Galvas ādas kopšana
Ādas virsējo slāni – raga kārtiņu – veido ādas šūnas, kas izdala tauku slānīti un sargā organismu ne tikai no izžūšanas, bet arī mikroorganismu vai baktēriju (kas dzīvo starp ādas raga kārtiņām) iekļūšanu dziļākajos slāņos, savukārt par to līdzbalansu rūpējas ādas pH līmenis.
Ja ādas „skābajam mētelītim” jeb pH skābuma līmenis ir robežās no 4 līdz 5,5, tas labi veic ādas aizsargfunkcijas, pasargājot ādu no baktēriju un sēnīšu infekcijām. Mainoties pH līmenim, ādas aizsargfunkcijas novājinās, un līdz ar to var aktivizēties sēnīšu infekcijas un nokļūt dziļākajos ādas slāņos, radot iekaisumu. Ādas „skābais mētelītis” atjaunojas apmēram 12 stundu laikā pēc mazgāšanās, tāpēc neiesaka mazgāties biežāk. Šampūni, kuru ph ir 5.5, ir īpaši ieteicami matu stiprināšanas nolūkos, jo tie nebojā matā esoša keratīna struktūru, kā to dara citi, sārmus saturoši šampūni un ziepes.
Galvas sausas ādas gadījumā būtu jālieto aptiekā iegādāts šampūns un kondicionieris. Matu kopšanas līdzekļi, kuri tiek pārdoti sadzīves un skaistumkopšanas preču veikalos, var saturēt vielas, kas ir pārāk spēcīgas un pārlieku attīra matus no dabiskajām taukvielām. Tāpat šādi šampūni ļoti reti spēj nodrošināt galvas ādai normālu pH līmeni. Savukārt profesionālie vai ārstnieciskie šampūni nodrošinās līdzsvarotu pH līmeni.
Sausas galvas ādas gadījumā matus ieteicams mazgāt retāk un ar vēsāku ūdeni. Arī karsts ūdens iznīcina ādas dabīgo tauku aizsargkārtu, kas padara ādu sausu un savilktu. Gadījumos, kad galvas āda kļuvusi izteikti sausa, jācenšas matu mazgāšanas biežumu paildzināt vismaz par vienu dienu, kas galvas ādai dos laiku atjaunot dabīgo tauku aizsargkārtu, kas nepieciešama ādas aizsardzībai un pH līmeņa stabilizēšanai.
Mitruma līmeņa atjaunošanai ieteicams pirms matu mazgāšanas viegli izmasēt galvas ādu. Šim mērķim var izmantot suku, kurai blīvi izvietoti mīksti sariņi. Masāžu sāk pie matu līnijas un turpina apļa virzienā ap galvu. Šis solis palīdzēs no galvas ādas atdalīt atmirušās ādas plēksnītes, tādejādi tās būs vieglāk no matiem izskalot.
Ja ir sausa galvas āda, tā lobās un veidojas blaugznas, nevajag uzreiz sākt ar radikāliem pretblaugznu šampūniem. Parasti šo problēmu ātri var novērt ar šampūniem, kas satur virsmu attīroša vielas, kas mitrina matus un galvas ādu, kā arī līdzsvaro mitrumu galvas ādā un novērš saspringto sajūtu. Diemžēl ļoti bieži blaugznu veidošanos sekmē dažādu laku, gēlu, matu krāsu lietošana, tostarp arī pārlieku bieža matu žāvēšana ar fēnu.
Ļoti sausi mati parasti veidojas ja ir krasas temperatūras svārstības (auksts gaiss ārā, karsts gaiss iekštelpās) un nepareiza kopšana (pārāk agresīva matu ķemmēšana, bieža matu krāsošana). Labākais veids kā palīdzēt šādiem matiem ir izvēlēties matu kopšanas līdzekļus (šampūnus, kondicionierus), kuriem piemīt mitrinoša iedarbība, ietvertas vielas, kas spēj uzturēt matos vajadzīgo mitruma līmeni, tādejādi nodrošinot tiem veselīgu spīdumu un elastību. Šampūni matus attīra un uzlabo matu struktūru. Kondicionieri uzlabo matu spīdumu, atjaunojot normālo mata taukainību, palielina mata tilpumu, jo iesūcas tieši mata virsmā.
Taukaina galvas āda, jeb seboreja veidojas, salīpot ādas šūnām, kas ir nolobījušās, ar ādas taukiem un sviedriem. Šāda tipa ādas blaugznošanās nav saistīta ar niezi. Mati seborejas gadījumā, jāmazgā ar maigu, ne sevišķi putojošu šampūnu. Jācenšas katru dienu nelietot fēnu, jo augstas temperatūras ne tikai kaitē matiem, bet arī stimulē tauku dziedzeru darbību. Ideāli – mazgāt galvu 2-3 reizes nedēļā, pamazām izžāvējot dabiskā veidā, ļoti saudzīgi un rūpīgi. Bet, ja mati taukojas, tie jāmazgā tik bieži, cik nepieciešams, jo tauki ir labvēlīga vide baktērijām un sēnītēm, var veidoties blaugznas.
Taukaini mati izskatās mitri, saķep šķipsnās un pielīp galvai. Iemesli – pārmērīga tauku izdalīšanās, ātri izplatās visā mata garumā. Šādu matu kopšanai jāizvēlas kosmētiskie līdzekļi taukainiem matiem.
Taukaina galvas āda un sausi matu gali. Biežākais iemesls šādai problēmai ir nepareiza galvas mazgāšana. Visbiežāk lieto pārāk daudz šampūna un to neizskalo, tāpēc šampūna atlikumi paliek uz galvas ādas un kairina tauku dziedzeris. Vai-galvas ādu nemazgā, bet to saputo šampūnu tikai matu galos. Ja galvas āda ir taukaina, bet mati sausi, tas nozīmē, ka matus pārāk bieži krāso, balina, liek ilgviļņus vai mazgā ar nepiemērotu šampūnu. Tādēļ, ja galvas āda pastiprināti taukojas fizioloģisku iemeslu pēc (piemēram, hormonālas pārmaiņas), ir jālieto šampūns taukainas galvas ādas kopšanai. Pēc mazgāšanas ieteicams lietot kondicionieri, kas paredzēts sausiem, bojātiem, krāsotiem vai balinātiem matiem. Šos līdzekļus klāj tikai matos, neskarot galvas ādu. Ja mati ir īsi un smalki, var izmantot izsmidzināmos līdzekļus.
Ja galvas āda niez un ir sakairināta, noteikti jāpievērš uzmanība šampūna izvēlei un priekšroka dodama ir aptiekā nopērkamajiem līdzekļiem, kas paredzēti sausai un jutīgai galvas ādai. Matus ieteicams mazgāt un skalot vēsākā ūdenī un nefēnot ar karstu gaisu uzreiz pēc mazgāšanas. Ja vien iespējams, labāk ļaut tiem izžūt pašiem. Lielas temperatūras svārstības galvas ādai nepatīk.
Lai mati būtu skaisti, vajag neitralizēt sārmainos komponentus, kas ir šampūnu sastāvā. Šo uzdevumu veic kondicionieri, kas vienlaikus arī atjauno un mitrina matus, padara tos kuplus, spīdīgus un elastīgus, viegli ieveidojamus. Turklāt tie aizsargā no vides negatīvo faktoru ietekmes.
Raksts tapis sadarbībā ar LV zīmolu.