Kolagēns ne tikai skaistumam, bet arī locītavām - kādu izvēlēties?
Kolagēns ir viens no mūsdienu populārākajiem un apspriestākajiem uztura bagātinātājiem. Kosmētika un skaistumkopšana vienmēr ir bijušas industrijas, kuras ir uzsvērušas kolagēna nozīmi ādas veselībai. Kolagēns ir cilvēka organismā atrodama olbaltumviela, kura līdzīgi kā līme satur kopā audus un tas sastāda aptuveni 25 – 65 procentus no kopējā olbaltumvielu daudzuma, kas cilvēkam nepieciešams. Kolagēna daudzums ķermenī ir svarīgs mūsu vispārējai veselībai un dzīves kvalitātei.
Lai palielinātu kolagēna līmeni, cilvēki bieži vien meklē uztura bagātinātājus. Kolagēnu iegūst gan no augu, gan dzīvnieku valsts produktiem. Pārsvarā veikalos pieejamais kolagēns būs ražots no liellopa vai cūkas kauliem un skrimšļiem. Pēdējos gados izplatīts kļūst arī kolagēns, kas ražots no zivīm un vēžveidīgajiem, bet pirms šāda kolagēna lietošanas būtu jāpārliecinās, vai tas neizraisīs alerģiju.
Ko ņemt vērā izvēloties kolagēnu
Pirms izlem par labu kolagēna uztura bagātinātāja lietošanai, svarīgi pārliecināties par to kā tas ir ražots. Pārsvarā to ražo divos veidos:
- Ražošana izmantojot ķīmiskas vielas un skābes
Lielāko daļu kolagēna uztura bagātinātāju ražo izmantojot šo metodi. Starp izcelsmes vielām pārsvarā izmanto dažādus subproduktus un pat dzīvnieku ādu ar visu spalvu. Izejvielas tiek attīrītas izmantojot ķīmiskas vielas un skābes un tās var mazos daudzumos saglabāties arī gatavajā uztura bagātinātājā. Šī ražošanas metode ir lētāka, bet gala produktā ir aptuveni 80 - 90% kolagēna, pārējais ir dažādi piemaisījumi.
- Ražošana bez ķīmiskām vielām
Mazāk izplatīts ražošanas veids, jo tas ir dārgāks. Šādi ražojot kolagēnu tiek izmantoti dzīvnieku kauli un locītavas. Ražošanā tiek izmantots tikai dabisks process un gala produkts tiek panākts ar karsēšanu un spiedienu. Pateicoties šai tehnoloģijai iespējams panākt īpaši tīru uztura bagātinātāju, kuru organismam ir vieglāk uzņemt.
Kā to noteikt?
Kolagēna tīrību var noteikt apskatot tā sastāvu. Ja ir precīzi un skaidri norādīts sastāvs, tad šis kolagēns būs tīrāks. Ja olbaltumvielu saturs ir 80 - 90 %, tad šis būs ķīmiski ražots. Bieži šāda informācija uz iepakojuma nemaz nav norādīta, tāpēc kolagēna preparātus vislabāk pirkt, kad esat drošs par to sastāvu.
Dabiskie kolagēna avoti
Ar uzturu var veicināt kologēna izstrādi organismā. Tas sastopams tādos produktos kā sīpoli, olīvas un selerija, soja, dažādi gaļas subprodukti (želantīns, vistas un cūkas āda), lēcas, kakao un sezam sēklas.
Kolagēns un C vitamīns
C vitamīns nodrošina dažādus procesus cilvēka ķermenī. Viens no tā uzdevumiem ir piedalīties kolagēna sintēzē. C vitamīns palīdz saistīt atsevišķas olbaltumvielas, tādejādi stiprinot sintezēto kolagēnu. Tāpēc tiek uzskatīts, ka papildināt uzturu ar kolagēnu būs lietderīgi tikai tad ja tiks uzņemts arī C vitamīns.
C vitamīns veicina normālu kolagēna veidošanos, kas nepieciešams:
- normālai asinsvadu darbībai;
- normālai kaulu darbībai;
- normālai skrimšļu darbībai;
- normālai smaganu darbībai;
- normālai ādas darbībai;
- normālai zobu darbībai.
Tomēr, viss ir atkarīgs arī no ikdienas ēdienkartes. Bieži vien organismā ir uzkrātas C vitamīna rezerves, kuras var tikt izmantotas kolagēna sintēzei. Lai dabiski uzņemtu C vitamīnu uzturā var lietot mežrozīšu paaugļus, upenes, ziedkāpostus un skābenes. Pirms izvēlies lietot C vitamīna uztura bagātinātāju konsultējies ar savu ģimenes ārstu.
Izvēloties kolagēnu izpēti tā sastāvu un konsultējies ar savu ģimenes ārstu par iespējamām papildu uzturvielām, kuras būtu nepieciešams uzņemt.
UZTURA BAGĀTINĀTĀJS. UZTURA BAGĀTINĀTĀJS NEAIZSTĀJ PILNVĒRTĪGU UN SABALANSĒTU UZTURU!