Šampūni bez sulfātiem – ar ko tie ir labāki

Šampūni bez sulfātiem – ar ko tie ir labāki

Ķīmiski procesi nenotiek tikai cilvēka ietekmē, tie notiek arī dabā un ir neatņemama dabas sastāvdaļa. Ir jomas, kurā ķīmija ir neaizstājams cilvēka sabiedrotais, tomēr ir arī tādas jomas, kurās ķīmijai būtu jābūt strikti kontrolētai, lai tā neietekmētu mūs nevēlamā veidā. Šāda joma ir arī kosmētika, tajā skaitā ziepes, losjoni, krēmi un matu šampūni – produkti, kas nonāk saskarē ar mūsu ādu, tāpēc tiem jābūt iespējami saudzīgiem un maigiem. Uz etiķetes bieži redzama norāde, ka līdzekļa sastāvā ir sulfāti. Tas rosina jautājumu: kas īsti ir sulfāti, kāpēc tie tiek pievienoti ikdienas produktiem un kāpēc matiem tomēr ir labāk, ja tiek izmantoti šampūni bez sulfātiem? Par to visu sīkāk lasāms šī raksta turpinājumā.

 

Kas īsti ir sulfāti un kāpēc tie ir ikdienas produktos

Vienkāršā valodā izsakoties, sulfāti ir minerālsāļi, kuriem var būt gan dabiska, gan mākslīga izcelsme. Sulfāti var veidoties augu un dzīvnieku izcelsmes vielu sabrukšanas laikā, bet tie var būt arī tekstilrūpniecības, kalnrūpniecības  vai metālrūpniecības blakusprodukti. Sulfāti var atrasties gaisā un ūdenī, tie ir sastopami gan gruntsūdeņos, gan upju, ezeru un jūras ūdenī. Tas parasti notiek rūpniecības vai lauksaimniecības nozares ietekmē. Mazās devās šie minerālsāļi nekādas bažas nerada un mēs tos nejūtam. Paaugstināta sulfātu koncentrācija var ietekmēt, piemēram, ūdens garšu un ietekmēt mūsu veselību, piemēram, izraisot kuņģa – zarnu trakta problēmas, caureju u.c., tāpēc, Pasaules Veselības organizācijas nosaka, ka sulfātu līmenis dzeramajā ūdenī nedrīkst pārsniegt 500mg/l, bet Eiropas Savienības direktīva nosaka – ne vairāk kā 250mg/l.1

 

Kādos produktos sulfāti ir sastopami

Ja runājam tieši par sadzīves ķīmijas un kosmētikas jomu, sulfātus pievieno ļoti daudziem produktiem, piemēram:

·      veļas mazgājamajiem līdzekļiem;

·      trauku mazgājamajiem līdzekļiem;

·      šķidrajām ziepēm;

·      zobu pastām;

·      sejas tīrāmajiem līdzekļiem;

·      losjoniem;

·      vannas bumbām;

·      matu šampūniem un daudziem citiem ikdienas produktiem.

 

Kāpēc sulfātus vispār pievieno

Kāpēc sulfātus vispār pievieno ikdienas un kosmētikas produktiem? Tas notiek vairāku saprotamu iemeslu dēļ:

1)    sulfāti darbojas kā stabilizējoši aģenti un konservanti;

2)    pateicoties to virsmaktīvajām vielām, kuras piesaista eļļu, taukus, netīrumus, tie noņem tos no tīrāmās virsmas;

Ir vēl viena svarīga īpašība, kāpēc ziepēs un šampūnos tiek pievienoti sulfāti. Sulfāti šampūnos un ziepēs izmantošanas laikā palīdz veidoties gaisīgām putām. Putas mūsdienu cilvēki mēdz uzskatīt par neatņemamu tīrības rituālu sastāvdaļu, tāpēc putojošie līdzekļi mēdz iekarot lielāku pieprasījumu. Populārākie sulfāti šampūnos un citos mazgāšanas līdzekļos ir SLS (lauryl sulfate) un SLES (sodium laureth sulfate), kas veicina putošanu un spēcīgi attīra no taukvielām. Šo sulfātu izcelsme ir naftas produkti.

 

Ko sulfāts dara ar mūsu matiem

Foto: Freepik.com/ valuavitaly

 

Kā jau noskaidrojām – sulfātu uzdevums ir

-       attīrīt, noņemot taukus un netīrumus no matiem,

-       padarīt mazgāšanas procesu patīkamāku ar putu palīdzību.

Šīs divas svarīgās lietas sulfāti patiešām arī veic. Tās palīdz vieglāk tikt galā ar matu attīrīšanu no taukiem un netīrumiem. Taču attiecībā uz jebkuriem tīrīšanas līdzekļiem, kas saskaras ar mūsu ādu, ir jāņem vērā – lai izvairītos no iespējas, ka mazgāšanas līdzeklis ādu ietekmē pārāk spēcīgi, ir rūpīgi jāizlasa produkta etiķete. Jutīgu cilvēku āda var likt manīt, ka kāds no sulfātus saturošiem līdzekļiem to ietekmē pārāk spēcīgi. Piemēram, SLS un SLES kopā ar netīrumiem un taukiem var aizskalot arī to taukslāni, kas ādai ir nepieciešams kā aizsargbarjera. Bez šī aizsargslāņa āda var kļūt sausa, jutīga, var veidoties apsārtums un nieze. Īpaši uzmanīgiem jābūt tiem, kam diagnosticētas kādas dermatoloģiskas saslimšanas, piemēram, ekzēma, jo SLS un SLES var veicināt ādas kairinājumus vēl vairāk2. Vēl viena nianse – bieži norāda, ka šampūnus ar sulfātiem neiesaka lietot tiem, kas matus krāso. Sulfātu tīrošās īpašības attiecas arī uz krāsu pigmenta noņemšanu, izmantojot šampūnu ar sulfātiem matu krāsa daudz ātrāk kļūs blāva un zaudēs toni.

 

Vai pieejami bezsulfātu šampūni

Tiem, kas vēlas matu veselības aprūpei pievērst īpašu uzmanību, ir pieejami šampūni bez sulfātiem un parabēniem. Šādi matu kopšanas līdzekļi kļūst arvien populārāki, tos iespējams iegādāties, piemēram, InternetAptieka.lv. Ja vēlaties pirms šāda šampūna iegādes konsultēties ar zinošu speciālistu, droši sazinieties ar InternetAptieka.lv farmaceitu! Lūk, tikai daži iespējamie izvēles varianti:

 

Kā atšķiras matu mazgāšana, ja tiek izmantoti šampūni bez sulfātiem

Par vienu no lielākajām priekšrocībām uzskata to, ka šampūni bez sulfātiem ir daudz saudzīgāki matiem un galvas ādai. Daudzi no šiem produktiem satur vērtīgas augu eļļas, kas maigi attīra nenoārdot mata un galvas ādas dabisko aizsargslāni. Šie šampūni ir daudz draudzīgāki krāsotiem matiem, ļaujot vēlamo toni saglabāt ilgāk. Tomēr, ir arī lietas, ko uzskata par mīnusiem:

·     bezsulfātu šampūni neputo tik spēcīgi, tāpēc matu mazgāšanas rituāls šķiet savādāks;

·    lietojot sulfātu šampūnus esam pieraduši no netīrumiem atbrīvoties ātrāk. Izmantojot bezsulfātu šampūnu var gadīties arī tā, ka mati ir jāmazgā divas reizes pēc kārtas;

·     bezsulfātu šampūns nepiešķir matiem tādu apjomu, kā to dara sulfātu šampūni.

Taču, kā liecina lietotāju atsauksmes, ilgtermiņā izveidojas pieradums matu mazgāšanā izjust mazāk putu, bet labvēlīgā ietekme uz kopējo matu un galvas ādas veselību motivē šādus šampūnus izmantot atkal un atkal.

 

Šampūni bez sulfātiem plašā izvēlē – InternetAptieka.lv

Lai izmēģinātu, vai un kā matu labsajūtu ietekmē bezsulfātu šampūns, izvēlieties kādu no InternetAptieka.lv piedāvājuma. Šampūns bez sulfātiem un parabēniem ir saudzīgāks matiem un galvas ādai. Šādi produkti kļūst arvien pieprasītāki, jo daudzi piekrīt – rūpes par mūsu matiem nevajag atlikt uz vēlāku laiku, tās vajag sākt tieši tagad un tūlīt. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kuri no matu kopšanas līdzekļiem saudzīgāk izturēsies pret Jūsu matiem, droši vaicājiet draudzīgajiem InternetAptieka.lv farmaceitiem gan klātienē, Rīgā, Pulkveža Brieža ielā 8 un Dzelzavas ielā 120M, vai arī attālināti – telefoniski, online čatā vai Whatsapp platformā. Pasūtījumiem piegāde visā Latvijā tiek nodrošināta bez maksas. InternetAptieka.lv aicina – lai mati būtu skaista rota, tie ir jākopj saudzīgi un maigi. Šampūni bez sulfātiem ir ideāls līdzeklis, lai to darītu, izmēģiniet jau šodien!

 

  1. Latvijas Veselības ministrijas publikācija par sulfātiem https://www.vi.gov.lv/lv/sulfati?utm_source=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F

2.     https://www.webmd.com/beauty/what-to-know-sulfate

 

Saistīti raksti

Nesvīsti pat karstā laikā!

Lasīt vairāk

Kā sagatavot ādu rudenim!

Lasīt vairāk
Uzzini par DSD matu kosmētikas unikālajām īpašībām!

Uzzini par DSD matu kosmētikas unikālajām īpašībām!

Lasīt vairāk