Minerālviela tavai veselībai - magnijs

Moka bezmiegs, nogurums, paaugstināts asinsspiediens, muskuļu spazmas un vājums? Nevari atbrīvoties no roku trīcēšanas, krampjiem un grūtības kontrolēt muskuļu darbību? Ja ikdienā izjūti kādu no šīm pazīmēm, iesējams tavam organismam trūkst magnijs.

Īsi par magniju.

Magnijs nepieciešams enerģijas ražošanai, pilnvērtīgai nervu, muskuļaudu darbībai un ķīmisko reakciju norisei. Tas iesaistīts arī visu uzturvielu (tauku, olbaltumvielu, ogļhidrātu) vielmaiņas procesos. Organisms magniju neražo, tāpēc ir svarīgi magniju uzņemt ar pārtiku. Tomēr der zināt, ka tikai aptuveni trešā daļa no uzņemtā magnija, uzsūcas organismā, pārējais caur nierēm tiek izvadīts. Magnijs piedalās ļoti daudzos bioķīmiskos procesos, tāpēc tā trūkums organismā var izpausties dažādu simptomu veidā- pirmie simptomi ir bezmiegs, nervozitāte, viegla aizkaitināmība, nogurums, neregulāra vai paātrināta sirdsdarbība, paaugstināts asinsspiediens, muskuļu spazmas un vājums, krampji, roku trīce, grūtības kontrolēt muskuļu darbību, var kļūt trausli mati, nagi un zobi. 60-65% no cilvēka organismā esošā magnija atrodas kaulos, muskuļos tas ir aptuveni 25%, pārējais citās ķermeņa daļās un šķidrumos.

Magnijs veicina un regulē vielmaiņas procesus organismā, labvēlīgi iedarbojas uz sirds un asinsvadu sistēmu, baro nervu šūnas, palīdz novērst depresiju un mazina stresa negatīvo ietekmi uz organismu. Pietiekamā daudzumā tas sekmē koncentrēšanos, samazina nervozitāti un atslābina muskuļus, tā veicinot iekšējo līdzsvarotību. Magnijs, regulē kalcija, fosfora un kālija līmeni asinīs, tāpēc samazināts magnija līmenis var būt saistīts ar samazinātu kalcija un kālija līmeni asinīs. Magnijs nepieciešams cilvēkiem, kuriem ir liela fiziskā slodze un sportistiem.

Magnija sadarbība ar kalciju?

Viena no magnija trūkuma pazīmēm ir tāda, ka kauli var kļūt mīkstāki un trauslāki. Daļa no magnija, ko uzņemam, atrodas uz kaulaudu virsmas, kas kalpo par magnija uzkrāšanās vietu, no kuras organisms iegūst magniju, ja ar pārtiku tas netiek pietiekami uzņemts. Otra daļa magnija palīdz kalcijam un fosforam veidot kaulaudu struktūru.

Zinātniskos pētījumos pierādīts, ka magnijs ir svarīgs kaulu veselības veicinātājs. Jaunākajos pētījumos Izraēlā secināts, ka magnijs var palīdzēt osteoporozes ārstēšanā. Tika pētītas sievietes, pēc 50 gadu vecuma, kuras cieta no osteoporozes. Divus gadus, ik dienas viņas saņēma 250- 270 mg magnija. 8% sieviešu piedzīvoja ievērojamu pieaugumu trabekulāro (iekšējais kaula slānis) kaulu blīvumu. Placebo grupas sievietes zaudēja kaulu masas blīvumu par 1% gadā.

Citi pētījumi liecina, ka magnijs var palīdzēt, sirds aritmijas ārstēšanā un var palīdzēt novērst aterosklerozi.

Magnijs ar kalciju kopīgi nodrošina nepieciešamo muskuļu un nervu tonusu. Magnijs nervu šūnās strādā kā ķīmisko kanālu blokators. Ja apkārt šūnai ir pietiekami daudz magnija, tad kalcijs nespēj iekļūt šūnas iekšpusē un nevar aktivēt nervu. Ja organismam trūkst magnijs, tas nevar pilnvērtīgi pasargāt nervu un kalcijs tos pastiprināti aktivē un pa nerviem uz muskuļiem tiek sūtīts pārāk liels skaits impulsu, kas izraisa muskuļu kontrakcijas. Tas ir iemesls, kāpēc magnija trūkums var radīt muskuļu sāpīgumu, nogurumu un krampjus.

Kur atrodams magnijs?

Tā kā organisms pats magniju neražo. To ir svarīgi uzņemt ar sabalansētu uzturu. Ik dienas pieaugušam cilvēkam ir nepieciešams uzņemt 310–360 mg magnija. Magnija uzsūkšanās notiek galvenokārt tievajās zarnās, nedaudz arī resnajās. To veicina B6 vitamīns, piens un piena olbaltumvielas. Magnija absorbciju organismā kavē alkohols, fosfors, tauki un olbaltumvielas, kā arī B1 un B6 vitamīna deficīts. Magnija uzsūkšanos var kavēt arī dažādu grupu antibiotiskie līdzekļi, tāpēc pirms magnija lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu saderību ar magniju saturošiem preparātiem. Ja organismā jau ir magnija nepietiekamība, tā izvadīšana samazinās vai nenotiek vispār.

Pārtikas produkti, kuri satur magniju:

 • Ķirbju un saulespuķu sēklas;
 • Pākšaugi;
 • Zivis;
 • Rieksti;
 • Piens un piena produkti;
 • Zaļo lapu dārzeņi (piem., spināti);
 • Kartupeļi;
 • Žāvēti augļi;
 • Graudaugi (īpaši rupja maluma miltu produkti);
 • Jūras veltes;
 • Ar magniju bagātināts minerālūdens.

 

Magnijs veselības uzlabošanai.

Vācijas uzņēmums SALUS - haus radījis preparātu FLORADIX MAGNESIUM, kas nodrošina organismu ar nepieciešamo magnija dienas devu. FLORADIX MAGNESIUM satur medu, vairāku augļu sulu koncentrātus un atlasītu augu ekstraktus, kas veicina magnija uzsūkšanos organismā. Produkts ir ērti lietojams un labi garšo. FLORADIX MAGNESIUM ir piemērots sportistiem, jo magnija daudzums organismā samazinās pēc sporta nodarbībām. Daudz magnija nepieciešams arī jauniešiem, grūtniecēm un mātēm, kas baro bērnu ar krūti. Noder stresa mazināšanai, uzlabos miega kvalitāti un uzlabos jūsu pašsajūtu. Magnijs veicina kalcija uzkrāšanos kaulos, tādejādi stiprinot tos. Magnijs atslābina muskuļus, palīdz pret nakts krampjiem. Latvijā pieejams 250 ml tilpumā. Lietojot pa 20 ml vienu reizi dienā pirms ēšanas.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

 

Saistīti raksti

Palīgs cīņā pret nogurumu - dzelzs

Lasīt vairāk

Vai zināji, ka katram trešajam iedzīvotājam Latvijā trūkst D vitamīns?

Lasīt vairāk

Speciāliste: Dzelzs deficīta anēmijas dēļ cilvēks var zaudēt saikni ar realitāti

Lasīt vairāk