DZELZS – KĀPĒC TAS IR NEPIECIEŠAMS UN KĀ TO UZŅEMT?
Vai pēdējā laikā jūties izsmelts un noguris? Tik tikko spējat uzkāpt pa kāpnēm kaut arī esat fiziski sagatavots? Ja tā, Jums, iespējams, trūkst dzelzs - it īpaši, ja esat sieviete. Daudzi cilvēki neuzskata, ka dzelzs ir svarīga barības viela, tomēr viņus varētu pārsteigt fakts, ka ASV dzelzs deficīts ir visizplatītākais uzturvielu deficīts. Saskaņā ar Slimību kontroles un profilakses centra datiem gandrīz 10% sieviešu ir dzelzs deficīts.
Dzelzs palīdz saglabāt daudzas dzīvībai svarīgas funkcijas organismā, ieskaitot vispārējo enerģiju un fokusu, kuņģa-zarnu trakta procesus, imūnsistēmu un ķermeņa temperatūras regulēšanu. Dzelzs devums bieži paliek nepamanīti, līdz tā deficītam.
Dzelžainie fakti
Ieteicamā dzelzs dienas deva atšķiras atkarībā no vecuma, bet grūtniecēm tas ir nepieciešams visvairāk.
Dzelzs veicina veselīgu grūtniecību, palielinātu enerģiju un labāku sportisko sniegumu.
Dzelzs deficīts visbiežāk rodas sportistēm.
Pārāk liels dzelzs līmenis var palielināt aknu vēža un diabēta risku.
Dzelzs deficīta simptomi
- vispārējs nogurums
- vājums
- bāla āda
- elpas trūkums
- reibonis
- dīvaina tieksme ēst priekšmetus, kas nav pārtika (netīrumus, ledu vai mālu)
- tirpšanas sajūta kājās
- mēles pietūkums vai sāpīgums
- aukstas rokas un kājas
- ātra vai neregulāra sirdsdarbība
- trausli nagi
- galvassāpes
Dzelzi un vitamīna C saturoši pārtikas produkti
Dzelzs deficīta anēmiju var novērst, ja to izraisa nepietiekams dzelzs patēriņš, ieturot diētu, kurā ir daudz ar dzelzs un C vitamīna bagātu pārtikas produktu.
Lai noskaidrotu nepieciešamību pēc dzelzs, var veikt asins analīzes, tomēr, ja nesaskaries ar izteiktiem simptomiem, centies uzturā lietot dzelzs un C vitamīna saturošus produktus, kas nodrošinās tevi ar enerģiju! Turklāt vasarā vēl jo vienkāršāk kā citos gadalaikos tikt pie gardiem sezonas augļiem un dārzeņiem, kas nodrošinās ar dzelzs devu!