5 veidi, kā uzlabot vielmaiņas darbību
Vielmaiņa jeb metabolisms raksturo visas ķermenī notiekošās ķīmiskās reakcijas. Tās organismu uztur dzīvu, funkcionējošu. Ne vienmēr vielmaiņa darbojas optimāli. Kā uzlabot vielmaiņas darbību? Lasi rakstā un uzzini 5 vienkāršus veidus, kas to paveikt ļaus ikvienam!
Kā to uzlabot?
Veicot nelielas izmaiņas dzīvesveidā, ir iespējams uzlabot vielmaiņas darbību. Augstāks metabolisms var palīdzēt gan samazināt ķermeņa svaru, gan dot papildu enerģiju. Kā uzlabot vielmaiņu?
1. Uzņem vairāk olbaltumvielu
Pēc ēdiena uzņemšanas organismā, var palielināties vielmaiņas darbības ātrums. To sauc par pārtikas termisko efektu (TEF). Tas darbojas tā iemesla dēļ, ka barības vielu sagremošanai un pārstrādei ir nepieciešamas papildu kalorijas.
- Olbaltumvielas izraisa vislielāko TEF pieaugumu. Tādējādi var palielināt vielmaiņas ātrumu par 15-30%, kas salīdzinājumā ar ogļhidrātiem (5-10%) un taukiem (0-3%) ir ievērojami augstāks rādītājs.
- Tāpat olbaltumvielu uzņemšana samazina pārēšanās sajūtu un apetīti.
2. Saldinātus dzērienus aizstāj ar ūdeni
Cilvēki, kuri saldinātus dzērienus aizstāj ar ūdeni, var veiksmīgāk uzlabot vielmaiņu, panākot vēlamo rezultātu. Tas notiek divu iemeslu dēļ:
- saldinātus dzērienus aizvietojot ar ūdeni, var īslaicīgi paātrināt vielmaiņu. Pētījumu dati rāda, ka, uzņemot ~0,5l ūdeni, aptuveni uz stundu vielmaiņas ātrums palielinās par 10-30%. Efektīvāks ir tieši vēss ūdens, jo pēc tā uzņemšanas ķermenim būs nepieciešams vairāk enerģijas, lai šķidrumu uzsildītu, tādējādi patērējot vairāk kaloriju;
- ūdenī ir mazāk kaloriju. Saldināti dzērieni satur daudz vairāk kaloriju nekā ūdens. Var šķist, ka 0,5l pudele izdzertas sulas vai gāzēta, saldināta dzēriena neko daudz neietekmēs, taču patiesībā kaloriju daudzums tajos ir salīdzinoši augsts;
Lietojot ūdeni, jābūt apdomīgiem – uzņem tik daudz, cik organisms spēj pārstrādāt. Ieteicamais ūdens daudzums dienā pieaugušam cilvēkam ir ~1,5-2l.
3. Uzlabo muskuļu spēku
Tiek lēsts, ka viens no efektīviem veidiem, kā uzlabot vielmaiņas ātrumu, ir muskuļu masas palielināšana. Muskuļi ir metaboliski aktīvāki nekā tauki – tas nozīmē, ka tie efektīvāk spēj pārstrādāt vielas organismā.
Ja tiek ievērota diēta, bet aizmirst par pilnvērtīgu aktivitāšu un spēka treniņu veikšanu un sabalansētu uzturu, var notikt pretējais efekts – vielmaiņas ātruma samazināšanās. Diētas laikā organisms primāri atņems spēku no muskuļu masas un tikai pēc tam patērēs tauku šūnas. Šī iemesla dēļ ieteicams sabalansēt uzturu, uzņemot optimālu vitamīnu un minerālvielu daudzumu, kas nodrošina gan organisma funkcionēšanu, gan pareizu vielmaiņas darbību, un to papildināt ar aktivitātēm muskuļu masas palielināšanai un tauku šūnu samazināšanai.
4. Labi izgulies
Miega trūkums ietekmē visdažādākos procesus cilvēka organismā – negatīvi tiek ietekmēta gan pašsajūta, gan enerģijas daudzums, gan, protams, arī vielmaiņa. Nepilnvērtīgs miegs palielina bada hormona grelīna rašanos un samazina leptīna hormonu, kā rezultātā palielinās apetīte.
5. Uzņem optimālu vitamīnu un minerālvielu daudzumu
B grupas vitamīni, piemēram, B1, B2, B3, B6 un citi, ir nepieciešami, lai nodrošinātu pilnvērtīgu vielmaiņas funkcionēšanu.
Dzelzs palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu, kā arī veicina normālu skābekļa transportēšanu organismā un samazina nogurumu, nespēku.
Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.
Ceram, ka šie ieteikumi Tev palīdzēja uzzināt ko jaunu par to, kā uzlabot vielmaiņu. Organisma funkcionēšanas uzlabošanai ne vienmēr ir nepieciešami lieli ieguldījumi – to paveikt ir iespējams ar paradumu maiņu!