīte

Šī sēnīšu infekcija ietekmē pēdu ādas veselību, bieži parādoties starp pirkstiem, ienadžos u.c. pēdu rajonos. Tipiski simptomi ir:

 • niezoša vai dedzinoša sajūta starp pirkstiem vai uz pēdām;
 • āda, kas izskatās sarkana, zvīņaina, sausa vai pārslaina;
 • saplaisājusi āda.

Dažos gadījumos infekcija var izplatīties arī uz citām ķermeņa daļām, piemēram, rokām.

 

Cirkšņa sēnīte

Cirkšņa sēnīte visbiežāk parādās cirkšņa rajonā un uz augšstilbiem. Ar to visbiežāk saskaras zēni un vīrieši.

Galvenais simptoms ir niezoši sarkani izsitumi, kas parasti sākas cirkšņa zonā vai ap augšstilbu augšējā daļā. Izsitumi var pasliktināties pēc treniņa vai citas fiziskas aktivitātes, un var izplatīties uz sēžamvietu un vēderu.

Skartā āda izskatīties arī zvīņaina, pārslaina vai saplaisājusi. Izsitumu ārējā robeža var būt nedaudz pacelta un tumšākā krāsā.

 

Skalpa cirpējēde

Šī sēnīšu infekcija ietekmē galvas ādu un matu saknes. Šī galvas ādas sēnīte ir visizplatītākā maziem bērniem, un to ārstē ar recepšu medikamentiem un pretsēnīšu šampūnu. Šī ādas sēnīte liek sevi manīt ar  šādām pazīmēm:

 • lokāli kaili plankumi, kas var izskatīties zvīņaini vai sarkani;
 • nieze;
 • jūtīgums skartajās vietās.

 

Riska faktori, kas ietekmē sēnītes veidošanos

Ir vairāki faktori, kas var paaugstināt ādas sēnīšu infekcijas risku. Tie ir:

 • dzīvesvietas klimats ir silts un mitrs;
 •  stipra svīšana;
 • slikta higiēna;
 • apģērbu, apavu, dvieļu un gultasveļas koplietošana;
 • ciešs un slikti elpojošs apģērbs;
 • saskare ar dzīvniekiem, kas var būt inficēti.

Izvērtējot šos faktorus, var viegli izvēlēties tādas rīcības, lai novērstu potenciālu ādas iekaisumu.

 

Kad meklēt ārsta palīdzību

Daudzi sēnīšu ādas infekcijas veidi galu galā uzlabojas, reaģējot uz bezrecepšu medikamentiem sēnīšu ārstēšanai. 

Pirms zāļu lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultēties pie ārsta vai farmaceita.

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Tāpat konsultējieties ar ārstu, ja:

 • ir sēnīšu ādas infekcija, kas neuzlabojas, pasliktinās vai atgriežas pēc ārstēšanas;
 • ievērojiet matu izkrišanu un plankumus uz galvas ādas kopā ar niezi vai zvīņainu ādu;
 • ir novājināta imūnsistēma un ir aizdomas par sēnīšu infekciju;
 • ja ir diabēts un parādījusies pēdas sēnīte.

 

Ādas sēnīte – kā to ārstēt

Pretsēnīšu zāles darbojas, lai ārstētu sēnīšu infekcijas. Tās nomāc sēnītes, neļaujot tām izplesties. Ādas sēnīti var palīdzēt novērst arī ārstnieciskā un eko kosmētika, kas kopumā uzlabos ādas stāvokli un laikus novērsīs potenciālu infekciju veidošanos.

InternetAptieka.lv populāri līdzekļi pret ādas sēnīti ir:

Dr.Leopolds Amicos ādas dezinfekcijas līdzeklis, 50 ml iznīcina sēnītes un baktērijasAerosola iepakojumā vienkāršai un ātrai lietošanai! Iedarbība: Ādas dezinfekcijas līdzeklis ar pretsēnīšu un baktericīdu iedarbību. Sastāvā ietilpstošais glicerīns, mentols, spirts, attīrīts ūdens, borskābe, priežu eļļa, kumelīšu un struteņu ekstrakti mīkstina, atvēsina ādu, samazina sviedru izdalīšanos un novērš nepatīkamu aromātu. Ieteicams: pēdu infekcijas profilaksei.

Silvanols Fungispray aerosols kājām, 20 ml Dabīgs oriģinālprodukts kāju pēdu dezinfekcijai ar pretsēnīšu, antibakteriālu un antiseptisku iedarbību. Produktā esošās aktīvās vielas cīnās pret pēdu specifisko aromātu, sniedz komfortu, un svaigumu. Sastāvā esošās ēteriskās eļļas uzlabo pēdu higiēnu un pasargā no sēnīšu infekcijas. Ieteicams arī pēdu ādas plīsumu profilaksei.

Allpresan nagu tinktūra ar klotrimazolu, 125 ml  Allpresan nagu tinktūra ar klotrimazolu, 125 mlSēnīšu infekcijas bojātiem nagiem. Avokado eļļa satur A un E vitamīnu. Panthenol veicina ādas atjaunošanas procesus. Klotrimazols pasargā ādu no sēnītes, novērš sēnītes augšanu un izplatīšanos nagā.

Lamisil DermGel 1% gels, 15 gir pretsēnīšu līdzeklis un tas strādā iznīcinot sēnītes, kas izraisa ādas problēmas. Lamisil DermGel ir pieejams bez receptes, lai Jūs varētu ārstēt sekojošās ādas slimības bez ārstapalīdzības.

Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultēties pie ārsta vai farmaceita.

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

 

Papildus pretsēnīšu līdzekļu lietošanai ir dažas lietas, ko varat darīt mājās, lai palīdzētu atbrīvoties no sēnīšu infekcijas. To skaitā:

 • skarto zonu maiga kopšana;
 • brīva apģērba un apavu valkāšana.

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk