Kā rīkoties, ja ir pazemināta vai paaugstināta ķermeņa temperatūra?

Kā rīkoties, ja ir pazemināta vai paaugstināta ķermeņa temperatūra?

 

Viens no vienkāršāk nolasāmajiem ķermeņa rādītājiem, pēc kura varam spriest, vai esam veseli un vispārēji labā formā, ir ķermeņa temperatūra. To regulē termoregulācijas centrs, kas atrodas galvas smadzenēs. Ja organismā kaut kas nestrādā kā vajag, un impulss par to nonāk līdz centrālai nervu sistēmai, iegarenajās smadzenēs rodas atbildes reakcija un ķermenis pretojas nevēlamajam procesam, paaugstinot temperatūru. 

Parasti normāla temperatūra ir robežās starp 36-37 grādiem, tomēr katram cilvēkam tā var atšķirties no normas un mainīties ārēju apstākļu ietekmē. Ņem vērā arī to, ka temperatūra var atšķirties līdz pat 0,5 grādiem, atkarībā no tā, kur tiek veikts mērījums – padusē, perorāli vai rektāli.

Pazemināta temperatūra

Ja ir nedaudz pazemināta temperatūra un pašsajūta citādi ir laba, par rādījumu termometrā nevajadzētu uztraukties, taču ja atzīme stabiņā nokrītas zem 35 grādiem, tas gan liecina par nopietnu organisma atdzišanu.

Ņem vērā, ka ķermenim naktī atpūšoties un no rīta neilgi pēc pamošanās normāla var būt arī par apmēram pusgrādu pazemināta temperatūra. Ja pazemināšanās notiek pēkšņi, bieži vien rodas salšanas sajūta, ko var mēģināt mazināt silti saģērbjoties vai iedzerot un ieēdot kaut ko siltu.

Viens no biežākajiem zemas temperatūras cēloņiem ir fizisks vai emocionāls izsīkums. Šādā gadījumā ķermenis sasils, ja kārtīgi parūpēsies par sevi un labi atpūtīsies. Citkārt temperatūra var noslīdēt arī pēc kādas infekcijas vai citas nopietnas slimības, kuras rezultātā organisms patērējis daudz enerģijas. Šādā situācijā ieteicams stiprināt imunitāti, uzņemt spēcinošu uzturu un elpot svaigu gaisu.

Var mēģināt nedaudz paaugstināt temperatūru, lietojot asas garšvielas, piemēram, ingveru. Ja zemā temperatūra ir saistīta ar sliktu asinsriti, to paaugstināt var palīdzēt izkustēšanās un fiziskas aktivitātes.

Paaugstināta temperatūra

Dažiem cilvēkiem nedaudz paaugstināta temperatūra ir norma, toties citi jau pie 37,2 atzīmes termometra stabiņā jūtas ļoti nelāgi. Ja temperatūras atzīme stabiņā nav daudz augstāka par 38 grādiem, nav ieteicams lietot medikamentus temperatūras mazināšanai

Ja tevi piemeklējusi saaukstēšanās vai kāds vīruss, paaugstināta temperatūra ir veids, kā ķermenis ar to cīnās. Šādā situācijā jāārstē galvenā slimība un tad arī temperatūra ar laiku nokritīsies. Ja tomēr nav skaidru simptomu, noteikti konsultējies ar savu ģimenes ārstu, kurš tevi nosūtīs uz dažādiem izmeklējumiem. Tās var būt asins analīzes, zobārsts, lors vai kāds cits speciālists, kas centīsies atrast kādu hronisku iekaisumu. Piemēram, arī sastrutojis zobs var būt paaugstinātas temperatūras iemesls.

Ja izmeklējumu rezultāti ir normāli, nedaudz paaugstināta temperatūra var liecināt par termoregulācijas problēmām, kas saistītas ar stresu, vai veģetatīvo distoniju. Sievietēm temperatūra var nedaudz pakāpties arī menstruālā cikla sākumā un grūtniecības pirmajā trimestrī.

Paaugstinātas temperatūras gadījumā centies uzņemt daudz šķidruma un spēcinošu, veselīgu pārtiku, kas palīdzēs organismam un dos tam spēku cīnīties, lai arī kas to būtu piemeklējis.

 

Kad mēri sev vai bērnam temperatūru, ņem vērā dažādus faktorus, kas var ietekmēt termometra rādījumus:

  • vides temperatūra;
  • termometra bateriju vai akumulatora stāvoklis;
  • veids, kā tiek veikts mērījums – ar bezkontakta termometru, padusē, mutē vai rektāli;
  • ķermeņa temperatūra paaugstinās pēc fiziskām aktivitātēm un karstas vannas vai pirts;
  • zīdaiņiem temperatūra var būt paaugstināta pēc intensīvas raudāšanas.

Vienkāršs, ērts un precīzs palīgs temperatūras mērīšanai bērniem un pieaugušajiem būs bezkontakta termometrs.

InternetAptieka.lv klientu iecienītākie termometri ir:

Kaigert Termometrs bez dzīvsudraba ar nokratīšanas futlāri, 1 gb. Nesatur dzīvsudrabu.

Otrs populārākais ir Digitālais Termometrs MT-401 ar cietu uzgali, 1 gb. Termometrs saglabā un ieslēdzot rāda pēdējo temperatūras mērījumu. Termometrs ar īsu signālu kārtu informē par mērījuma beigšanu. Ja ķermeņa temperatūra ir 37,8°С vai vairāk, atskan atšķirīgs signāls – trīs īsu signālu grupu kārta. Ierīces raksturojums: - Izmantojams orāli, aksilāri (padusē) vai rektāli. - Mērījuma precizitāte: +/- 0,1°С- Ūdensnecaurlaidīga ierīce.

Trešais iecienītākais termometrs ir Romed bezkontakta termometrs, 1 gb.  Digitālais infrasarkanais termometrs, kas mēra ķermeņa temperatūru pieres daļā. Temperatūru skaidri un precīzi parāda, izmantojot digitālo displeju. Temperatūra tiek parādīta arī zaļā, dzeltenā vai sarkanā krāsā. Tādā veidā jūs varat uzreiz redzēt, vai jums ir, zema vai augsta temperatūra. 

Ja tava ķermeņa temperatūra atšķiras no normas, bet nekādu citu simptomu nav, pirms dodies pie ārsta, rūpīgi mēri un pieraksti mērījumus vismaz nedēļu trīs reizes dienā, lai ārstam vieglāk izdarīt kādus secinājumus. Nepaļaujies arī tikai uz vienu mērierīci, ja nu tomēr tā ir kļūdīga.

 

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk
Vienīgais pretsāpju gels ar 12h iedarbību!

Vienīgais pretsāpju gels ar 12h iedarbību!

Lasīt vairāk