Cukura līmeņa, vielmaiņas un svara kontroles draugs – hroms
Daudziem no mums ir pazīstama sajūta, ka drīz pēc pusdienām roka pati stiepjas izdzert glāzi saldināta dzēriena vai apēst smalkmaizīti. Kāpēc gan organisms to vēlas, ja zinām, ka tas nav veselīgi? Atbilde bieži slēpjas cukura līmeņa izmaiņās un vielmaiņas procesos, kuros liela loma ir vērtīgai minerālvielai – hromam. Kas ir hroms, kāpēc tas mums ir tik ļoti nepieciešams un vai tas sastopams arī ikdienas pārtikā – par to raksta turpinājumā.
Kas ir un ko dara hroms cilvēka organismā?
Hroms ir mikroelemens, kas sastopams divos dažādos, savstarpēji ļoti atšķirīgos veidos:
- neorganiskais (sešvērtīgais) hroms, ko izmanto rūpnieciskajā ražošanā, tas ir kaitīgs cilvēkam;
- organiskais (trīsvērtīgais) hroms, kas ir vitāli nepieciešams cilvēka organisma normālai darbībai, palīdz asinīs uzturēt normālu cukura jeb glikozes līmeni, kā arī piedalās vielmaiņas procesā.
Kāpēc hroms mums ir tik nepieciešams?
Lai arī mūsu organismam ikdienā nepieciešams neliels hroma daudzums, tas tomēr ir viens no būtiskākajiem mikroelementiem. Hroms palīdz nodrošināt normālu makroelementu vielmaiņu un palīdz uzturēt normālu glikozes līmeni asinīs. Tas nozīmē, ka šis elements uzlabo jutību pret insulīnu, kā arī veicina olbaltumvielu, ogļhidrātu un tauku vielmaiņas procesu. Izsakoties vienkāršā veidā, hroms palīdz nogādāt glikozi no asinīm uz smadzeņu, muskuļu un citām šūnām un, ja hroma organismā trūkst, tad enerģija piegāde šūnām ir traucēta.
Kāpēc rodas hroma deficīts?
Hroma deficītu visbiežāk izraisa ēšanas paradumi, kas no vienas puses veicina organisma hroma krājumu pastiprinātu patēriņu, bet no otras – nepiegādā vietā jaunas hroma rezerves. Vislielākais hroma patērētājs ir ātro, rafinēto ogļhidrātu lietošana uzturā. Pie neveselīgajiem ogļhidrātiem pieskaitāmi balto miltu produkti, saldināti dzērieni, smalkmaizītes, ātrās uzkodas u.c.
Hroma trūkums ir ļoti izplatīts arī bērniņa gaidīšanas laikā, jo organisma rezerves var tikt izlietotas augļa vajadzībām. Grūtniecības laikā par vitamīnu un minerālvielu pietiekamību noteikti jākonsultējas ar ārstējošo ārstu.
Kādos ikdienas pārtikas produktos sastopams hroms?
Hroms produktos ir sastopams visai bieži, tā iekļaušana ikdienas ēdienkartē nav pārlieku sarežģīta. Pārtikas produkti, kuros hroma ir vairāk kā citur, norādīti zemāk:
- lapu tēja – 375 mikrogrami uz 100g produkta;
- kakao pulveris – 173 mikrogrami uz 100g produkta;
- žāvētas aprikozes – 80 mikrogrami uz 100g produkta;
- magoņu sēkliņas; – 75 mikrogrami uz 100g produkta;
- ēdamās gliemenes – 25 mikrogrami uz 100g produkta;
- jūras forele, mencu aknas – 20 mikrogrami uz 100g produkta;
- pupas – 11 mikrogrami uz 100g produkta;
- rudzu maize – 6 mikrogrami uz 100g produkta;
- liellopu un cūkgaļa – 4-5 mikrogrami uz 100g produkta.
Nelielās devās hromu satur arī dažādi augļi, zaļumi, burkāni, brokoļi, pilnpiens u.c. Speciālistu vidū nav vienprātības par to, cik daudz hroma cilvēkam nepieciešams, tomēr pastāv uzskats, ka nepieciešamo daudzumu ar ikdienas pārtiku uzņem vien retais. Lai gūtu pārliecību par to, ka organisms saņem nepieciešamo hroma daudzumu, ir iespējams ikdienā lietot hroma līdzekļus vai multivitamīnu kompleksus, kuru sastāvā ir hroms.
Kādos gadījumos iesaka pievērst īpašu uzmanību hroma daudzumam organismā?
Hroms ir nepieciešams visiem! Par tā pietiekamību vēlams pārliecināties regulārās veselības pārbaudēs pie ģimenes ārsta, tomēr ir situācijas, kad hroma daudzumam jāpievērš īpaši liela vērība:
- ja nepieciešama glikozes līmeņa regulēšana;
- palīdz nodrošināt normālu makroelementu vielmaiņu;
- ja nepieciešama svara kontrole;
- diabēta gadījumā.
Vai hroma tabletes palīdz mazināt vēlmi pēc saldumiem?
Tautā ir izplatīts uzskats, ka hroms pret saldumiem ir tikpat iedarbīgs kā miegs pret nogurumu. Šis pieņēmums ir ļoti pamatots, jo tieši ar hroma palīdzību mūsu uzņemtā pārtika pārveidojas enerģijā un nonāk šūnās. Izsakoties vienkāršā valodā – ja hroma trūkst un enerģija no uzņemtās pārtikas nenonāk organisma šūnās, tad kāre pēc enerģijas netiek remdināta un roka stiepjas paņemt smalkmaizīti, šokolādi vai limonādi vēl un vēl. Ja ikdienā savos vai ģimenes locekļu paradumos novērojat pastiprinātu kāri pēc saldumiem, pārliecinieties, vai organismā pietiek hroma, iespējams, ir nepieciešams papildus lietot hroma tabletes.
Kāpēc hroms un hromu saturoši uztura bagātinātāji jāiegādājas InternetAptieka.lv
Ja nepieciešami atsevišķi hroma preparāti vai hroms multivitamīnu kompleksu sastāvā, ieteicams aplūkot InternetAptieka.lv piedāvājuma klāstu.
Šajā aptiekā ir pieejami dažādi hroma preperāti, un populārākie no tiem ir:
Walmark Chrom Forte (hroms) 200mkg, 30 tabletes
Bertil's Kelasin CR (hroms), 100 tabletes
BioActive hroms cukura līdzsvaram, 60 tabletes
Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!
InternetAptieka.lv ir mūsdienīga aptieka internetā, kas nodrošina:
- plašu medikamentu, uztura bagātinātāju un kosmētikas līdzekļu klāstu;
- labas cenas un atlaides;
- īpašu attieksmi lojāliem klientiem;
- ātru bezmaksas piegādi visā Latvijā neatkarīgi no pasūtījuma summas.
Kā ērts un patīkams papildu bonuss ir iespēja darba laikā sazināties ar farmaceitu un uzdot interesējošo jautājumu mājaslapā, telefoniski vai īsziņā, kā arī pasūtīt recepšu medikamentus.
InternetAptieka.lv aicina – izvēlieties veselīgu pārtiku, lai hroms un citi vitamīni organismā būtu pietiekošā daudzumā. Ja nepieciešams, palīdziet organismam iegādājoties ārsta vai mūsu farmaceita ieteiktu vitamīnu un minerālvielu kompleksus!
Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!