Laktozes nepanesamība zīdainim - ko iesākt?

Laktozes nepanesamība zīdainim - ko iesākt?

 

Bērniņam ienākot ģimenē ir daudz jaunumu un izaicinājumu, viens no tiem – veiksmīga ēšanas uzsākšana. Ir lieliski, ja viss rit paredzami, taču gadās arī tā, ka mazais vēderiņš nespēj tikt galā ar uzdevumiem, kas tam tiek uzlikti, kas rezultējas ēdiena atgrūšanā, izsitumos, gāzu izdalīšanās un citos traucējumos. Kas ir laktozes nepanesamība zīdainim, kā to pamanīt un ko darīt – par to lasiet šī raksta turpinājumā. 

Kas ir laktozes nepanesamība

Laktozes nepanesamība ir situācija, kad ar pienu uzņemtā laktoze mazuļa organismā nesadalās, izraisot virkni traucējošu pazīmju. Šie simptomi daļēji vai pilnībā sakrīt ar piena alerģijas izpausmēm. Ir vairāki laktozes nepanesamības tipi:

 

 • primārais – kas rodas enzīma laktrāzes trūkuma rezultātā, tas prasa ilgtermiņa izmaiņas mazuļa ēdienkartē, nodrošinot, lai diētā būtu bezlaktozes produkti, kurus iesaka ārsts;
 • sekundārais – īslaicīgāks, var rasties, piemēram, vēdera vīrusa infekcijas rezultātā. Tādā gadījumā laktoze no ēdienkartes izslēdzama tikai uz to laiku, kamēr mazulis atveseļojas, kam arī jānotiek saskaņā ar ārsta norādījumiem.

 

Par laktozes nepanesamības klātbūtni liecina vairāki simptomi, kurus ikdienā kopā ar mazuli nav iespējams nepamanīt.  Tā var izpausties dažādos veidos:

 

 • iespējama ēdiena atgrūšana;
 • vēderiņa burkšķēšana, pūšanās;
 • gāzu izdalīšanās;
 • šķidra, ūdeņaina vēdera izeja;
 • izsitumi ap anālo atveri.

 

Šo simptomu esamība gan nenozīmē, ka mazuļa ēstgriba samazinās, arī svara pieaugums var saglabāties, tomēr neērtības ir skaidrs indikators, ka problēmu ir nepieciešams risināt vēršoties pie ārsta. Šie simptomi gandrīz sakrīt ar piena alerģijas simptomiem, tāpēc bieži rodas jautājums – vai problēmai ir vienāda izcelsme un vai ar to jācīnās līdzīgi?

 

Vai laktozes nepanesamība ir tas pats, kas piena alerģija

Nereti ne tikai vecākiem, bet arī ārstiem uzreiz nav iespējams konstatēt, vai mazulim ir piena alerģija vai laktozes nepanesamība, jo abu šo stāvokļu simptomi ir tik ļoti līdzīgi. Tomēr nav šaubu par to, ka tās ir divas ļoti atšķirīgas lietas!

 

Lai pēc iespējas precīzāk un ātrāk nonāktu pie pareizā slēdziena, vecākiem būtu nepieciešams veikt mazuļa barošanas dienasgrāmatu, fiksēt novērojumus un analizēt tos kopā ar ģimenes ārstu vai citu ekspertu.

 

Ar ko tad atšķiras piena alerģija no laktozes nepanesamības? Svarīgākās atšķirības ir:

 

 • piena alerģija ir veids, kā bērna imūnsistēma reaģē uz pienā sastopamajām olbaltumvielām;
 • laktozes nepanesamība – kad zīdaiņa organisms netiek galā ar pienā atrodošos laktozi – laktozes sašķelšanai ir nepieciešami īpaši enzīmi, bet, ja to trūkst, rodas nepatīkami simptomi.

 

Jāņem vērā, ka laktozes nepanesamībai nav raksturīga apgrūtināta elpošana un nātrene, kas, savukārt, ir visai bieži sastopams simptoms piena alerģijas gadījumā.

 

Ne tikai piens – uzmanība jāpievērš arī medum, sulām, cukuram

Bērniem sasniedzot vecumu, kad aktuāla kļūst piebarošana un papildu padzēriena došana, novēro arī citas pārtikas nepanesamības, taču tās sastopamas retāk:

 

 • saharozes nepanesamība – ja līdzīgi simptomi tiek novēroti pēc pievienota cukura lietošanas;
 • fruktozes nepanesamība – ja simptomi parādās pēc tam, kad ēdienkartei pievienots medus vai augļu sulas.

 

Aizdomu gadījumā vienmēr vēlams veikt novērojumus un konsultēties ar ārstu par iespējamajiem simptomu cēloņiem.

 

Kas var palīdzēt laktozes nepanesamības gadījumā

Laktozes nepanesamību un tās izraisītās sekas drīkst apkarot tikai un vienīgi ārsta ieteiktā veidā! Parasti nosaka divus rīcības ceļus:

 

 • izmantot bezlaktozes pārtiku;
 • pievienot laktāzes pilienus vai zīdainim atļautus līdzekļus kuņģa – zarnu trakta darbībai.

 

Mūsdienās bez laktozes produkti un laktāzes preparāti ir viegli atrodami un pieejami interneta aptiekā.

Kāpēc bezlaktozes produkti jāmeklē InternetAptieka.lv

To, kas ir laktozes nepanesamība zīdainim, pilnībā spēj izprast tikai tās ģimenes, kas ar šo jautājumu ir saskārušās. Lai produkti bez laktozes būtu pieejami ērti un izdevīgi, nepieciešams izmēģināt InternetAptieka.lv servisu. Interneta aptiekas klāstā atrodami Colix, Colief, Kabrita, Aptamil, Forpro, Nutricia, Schar Bio un citu zīmolu produkti situācijām, kad mazuļa vēderiņam nepieciešama īpaša attieksme. Papildus aptieka nodrošina:

 

 • plašu produktu klāstu – medikamentus, uztura bagātinātājus un ķermeņa kopšanas līdzekļus;
 • labas cenas – bieži pieejamas atlaides un akcijas populāriem produktiem;
 • mūsdienīgu servisu – aptieka ir ērta lietošanā, papildu ērtības tiek nodrošinātas lojāliem, reģistrētiem klientiem;
 • iespēju attālināti konsultēties ar farmaceitu – darba laikā InternetAptieka.lv klienti telefoniski, Whatsapp vai online čatā var konsultēties ar atsaucīgajiem farmaceitiem, kas sniegs padomu konkrētajā situācijā;
 • ātru bezmaksas piegādi visā Latvijā – neatkarīgi no pasūtījuma summas.

 

Tiem, kas pasūtījumu vai farmaceita konsultāciju vēlas saņemt klātienē, arī ir tāda iespēja: klātienes apmeklējumiem aptieka Rīgā ir pieejama Pulkveža Brieža ielā 8 un Dzelzavas ielā 120M.

 

InternetAptieka.lv atgādina – to, vai bērnam ir laktozes nepanesamība, var konstatēt tikai kopā ar ārstu!

 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Saistīti raksti

Topošās māmiņas ēdienkarte nedēļai

Lasīt vairāk

Kādas māmiņas ATKLĀJUMS – Colief Infant Drops laktāzes enzīma pilieni zīdaiņiem – IESAKĀM iepazīties visām mammām!

Lasīt vairāk
Agrīnās grūtniecības pazīmes

Agrīnās grūtniecības pazīmes

Lasīt vairāk