HIV nav nāves spriedums

HIV nav nāves spriedums

Pirms vairāk nekā 40 gadiem, kad pasaulē tika konstatēti pirmie inficēšanās gadījumi ar HIV vīrusu un saslimšanu ar AIDS, šī diagnoze bija patiešām baisa un līdzinājās nāves spriedumam. Bet – tas bija pirms 40 gadiem! Šobrīd situācija ir būtiski mainījusies – cilvēkiem, kas dzīvo ar HIV, ir pieejamas mūsdienīgas un efektīvas zāles, un viņi, lietojot medikamentus, var dzīvot normālu, ilgu un pilnvērtīgu dzīvi. Pirms pāris gadiem aizsaulē aizgāja pasaulē vecākais zināmais HIV pacients, un viņam bija.. 100 gadi! Ar HIV šis vīrietis bija sadzīvojis vairāk nekā 25 sava mūža gadus.

Kas ir HIV un kas ir AIDS?

Pavisam vienkārši sakot, HIV ir vīruss, bet AIDS ir slimība.

HIV ir cilvēka imūndeficīta vīruss, kas, iekļuvis cilvēka organismā, pakāpeniski sagrauj organisma aizsargsistēmu (imunitāti) un mazina spējas pretoties dažādām slimībām. Ilgu laiku ar HIV inficēts cilvēks var justies vesels – mācīties, strādāt, ceļot, sportot. Cilvēks var būt HIV inficēts, bet pats to nezināt, ja nav veicis HIV testu.

HIV nav tas pats, kas AIDS.

AIDS nav vīruss, bet simptomu kopums (sindroms), ko izraisa neārstēts HIV vīruss. Tiek uzskatīts, ka cilvēkam ir AIDS, ja viņa imūnsistēma ir pārāk novājināta, lai cīnītos pret infekciju, un viņam ir noteikti simptomi un pavadošās slimības. Šis ir pēdējais HIV posms, kad infekcija ir ļoti attīstīta, un, ja to neārstē, sekas var būt letālas.

Kā var inficēties ar HIV?

Inficēšanās notiek:

 • seksuālu kontaktu ceļā (gan heteroseksuālu, gan homoseksuālu) – pat tikai viena dzimumakta laikā bez prezervatīva;
 • lietojot vienas šļirces intravenozo narkotiku ievadīšanai,
 • infekcijas nodošana no mātes bērnam grūtniecības vai zīdīšanas laikā.

Inficēties ar HIV var tikai no inficētās personas bioloģiskajiem šķidrumiem – ja asinis, šķidrumi no dzimumorgāniem vai mātes piens nokļūst otra cilvēka organismā.

Kā nevar inficēties ar HIV?

Ar HIV nevar inficēties nekādu sadzīvisku kontaktu ceļā:

 • sarokojoties, apskaujoties, skūpstoties;
 • šķaudot vai klepojot;
 • lietojot kopīgus sadzīves priekšmetus – telefonu, datoru, dvieli u.c.;
 • lietojot kopīgu uzturu un traukus;
 • apmeklējot kopīgas tualetes, dušas, peldoties baseinā;
 • insektu un dzīvnieku (suņu, kaķu) kodumu vai skrāpējumu rezultātā;
 • braucot kopā sabiedriskajā transportā;
 • saskaroties ar sviedriem, asarām, siekalām, izdalījumiem no deguna, urīnu, izkārnījumiem, vēmekļiem, ja vien tie nesatur asinis.

Kā var uzzināt savu HIV statusu?

HIV tests ir vienīgais veids, kā uzzināt savu HIV statusu. HIV testus var veikt:

HIV tests tiek rekomendēts ikvienam seksuāli aktīvam cilvēkam vismaz reizi gadā kā rutīnas veselības pārbaude.

Vai HIV var ārstēt?

HIV nevar izārstēt, vīruss paliek cilvēka organismā uz mūžu, taču ar zālēm to var ļoti veiksmīgi kontrolēt un ierobežot.

Gadu desmitu laikā ir izstrādātas arvien jaunas un arvien efektīvākas zāles, kas aptur vīrusa postošo darbību organismā. Vienlaikus ar efektivitātes palielināšanu ir mazinātas HIV medikamentu blaknes, tādēļ HIV ārstēšana ir padarīta maksimāli vienkārša, ērta un saprotama pacientiem. Zāļu līdzestīgas lietošanas rezultātā cilvēka organismā HIV vīrusu daudzums (slodze) samazinās līdz laboratoriski nenosakāmai, un seksuālu attiecību ceļā viņš vairs nevar nodot infekciju citiem. HIV pacientiem mūsdienās ir iespējams nodzīvot ilgu un veiksmīgu mūžu, izveidot attiecības un ģimeni. HIV pozitīvām sievietēm var piedzimt veseli bērni.

Kāpēc ir svarīgi zināt savu HIV statusu un ārstēties?

 • Latvijā visi HIV pacienti var saņemt 100% valsts apmaksātu ārstēšanu.
 • HIV infekcija nav izārstējama, bet tās attīstība ir apturama ar zāļu palīdzību – lietojot tikai 1 - 2 tabletes dienā, cilvēki ar HIV var dzīvot pilnvērtīgu, veselīgu un ilgu dzīvi.
 • Cilvēki ar HIV, kuri ārstējas un kuru HIV vīrusu daudzums asinīs ir samazināts līdz laboratoriski nenosakāmam, infekciju tālāk vairs neizplata.

Daudzi cilvēki uzzina par inficēšanos, neraugoties uz stabilu laulību vai noturīgām partnerattiecībām (HIV infekcijai ir slēptais jeb latentais slimības norises periods, pat 10 – 12 gadus ilgs, skaitot no inficēšanās momenta līdz simptomu parādīšanās brīdim).

Kā var izvairīties no HIV?

Vienīgā drošā metode, kā izvairīties no HIV dzimumkontaktu ceļā, ir prezervatīva pareiza lietošana.

Kāda ir situācija ar HIV Latvijā?

Latvijā ir vieni no augstākajiem HIV infekcijas izplatības un AIDS saslimstības rādītājiem Eiropā, mūsu valsts ir otrajā vietā Eiropā tieši jauno gadījumu skaita ziņā. Katru gadu Latvijā no jauna tiek konstatēti ap 250 jauni HIV gadījumi, 2022. gada 9 mēnešos jaunatklāto HIV gadījumu skaits ir 164. Kopumā Latvijā dzīvo nedaudz vairāk kā 6 tūkstoši cilvēku ar HIV.

***

Tāpēc – domājot par HIV un šīs infekcijas skartajiem, aizstājiet bailes ar zināšanām un izpratni! Sargājiet sevi un partnerus, lietojiet prezervatīvus un noteikti noskaidrojiet savu HIV statusu!

 

Uzzini vairāk:

https://ej.uz/HIV-info

 

 

Materiāls tapis sadarbībā ar SIA “Merck Sharp & Dohme Latvija”

LV-NON-00654

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk