Kā novērst sāpes locītavās?

Kā novērst sāpes locītavās?

Ir svarīgi sākt rūpēties par locītavām, pirms parādās pirmās sāpju un nolietojuma pazīmes. Locītavas ļauj ekstremitātēm kustēties, tāpēc sāpes un to bojājumi var būtiski ietekmēt dzīves kvalitāti. Ko darīt, lai pēc iespējas ilgāk izvairītos no locītavu sāpēm?

5 ieteikumi, kā saglabāt locītavu veselību:

1.  Fiziskās aktivitātes. Locītavām ir nepieciešamas regulāras kustības. Dienas laikā vajadzētu bieži kustēties un izvairīties no pārāk ilgas uzturēšanās vienā stāvoklī. Vienkārši vingrinājumi, piemēram, pastaigas, peldēšana, riteņbraukšana, spēka treniņi un stiepšanās, var palīdzēt saglabāt locītavu kustīgumu un pat atbrīvoties no liekajiem kilogramiem.

Veicot jebkāda veida vingrinājumus, ir svarīgi aizsargāt locītavas, vispirms kārtīgi iesildoties, veicot vingrinājumu lēnām un tehniski pareizi, un, ja nepieciešams, valkājot atbilstošus aizsarglīdzekļus. Nepārsniedziet savas iespējas, jo pārāk liela fiziskā slodze var būt kaitīga gan veselībai, gan locītavām. Ieteicams to palielināt pakāpeniski.

2.  Funkcionālie un spēka treniņi.  Spēcīgi muskuļi un kauli nodrošina locītavu atbalstu un stabilitāti. Funkcionālo un spēka treniņu pievienošana savai rutīnai var palīdzēt stiprināt muskuļus un saites, lai locītavas būtu drošas un kustīgas.

Ikdienā ieteicams ieviest vingrojumus vēdera un muguras jeb korsetes muskuļiem, kas palīdzēs līdzsvarot ķermeni. Tas nozīmē, ka ir mazāka iespēja nokrist un savainoties.

Fizioterapeits vai sertificēts treneris var parādīt vingrinājumus, kā stiprināt muskuļus un uzlabot locītavu mobilitāti.

3.  Pareiza stāja.  Pareiza stāja var novērst papildu slodzi uz locītavām un samazināt apkārtējo muskuļu traumu risku. Cilvēkiem, kuri ikdienā daudz laika pavada pie datora un telefona, jāpievērš uzmanība, vai nesāk veidoties apaļa mugura un noapaļoti pleci, kā arī jāpievērš uzmanība sēžas muskulatūrai.

4.  Normāls ķermeņa svars.  Liekais svars rada papildu slodzi jūsu svaru nesošajām locītavām un muskuļiem jāveic lielāks darbs, kā rezultātā biežāk veidojas mikroplīsumi un pārslodzes izraisīti iekaisumi. Sasniedzot un saglabājot normālu ķermeņa svaru, jūs varat ierobežot locītavu slodzi un samazināt locītavu bojājumu risku.

Pat neliels svara zaudējums var palīdzēt samazināt slodzi uz locītavām. Katrs zaudētais kilograms noņem aptuveni divus kilogramus spiediena no ceļgaliem.

Par kopējo veselības stāvokli ieteicams spriest, nevis, vadoties pēc ķermeņa masas indeksa, bet gan vidukļa apkārtmēra un tā proporcijas ar gurnu apkārtmēru – ideālā variantā tā ir 0,67 jeb indekss, ko iegūstam, dalot vidukļa apkārtmēru ar gurnu apkārtmēru.

5.  Veselīgs un sabalansēts uzturs.   Veselīgs, šķiedrvielām bagāts uzturs var uzlabot locītavu veselību un palīdzēt zaudēt lieko svaru. Kaulu stiprības un locītavu elastības nodrošināšanai jārūpējas par pietiekošām kalcija, D vitamīna, magnija, C vitamīna, Omega-3, kolagēna, glikozamīna un hondroitīna rezervēm.

Kalciju satur piena produkti (kefīrs, biezpiens, siers), baziliks, brokoļi, dilles, pupiņas, sēklas un rieksti. Lai kalcijs efektīvi uzsūktos, nepieciešams D vitamīns. D vitamīns veicina kalcija uzsūkšanos, palīdz uzturēt tā līmeni asinīs, palīdz uzturēt kaulu un zobu veselību, kā arī uzturēt normālu muskuļu darbību. D vitamīns veidojas ultravioleto (UVB) staru ietekmē, un to var uzņemt ar pārtiku. D vitamīns sastopams treknās zivīs, aknās, olas dzeltenumā.

Magnijs palīdz samazināt nogurumu un nespēku, palīdz uzturēt kaulu un zobu veselību, kā arī veicina elektrolītu līdzsvaru. Lielākā daļa (aptuveni 70%) no cilvēka organismā esošā magnija atrodas kaulos. Magnijs pats organismā neveidojas, tāpēc svarīgi to uzņemt ar uzturu – spinātiem, lapu kāpostiem, brokoļiem, lociņiem, avokado, banāniem un vīģēm.

C vitamīns ir antioksidants, kas palīdz organismam aizsargāt audus no bojājumiem un veicina kolagēna veidošanos! Organisms neveido C vitamīna rezervi, attiecīgi ir svarīgi katru dienu uzturā iekļaut C vitamīnu saturošus augļus, ogas un dārzeņus, īpaši izceļot upenes, sarkano papriku, kivi, apelsīnus, brokoļus.

Ja šo elementu uzturā trūkst, palīdzēt var uztura bagātinātāji! Acorus Balance sortimentā atradīsi uztura bagātinātājus kaulu un muskuļu darbībai ar kolagēnu, D vitamīnu, C vitamīnu, glikozamīnu, kalciju, kā arī šķiedrvielu kompleksus - gremošanas sistēmas darbību, sāta sajūtai un ķermeņa svara kontrolei.

 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Collagen Joints Powder – pulveris ar kolagēnu, glikozamīnu, K vitamīnu, D vitamīnu un kurkumu. Kauliem, skrimšļiem un muskuļiem.

Collagen Beauty Shots – dzeramais uztura bagātinātājs ar 10 g kolagēnu, hialuronskābi, MSM un cinku.

Fiber Beauty Collagen – šķiedrvielu komplekss ar kolagēnu, c vitamīnu, bambusu un cinku.

Active&Run – dzeramais uztura bagātinātājs ar D-ribozi, magniju, kalciju un cinku. Elektrolītu līdzsvara uzturēšanai, muskuļu darbībai un kaulu veselībai.

Ja Jums rodas sāpes, kas nepāriet dažu dienu laikā, vai ja kopā ar locītavu sāpēm ir papildu simptomi (piemēram, drudzis, slikta dūša, svara zudums vai pat kustību zudums), nekavējoties jāvēršas pie ārsta. Neārstēts locītavu iekaisums un sāpes var izraisīt neatgriezeniskus locītavu bojājumus. Agrīna diagnostika un aktīva ārstēšana var palīdzēt novērst turpmākus bojājumus!

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk